Категорија Фарма

"Лидери" - предводници во редовите на слатки пиперки
Фарма

"Лидери" - предводници во редовите на слатки пиперки

Исто како што вистински Командант води војска, што претставува негов стандард, така и пиперките од серијата „генерали“ се повикуваат да станат предводници во вашата летна кампања за големи култури. И еве зошто. Моќните плодови на хибридниот маршал ukуков Ф1 можат да достигнат маса од 300-400 g.Овие се супер моќни плодови. Нивната дебелина на wallидот може да достигне 1 см, таа е неверојатно сочна и миризлива.

Прочитај Повеќе
Фарма

Колку време е потребно патки од различни раси да седат пилиња?

Колку време патка седи на јајца е под влијание на нејзината раса и големината на јајцето. Во споредба со пилешкото, јајцата од патки се значително поголеми. Просечната тежина на пилешко достигнува 58 g, а онаа на патка 80 g. Тие исто така содржат голема количина маснотии, поради што јајцата можат брзо да се прегреат. Тоа е причината зошто за успешно отстранување на пилињата, потребно е да се набудува потребниот температурен режим и процентот на влажност.
Прочитај Повеќе
Фарма

Целосното хранење на мисиркините од крпи од првиот ден е клучот за успехот

Турците во руските домашни фарми се најголемата живина, ценета за нивниот брз раст и одличен квалитет диетално месо. Но, за птицата да достигне 10-30 кг за шест месеци, ќе мора да работите напорно и, пред сè, да ја нахраните живината од првиот ден од нивниот живот. Како и секое новороденче, ситна мисирка бара поголемо внимание и скоро постојана грижа.
Прочитај Повеќе
Фарма

Одгледување домат во стаклена градина со помош на Екомик Урожајни

Еден од најпознатите омилени зеленило зеленчук - доматите бараат посебен пристап. За да добиете дарежлива рана жетва, треба да посветите многу време на нив и да обезбедите темелна грижа. Јужен и термофилен, овие зеленчуци нудат избор не само помеѓу стотици различни сорти, туку и во однос на методите за нивно одгледување.
Прочитај Повеќе
Фарма

Што да направите во септември на селска куќа?

Во текот на летото, жителите на летото, содржејќи живина и добиток, успеаја да соберат доволно грубост. Во септември, неволјите не завршуваат во летната куќа. Почетокот на есента е време да се грижиме за бербата на коренови култури и силажа. Farmersивинарите ќе мораат да го намалат стадото, а козарите се грижат за идното легло.
Прочитај Повеќе
Фарма

Замрзнати цевки: како да се одмрзнуваат и заштитат комуникациите од шлаг

Цевките за замрзнување се едни од најнезгодните проблеми со кои може да се соочи сопственикот на селска куќа. Ние ќе споделиме совети за тоа како да се справиме со оваа катастрофа и да го стопиме мразот. Ледените комуникации можат да предизвикаат истекување, како замрзната вода се шири, предизвикувајќи пукнатини во бакарни цевки. Покрај фактот дека пропустливоста на водата може да се намали на минимум, па дури и да запре целосно, ризикувате сериозно да ги поправите пукнатините кога цевките ќе се стопи.
Прочитај Повеќе
Фарма

Белешки на цвеќарницата: кафе дрво

За мене, како личност која е убител на одгледување растенија во затворен простор, најважната работа при изборот на следниот пример за надополнување на мојата колекција е неговата егзотичност. Се разбира, самата фабрика мора да биде убава, но не само. Исто така, треба да биде од интерес за другите, затоа што секогаш е пријатно да се гордеете со вашето домашно милениче.
Прочитај Повеќе
Фарма

Како е инкубацијата на заморчиња во одгледувањето дома и фарма

Убави птици со диетално месо, заморчиња, во исто време личат на кокошки и мисирки. Родителскиот инстинкт кај жената е слабо развиен, инкубацијата на замор од живина или пилешката обвивка овозможува потомство. Lifestyleивотен стил на заморчиња не се разликува многу од пилешкото. Ним им е потребна иста диета, пилешко кокошарник со перце. Гвинејските птици не толерираат влага и затегнатост.
Прочитај Повеќе
Фарма

Карактеристики на развој на сипаници во поразот на овци и кози

Сипаници од овци и кози е заразна заразна болест која се карактеризира со треска и папуларно-пустуларен осип на кожата и мукозните мембрани. Сипаници од овци и кози е многу заразна болест и предизвикува значителни економски штети. Благодарение на превентивните вакцини, болеста беше елиминирана кај луѓето, а меѓу овците и козите, болеста продолжува.
Прочитај Повеќе
Фарма

Ореови - вечна корист!

