Категорија Градината

Корисно купување - ладен акумулатор
Градината

Корисно купување - ладен акумулатор

Постојат работи без кои можете да живеете, но кога тие се појавуваат во куќата, тие го олеснуваат животот така што стануваат неопходни и неопходни. Ова се однесува на корисен изум - ладен акумулатор. Ладен акумулатор: својства и апликации Ладниот акумулатор е мал уред чија главна функција е да одржува студена температура подолго време.

Прочитај Повеќе
Градината

Како да користите пилевина во градината?

Во домаќинството, особено за време на градежните работи, се акумулира пилевина - отпад од столарија. Некои млади сопственици, не разбирајќи каков скапоцен материјал за градинарство паднале во рацете, веднаш испраќаат отпад на огнот, а потоа пепелта како ѓубриво се расфрлани низ градината. Навистина, каде можете да користите пилевина, како да ги користите, и дали вреди да се трудите?
Прочитај Повеќе
Градината

Упатства за употреба на бакар сулфат на различни полиња

Единствена алатка за употреба во различни области на животот - бакар сулфат, упатство за употреба за кое зависи од специфичниот случај. Оваа супстанца ефикасно се бори против габа, бактерии и други штетници. Успеа да го цениме составот на градинари и градители. Лекот се продава во аптеките, што укажува на неговите придобивки во медицината.
Прочитај Повеќе
Градината

Садење и грижа на тигридија во репродукција на наводнување на отворено поле

Родот Тигридија, за разни податоци, припаѓа или на семејството Касатиков или Ирис, но сепак повеќето научници се склони кон првата опција. Овој цвет е прилично егзотичен и не многу често одгледува, иако во општата грижа за тоа не е особено тежок, а декоративноста е висока. Сорти и видови Бројот на родот е мал, а во културата се одгледуваат само неколку видови, од кои најчест е паунот Тигридија.
Прочитај Повеќе
Градината

Рибизла - слоевит

Татко ми некогаш имаше значителни насади рибизли. Тие тогаш не знаеја за замрзнувачи, затоа, во основа, направивме џем од него. И, што може да биде повкусно од белиот леб со џем од рибизла и чаша млеко! Но, моите родители ги немаше, градината беше обрасната со багрем и старица. Неодамна се пензионирав и решив да се преселам во куќата на моите родители.
Прочитај Повеќе
Градината

Правила за истенчување на коренските култури

Коренските култури имаат една посебност: тие формираат семиња толку мали што е невозможно да се сеат со нормална густина на растенијата (целер, магдонос, ротквици, моркови и други) или да формираат овошни семиња (цвекло), од кои растат неколку зеле од тесно распоредени растенија. Како по правило, задебелените насади остро го намалуваат квалитетот, а со тоа и количината на земјоделските култури.
Прочитај Повеќе
Градината

101 начини на употреба на пепел во домаќинството

Добро е да седите во близина на рускиот шпорет и да погледнете во врелиот пламен. Јазиците на оган опфаќаат секојдневно галење, фрлаат пегли и полека додаваат дрво во логовите, оставајќи миризливи килими и купишта пепел зад себе. Пред ново поттикнување, оладената пепел се собира со сад за прашина и се фрла во дворовите. Повремено, еден ревносен земјопоседник ја расфрла пепелта во есента во креветите и под насадите, а сепак опфатот му е многу поширок.
Прочитај Повеќе
Градината

Најинтересно за лубениците

Слатките лубеници, култивирани во изобилство ширум светот, на латински се нарекуваат Citrullus lanatus. Ова големо растение кое формира камшик во должина од 3 метри припаѓа на семејството на тиква. Најблискиот вид диво поврзаност сеуште се наоѓа во јужна Африка денес, а историјата на лубениците, како култивирано растение, има повеќе од илјада години.
Прочитај Повеќе
Градината

Како направив тесни кревети и го поедноставив мојот живот

Најтешката работа на "градинското поле" е уредувањето на локацијата, неговото разложување во кревети, нивното есенско копање. Олабавување, садење, чешлање, па дури и наводнување (иако ова исто така не е лесна работа за постарите лица) градинарите помалку се плашат од градинари, затоа што овие дела се продолжени со тек на време, и можат да дадат барем кратко одмор во топлата сезона.
Прочитај Повеќе
Градината

Кога и како да се трансплантираат рибизли?

