Категорија Фарма

Профитабилно или не одгледување зајак како домашна дејност
Фарма

Профитабилно или не одгледување зајак како домашна дејност

Профитабилноста на одгледување зајаци во наше време е доста голема. Многу земјоделци ја знаат тајната на успешното одгледување зајаци, ги разбираат спецификите на бизнисот, безбедно профитираат и го прават ова многу години. Прашањето дали одгледувањето зајаци како бизнис е профитабилно или не е релевантно само за неискусните земјоделци.

Прочитај Повеќе
Фарма

Дали сидератите ќе помогнат да се зголеми добра жетва?

Постојат основни карактеристики на почвата од која зависи добра култура: присуство на хумус во почвата, пропустливост на воздухот и влага на почвата, корисна микрофлора, содржина на достапен азот и други елементи неопходни за исхраната на растенијата во почвата. Сидерата Постојат растителни сорти кои, кога се распаѓаат во земјата, формираат достапен азот.
Прочитај Повеќе
Фарма

Удобен и корисен уред за хранење мачки - автоматски фидер

Нивото на здравјето на мачките, неговата ментална состојба и животниот век во голема мерка зависат од соодветна, урамнотежена и редовна исхрана, која целосно ќе ја обезбеди автоматскиот фидер за мачки. Предности Уредот решава многу проблеми, има голем број предности: храната се сервира автоматски; се почитуваат хранливи стандарди, вклучително фракционо или специјално пропишано од лекар; миленичето може безбедно да се остави дома 2-5 дена, во зависност од купениот модел; за исклучителни случаи, колибри се прават со добиточна храна за 90 дена; погодност за заборавен сопственик; работата на батеријата обезбедува сигурност на уредот; храната е заштитена од прекумерна влага и сушење; присуството на неколку оддели во одделни структури овозможува да се постави сува и влажна храна, да се инсталира сад со вода; широк избор на модели по пристапни цени.
Прочитај Повеќе
Фарма

Одлични идеи за градината: како да направите нови работи од старо

Од каде да започнам? Само погледнете наоколу и ќе најдете стари предмети на кои може да се добие нов живот како уникатен додаток во градината. Не мора да купувате ништо ако ги преиспитате функциите на некои работи што се чуваат во таванот или во гаражата. Изгледот на вашата градина е ограничен само со вашата фантазија.
Прочитај Повеќе
Фарма

Hивотен век на садници: минимум грижи, 100% здрава жетва

Најомилен и најчест зеленчук во земјата - домати, пиперки, краставици. Одгледувачи и агрономи нудат бесконечен број начини за нивно одгледување, но често сите тие бараат значителна инвестиција на време, труд и пари. Сонот на кој било градинар да добие највисок можен квалитет култура на зеленчук по најниска цена во текот на топлата сезона.
Прочитај Повеќе
Фарма

Ослободете се од бели светилки

Во овој напис, ние ќе споделиме искуство од странски земјоделци и ќе разговараме како да ги идентификуваме и да се ослободиме од бели светилки. Овие мали инсекти можат да предизвикаат многу проблеми и да претставуваат сериозна закана за растенијата. Вајтфите, исто така познати како алеиродиди, се меки телесни крилја инсекти кои се тесно поврзани со aphids и јадилки.
Прочитај Повеќе
Фарма

Одгледување кокошки од нула

Значи, решивте да подигнете свои кокошки. Откако ќе го прочитате написот, можете да го научите овој процес од нула. Одгледувањето на вашите кокошки има многу предности. Домашните јајца се вистинско искушение. Тие се посвежи и вкусни од оние што се продаваат во продавниците, а исто така се идеални за печење. Школка може да се фрли веднаш во грамада за компост.
Прочитај Повеќе
Фарма

Идеи за домашна ограда од странски земјоделци

Ако размислувате да инсталирате ограда самостојно, тогаш овој напис е за вас. Willе зборуваме за традиционалните верзии на зградите за да се заштитите себе си или кој било предмет, кој се состои целосно од природни материјали. Светот што нè опкружува е огромен. Можете да се заштитите со wallид и да се заклучите од овој свет, но не можете да го заклучите самиот свет.
Прочитај Повеќе
Фарма

Пилешко одгледување, чување и хранење дома

Се поголем број сопственици на домови се убедени дека чувањето кокошки за јајца или месо е профитабилно и не толку проблематично како што изгледа. Најодговорен и макотрпен чекор во овој случај е одгледување кокошки, за кои е потребен особено внимателен став и посебен режим на хранење.
Прочитај Повеќе
Фарма

Мај на домашната фарма: грижи и радости на одгледувачот

Денес, сè повеќе сопственици на домови, па дури и летни жители чуваат зајаци, кози, кокошки, патки и гуски во дворовите. Мај е време кога се активира животот на домашна фарма. Повеќето од жителите во ова време имаат потомство, време е да го надополнуваат добитокот од живина, да ги исчистат летните места за одење, а исто така да се диверзифицираат исхраната на одделенијата заради свежо зеленило.
Прочитај Повеќе
Фарма

