Категорија Растенија

Јагодата не е само вкусна, туку и здрава Бери
Растенија

Јагодата не е само вкусна, туку и здрава Бери

Меѓу многуте витамини корисни придобивки од природата, јагодите и јагодите заземаат посебно место. Одлични се корисни својства на јагоди собрани како на насади така и во шумски лопати. Аромата на свежо одбраната прва Бери е глупост и принудување по неверојатна цена да го купи „кралското задоволство“. Јагодата одгледувана со свои раце на летна градина има посебен вкус.

Прочитај Повеќе
Растенија

Тука

Така (Таса) е повеќегодишна билка што дојде кај нас од Југоисточна Азија и од западните региони на Африка. Ова мистериозно растение може да расте и да се развива под различни услови. Тој не се плаши од обете отворени области за раст и засенчен: савани, густини, шуми. Така може да се најде и на планините и на бреговите на морињата.
Прочитај Повеќе
Растенија

Како да растеме ананас дома?

Дали сакате да одгледувате необично растение дома, кое исто така ќе вроди со плод? Повеќето егзотични растенија кои содржат овошје најдобро се одгледуваат од сечи или вакцинирани. Инаку, лимон или калинка одгледувано од семе може да цвета за 15 години.Неверојатно е дека ќе сакате да чекате толку долго.
Прочитај Повеќе
Растенија

Како да се гарантира шарена шема на лисјата на сансевиерија?

Неискрената тврдо сансевиерија се врати во мода. Едно од најдобрите погони за украсување на ентериерите не само на приватните куќи, туку и на канцелариите заработи универзално признавање на скромноста на барањата и голема издржливост. Разновидните сорти се особено популарни, кои додаваат светла и привлечна шема на чисти и воздржани линии на силуети.
Прочитај Повеќе
Растенија

10 домашни цвеќиња на сопрузи и како изгледаат

Избор на цвеќе за нивниот дом, многу домаќинки обрнуваат внимание не само на тоа како изгледа или како се вклопува во ентериерот, туку и на народните знаци поврзани со ова растение. Една од најчестите групи се смета за цвеќиња на сопругот. Зошто цвеќето на сопрузите е така наречено? Долго време има многу легенди и знаци кои ја подобруваат или обратно го засенуваат угледот на разни растенија.
Прочитај Повеќе
Растенија

Правилно садење и грижа за цвет hellebore

Едно од најневеројатните градинарски растенија е hellebore. Тие почнуваат да цветаат кога снегот сè уште лежи и мразовите не се повлекуваат. Во исто време, грижата за нив не трае многу време и не бара посебни трошоци за работна сила. И садењето и одгледувањето на отворено не одзема премногу време. Моровник е вкусен и опасен.Моровник (лат.
Прочитај Повеќе
Растенија

Псевдорантем

Pseudrantemum (Pseuderanthemum) е грмушка или тревни растенија што припаѓа на семејството Acanthaceae. Местото на раст на ова растение се тропските зони на обете хемисфери на Земјата. Псевдорантем е гранка исправена грмушка со многу убаво и украсно зеленило.
Прочитај Повеќе
Растенија

Бонсаи - Елоквентна тишина

Уметноста на бонсаи е аеробатика во земјоделското производство. Малкумина одлучуваат за овој подвиг. И материјата не е само во сложеноста на техниката на култивирање. За да го направите ова, треба да бидете малку ... Јапонски. На крајот на краиштата, постои занимање со бонсаи - начин на живот, посебна форма на одмор, па дури и начин да се знае значењето на животот. Во целиот живот не сум засадил ниту еден затворен цвет и не можев да го издржам кога видов прозорски прагови во други куќи, покриени со секакви гераниуми, кактуси и темјанушки.
Прочитај Повеќе
Растенија

Панси или виолетова

На сите страни на земјата, луѓето сакаат цвет наречен виола. Во многу земји се нарекува виолетова. Благодарение на светлата небесно-сина боја во Русија, тој се нарекува панчиња. И во Украина, едно друго име е вообичаено - браќа, бидејќи цвеќињата изгледаат слично, но секој има различна боја. Виола е скромен градинарски култури, не им создава проблеми на нејзините сопственици, па затоа е толку популарна кај градинарите.
Прочитај Повеќе
Растенија

Араукарија - домашна смрека

Родното место на ова растение се Австралија, Нов Зеланд и Јужна Америка. Луксузно зимзелено дрво е единствената зимзелена зимзелена растенија. Араукарија е лесна за одгледување и привлечна за домашен декор. Чилеанска Араукарија (Araucaria araucana) Родот Араукарија од семејството Араукарија опфаќа 19 видови во Австралија и на островите Нова Гвинеја, Нова Каледонија и Норфолк и 2 вида во Америка.
Прочитај Повеќе
Растенија

