Градината

Како да се засади и да се грижи за пелин

Црвено дрво украсно Божје дрво засадување и грижа фотографија Црвено лимонско дрво Божјо

Кое растение замислувате кога ќе го слушнете името „Божјо дрво“? Дали нешто егзотично? Но, всушност, ова се нарекува еден од видовите пелин од дрво. Второто име е медицински пелин, лимоновиот пелин, високиот пелин, а меѓу ботаничарите се користи името „аротрот“.

Што е вредно во Божјото дрво? Дали има лековити својства? Каква грижа има повеќегодишна потреба за нормален развој и раст?

Allе добиете одговор на сите овие прашања ако го прочитате написот.

Засадување и грижа за пелин од дрво Божјо - активност за мрзливите!

Фотографија на црвено дрво од црвче во градината

Растението на Божјото дрво е повеќегодишно кое може да расте на едно место до десет години. Затоа, при садење, важно е да пронајдете соодветно место за него во градината, така што подоцна не треба да го трансплантирате растението. Ова место ќе биде сончево, а не засенчено подрачје.

Во близина на пелин, подобро е да се засадат ниски растенија. Тие ќе го покријат долниот, помалку декоративен дел од Божјето дрво и нема да ги оштетат кревките горни пука. Иако пелин од дрво расте во природа на сиромашните почви, грмушка засадена во плодна, некиселна почва ќе ви се заблагодари со раскошот на грмушката и изобилството на лисја.

Црвеното лимоново дрво на Бога е скромен. Не треба внимателна грижа. Но, постојат неколку правила што можете да ги следите за да растите здраво и убаво растение.

 • Неопходно е периодично да се олабави почвата околу грмушката, притоа да не се дозволи изложување на корените. Стеблото на растението е плунка. Ова ви овозможува да заштедите влага во почвата.
 • Црвотво дрво не ја сака премногу пресушената и загадената почва. Наводнување треба да биде редовно и умерено.
 • Божјото дрво, како и другите видови пелин, добро ги толерира мрачните зими. Не бара дополнително засолниште и не замрзнува дури и на температура од - 25 ° C.

Само некои млади пука можат да замрзнат, но во целина, со доаѓањето на пролетта, дрвото е совршено обновено. Ако сакате, можете да ископате грмушка за зима за да создадете поудобни услови за зимување и повторно да ја засадите во пролет. Но, ова треба да се направи само ако имате убаво дрво формирано и се плашите дека ќе замрзне и ќе ја изгуби својата форма.

Црвено дрво од градинарски дрвја

Артемисија Божјото дрво, благодарение на елегантното, врежано зеленило, е доста декоративно. Но, ако сакате, од тоа може да се формира компактен грмушка со убава форма. Секој, дури и почетник градинар, може да го стори тоа. Целата тајна е во редовното сечење и градинарски работи на растението.

 • Растечките пука се градинаат, кога ќе достигнат висина од околу шеесет сантиметри. Резултатот ќе биде убава грмушка во форма на топка.

Црвката Абротан фотографија од Божјото дрво во градината

 • Веќе првата фризура придонесува за фактот дека во иднина младите пука од пелин од дрвја растат рамномерно и честа градинарски не се бара.
 • Прекрасна сиво-зелена топка на растение ќе се издвојува против позадината на соседните растенија или ќе биде одлична позадина.
 • Исеченото Божјо дрво може да се користи на цветно легло, како растение - тенија.

Репродукција на Божјото дрво

Повеќегодишно размножување е традиционално: со семе, сечи и поделба на грмушка.

Црвено дрво кое расте од семето, саден материјал со фотографии подготвени за садење

Семињата посеани во почвата добро зреат само во јужните региони. Затоа, садници од пелин од дрво се одгледуваат во специјални садови и се пренесуваат на постојано место во пролетта. Овој метод го користат специјалисти. За обичните градинари, вегетативниот метод е почест.

Сечи на пелин од дрво Абротанска фотографија на Божјото дрво

 • Сечињата се сечат од растение во текот на летото од здраво растение. Тие се натопуваат во прав на стимулаторот на коренот, засадени во влажна лабава почва и покриени со стаклени тегли или про aирен капак на садот за расад.
 • Растенијата се вкорени во рок од еден месец. Потоа тие се засадени во земјата.
 • Две години мора да поминат пред младата фабрика да достигне декоративност.

Поделбата на грмушката вклучува пролетно садење на дел од ризом со млада пука, но во овој случај грмушката ќе изгледа убава само по неколку сезони.

Опис пелин дрво Божјо дрво Artemisia abrotanum

Црвено дрво украсно Божјо дрво Artemisia abrotanum во фотографија за дизајн на пејзаж

Ова е повеќегодишна билка или грмушка. Нејзината татковина се смета за зона на Северната хемисфера со умерена клима. Тоа е, такви зони во кои се набудуваат сите четири сезони. Во природата, пелин од дрво често може да се најде во области со влажна клима, на сиромашна, песочна почва, во високо поставени области, со добро загреана почва. Градинарите го ценат пелин од дрво за неговиот декоративен ефект и пријатната арома, која исто така ги одвраќа инсектите.

Во природата, има до 250 видови на пелин. Многу видови на пелин од дрво се зимзелени, но има и такви чии воздушни делови умираат во зима. Фабриката совршено се вклопува во разни градинарски композиции. Се користи за создавање чакал, манастир и бела градина. Посебни сорти на пелин, меѓу нив и Божјото дрво, се користат во медицината.

