Храна

Неколку едноставни рецепти за тоа како да се пече репка во рерната

Пред да печете цвекло во рерната, важно е да се запознаете со основните нијанси на готвењето. Користењето на рерната ви овозможува да ги зачувате корисни својства на коренот и му дава посебен вкус. По печењето, зеленчукот нема да биде како водени, како кога се готви. Usingе биде можно да се готви цвекло во рерна кога користите сад за печење, фолија или ракав. По печењето, коренот култура е погоден за употреба, додавајќи во салати, borscht или цвекло. Печената репка во рерната ќе биде одлично гарнир за месо или риба.

Како да се подготви цвекло

Пред да печете цвекло во рерната во фолија, прво мора да го исплакнете под вода, а исто така да користите четка за да ја отстраните нечистотијата од кора. Исушете ја хартијата со хартиени крпи пред да ја ставите на сад за печење. За печење, и златните и црвените цвекло се идеални.

За готвење, не избирајте коренска култура со мека кожа и слаби лисја. Не е погодно за печење на коренови култури со процеси, бидејќи во овој случај, месото по готвењето ќе остане многу напорно.

Кога користите нож, извадете го врвот и, исто така, отсечете го врвот. Ако претходно се ослободите од опашката, тогаш ако сакате да го печете зеленчукот ќе биде погодно, целосно завиткајќи го во фолија.

Исечете ја репка на половина пред да преминете на следниот чекор за готвење. Благодарение на ова, ќе биде можно значително да се намали времето за готвење.

Обидете се да изберете мала коренска култура за печење, бидејќи ќе биде многу послатка од големите цвекло.

Главен процес на готвење

Важно е да се знае колку да се пече репка во рерната, така што зеленчукот нема време да гори и да испадне мек. Целиот чекор за готвење ќе трае околу 50-60 минути. Загрејте ја рерната на 200 ° C. Изберете сад за печење со рабови, така што сокот од цвекло не протекува за време на печењето. Покријте го садот за печење со леплива фолија.

Поставете ги цвекло на сад за печење со исеченото. Помеѓу половините на коренските култури, растојанието од најмалку 5 см треба да остане така што цвеклото добро успее да се испече.

Цвекло нема да изгори и нема да се држи до фолија, ако прелиминарно се истури со маслиново масло. Истурете ја секоја половина на врвот со маслиново масло, а потоа изедначете ја рамномерно со рацете.

Печената репка во фолија ќе испадне многу повкусна ако претходно сол и бибер.

Користејќи алуминиумска фолија, внимателно покријте ги коренските култури одозгора. Цвекло подобро се пече ако со помош на вашите раце ја притиснете секоја половина одозгора.

Да се ​​разбере колку да се пече репка во рерната во фолија не е секогаш лесно, бидејќи некои корен зеленчук можат да се готват за еден час, а други за два часа. Проверете ја подготвеноста на садот на секои 20 минути со вилушка. Доволно е да се пробие цвекло на средина со вилушка за да откриете дали таа имала време да готви.

Ако кората одозгора почна да гори, а месото сè уште не е подготвено, тогаш истурете ја секоја половина одделно со лажица вода. Таквата мерка ќе спречи понатамошно горење..

Како да се пече целата репка во рерната

Ако сакате да готвите коренот, ќе испадне целина. Пред да печете цвекло во рерната, прво подгответе неколку мали или средни коренови култури. Измијте го зеленчукот под вода од нечистотија, исушете го со хартиена крпа и подгответе парче фолија. Земете неколку парчиња фолија и преклопете ги, ставајќи ја коренската култура во средина.

Подгответе ја тавата така што сокот од цвекло не истекува на решетката за жица за време на процесот на печење. Ставете ги репка завиткана во фолија во тава. Загрејте ја рерната на 180 ° C и ставете ја тавата на решетката на жицата 40-60 минути.

Откако ќе заврши печењето цвекло во рерната, почекајте додека да се олади коренот и се готви по ваш вкус. Најлесен начин да се користи цвекло е да го додадете во салата. Бришење репка на ренде, сол и се прелива преку растително масло. Додадете лук во салата по желба.

Карактеристики на готвење со микробранови

Еден многу едноставен рецепт за печена репка во микробранова печка ви овозможува брзо да готвите чинија:

 1. Подгответе торба отпорна на топлина и пред-прободете ја на неколку места.
 2. Печете го коренот од 800 вати за 15 минути. После тоа, оставете зеленчук да отстои 5 минути, а потоа извадете го.
 3. Цвекло нема да се исуши ако истурете 100 ml вода во средина на вреќа отпорна на топлина пред печење.

Многу е едноставно да се пече репка и во рерната и во бавниот шпорет. За да го направите ова, користете го режимот "Печење". Гответе 40 минути.

Печена репка со шеќер

Willе биде можно да се подготви многу вкусен и здрав третман со користење на овој рецепт:

 1. Измијте однапред, излупете ја репка од кора и исечете ја на кругови.
 2. Подмачкајте го садот за печење со растително масло, ставете ги круговите на врвот и посипете ги со шеќер.
 3. Загрејте ја рерната на 200 степени. Печете го садот 30 минути.

Цвекло со сирење

Пред да готвите, треба да ги земете следниве компоненти:

 • коренови култури - 1 кг;
 • кромид - 1 ЕЕЗ;
 • путер - 2 лажици. л .;
 • павлака - 4 лажици. л .;
 • сирење - 150 g;
 • сенф - 1 суп.л-патки. л .;
 • рен - 2 лажици. л

Процесот на готвење е како што следува:

 1. Измијте ја репка, излупете ги и исечете ги на ленти.
 2. Исечете го кромидот и испржете го во путер 5 минути.
 3. Истурете ја цвекло во тава и истурете половина чаша вода, сол и загрејте го садот 30 минути на тивок оган, без да го покриете садот со капак.
 4. Зачинете ја текстурата со кисела павлака, рен и сенф. Измешајте ја конзистентноста темелно и вриејте ја уште 10 минути.
 5. Нежно поставете го зеленчукот на длабок сад, протријте го нагоре со сирење и ставете го садот 10 минути во рерна, температура 180 ° С.

Со избирање на еден од горенаведените рецепти ќе биде можно и едноставно да се пече цвекло во рерна и да се подготви полноправно јадење. Удобно е да се користат рерната, микробранова печка и мулти-кујер за печење.

Погледнете го видеото: Solena torta so virsli. Hrana i Vino MKD (Април 2020).