Храна

Закуски за вклучена подготвени со убов

Идејата да се организира маса со оригинални јадења, каде секој избира што да јаде, се појави во XIX век во Франција. Но, денес, подготвување разни закуски за прием на вклучена е можност не само да ги изненади гостите, туку и да ги покаже своите кулинарски способности. Зборот „вклучена“ буквално се преведува како вилушка, што укажува на лесна закуска, а не на срдечен оброк. Благодарение на ова, гостите имаат можност да пробаат многу јадења и да уживаат во пријателска комуникација.

За да организирате прием дома, треба да научите како да готвите вкусна закуска за вклучена. На крајот на краиштата, генерално, ова е одлична можност да фантазирате и да покажеме loveубов кон луѓето драги на моето срце. Ваквите јадења обично се подготвуваат со треперење и инспирација, бидејќи е многу важно тие да бидат срдечни, вкусни и минијатурни. Секој од нив е исклучително уметничко дело кое е подготвено со убов. Разгледајте ги најпопуларните рецепти со фотографии од вклучена чинија и закуски. Можеби некои од нив ќе ни ги освојат срцата и ќе сакаме да ја споделиме нашата храна со пријателите.

Ролни од јајце-наводнување

Ова интересно јадење доста често ги привлекува гостите со својата светла боја и пријатна арома. За да го подготвите, потребни ви се вакви едноставни состојки:

 • неколку парчиња пилешки јајца;
 • преработено сирење;
 • шунка;
 • лук
 • sprig на свежи билки (магдонос, копар, босилек);
 • сол;
 • мајонез.

Кога производите се подготвени, започнете со создавање на оваа симпатична закуска за вклучена.

Сурови јајца од пилешко се кршат во стаклена чинија.

Додајте им на нив две полни лажици мајонез.

Победете ја смесата со размахване со рака или користете мешалка.

Порција од палачинки со јајца се пече во врела тава.

За полнење, обработениот кашкавал за сирење на ренде.

Шунка се исецка на мали коцки, препорачливо е да ги направите со иста големина.

Лукот се сече на мали парчиња, така што остава сок и вкус.

Подготвените производи се комбинираат во едно јадење, се мешаат и зачинети со мајонез.

Подготвена палачинка со јајца е поставена на чинија. Направете го тоа внимателно за да не пукне.

На третиот дел го ставаат полнењето и внимателно го завиткаа во ролна. Мезе на вклучена маса е подготвена.

Основата на јајцата не мора да се пржи во тава. За да креирате диета закуска опција, палачинка се пече во рерната.

Сендвичи со сирење со домати

Првата работа што ја достигнува раката кога ќе ја посетите е сендвич. И ако тој изгледа многу привлечно, тогаш тој сигурно ќе привлече внимание. Да се ​​подготви светла закуска за вклучена во форма на сендвич, дури и неискусни специјалисти за кулинарство можат да сторат. За да го направите ова, земете едноставен список на производи:

 • исечен леб или леб;
 • тврдо сирење;
 • лук
 • Томато
 • мајонез;
 • свеж магдонос.

За почеток, поставете парчиња леб или леб на садот за печење и ставете во рерната неколку минути. Кога на производот се појавува златна кора, таа се отстранува и се лади. Потоа, сирењето се става на груб ренде и зачинето со лук помина низ преса. Се додава мајонез, се меша.

Домати се сечат на убави кругови за да се вклопат во оригиналниот сендвич. Оладените парчиња леб се шират со тенок слој мајонез. Рендано сирење со лук, кое е покриено со парче домат, се шири на врвот. Послужете таков мезе за празнична вклучена бифе заедно со зелена зеленило.

Главниот момент на масата за вклучена - tartlets со риба

Неодамна, минијатурни корпи, во чии рамки има исклучително јадење, го зазедоа своето почесно место на празничната маса. Пред околу половина век, тие беа поврзани само со слатки десерти, но денес тие се неопходни мини закуски за вклучена маса. За да готвите tartlets со риба, ќе ви требаат производи:

 • преработено сирење;
 • варени пилешки јајца;
 • солено месо од лосос;
 • краставица
 • црвен кавијар;
 • tartlets направени од слатка колачи;
 • мајонез.

Традиционалната верзија за создавање на кора од бифе се состои од следниве процеси:

 1. Излупете ја кора од свеж краставица со остар нож или кора. Исечете на мали парчиња.
 2. Варените јајца се лупат и сецкаат со истите коцки.
 3. Месото од црвена риба се сече на мали парчиња. Во исто време, тие се обидуваат да ги отстранат сите коски.
 4. Крем сирење на ренде со голема подлога.
 5. Исцртаните состојки се мешаат и зачинети со 67% мајонез.
 6. Смесата се нанесува на tartlets, украсувајќи со црвени зрна кавијар (ако има).