Денес, можеби е невозможно да се најде летна куќа каде што не растат рибизли. Црна, црвена и бела убавина ја освои убовта на градинарите со вкусни ароматични и здрави бобинки. За да добиете добра жетва секоја година, на грмушките во Бери им е потребна соодветна грижа и навремено размножување на сорти што ви се допаѓаат.
Прочитај Повеќе
Градината

Убава Иберис - правилата и тајните на одгледување во градината

Во оваа статија, ќе разговараме повеќе за тоа како изгледа цвеќето Иберис, како да се одгледува и како правилно да се грижи за тоа со фотографии и видеа. Иберис во градината изгледа спектакуларно и се користи за обликување на цветни леи и тревници, успешно одгледувани на алпски слајдови и камени asonидари. Покрај тоа, фабриката е исечена и украсена со цвеќиња за венчавки.
Прочитај Повеќе
Градината

Лунарниот календар на градинарот и градинарот за август 2018 година

Во овој напис ќе го најдете лунарниот календар на градинарот за август 2018 година и ќе ги дознаете најнеповолните и поволните денови за садење садници од цвеќиња, билки, дрвја и грмушки за вашата градина. Поставувањето на Месечината на небото влијае на биохемијата, процесите што се случуваат кај сите живи суштества на планетата. Луѓето веќе долго време разбрале дека однесувањето на растенијата зависи од Месечината.
Прочитај Повеќе
Градината

Суперфосфат - придобивки и употреби

Суперфосфатот не се смета за многу комплексно ѓубриво, чија главна супстанција е фосфор. Обично, ова облекување се применува во пролетно време, но суперфосфатот често се користи и како есенско ѓубриво и ѓубриво во средина на сезоната. Покрај фосфор, ова ѓубриво содржи и азот во мала доза. Со оглед на ова, кога нанесувате ѓубриво на почвата во есенскиот период, треба да бидете внимателни и да се обидете да го примените во тоа време или во мали дози, или да ја оплоди почвата наменета за садење пролетни култури.
Прочитај Повеќе
Градината

Садење дијазија и грижа при размножување на отворено од страна на семе

Дијазијата е светло цветно растение со уредни мали цвеќиња во дијаметар од околу 2 см. Во облик, цветот на дијазијата наликува на школка од море. Растителната дијазија припаѓа на семејството Норијан. Родното место на растението е Африка, така што дијајазата доживува жешка сезона. Во природното опкружување, годишните сорти растат на рамнините, а повеќегодишни се наоѓаат на планинските падини.
Прочитај Повеќе
Градината

Садење и одржување на аквилегија на отворено: сорти, фотографија

Еден од извонредните претставници на семејството ranunculaceae е аквилегија. За прв пат, маж ја запознал во седумнаесеттиот век и, почнувајќи од тоа време, ова растение почнало да се одгледува на различни места на нашата планета. Аквилегијата, која честопати се нарекува слив, е првенствено интересна за нејзината непретенциозност и грациозен изглед.
Прочитај Повеќе
Градината

Како да изберете добра жива елка за нова година - тајни и совети

Како да изберете новогодишна елка за новата година е интересно за сите, затоа што нема да најдете личност која не чекаше и ја сакаше оваа магична зимска сезона. Тајните на избор и грижа за жива елка во стан, ги разгледуваме подетално. Како да изберете новогодишна елка за новата година? Новогодишна прослава без главната зелена убавина, како зимата без снежни врнежи е тажна глетка.
Прочитај Повеќе
Градината

Како да се ослободите од мравките на страницата?

Мравките по својата трудоубивост заслужуваат почит, но исто така ги спречува да тивко репродуцираат и живеат. Со цел возрасно работно лице да ги храни своите роднини (работна мравка) тој е должен (генетски поставен) да бара и да носи храна дома и дење и ноќе. На оваа карактеристика е изграден моделот на истребување на мравјалник.
Прочитај Повеќе
Градината

Целосија: опис и одгледување цвет од семе

За оние градинари кои не се ограничени на одгледување „традиционални“ петунии, пченкасти цвеќиња, невен и маргаритки во нивните летни колиби, има многу оригинални растенија прилагодени на условите на средната лента. Меѓу нив е и celosia, цветањето на некои сорти на кои е толку невообичаено што на почетокот дури е тешко да се разбере каков вид растение станува збор.
Прочитај Повеќе
Градината

Одлични сорти на цреша слива одгледувани за градините на московскиот регион

Можностите за селекција и успешните експерименти со одгледување овошни сорти доведоа до фактот дека за многу години се развива цела галаксија на прекрасни сорти на цреша слива за московскиот регион. За климатските услови на средната зона, одгледувани се сорти од зима цврсто цреша слива, способни да го издржат зимскиот студ, летната топлина и остриот пад на температурата во пролетта.
Прочитај Повеќе
Градината

Quinoa - диетална култура во вашата градина

Во семејството амарант има интересно растение, чија татковина е брегот на познатото езеро Титикака. Областа за дистрибуција во природа е високите падини на Андите со лоша почва и суровата клима. Како културата на храна на quinoa стана позната пред повеќе од 3000 години. Доминира културата и се воведе во исхраната Абориџините Анде.
Прочитај Повеќе
Градината

Садење и грижа на хелиопсија при размножување на отворено од страна на семе

Хелиопсис е растителен род што припаѓа на семејството Астров. Вклучува околу 150 годишни и повеќегодишни тревни растенија. Нивната висина може да достигне еден и пол метри, зеленило спроти или редовно, назабено. Кошници со цвеќиња можат да бидат едноставни, двокреветни, полу-двокреветни, обоени во светло жолта боја, заради она што хелиопсија ја нарекуваме златна топка или сончоглед.
Прочитај Повеќе