Категорија Друго

Растеме роза од рачка: како да го направиме тоа
Друго

Растеме роза од рачка: како да го направиме тоа

Кажи ми како да одгледуваш роза од дршката? Мојот сосед расте многу убава разновидност на рози за искачување, ја замолувам да го сподели тоа долго време и да задржи место за грмушка во близина на арборот, а неодамна таа конечно ми донесе две мали сечи. Дали треба да ги ставам во вода или можам веднаш да ги искоренувам во земја? Еден од најлесните начини за размножување на рози е да сечи.

Прочитај Повеќе
Друго

Хризантема сферични - зимување на отворено

Здраво Секоја година, треба да потрошите многу енергија засадување сферичен хризантема во земјата цветни леи. Тие велат дека таа може да ја преживее зимата? Ако е така, тогаш кажете ни нешто повеќе за таков неверојатен цвет како сферична хризантема - зимување на отворено, подготовка и многу повеќе. Хризантемата е омилена фабрика на многу летни жители.
Прочитај Повеќе
Друго

Ние засадуваме нарциси во пролет: како да

Кажи ми како правилно да засадам нарциси во пролет и кога можам да го направам ова? Во земјава растат многу грмушки, но минатата година не цветаа. Еден сосед вели дека ова е затоа што тие се многу дебели. Дафодилите се сметаат за најнеобични градинарски цвеќиња: тие се во можност да растат во скоро во какви било услови, бараат минимум грижа, но во рана пролет го украсуваат цветниот кревет со првите тендер inflorescences, кои се нивната главна предност.
Прочитај Повеќе
Друго

Како да се напои бегонија за време на цветни?

Ми дадоа млада бегонија со пупки. Ова е нејзино прво цветни, а јас го имам првото: во мојата мала колекција на цвеќиња, бегониите сè уште не постоеја. Затоа, сè уште не ја разбирам премногу грижата, знам само дека бегонија сака влага. Кажи ми како да ја напојувам бегонија за време на цветни? Бегонија се гордее со своето место на прозорците на лозарите.
Прочитај Повеќе
Друго

Грижата за парично дрво е едноставна и лесна

Го зедов дрвото за пари од работа - цветот стана многу лош, скоро сите лисја паднаа, но сепак жив. Останав со мене еден месец и дури почнаа да се појавуваат нови летоци, можеби не е сè така лошо и ќе можам да излезам. Помогнете во зачувување на растението, кажи ми што да правам со дрвото за пари, како да се грижам за тоа, инаку претходно немав такви.
Прочитај Повеќе
Друго

Два начина за одгледување семе од караница од Викторија

Во текот на летото, соседот ги третираше со необични лисја; тие се покажаа како караница од Викторија. Никогаш не сум вкусил вакво нешто, но толку ми се допадна нивниот вкус што ја прашав за семе. Кажи ми, како расте од семето од караница со Викторија? Караница Викторија - една од највкусните сорти на градинарска култура во вистинска смисла на зборот.
Прочитај Повеќе
Друго

Засадување Далија

Кажи ми кога да засадам далија? Минатата година се здобив со многу убава сорта, го засадувам ова растение за прв пат. Продавачот веднаш предупреди дека корените треба да се ископаат за зимата, но кога ќе можам повторно да ги вратам во градината, заборавив да прашам. Дахлиите се едни од најомилените, може да се каже дури и класични растенија.
Прочитај Повеќе
Друго

Запознајте го мистериозниот allium nectaroskorumum

Купив неколку светилки со алиум нектароскорум од продавница за цвеќиња (напишано е на ознаката). Кажи ми, што е ова растение? Дали тој има други видови и дали има некои особености на одгледување? Allium neectaroskrodum е контроверзна фабрика и спорови околу неговото припаѓање на одредено семејство се водат денес.
Прочитај Повеќе
Друго

Јапонски основи за нега на аукуба

Кажи ми како да се грижам за јапонската аукуба дома? Тие ми го претставија со компактен грмушка, но една година подоцна тоа беше многу долго. Можеби lack недостасува светлина? Јапонската аукуба често се користи не само за уредување канцелариски простории, туку и во приватни домови и станови. Фабриката заработила таква популарност поради спектакуларната декоративност: бујна грмушка е покриена со бујна зелена голема зеленило, насликана со златни дамки карактеристични за овој вид.
Прочитај Повеќе
Друго

Зимско сеење семе од зеленчук и зелени култури

Здраво драги градинари, градинари и градинари! Надвор од прозорецот, ноември е време да се произведат зимски култури. Во суштина, на крајот на краиштата, во градината, се разбира, ние засадуваме зелени и коренови култури. Ова е цвекло, морков, магдонос, копар, ловажа и киселица. Многу култури. Салати! Масата на земјоделски култури што сега можеме да ги посееме за да добиеме многу рана култура.
Прочитај Повеќе
Друго