Направете го тоа-себеси фидер за пилешко

Можете да направите фидер за пилешко со свои раце дома, особено затоа што скоро сите материјали се погодни за негово создавање: пластични шишиња, кофи, ПВЦ цевки, иверица, скеле или табли. Затоа, ќе чини значително помалку од готовиот од продавницата. Покрај тоа, за време на неговото склопување, можете да ги земете предвид условите на птицата (големината на кафезот), возраста и нивниот број.
Прочитај Повеќе
Фарма

Направете сами за пиење чинии за зајаци од различни материјали

Секој одгледувач знае дека собирањето добри алкохоличари за зајаци е доста тешко. Важно е миленичињата да имаат постојан слободен пристап до пијалок, а чашите за пиење за зајаци се сигурни и удобни, лесно исполнети со вода и не дозволувајте да се извалка. Чистата вода е еден од главните услови за одгледување на здрави лица.
Прочитај Повеќе
Фарма

Како да се изолира пилешко пенкало за зимата

Како што се приближува зимата, многу е важно да го загреете вашиот пилешки кокошарник: поставете дебел слој свежа слама, покријте ги прозорците со про transparentирна пластика, обезбедете добра вентилација во просторијата, лежете шишиња од слама по внатрешните wallsидови за топлинска изолација, а исто така и места за гнездење завеси за да спречите замрзнување на јајца.
Прочитај Повеќе
Фарма

При изборот на крава за фарма, важно е да знаете колку млеко произведува дневно.

Млекото е достапен и не е скап производ, дар на природата. Колку крава дава млеко дневно, и кој број на добиток е потребно за да се обезбедат млечни производи на населението во многу земји? Создавањето високо продуктивни раси и условите на млечното стадо ви овозможуваат да добиете од една крава до 80 литри млеко во идеални услови за хранење и чување.
Прочитај Повеќе
Фарма

Класификација на раси од зајаци и фотографии со описи

Одгледување зајаци привлекува со можност да се добие потомство, брзо зголемување на телесната тежина и квалитетни кожни крзно. Расите на зајаци што постојат денес се условно поделени на месо, крзно или крзно и декоративни. Според индикаторите за тежина, домашните зајаци можат да бидат: големи, тежината на возрасно машко надминува 6 кг; просечно, тежината на таквите животни е главно во опсег од 3 до 6 кг; мали, ова се животни со тежина од 2 до 3 кг; џуџе, со тежина од 1 до 2 кг.
Прочитај Повеќе
Фарма

Оранжерии „Кремlin“ и „Спортист“

Оранжерии постојат повеќе од десетина години, тие се популарни и кај обичните летни жители и меѓу големите земјоделски стопанства. И ова е разбирливо: употребата на стакленици ви овозможува да соберете голема култура со помалку труд, овозможува да не се плашите од ненадејни мразови и други негативни природни феномени. Затоа, се повеќе и повеќе летни жители размислуваат за купување на оваа корисна структура.
Прочитај Повеќе
Фарма

За придобивките од брусницата

Меѓу неколкуте локални овошја од Северна Америка кои се одгледуваат комерцијално, брусницата се смета за вистинска starвезда во сезоната на есен. Се бере од крајот на септември до октомври, а свежи бобинки собрани во овој период може да се јадат пред Божиќ. Summerителите на летото често собираат неколку кеси со брусница, потоа ставете ги во пластични садови, замрзнуваат и јадат цела зима.
Прочитај Повеќе
Фарма

Најдобри совети за чување кокошки ако сте на работа цел ден

Кога никој не е дома цел ден, секогаш сме вознемирени од помислата дека куче или мачка оставено дома не добиваат соодветно внимание и грижа. Таквата вознемиреност нè посетува и во однос на кокошките, иако во помала мера. Одгледување живина ќе биде навистина лесно, веднаш штом ќе ја разберете целосно суштината, а 5 или 6 кокошки положување можат да му обезбедат на вашето семејство голем број свежи јајца.
Прочитај Повеќе
Фарма

Кинеско свилено пилешко - насмевка на природата

Светот е полн со чуда! Дури и во семејството пилешко проза, има такви претставници како кинеско свилено пилешко. Крзното од овие суштества е меко, слично на маслото. Безжични капи и пената, необична боја на пердуви - сè дава кокошки гордо држење и изглед, да одговараат на кинеските мандарини. Античките кинески букви ја споменуваат оваа раса на кокошки, нарекувајќи ја „замка“.
Прочитај Повеќе
Фарма

Одржување и одгледување овци дома

Како домашни земјоделски животни, овците се одгледуваат повеќе од илјада години. Во исто време, во зависност од расата, се изведува одгледување овци со цел да се добие месо, млеко, овчо кожа и топла висококвалитетна волна. Во услови на лична соединение, чувањето овци нема да биде тешко. Харди, скромен животни ретко се разболуваат, се прилично плодни и се екстремно расипани во споредба со добитокот.
Прочитај Повеќе
Фарма

Знаејќи точно што да ги нахрани ѓубрето од првите денови на животот, можете да одгледувате здрав добиток

Гуски се едни од најинтелигентните птици, кои водат живот на стадо. Секој земјоделец на живина мора да знае како да ги нахрани голталците од првиот ден од својот живот, така што ѓубрето расте и се развива правилно. Исхраната на ѓубре е поделена во неколку фази: Хранење на првиот ден. Оброци од 2 до 10 дена.
Прочитај Повеќе