Храна

Чорба од зеленчук со пилешко месо и сквош

Рецептот за чорба од зеленчук со пилешко месо и тиква се состои од едноставни и прифатливи производи. Искусните домаќинки се советуваат да го земат како белешка, бидејќи садот излегува дека е вкусно, задоволувачко, се подготвува едноставно, од оваа причина е достапно за почетници.

Сквош се блиски роднини на тиква, тие, за жал, не се распространети во споредба со тиква и тиквички, и многу залудно. Младата тиква се готви со кора и семиња, дури не треба да се чистат. Ако се прашувате што да готвите со тиква, тогаш имајте на ум дека овие вкусни зеленчуци не само што можат да бидат кисели, солени и конзервирани, туку и подготвени со нив разновидни топли јадења за дневна, па дури и празнична маса.

Чорба од зеленчук со пилешко месо и сквош

Патисон е диетален производ, како и многумина од семејството на тиква, има квалитети важни за секоја диета - неколку калории, многу витамини, растителни влакна и елементи во трагови. Тие се богати со калиум, кој, како што знаете, помага да се отстрани вишокот вода од организмот.

 • Време за готвење: 1 час
 • Служби по контејнер: 3

Состојки за чорба од зеленчук со пилешко месо и тиква:

 • 400 гр пилешко;
 • 400 гр компири;
 • 150 гр моркови;
 • 400 гр тиква;
 • 80 гр кромид;
 • 100 гр целер;
 • лушпа од лута пиперка;
 • 500 мл пилешки залихи;
 • корен од магдонос;
 • 15 мл маслиново масло;
 • ловоров лист, еден куп cilantro.

Метод за подготовка на чорба од зеленчук со пилешко месо и сквош.

Во тава за печење загреваме една лажица екстра девственото маслиново масло, испржете го ситно исеченото стебленце од целер и подот од лута пиперка во него. Доволно е да се готват овие производи 2-3 минути, а кога кујната е исполнета со арома на пиперка и целер, можете да ги додадете останатите состојки.

Пржете ја топла пиперка и целер

Потоа додаваме кромид, заедно го поминуваме во транспарентна состојба. Наместо кромид, можете да земете кромид, не е остра, но вкуси послатка.

Додајте го кромидот во печење

Ние го отстрануваме пилешкото филе од коските, ја отстрануваме кожата. Измијте го месото, исушете го со салфетки или хартиена крпа, исечете ги на тенки и долги ленти низ влакна.

Исецка и пржете го пилешкото

Додајте исецкано пилешко во тавата за печење, варете го на средна топлина 5 минути, превртете го така што путерот ги покрива парчињата, така што соковите остануваат внатре, месото излегува нежно.

Пржете моркови

Исечете ги морковите на коцки, фрлете во тава за печење. Коцките моркови се малку пржени, по што можете да ги додадете останатите состојки.

Додадете грубо сецкан компир

Прво ги ставаме компирите, сецкани грубо. За овој рецепт, ве советувам да користите компири од сорти сорти, со кои чорбата е многу густа.

Додадете сецкан млад сквош

Тендер, млад сквош мал, со неразвиени семиња и тенка, мека кожа, исечена на големи парчиња.

Истурете во пилешки залихи, додадете ловоров лист и корен од магдонос

Истурете пилешка супа во тавата за печење, додадете сол, корен од магдонос и 2-3 ловоров лисја по вкус. Затворете цврсто, доведете до вриење на висока топлина.

За 5 мит додека зеленчукот чорба со пилешко месо и сквош е подготвен, додадете зеленчук зеленчук

Гответе ја чорбата на тивок оган 45 минути, понекогаш промешајте, така што производите не изгорат. Подготвениот зеленчук треба да биде добро варен, а сосот во кој се задушени треба да стане густ.

Ситно исецкајте еден куп cilantro, 5 минути пред да го испуштите во тава за печење.

Послужете чорба од зеленчук со пилешко месо и врел тиква

Послужете го чорбата со зеленчук со пилешко месо и тиква, и зачинете ја со црн пипер и папрака по вкус.