Растенија

Колку е безбедна и неопходна употребата на цреши за време на бременоста и при доењето

Летото овошје и бобинки се дарежлив извор на виталност, виталност и здравје, особено неопходни за идните и младите мајки. Црешата за време на бременоста и доењето станува не само добредојден третман, туку и вистински склад на витамини, минерали и други супстанции што ги бара телото. За да има корист слатката ароматична Бери, потребно е многу внимателно да го вклучите неговото мени, земајќи ги предвид можните ризици, како и состојбата на здравјето и на мајката и на бебето.

Напис во една тема: За која цреша е корисна?

Составот и калориската содржина на цреши

За време на бременоста и во фаза на доење, женското тело доживува неверојатни стресови, кои бараат постојана поддршка со витамини, минерални соли и други хранливи материи. Иднината и младите мајки не пропуштаат можност да воведат свежо овошје, бобинки и зеленчук во менито. Но, бидејќи нивната исхрана е целосно рефлектирана во состојбата на децата, тоа мора да се направи со голема претпазливост и претпазливост.

Која е употребата на слатка цреша за бремени жени? Како прво, мајките што очекуваат треба да обрнат внимание на збир на витални витамини, микро и макро елементи, присуство на природни антиоксиданти, пектини, флавоноиди и кумарини.

Меѓу витамини присутни во сочната пулпа за топење се: аскорбинска киселина, витамин А и бета-каротин, витамини ПП, Б1 и Б2, Е и К Во едно од првите бобинки на зреењето на црешата, има многу железо, како и елементи во трагови како калиум и калциум, итн. магнезиум, натриум и фосфор. Фруктозата, гликозата и сахарозата обезбедуваат сладост на овошјето, кои во моментот на созревање сочинуваат од 10 до 12% од масата на пулпи.

Друга предност на овошната култура е нејзината релативно ниска калорична содржина. 100 грама бобинки, во зависност од сортата и условите за одгледување, содржат од 50 до 55 kcal. Во исто време, црешите за време на бременоста и доењето се извор на не-грубо, нежно влијаат на варењето на растителните влакна.

Која е употребата на цреши за бремени мајки и доилки?

Овој состав овозможува да се припише на диетални производи со голема концентрација на хранливи материи:

 1. Бета-каротин, во врска со витамин А, е одговорен за здравјето и обновата на сите ткива, вклучително и на кожата, мукозните мембрани, коските, косата и ноктите.
 2. Витамините од групата Б се вклучени во метаболичките процеси, го регулираат функционирањето на нервниот и дигестивниот систем, ја активираат мозочната активност и заедно со витамин Е помагаат во одржување на регенерацијата на клетките, убавината и здравата кожа.
 3. Витаминот ПП го поддржува клеточното дишење.
 4. Аскорбинска киселина содржана во црешите за време на бременоста станува важен извор на енергија, недостаток на кој предизвикува замор, губење на природниот имунитет и лошо здравје и благосостојба.

Кумарините, железото и другите биоактивни супстанции ефикасно го подобруваат квалитетот на крвта, спречувајќи формирање на згрутчување на крвта, што предизвикува атеросклероза на холестерол плаки и анемија со недостаток на железо. Антоцијаните во црвените бобинки се спротивставуваат на израстоци на притисок, поддржувајќи го васкуларниот систем.

Покрај тоа, елементи во трагови во слатка, течност сок пулпа се неопходни за срцето, непречено функционирање на уринарниот систем и црниот дроб, имунитет и одржување на умот.

Придобивките од црешите за време на бременоста

Плодовите од цреша нежно ги стимулираат бубрезите и, со диуретичен ефект, помагаат да се ослободи вишок течност без одложување, спречувајќи го не само едемот, туку и акумулацијата на токсични материи за возрасни и мали организми.

Сочните бобинки испаруваат исто толку ефикасни помагачи во однос на дигестивниот систем.

Влакна и органска слатка цреша киселина за време на бременоста ја стимулираат цревната активност, го чистат од токсини, одржувајќи ја рамнотежата на микрофлората и помагаат да се справите со крајно непожелниот запек.