Затворен аглаонема - омилен на декоративни и листопадни култури

Прекрасните лисја со аглаонема што формираат бујни грмушки се едно од највпечатливите спектакли во ентериерот. Неверојатната хармонија на сложените, но не премногу привлечни модели кои изгледаат елегантни, па дури и благородни, му даваат на растението посебна убавина. И уникатната текстура на листовите ја нагласува само убавината на крем и сребрени дамки.
Прочитај Повеќе
Растенија

7 најоригинални орхидеи во затворен простор

Орхидеи никогаш не излегуваат од стил. Иако овие прекрасни тропичани го задржуваат статусот на специјални и расположени растенија, денес ги има скоро во секој ентериер. Точно, има смисла да се зборува за нивната широка дистрибуција само во контекст на еден вид - фалаенопсис. Но, орхидејата со пеперутки и други видови со скромен статус, асортиманот на затворени орхидеи не е ограничен.
Прочитај Повеќе
Растенија

Јуни Народен календар

Јуни го доби своето име во чест на античката римска божица на плодноста, чувар на бракот, mistубовница на дожд, Јуно. Старото руско име е Изок, што на словенски значи скакулец (веројатно затоа што во овој момент се појавуваат многу скакулци). Јуни беше наречен и црв, т.е. црвен месец (во тоа време се собираше инсект - црв - за да се добие крзнена боја).
Прочитај Повеќе
Растенија

7 најдобри видови на succulents и што е тоа

Постои необичен начин за украсување на ентериерот. За да го направите ова, доволно е да засадите сукуленти и да се грижите правилно за нив. Но, тие ќе преживеат во простории со слабо осветлување, сув воздух и во присуство на ниски температури. Тие се толку тврди. Што се сукуленти? Сукуленти - група на растенија кои имаат заеднички карактеристики заради истите услови за живеење.
Прочитај Повеќе
Растенија

Skimmy

Зимзелена грмушка Skimmia е директно поврзана со семејството Rutaceae. Тој доаѓа од Југоисточна Азија, како и од Јапонија. Оваа грмушка има куполна круна, а нејзината висина не надминува, како по правило, 100 сантиметри. Целосно густи, сјајни триаголник, се слични по оние од ловоров.
Прочитај Повеќе
Растенија

10 најспектакуларни затворен растенија од пустината

Меѓу куќата, оригиналните жители на најсушните места на планетата отсекогаш уживале во посебна убов.Заслужената репутација на пустинските starsвезди се објаснува едноставно: ниту една друга фабрика не може да се пофали со таква леснотија на грижа и издржливост. Иако не сите succulents и кактуси им припаѓаат на културите кои се наоѓаат во природата во полупустините и пустините.
Прочитај Повеќе
Растенија

Дахлијас

Дахлијас (Далија) се директно поврзани со семејството астер. Таквото растение е едно од најспектакуларните и долго цветни цвеќиња што се одгледуваат во градината. Дахилите имаат прилично широка палета на бои, а цвеќињата исто така можат да имаат широк спектар на форми. Тие цветаат доста долго, што трае од средината на летото до првите есенски мразови, и ова е најважната предност на дахлиите.
Прочитај Повеќе
Растенија

Засадување на семе од копар на отворено во пролет

Не секој се справува со зимско сеење копар, а повеќе семиња се трошат. Воопшто не треба да се мачите со садници - популарните зелени се доста отпорни на ладно. Затоа, садењето копра на отворено земја со семе во пролетта останува најпознат начин за негово одгледување. Датуми на сеење Времето не предвидува секогаш да го предвидуваме режимот на температура за цел месец однапред.
Прочитај Повеќе
Растенија

Октомври Народен календар

За античките Римјани, октомври беше осми месец во годината и беше наречен Октобер (од латинскиот Окто - осум). Стариот руски назив октомври е валкан: честите дождови прошарани со снег ја претвораат земјата во валкана мешаница. На украинскиот јазик, овој месец се нарекува ovовтен (лисјата се претвораат во жолта боја), а на белоруски - kastrychnik (од зборот кастра - производ на обработка на лен).
Прочитај Повеќе
Растенија

Нега и репродукција на Маранта дома

Цветот со стрела е повеќегодишен со директно стебла, понекогаш се наоѓаат притаени видови кои успешно се одгледуваат при напуштање дома. Оваа куќа е член на семејството Марантов. Постојат околу 25 видови на растенија, чија татковина се мочуриштата на Централна Америка.
Прочитај Повеќе
Растенија

Датум Робенеле

Во семејството на палми (Palmae, Arecaceae), најубав вид на датуми е датумот на Робелин (Феникс робеленизи). Во природата, ова растение се наоѓа во влажните шуми на Лаос, во Бурма, Индија и Јужна Кина. Ова дрво не е многу високо. Значи, во висина може да достигне само 2,5-3 метри. Има тенок (приближен дијаметар од 14 или 15 сантиметри) малку заоблен или директно стебло.
Прочитај Повеќе