Категорија Новости

Создавање нов национален зелен парк „Московја“
Новости

Создавање нов национален зелен парк „Московја“

Парк „Московјани“ - така е планирано да се именува новата природна зона, која ќе се наоѓа по долината на реката Москва во рамките на неколку области на главниот град на земјата. Според прес-службата Мосперода, новиот природен парк Московја се планира да биде лоциран во рамките на границите на областите Можаиск, Одинцово, Истра, Красногорск и Руски покрај реката Москва.

Прочитај Повеќе
Новости

Ние ќе бидеме оригинални и ќе направиме дизајнерска скара за летна резиденција

Градската врежаност понекогаш ги привлекува луѓето во мелем на секојдневието. Затоа, чекајќи го викендот, еден човек брза од сите животни проблеми кон дача, за да биде оддалечен од грижата за летната куќа. Честопати, релаксацијата може да биде придружена со мал празник во летната куќа или на пријатната тераса. И сето тоа не е комплетно без скара.
Прочитај Повеќе
Новости

Ние инсталираме стаклена градина на покривот или поткровјето на куќата

Честопати сопствениците на летни колиби се загрижени за прашањето за заштеда на територија. Успешно решение за овој проблем на земјата ќе биде поставување стаклена градина на покривот на градежништвото. И уште подобро - да се организира тоа во таванот на куќата. Стаклена градина на покривот на бањата. Стаклена градина на гаража од тули. Градина со стаклена градина-зимска покривна градина. Економски предности на стаклена градина на покрив Ова решение ќе му помогне на сопственикот на дача да реши многу прашања: Ова е дополнителна заштита од врнежи од дожд на покривот на зградата.
Прочитај Повеќе
Новости

Избор на замав за летна резиденција: совети и примери за дизајн

Денес, летниот замав веќе не е луксуз или едноставна забава. Ова е полноправно уредување на објектот, што го прави одморот на село пријатно и пријатно. Можете да ги инсталирате и на веранда и на улица, и ако има додаток во форма на ширење круна на дрво или мало езерце во близина, тогаш останувањето во таква атмосфера ќе биде двојно пријатно.
Прочитај Повеќе
Новости

Пријатен агол за релаксација - куќа од дрво

Weивееме со избезумено темпо, постојано настојувајќи да заработиме повеќе, да трошиме помалку и во исто време да го избереме само најдобриот. Меѓу рутинските работи што се зафатени секој ден, нема место за бајка. Но, не само децата, туку и возрасните можат да сонуваат. И, каков вид на возрасни не сакаше во детството своја дрвена куќа?
Прочитај Повеќе
Новости

Направете го тоа сами направете го тоа сами играчка Божиќно куче

Во пресрет на новата 2018 година, што ќе се одржи под покровителство на кучето, сакам да го отсликам неговиот симбол во празничните украси. Секоја водителка прави интересни јадења со тематски украси, носии за деца и сл. Децата исто така сакаат да учествуваат во подготовките за одмор. Но, покрај вообичаената годишна резба на снегулка, тие веројатно сакаат да направат нешто интересно.
Прочитај Повеќе
Новости

Вреден подарок за луѓето - плута дрво

Секој пат, некакајќи добро вино, луѓето не обрнуваат внимание на плута и рамнодушно ја фрлаат во ѓубре. Но, понекогаш вреди да се запре и да се замисли силно дрво од плута да го цениме дарот на природата. На крајот на краиштата, целата земја е исполнета со своите подароци и многу од нив се запознати со луѓето. Ајде да се обидеме да се запознаеме со неверојатното растение, од кое не се прават само винови.
Прочитај Повеќе
Новости

Украсете улично дрво со рачно изработени играчки

Во овој напис, ние ќе ви кажеме како да направите Божиќни украси со свои раце на улично дрво со помош на достапни предмети. Сосема е можно да се претвори сè обично во нешто убаво и магично. Декорации за новогодишната убавина од кои тие едноставно не прават: се користат полистиренска пена, картон, конуси, парчиња дрво, па дури и шишиња со светилки.
Прочитај Повеќе
Новости

Интересни идеи за создавање модерна и практична област за скара

Еднаш, летната куќа беше поврзана само со жаришта, кревети и посети за рутинско одржување на градината. Како и да е, денес сопствениците на приватни парцели претпочитаат активности на отворено да работат, така што тие даваат се од себе за да им овозможат на своите имоти за да можат да се соберат со пријателите во дворот, да готват храна на отворен оган и само да поминуваат време удобно.
Прочитај Повеќе
Новости

Аголот на среќа за детето - креативно игралиште

Со доаѓањето на топлина, летната куќа станува најпопуларно место за престој кај повеќето Руси. Некој оди таму да работи, со часови се грижи за градината и пластениците, некој сака да се релаксира од вревата на градот на свеж воздух. За оние кои имаат деца, прашањето за слободното време на детето е многу акутно, бидејќи детето може да се досадува брзо без дел од забавата.
Прочитај Повеќе
Новости