Во раните фази, кога здравјето се расипува заради напади на утринска болест, неколку бобинки цреша:

 • олеснување на гладот ​​и повраќање;
 • буден апетит;
 • формирајте стол;
 • без употреба на лекови, тие ќе ги ослободат главоболките и ќе ја елиминираат вртоглавицата.

Покрај тоа, зрелите бобинки богати со витамини, минерални соли и органски киселини:

 • имаат генерален ефект на зајакнување, корисно влијаат на развојот на плацентата и фетусот;
 • спречување на анемија на недостаток на железо;
 • ги зајакнува крвните садови и срцето;
 • спречи појава на подпухналост;
 • го стимулира сеопфатното чистење на телото на токсините;
 • зајакнување на коскеното и мускулното ткиво;
 • подобрување на емоционалната состојба, спречување на промени во расположението и развој на постпартална депресија.

Во доцната бременост, црешите помагаат нежно да се регулира крвниот притисок и да се зајакнат крвните садови. Ако нема контраиндикации, мал број бобинки ќе бидат одлична превенција на проширени вени, ќе придонесат за брзо отстранување на штетните метаболички производи од телото, и ќе ја поддржат работата на срцето на идната мајка и фетусот.

Дали е можно да доите цреши додека доите?

Новороденчињата и новороденчињата се најосетливи на промените во исхраната на мајките. Затоа, до осум недели кога доите, подобро е да ги отстраните црешите од менито, дури и ако тоа не предизвикало непријатност за време на бременоста. Потоа, жената може повторно да ужива во вкусот на бобинки од десерт, што ќе помогне да се надополнат резервите на витамини, минерали и природни антиоксиданти на телото, да го поддржат варењето, да се спречи отокот и да помогне во обновувањето на телото.

Дали е можно да доите цреши додека доите? Да, ако следите разумна мерка, слушајте ги препораките на педијатарот и изберете само бобинки со висок квалитет.

Бидејќи влакната можат да ја зголемат цревната подвижност и да предизвикаат колика кај бебе, подобро е да започнете со употреба на бобинки со лажица сок на ден, притоа да ја следите благосостојбата и реакцијата на телото на детето.

Ако бебето е мирно, тој нема знаци на цревна непријатност и иритација на кожата, делот може да се зголеми, а потоа самата слатка цреша може да се вклучи во менито на мајката. Во овој случај, дневната стапка не треба да надминува 300 грама.

Опасност од цреши за време на бременоста и лактацијата

На прашањето: "Дали е можно за бремени цреши?" дефинитивно може да се даде позитивен одговор. Сепак, придобивките од јадење бобинки ќе бидат само доколку се следи мерката и се следат препораките на лекарот што набудува. Контраиндикација за вклучување на цреши во исхраната е:

 • егзацербација на болести поврзани со дигестивниот систем;
 • гастритис со висока киселост;
 • дијабетес мелитус тип 1;
 • егзацербација на панкреатитис.

Ако хроничните заболувања се во фаза на стабилна ремисија, или жената е целосно здрава цреши за време на бременоста и доењето може да се јаде. Но, во исто време, многу внимателно се внесува во менито, постојано ја следи благосостојбата.

Младите мајки и бремени жени со склоност кон алергии, треба да посветат посебно внимание на фактот дека црвените плодови се редослед на големина, со поголема веројатност да предизвикаат негативна реакција на кожата, респираторни феномени и дигестивни нарушувања отколку бобинки од цреши од светло.

И, дури и ако нема алергии, како и други контраиндикации, треба да јадете свежи слатки цреши за време на доењето и пред породувањето многу умерено. Само една грста зрели бобинки може да ги надополнува залихите на корисни материи. И зголемувањето на порцијата не се заканува со задоволство, прекумерно формирање на гас, болно отекување и варење, кои се исклучително непожелни за време на бременоста и лактацијата.

Погледнете го видеото: Вакцинација против сезонски грип: Колку се безбедни вакцините? (Април 2020).