Многу готвачи претпочитаат да прават мајонез дома. За да го направите ова, тие користат традиционален рецепт, кој вклучува јајце, сенф и растително масло.

Оригинални корпи на црниот дроб

Различни рецепти со грицки со фотографии на маса за вклучена помагаат да се диверзифицира празничното мени за авантуристички готвачи. Откако внимателно прочитале таков водич, создаваат неверојатни садови со свои раце. Одлични корпи за црн дроб со трескалки се одликуваат со одличен вкус. За грицки ќе ви требаат:

 • конзервирана треска црн дроб;
 • корпи печени од кратко тесто;
 • пилешки јајца;
 • зелен кромид;
 • зелена салата;
 • мајонез;
 • солта.

Процес на готвење:

 1. Прво, варете ги јајцата во солена вода.
 2. Внимателно исцедете го маслото од црниот дроб на треска и месете го со метална вилушка.
 3. Пердувите од зелен кромид се мијат под чешмата, а потоа сецкани на мали парчиња.
 4. Измешајте зелена и црниот дроб. Мешани.
 5. Варените јајца се сечат на мали коцки. Комбинирајте со црниот дроб и сезоната со мајонез.
 6. Во секоја корпа се става парче зелена салата. Врвот со полнење, убаво служеше и служеше како закуска за вклучена. Неговиот оригинален изглед е сигурен дека привлекува драги гости.

Во советско време, таквото јадење се сметаше за деликатес. Денес, скоро секое лице може да си дозволи таков третман. Главната работа не се плаши да експериментирате.

Исполнети џебови - омилено јадење од постарата генерација

Еднаш, критичар за кулинарство, ме замоли да готвам чинија што ќе му донесе целосно задоволство. Еден мудар готвач, под раководство на глушец, му подарил рататуј. Ова јадење го потсети критичарот на безброј детството и тој стана kindубезен. Познатата приказна од цртаниот филм. Слично на тоа, полнети џебови потсетуваат многу на храната од минатиот век. Но, денес тие се омилено јадење на вистински гурмани. Затоа, не е изненадувачки што е вклучен во списокот на рецепти за мезе за приеми. За да креирате чинија, треба да соберете збир на производи:

 • мелено месо (како за котлетите);
 • bagels со средна големина;
 • морков;
 • јајца
 • кромид;
 • млеко
 • крем
 • кечап;
 • тврдо сирење;
 • зеленчук од магдонос;
 • бибер;
 • солта.

За да му дадете на мезето необичен вкус, можете да го користите слаткиот изглед на џебови.

Технологијата за готвење се состои од следново:

 1. Ageолчките се натопени во млеко (може да бидат во топла вода).
 2. Лист за печење се подмачка со растителни масти и се става врз неа омекнат снопови.
 3. Во мелено месо ставете сецкани билки, кромид, (можете да додадете крем), а потоа добро измешајте.
 4. Лажичка нежно полнети џебови со месо. Врвот напои со кечап и се става во рерната половина час.
 5. 10 минути пред готвењето, извадете ја тавата од рерната. Ageолчките се попрскуваат на врвот со претходно подготвено рендано сирење и повторно се испраќаат во рерна со црвена топла боја.
 6. Подготвени оброци се поставени на чинии, украсувајќи ја масата за празници.

Гурмански деликатес

Неверојатните рецепти со грицки со фотографии за вклучена не престануваат да го привлекуваат вниманието на fansубителите на гурманска храна. Една од најпопуларните е полнети лигњи. За садот што треба да го земете:

 • пилешки јајца;
 • тврдо сирење;
 • лигњи;
 • ракчиња
 • крем
 • растително масло;
 • кромид;
 • солта.

Технологијата на подготвување на деликатес се состои од следниве операции:

 1. Пилешкото јајца се вари во солена течност. Потоа се излупени и ситно исечени на парчиња.
 2. Ракчиња се ослободуваат од школка и сецкани.
 3. Кромидот се сече на мали коцки. Пржено во сончогледово масло додека не се појават златни буриња.
 4. Ракчиња се додаваат во смесата и се задушуваат 2 минути.
 5. Сецканите јајца, ренданото сирење и ракчиња со кромид се мешаат за да направат вкусно полнење.
 6. Лажичка се полни со лигњи и се става на садот за печење. Врвот со крем. Попрскано со сирење.
 7. Печете во рерна 10 минути на температура од најмалку 250 степени.

Послужете го садот како вкусни ролни, украсувајќи со зелени гранки.

Многу готвачи веќе долго време ги користат популарните рецепти за закуски за вклучена за да ја постават оригиналната маса во канцеларија или дома. Тие не се плашат да ги третираат драгите луѓе со оригинални јадења, дури и во мал стан. Тие споделуваат непроценливо искуство и им посакуваат на сите пријатен апетит.

Погледнете го видеото: How to Stay Out of Debt: Warren Buffett - Financial Future of American Youth 1999 (Април 2020).