Категорија Градината

Јаболкници и круши: како и што да се хранат?
Градината

Јаболкници и круши: како и што да се хранат?

„Правилно хранење на земјоделски растенија“ - името на една од книгите објавени на почетокот на 20 век во Русија звучи толку смешно. Но, прашањето како и како да се храни растението е далеку од хумористично. Еден од големите луѓе од средниот век бил учениот доминикански монах Алберт Велики (1193-1280).

Прочитај Повеќе
Градината

Градинарски градинарски

Градинарски дрвја и грмушки е составен дел од градинарството. Без тоа, не можете да добиете добри култури, не држете ги здравите дрвја. Затоа, остар секундар и пригодна градинарска датотека треба да бидат најдобрите пријатели на градинарот и секогаш да бидат подготвени. Видови на градинарски активности Општо, градинарството може да се подели на три главни типа: формативно, санитарно и анти-стареење.
Прочитај Повеќе
Градината

Август - ги окупираме креветите за втора ротација на земјоделските култури

Луѓето велат - август е крај на летото, круна на земјоделските култури. Навистина, главната работа во август е чистење на возрасните производи, поставување нив за зима, преработка на зеленчук и овошје. Август е топол во повеќето региони на Русија и жално е да ги погледнете празните кревети каде се бере жетвата. Но, градинарите со искуство и во август добиваат култура на свеж зеленчук и зелени култури, зафаќајќи ги креветите по рано собрани лук, грашок, кромид, рана зелка, ран компир и други култури.
Прочитај Повеќе
Градината

Печат од цариградско грозде - технологија и растечки карактеристики

Многу градинари стануваат се повеќе заинтересирани за огрозд на стеблото. Печатот цариградско грозде не само што е многу украсен, туку и многу помалку зафатен од болести, лесно е да се исече, спреј и удобно е да се собере од него. Како да го формираме и растат, ќе кажеме понатаму ... цариградско грозде на стебло - што е тоа?
Прочитај Повеќе
Градината

Како да се засади и да се грижи за слива од цреша во централна Русија

На парцели за домаќинства, во овоштарници, можете да најдете дрвја со овошје што личат на сливи - цреша слива. Ова е вистински магацин на корисни материи, витамини. Има ефект на чистење на крв и антиинфламаторно дејство. Плодовите се консумираат свежи, се користат за зачувување, замрзнување, мариноване, правење сосови, зачини.
Прочитај Повеќе
Градината

Рани зрели сорти на грозје

Првите бобинки од нова култура на грозје се појавуваат веќе на крајот на јули или во август. Кај сортите и хибридите, покажувајќи таков ран период на зреење, акумулацијата на шеќери и појавата на карактеристичен вкус во бобинки се јавува пред нивната вистинска зрелост да се појави, а коските да потемни. Да, и бербата му претходи на зреење на пука.
Прочитај Повеќе
Градината

Плевење компири со фабрички изработени ежи и направете го тоа самите

Секој градинар или агроном вклучен во одгледување компири, порано или подоцна се соочува со процесот на плевење на оваа култура. Па, ако територијата е мала - можете да ја ракувате рачно. Но, што да правиме на оние кои засадија цела парцела или поле од компири? За среќа, постои начин за излез од оваа состојба.
Прочитај Повеќе
Градината

Цреша за московскиот регион - најдобрите сорти на средната зона на земјоделството

Во празничната декорација, црешите за московскиот регион се најдобрата сорта, гласник на почетокот на одржлива топлина. Саутхернер не се вкорени во средната лента долго време - нежни цветни пупки и млади гранки беа замрзнати. Повторените обиди за создавање стабилни форми не успеаја. Во средината на минатиот век во три области со блага клима, засновано на претходно добиени.
Прочитај Повеќе
Градината

Иберис садење и грижа во земјата расте од семе

Родот Иберис припаѓа на семејството Крусиферос. Иберис се нарекува и Ибериј, идот. Родот има околу 40 видови, кои се претставени со годишници и повеќегодишни растенија, меѓу нив има и растенија отпорни на ладно и ладно отпорни. Поради фактот дека коренот на Иберис е клучен, трансплантациите на ова растение се непожелни.
Прочитај Повеќе
Градината

Snapdragon: расте цвеќиња и фотографии

Свежите цвеќиња носат чувство на топлина и удобност во станот, ја прават куќата повеќе станбена. Какви цвеќиња да растат во нејзиниот стан, секоја водителка избира себеси, врз основа на нејзините вкусови и преференции. Но, кога планирате уредување на вашиот дом, треба да обрнете внимание на такво растение како што е Snapdragon. Antirrinum - фотографија и опис на растението Цвет во своја форма навистина личи на отворена лавова уста.
Прочитај Повеќе
Градината