Тајните на пролетното садење на гладиоли како гаранција за летото цветни

Минатата година, еден сосед ми даде неколку мали светилки гладиоли. Се грижев за нив - и напоив и оплодив, но цвеќињата не ги видов. Морав да ги ископам нодулите со надеж дека ќе ме задоволат следната година. Кажи ми како да се засади гладиоли во пролетта, така што тие цветаат? На прв поглед, гладиоли не се од особен интерес, но кога огромните цвеќиња цветаат густо покривање на пединукот, станува јасно зошто овие растенија ја заработиле loveубовта кон лозарите.
Прочитај Повеќе
Друго

Како изгледаат крлежите и кои се најопасните за луѓето

По прошетката во паркот, таа започна да се пече и да ја чеша ногата. Мојата визија не е многу добра, затоа, освен мало црвенило, не забележав ништо. Мислеше нешто. Но, следниот ден, отокот стана поголем и морав да одам во болница. Таму, медицинска сестра пронашол плускав и задебелен крлеж.
Прочитај Повеќе
Друго

Времето на садење тикви за садници и на отворено

Кажи ми кога да посадам тиква? Минатата сезона, тие го засадија на крајот на април и останаа без вкусна житни култура, затоа што пролетта не изневери: во мај мразот се врати и сите садници ги немаше. Посакувам ситуацијата да не се случи повторно, но не знаеме што да правиме, можеби сее две недели подоцна? Секој градинар знае дека не е залудно што тиквата расте толку голема, затоа што таа навистина го сака сонцето и бара на топлина.
Прочитај Повеќе
Друго

Грижа за кале етиопското право

Минатата година, мајка ми ми даде калали - убава голема грмушка. Таа цветаше со неа секоја година, а цела следна година гледав залудно под лисјата со надеж дека ќе најдам барем еден педанш. Однадвор, растението изгледа апсолутно здраво, но не цвета. Кажи ми, каква грижа му е потребна на етиопската кала дома?
Прочитај Повеќе
Друго

Внатрешен ентериер фитодизајн

Ако не сте таков човек што ја сака близина природата, или ако честопати немате можност да го посетите градот, искористете ја одличната алтернатива за жителите на градот - уредување на ентериерот. Треба да се потсетиме само на позитивните што ги носат растенијата во затворен простор. Ова е позитивен емоционален став и подобрување на домашната микроклима и корисен ефект врз здравјето.
Прочитај Повеќе
Друго

Што да направите ако садници од зениа се продолжени?

Јас многу ги сакам зиниите, а минатата пролет решив сама да одгледувам цвеќиња од семе. Но, резултатот беше прилично жален - скоро сите садници беа многу издолжени. Кажи ми што да направам ако садници на зиниа се продолжени? Зинија е украсно растение од семејството астер, кое се користи за одгледување на цветно легло, како и дома.
Прочитај Повеќе
Друго

Како да се ослободите од жичарницата: народни лекови и хемикалии

Кажи ми како да се ослободувам од жичарници? Почнаа да копаат компири и беа ужаснети: скоро сите клубени беа во дупки. Се разбира, за готвење, сè уште можам да го исчистам. Но, тоа беше семето што специјално го култивиравме. Значи, штетниците не оставија без семиња, сега треба да купиме. Дали е можно некако да се отстранат овие ларви од градината?
Прочитај Повеќе
Друго

Како да се грижите за гербера во тенџере

Кажете ни како да се грижите за гербера? За мојот роденден, персоналот ми даде убава гербера во тенџере. Ја однев дома, сега размислувам каде да ја ставам. Колку често ви треба да наводнувате цвет и како зимува? Дали лисјата паѓаат во зима? Герберите, по природа, обично се градинарски растенија. Сепак, многу одгледувачи на цвеќиња успешно ги одгледуваат како саксија за растенија.
Прочитај Повеќе
Друго

Кога да се засади thuja, времето на пролет и есенско садење

Кажи ми кога да посадам туја? Долго време сакам да го засадам ова прекрасно дрво во дворот. Во пролетта на градинарството, ја пропуштив можноста да купам четинари. Дали е можно да се спушти туја во есен? Слушнав дека таа е добро вкоренета во секое време од годината. Дали е тоа така? Туја и другите четинари им даваат на летната куќа посебен изглед.
Прочитај Повеќе
Друго

Лунарен календар на цвеќарницата за 2017 година

Лунарниот календар за затворен растенија и цвеќиња за 2017 година ќе помогне да се утврдат најповолните денови за садење и пресадување растенија. За време на разни манипулации со цвеќиња од дома, тие се лесни за оштетување. Солзите на коренот, гребнатинките во кутикулите, кршењето на стеблото или искинатите лисја се сите стресови за растението, што може да се намали со следење на препораките од лунарниот календар.
Прочитај Повеќе
Друго

Кала во куќата: причините за недостаток на цветни и начини за решавање проблеми

Пред околу две години купив убава бела кала на продажба. Првата година таа активно цветаше речиси без пауза, но годинава не чекав цвеќе. Однадвор, грмушката изгледа сосема здрава - има многу лисја, тие имаат заситена боја, не се пронајдени штетници. Кажи ми зошто calla не цвета? Можеби таа одмара толку долго?
Прочитај Повеќе