Сорти на пелин од дрво

Црвено дрво од Бога фотографија во градината

Различни претставници на видови пелин од дрво може да се видат скоро во секој агол на планетата со умерена клима.
Да разгледаме подетално некои од нив:

 • пелин од дрво. Празно-отпорна на сорта на дрвја широко распространета во природата. Расте на медитеранскиот брег;
 • пелин од кавкаски. Растение со висина до триесет см. Во природа, расте во планински предели во јужна Европа;
 • тарагон. Фабрика со привлечен мирис. Може да порасне до еден метар;
 • ладен пелин. И оваа оценка е ниска. Може да се види во дивината на истокот на Русија;
 • пелин е млечно боја. Расте во Кина. Висока фабрика, до еден и пол метри. Карактеристична карактеристика се мали бели inflorescences;
 • пелин е карпест. Место на раст - Европа. Претпочита да се шири над карпите и талусите. Висина од 5-20 см .Сирова боја - сивкаста;
 • пелин е брилијантен. Расте на Алпите. Формира густања во форма на перници. Фабриката има прекрасни лисја со сребрена обвивка и пријатна арома.

Црвено дрво на Бога

Црво дрво заздравува Божјо дрво Artemisia abrotanum слика

Божјото дрво е исто така една од сорти на пелин. Областа на нејзиниот раст е скоро целата територија на Европа. Научниците немаат точни информации за тоа од каде дошло фабриката во Европа.

А карактеристична особина на овој вид е неговата висина. Грмушката може да биде висока до еден и пол метри. Оттука и името „дрво“. Но, всушност, пелин е дрвена грмушка. Стеблата се доста кревки. Листовите се силно исечени и обоени во сиво-зелена боја.

Градинарите го нарекуваат Божјото дрво најзелено меѓу сивиот пелин и многу ја ценат нејзината декоративност и пријатната арома. Во август, повеќегодишните цветаат. Цветовите се собираат во мали inflorescences од жолта боја. Божјото дрво може да биде зимзелена или да испушта лисја за зима. Фабриката хибернира без дополнително засолниште.

Исцелување својства на пелин

Црвено дрво Божји дрво лековити својства и контраиндикации

Легендите за лековитите својства на Божјето дрво се пренесуваат од генерација на генерација.
Се одгледуваше во градините на манастирите. Можеби името на пелин од дрво е поврзано со ова - Божјо дрво или црковна трева. Друга верзија е дека зборот „пелин“ на грчки значи „здрав“. Ова повторно укажува на лековитите својства на растението. Сокот од растението беше дел од мелеми и мази, кои беа користени за лекување на рани и како лек за каснување од инсекти. Лековитите својства на пелин од дрво се должат на фактот дека содржи есенцијални масла, вклучително и цитрал. Цитрал има пријатен мирис на лимон и има антисептички својства.

Покрај тоа, сокот и лисјата на Божјето дрво се користат за правење инфузии, мелеми, чаеви. Инфузијата третираат тонзилитис, а чајот помага во подобрување на апетитот. Понекогаш растението се користи во својата природна форма. На пример: лосиони кои третираат дислокации и модринки се направени од трева парен во врела вода. И косата, исплакната со лушпа од стебла и лисја, растат подобро и имаат здрав изглед.

Ако на вашето место расте божествено дрво, можете да го исушите и да добиете лековити суровини. За сушење, користете зелени, а не дрвени пука или пука со неотворени inflorescences. Vestетвата на суровини може да се направи од јули до септември. Пукањата се отсечени на суво, мирно време и се сушат во сенка. Огорченоста на растението, карактеристична за сите видови пелин од дрво, отсуствува во суво растение. Сушеното растение има пријатен мирис на лимон.

Пред складирање, стеблата на растението може да бидат смачкани. Така ќе биде поудобно да се користи во иднина. Користете запечатени контејнери за чување на добиениот материјал. Ова ќе овозможи долго време да се одржи аромата на растението. Но, ако не сте сигурни дека растението се исушило совршено, подобро е да го ставите во хартиена кеса некое време и да ја исушите. Можеби аромата ќе стане послаба, но суровините нема да се влошат.

Користете сушен пелин од дрво во готвењето, традиционалната медицина и козметологијата.

1. При готвење:

 • да се даде маринади и сосови пријатен вкус на лимон;
 • прашок од пелин од дрво се користи како зачин за јадења со месо.

2. Во традиционалната медицина:

 • тинктура од пелин од дрво исплакнете ја устата со забоболка;
 • сок од пелин од дрво се користи во третман на рани и супурација;
 • инфузија на пелин од дрво третираат болка во цревата;
 • лушпа од лисја од пелин од дрво обично се користи како хемостатски и антихелмитски агенс.

При употреба на кој било лек, дозата мора да се набудува. Црвотво дрво не е токсично, но внатре не може да се конзумира повеќе од 10 грама суви лисја во која било форма секој ден.
3. Во козметологијата:

 • лушпа за испирање на косата;
 • коцки мраз од лушпа од пелин избришете ја кожата на лицето.

Рецепти за подготовка на лековити лушпи

И сега рецептот за лековита лушпа на пелин од дрво. Можеби, во античко време, монасите ги третирале болните со таква лушпа. За нејзина подготовка, истата количина врела вода се зема на еден дел од сувата суровина. Измешајте и оставете ја смесата да зоврие една минута.

Потоа супата се инсистира половина час и се филтрира низ сито или газа. Пијте три пати на ден, една четвртина чаша пред јадење.

Кога ја подготвувате инфузијата, земете две лажици сува исечена трева и истурете чаша врела вода. Не врие, но инсистирајте на околу еден час. Пијте еднаш дневно половина чаша пред вечера.

Како и секој традиционален лек, овие лекови може да имаат контраиндикации. Пред да започнете со третманот, треба да се консултирате со вашиот лекар.

Погледнете го видеото: THE GRAND OLD OAK TREE. Why i use this tree to plant out my garden (Април 2020).