Оревото дрво расте до 300-400 години. Ова значи дека најмалку 5 генерации на истото семејство можат да се засолнат во нејзината сенка и да уживаат во плодовите. Ако штотуку ја уредувате вашата заговор и сонувате семејно стебло, можеби оваа статија ќе помогне да направите избор во корист на орев. Оревот Ореово дрво е вреден вид дрво, има прекрасна темна сенка и често се користи за производство на скап дизајнерски мебел.
Прочитај Повеќе
Фарма

Карактеристики на грижа и одгледување мисирки дома

Меѓу живината што се одгледува на руските земјоделски култури, мисиркините немаат конкуренти во однос на зголемување на телесната тежина и големина. Затоа, одгледувањето, чувањето мисирки и грижата за нив дома станува сè попопуларен кај enthusiубителите на живина. Изборот во корист на мисирки е лесно да се објасни. За шест месеци, со правилно избрана диета, исполнување на условите на притвор и должно внимание, ситното пиле се претвора во огромна птица.
Прочитај Повеќе
Фарма

Одгледување кози дома за почетници

Одржувањето на млечни кози ќе му овозможи на семејството лековит хипоалергичен пијалок. Одгледување кози дома за одгледувачи почетници нема да изгледа тешко. Од сите домашни миленици, козата се смета за најмногу скромен. Сепак, едно немирно животно може да го расипе односот меѓу соседите подолго време, ако е дозволено запоставување.
Прочитај Повеќе
Фарма

Што да сееш пред зимата?

Секој градинар сака да добие рана култура на зеленчук. Можете да го направите ова на неколку начини: засадете го семето во стаклена градина или стаклена градина најрано што е можно во пролет или доцна есен на отворени кревети. Се разбира, најсигурна е употребата на оранжерии, но овој метод бара дополнителни материјални трошоци и е попроблематичен.
Прочитај Повеќе
Фарма

Како да се справите со верверички во градината

Во оваа статија ќе разговараме за тоа како да се идентификуваат и да се ослободат од вервериците во вашата приградска област, бидејќи тие можат да донесат многу проблеми. Навидум слатки и безопасни животни честопати излегуваат како вистинска несреќа. Зошто треба да се грижите за протеините? Со својата страст кон свеж зеленчук, овошје и цвеќиња, вообичаената сива верверица им дава многу непријатности на градинарите кои ја сакаат.
Прочитај Повеќе
Фарма

Фотографија и опис на раси на мисирки

Турците припитомени од мигрантите од Стариот свет станаа еден вид симбол на САД и Канада, но со многу векови се одгледува голема живина од целиот свет. За минатото време, беа добиени различни раси на мисирки, фотографија и опис на кои ќе им помогне на почетниците одгледувачи на живина да го направат изборот и придобивките на одреден вид за нивното соединение.
Прочитај Повеќе
Фарма

Совети за грижа за астрите и нивните типови

Избирајќи цветни растенија за давање, можете да обрнете внимание на астрите - убава годишна или двегодишна цветна фабрика, позната и како „Кинески калистефеф“ (калистифес (лат.) - „убав венец“). Поради својата разновидност и релативната леснотија на грижа, астер е совршен за украсување на територија соседна куќа, изгледа добро во ансамбл со многу сорти и различни семејства на цветни растенија.
Прочитај Повеќе
Фарма

Интересно е да се знае како пчелите прават мед.

Уникатен природен производ создаден од пчели се нарекува мед. Како пчелите прават мед, зошто има липа, леќата, мед од ливада? Како пчеларот учи од билки да избере еден вид растенија и да носи само него полен? Како микронските топчиња од полен создаваат вискозна маса со лековити својства?
Прочитај Повеќе
Фарма

Iperунипер во градината. Тајни за нега

Што е смрека? Во светот на зимзелени култури, постои растение кое може да стане вашиот вистински „зимзелен пријател“. Покрај естетската убавина, таа има и лековити својства. Со садење на ова растение во градината, вие ја украсувате земјата дури 600, па дури и 3.000 години. Iperунипер (Јунперус) Ова прекрасно растение се нарекува Junунипер.
Прочитај Повеќе
Фарма

Опасност од убод од пчели и прва помош

Работата на лична парцела, а особено на пчеларникот во текот на летото, за жал, понекогаш е засенета од не најпријатните состаноци. Една од потенцијалните опасности е убодот на пчели. Корисните инсекти не се агресивни, но во текот на околностите се бранат со вметнување убод во месото на сторителот.
Прочитај Повеќе
Фарма

Бели мисирки со широки гради во вашето соединение

Бели мисирки со широко гради - одгледување и грижа за оваа живина не е само интересна, туку и профитабилна. За да добиете одлично диетално месо, треба правилно да ја изберете расата и да се придржувате до едноставни правила за одржување. Поволни услови за чување мисирки мисирки се чувствуваат одлично во нормална штала, треба да биде пространа, така што птиците можат да се движат слободно.
Прочитај Повеќе
Фарма

Симптоми на кози болести и нивно лекување дома

Домашните кози се повеќето скромен животни. Симптомите на коза болест и нивниот третман зависи од физичката состојба на животните. Колку е посилно телото, толку е полесна болеста, толку е потешко да се постави дијагноза. Сепак, болест изгубена во акутната фаза станува хронична и чека во крилја. Сорти на болести на козјо стадо Само сопственикот на стадото, постојано го следи однесувањето на животните, за ситни знаци ќе сфати дека козата е болна.
Прочитај Повеќе