Садење и грижа за долгорочна гипсофила: сорти, фотографија

И покрај фактот дека гипсофилата има специфичен опис, градинарите ја доживуваат оваа фабрика на малку поинаков начин: за нив, овој цвет се појавува во форма на снежно-бел облак кој изгледа како да се издигнува во воздухот. Сепак, ова растение обезбедува многу варијанти, кои само може да ги опише специјалист. Повеќето градинари немаат идеја како правилно да растат и да се грижат за гипсофилата и како најдобро да се користат во дизајнот на пејзаж.
Прочитај Повеќе
Градината

Цвет Камелија: фотографии, тајни за домашна нега

Декоративни растенија од камелија припаѓаат на зимзелени грмушки кои природно растат во Кина, Виетнам и Јапонија. Неговите темно зелени сјајни лисја ги красат растенијата во текот на целата година. Меѓутоа, за време на цветниот период, доаѓа најстариот шармантен период на камелија. Во тоа време, грмушките се прекриени со исклучителни цвеќиња кои многу потсетуваат на рози.
Прочитај Повеќе
Градината

"Под идна жетва" - Есенската градина работи

Од големо значење е есенската подготовка на почвата за идна жетва, бидејќи е исклучително важно да се набудува ротацијата на земјоделските култури, како и барањата на разни култури за киселост и ѓубриво. Правила за копање Кога подготвувате кревети во есен, треба да се запомни дека е невозможно да се преврти слој земја, да се скршат грутки формирани за време на копањето.
Прочитај Повеќе
Градината

8 важни зеленчук одгледувани од садници

Секој градинар и градинар е добро запознаен со разочарувањето од неоправданите надежи за одгледување зеленчук. До средината на пролетта, тезгите на маркетите и градинарските центри се преплавуваа со асортиман на разновидни садници, додека изборот помеѓу „продавница“ и домот, заверените и не многу различни сорти и возраста на расад не гарантира дека откупот ќе се исплати.
Прочитај Повеќе
Градината

Јагода гигантела во земјата

Кој од нас е рамнодушен кон миризливите и сочни јагоди? Веројатно има малку такви луѓе. Сите овие десерти, џемови, желе, компоти се направени од овие бобинки, вклучени се во салати и коктели. Затоа многу јагоди едноставно не се случуваат. Поради оваа причина, Јагода Гигантела е особено популарна, која по својата големина целосно одговара на името.
Прочитај Повеќе
Градината

Aphids на рози - како да се ослободите брзо?

Првиот изглед на aphids на рози се совпаѓа со периодот на појава на степони на домати и стрелецот на лук. Затоа, и двата овие зеленчук се одлична суровина за подготовка на aphids. Доволно е да се наполни зелената маса со вода и да се остави 24 часа, потоа да се исцеди и да се процесира добиената инфузија на рози.
Прочитај Повеќе
Градината

Сорти тикви со фотографии и описи (дел 1)

Повеќе од дваесет сорти на тревни годишни растенија имаат право да се нарекуваат тикви, формирајќи моќни грмушки или трепки и да даваат големи, тврдокорени овошја со срамнети со земја во јадрото. Плодот на такво растение сам по себе се нарекува тиква, а неговата форма, големина, боја и својства значително се разликуваат во различни сорти и сорти.
Прочитај Повеќе
Градината

Обоени тиквички

Овие плодови беа донесени кај нас неодамна. Потоа успешно одгледувавме само традиционални тиквички со бело-овошје. Тиквички е зелена тиквичка донесена од нас од Италија. Исто така, постојат црни, жолти, шарени или пригушени овошја. Постои дури и сорта со бела кожа, наречена Магионичарка. Патем, на почетокот тие се одгледувале како украсни растенија.
Прочитај Повеќе
Градината

Уредување на градинарска парцела по Курдјумов

Николај Иванович Курдјумов, агроном по образование и популатор на знаење за практично земјоделство, има многу следбеници. Тие ги нарекуваат своите парцели уредени според неговиот метод - градината според Курдјумов. Која е тајната за успехот во градинарството со користење на технологијата на Николај Иванович. Нашиот портал за земја ќе се обиде да одговори на сите овие прашања!
Прочитај Повеќе
Градината

Рудбекија повеќегодишно садење и грижа за трансплантација на вода и репродукција

Рудбекија е род на тревни растенија, како годишни така и повеќегодишни, кои припаѓаат на семејството Астров. Изобилството на родот за разни податоци варира во регионот на четириесет растенија. Расте диво во Северна Америка. Стеблата на рудбекија можат да бидат разгранети или едноставни, да пораснат до два метри.
Прочитај Повеќе
Градината

Ротквица

Кој од нас не ја сака обичната ротквица на неговата маса во текот на летото? И колку различни сорти ни се нудат од онлајн продавниците, глетка за болни очи: разновидна и по боја, по вкус и по големина. Доволно внимание се посветува на ова растение и на Ботаничка. Но, проблемот е: на моите кревети ротквицата скоро никогаш не успеа.
Прочитај Повеќе