Градината

Wisteria грижа и одгледување ѓубрива градинарски и репродукција

Вистерија е растение кое формира долга (под 20 метри) лоза. Зеленилото на растението е покриено со пената, долг, а не парно циркус. Цветовите формираат цветни inflorescences, имаат силен мирис. Бојата на inflorescence обично е бела или виолетова.

Ова дрво често се користи во дизајнот на градините, фасадите на куќите. Дома, можете да го одгледувате овој цвет како бонсаи, но најчесто се наоѓа токму како градинарска фабрика. Најчестите видови на wisteria кај нас се:

Сорти и видови

Кинеска Вистерија погледот достигнува 20 метри. Неговото зеленило прво е покриено со пената, но на крајот го губи. Постојат две сорти со обични и двојни цвеќиња.

Вистерија цвета многу или на друго место јапонски овој вид е пократок од неговиот кинески колега, но има поголеми лисја, како и голем број од нив на винова лоза. Покрај тоа, големината на inflorescence на јапонската wisteria е исто така поголема.

Одделно, потсетете се Вистирија сина месечина, што е најстариот отпорен на мраз сорта и може да издржи температури до -30 ° C.

Wisteria грижа и одгледување

Грижата за кое било растение започнува со нејзиното садење. Ако имате семе од wisteria и сакате да растат, запомнете дека резултатите може да не цветаат воопшто.

Семето Wisteria треба да се посее кон крајот на есента или раната зима. За да го направите ова, подгответе ја почвата од лист почвата, тревата и песокот (4: 1: 1). Семињата се ставаат на врвот на подлогата и се попрскаат на врвот на некој песок. Следно, материјалот се навлажнува и се покрива со про transparentирен филм.

Пред ртење, садот со култури треба да се чува во темница, на температура од најмалку 20 ° С. Навлажнете ја почвата малку цело време за да не се исуши.

За околу 20-30 дена ќе се појават садници, а по уште 15 дена ќе биде можно да се постават на осветлено место, но така што директните зраци не стигнат до садот.

Со појава на две вистински лисја во цвеќињата, тие мора да се нуркаат во посебни садови, заедно со подлогата на ризомот и да се прелива со слабо разреден манган.

По нуркањето, растенијата почнуваат да се стврднуваат дневно два до три часа на ден. На пример, можете да ги поставите во кујна просторија или да ги чувате во близина на прозорецот, но проверете дали фабриката не се лизга низ.

Wisteria садење и нега на отворено

Неопходно е да се засади цвет во почвата кога ќе исчезна заканата од мраз. Иако wisteria добро го издржува студот, сепак младите лица се прилично чувствителни.

Местото за слетување треба да биде добро осветлено половина ден, а исто така треба да биде заштитено од суров ветер. Покрај тоа, на Wisteria му треба хранлива почва, со добра дренажа и биде малку алкална.

Големината на дупката за растението треба да биде 50 см во длабочина, должина и ширина. Пред садење во подлогата, за време на копањето, направете минерално ѓубриво.

Не се вознемирувајте ако првиот пат кога Wisteria изгледа слабо или не се развива - ова е сосема нормално, бидејќи во првите неколку години по садењето ретко формира силни пука и не цвета.

Наводнување Вистирија

Во пролет и лето, wisteria треба да се напои. Обидете се да ја задржите земјата влажна, но не и влажна. Во отсуство на дожд, наводнување се засилува, но запомнете дека со стагнација на влага, корените можат да изгниет.

Fубрива за Wisteria

За зајакнување на цветни, неопходно е да се применуваат ѓубрива еднаш на секои 7 дена за време на периодот на одгледување зелена маса, наизменични минерални и органски производи. Исто така, влијае на растението со наводнување со креда вода еднаш годишно.

Слабите inflorescences се отстранат, така што тие не ги одземаат силите од растението. Исто така, треба да ги отсечете смалените пука, и да го испратите животното на вистинското место и да ги врзувате на потпорите.

Пред да дојде студеното време, розетата на растението се распрснува, на земја се поставени лијани, веднаш до основата на вистеријата и се покрива со зеленило, а потоа се изолира со лутрасил.

Ако сте сигурни дека зимата ќе биде снежна, тогаш нема потреба од сите овие подготовки, но во отсуство на снег веројатноста за смртност на растенијата е голема.

Шема за кастрење Wisteria

За да чекате да цвета wisteria, треба да бидете трпеливи, бидејќи кинеската сорта започнува да цвета само во трета година по садењето, а јапонците во десетата!

Да цветањето беше обилно, како и за попривлечен изглед, треба да го исечете растението.

За да формирате стандардна wisteria, оставете ја само главната снимка. Ако имате форма за искачување, тогаш треба да се исечат дел од страничните стебла, во спротивно тие ќе преземат премногу моќ.

Во пролетта, треба да ги намалите младите стебла што покриваат со лисја на inflorescence. Покрај тоа, цвет може да се појави на младо стебло само ако се сече на 30 см.

Во лето, страничните стебла се скратени за 30 см, а ова е уште 15 на крајот на летото.Ова е направено за да се подобри формата на растението. Но, обидете се да ги исечете пукањата не премногу, инаку wisteria може лошо да цвета.

Размножување на Вистирија со положување

Како да се одгледува wisteria од семе, беше речено на почетокот на последниот дел. Бидејќи овој метод има значителен недостаток, подобро е да се прибегне кон размножување со слоеви.

Со доаѓањето на пролетта, треба да земете годишно стебло, да го исечете на средина и да го ставите на сад со глинеста почва. Лежењето е фиксирано и всадено, оставајќи го само горниот дел од стеблото надвор.

Theе биде можно да се засади млада фабрика од родителот следната година.

Размножување на Вистирија со сечи

Да се ​​пропагира wisteria со сечи, на крајот на есента треба да ја отсечете лозата и да ја поделите на делови. Сечињата се поставени заедно во влажна почва и се ставаат во подрумот. Во пролетта тие се ставаат во „училиште“ или веднаш на страницата за банки.

Иако сечињата изгледаат лесен начин за размножување, но има значителен минус - ниска стапка на преживување, што е често под 50%.

Болести и штетници

Во принцип, wisteria е ретко болен или е зафатен од штетници.

  • Нејзини главни непријатели се aphids и грини детелина.
  • Aphids се отстрануваат со инсектициди, а крлежите се третираат со акарициди.

Ако почвата е премногу алкална, тогаш wisteria може да се разболи со хлороза, која се манифестира со пожолтување на зеленилото.

Повеќето од прашањата за wisteria се поврзани со недостаток на цветни.