Изработка на полимерна глина Божиќни играчки

Да се ​​обликуваат полимерна глина Божиќните играчки е задоволство! Таквата креативност дава многу позитивни емоции, како за време на работата, така и после неа. Моделирањето има неколку предности: не ви требаат голем број алатки; можете да скулпрате нешто; ефтин и достапен материјал; минимална работна сила.
Прочитај Повеќе
Новости

Расте, карфиол, Биг-Биг

Карфиол воведен во Русија од Средоземното Море дојде по вкус на градинари. И не само во буквална смисла, бидејќи нејзините inflorescences се и кисели и печени, и направија сите видови салати, а од него се готват супи, бор, се подготвуваат странични садови, па дури и прават и котлети и пити. Ова растение го сакале loversубителите на треперење во земјата и за непретенциозноста на ова растение, за кое не е потребна исклучително голема грижа.
Прочитај Повеќе
Новости

Направете ја вашата страница сончева со садење жолти растенија во градината

Сите сме навикнати на фактот дека летото е исполнето со зеленило, а есента, влегувајќи во свои права, ги обојува листовите жолти. Во овој период, градината се трансформира и започнува да игра со златни бои, што од луѓето се доживува како природна состојба на нештата. Кога во текот на летото се појавуваат жолти лисја, многумина веднаш го звучат алармот и се обидуваат да ги излечат "болните" растенија.
Прочитај Повеќе
Новости

Ви го претставуваме „Ботаниката“!

Здраво Со задоволство ви го претставуваме нашиот проект. Ние го замисливме како место за комуникација и размена на искуства за сите loversубители на растенија и цвеќиња, за сите што сакаат да одгледуваат цвеќиња и украсни растенија дома, да се вклучат во градина или градина или да ја подобрат својата лична градина, за почетници во овој интересен бизнис и професионалци кои, Сигурно има нешто да споделиме со сите нас.
Прочитај Повеќе
Новости

Детална работилница за производство на божиќни играчки од светилки

Новата година е околу аголот, време е да размислиме за украсување на ентериерот и шумската убавина - елката. Најдобрата декорација е рачно изработена. Покрај тоа, има многу варијации на оваа тема. Се прашувавте што да преземете за ажурирање? И, зошто да не се прават божиќни играчки од светилки? Е смешно Па, зошто?
Прочитај Повеќе
Новости

Чудо од природата или јадење печурки со необична форма и боење.

Ако мислите дека печурката треба да има тркалезна капа на густа или тенка нога и кафеаво-жолта или бела боја на телото на печурките, тогаш овој напис барем ќе ве изненади. Излегува дека Мајката природа има многу богата имагинација, инаку, од каде би потекнувале необични јадења од печурки? Неверојатни форми што личат на туѓи суштества, или едноставно беспрекорни маси, врескање на боите, чудни капи и нозе и генерално отсуство на такви - ова се примероците за кои ќе се дискутира денес.
Прочитај Повеќе
Новости

Најинтересно за тиково дрво

Teak најчесто се користи во две индустриски области: градежништво и лекови. Ова дрво има неколку карактеристични карактеристики што го прават за разлика од другите видови. Повеќе детали за тоа какво дрво е и каде се користи ќе бидат опишани во овој напис. Општи информации, краток опис Дрвото наречено тиково има неколку имиња.
Прочитај Повеќе
Новости

Неверојатна Рутарија - коренот градина на вашата страница

Концептот на "рутарија" потекнува од англискиот збор "root", што значи "корен". Ова е вештачки ансамбл кој се состои од корења на дрвја, трупци, камења и стебла. Составот е надополнет со разни растенија и необични предмети. Оваа модерна и модерна идеја може да стане бисер на вашата градина. Декориран со цвеќиња и винова лоза на зелени растенија, „коренската градина“ е вистинско остварување на квалификуван дизајнер.
Прочитај Повеќе
Новости

Резултати од натпреварот „Мои летни победи“

Завршен е нашиот прв онлајн натпревар во рамките на проектот Botanichka.ru. Денес ги сумираме и им честитаме на победниците. Што е најважно, нашиот натпревар, се разбира, се случи! Им благодариме на сите учесници на натпреварот „Моите летни победи“ и на оние кои гласаа и ги поддржуваа натпреварувачите! Бевме во можност да научиме многу нови и интересни работи, добивме можност да видиме фотографии од интересни откритија и достигнувања, да ги прашаме учесниците за нивните тајни и know-how.
Прочитај Повеќе
Новости

Само-направени тули за изградба на куќа

Добро да имате куќа во земјата! Но, што ако страницата е таму, но нема пари за градежни материјали? Значи, треба да се изгради од она што е! Материјали за производство на тули и блокови.Денес сите се навикнати да купуваат готови градежни материјали. И нашите предци сторија сè со свои раце. И нивните куќи беа силни, топли, удобни.
Прочитај Повеќе
Новости

За локацијата и куќата користиме непотребни дрвени палети

Денес, често може да видите еден куп палети до кутиите за собирање отпад. Срцето на зачудувачко лице се крши кога ќе види ваков лошо управување! На крајот на краиштата, постојат многу начини да се стави во деловна активност со такви градежни материјали. Ова е особено точно за летна резиденција. Што е палета? Веднаш вреди да се разговара за каков градежен материјал ќе се дискутира во публикацијата.
Прочитај Повеќе