Градината

Зимзелена бегонија - правила за садење и грижа

Во овој напис ќе најдете детален опис на вечното цветни растенија Бегонија, неговите ботанички и биолошки карактеристики, како и репродукција (по семе и сечи) и нега во градината.

Зимзелена бегонија - Тајните на растење во градинарски заговор

Во арсеналот на градинари и дизајнери на пејзажи има неколку растенија кои можат постојано да цветаат.

Вечна убавина - ова е она што тие го велат за Бегонија Еверблум (Бегонија Семперфлоренс).

Припаѓа на семејството Бегониев. Ова волшебно растение целосно го исполнува името на видот.

Овој род, и има околу 1.500 видови, го добил името по гувернерот на Сан Доминго, Мишел Бегон. Бегонија вечно цветање

Опис на растенијата

Бегоните се годишни или повеќегодишни тревни култури кои растат во форма на грмушки или полу-грмушки.

Имаат притаени, луковични задебелени ризоми.

Понекогаш корените изгледаат како светилки или светилки.

Зимзелена бегонија е сложен хибриден вид, се карактеризира со компактност.

Главните карактеристики на растението:

 1. Висината на културата е околу 30 сантиметри.
 2. Стеблото е сочно и разгрането.
 3. Листовите имаат заоблена форма, со малку брановидни, малку pubescent рабови.
 4. Бојата на ливчиња варира од светло до темно зелена нијанса, а во некои сорти ливчиња се бургунд.
 5. Цветовите на растението се несексуални, поставени на 2 или 4 парчиња на низок педунч. Тие можат да бидат тери или едноставни.
 6. Ливчиња од цвеќиња се насликани во светлосни тонови на бело и црвено. Има цвеќиња насликани во две нијанси: нивните млечно-бели ливчиња се граничат со светло розови, црвени ленти. Машките цвеќиња имаат четири ливчиња, додека женските цвеќиња имаат пет.
 7. Бегонија има многу мали семиња.
 8. Тие се многу слични на груба прашина, имаат темно кафеава боја и ја задржуваат одржливоста 3 години. Во еден грам има околу 85 илјади семиња.

Најпопуларните сорти на зимзелена бегонија

ПогледниРазновидностРазлична карактеристика
Висок видВолумијаВоздушниот дел со заситено зелено зеленило, кој е отпорен на топлина и суша. Цветовите се бели, бледо розови, розови, двоболни
„Стара“Горештината е добро покриена со темно зелени лисја и релативно мали, бројни цвеќиња со средна големина.
„Бебе крило“ Ова е голема растенија од грмушка со зелени лисја, обични и двобојни цвеќиња со различни бои.
„Лото“Големи, но компактни грмушки, со смарагдно зелени лисја и невообичаено големи цвеќиња од различни бои
Видови со среден раст„Бада бум“Овие се компактни грмушки со бронзено зеленило, кои се карактеризираат со рано цветни и едноставни бели, розови и светло црвени цвеќиња
„Визија“Разлики во темно зелена зеленило и прекрасно цветање
„Бада Бинг“Високо декоративно растение со заситени зелени лисја со најдобрите бели граничи
„Амбасадор“Необично повеќегодишно време со зелено зеленило со црвено граничи и бело, розово, црвено или дво-тонско цвеќе
Сенатор Разновидност со светли цвеќиња, убаво спротивставени со бронзено зеленило.
Неизолирани видови„Кралица“Хибриден зелен лист со убави бели, црвени, розови двојни цвеќиња
„Коктел“Обилно и убаво цветна грмушка со црвено-кафеава зеленило и едноставни цвеќиња од бела, црвена, розова боја
РејНизок хибрид со зголемена отпорност на неповолни временски фактори, со смарагдно зелени лисја и снежно-бели цвеќиња со светло розово фринг
„Еурека“Има зеленикаво-бронзени лисја и прилично големи цвеќиња, со дијаметар до 3,5 см
„Оломоуц“Ниско-растечка рана сорта до 18-20 см висока со мали, но украсни снежно-бели цвеќиња

Каде можам да засадам бегонија?

Одгледувањето бегонија Еверблум за градинари е големо задоволство.

На отворено, зимзелена бегонија, исто така, може да се одгледува како годишно растение, засадување цветни садници откако помина заканата од промрзна мразови мразови.

Бегонија Вечна фотографија

Непретенциозноста, леснотијата на размножување и високите украсни квалитети овозможуваат успешно да се користат и за украсување на ентериери на станбени, индустриски простории или балкони, како и за надворешно уредување (цветни леи, огради, граници).

Благодарение на долго, обилно и величествено цветање, Бегонија Вечниот може да се сади на какви било цветни леи.

Тие исто така го користат за насади „теписи“, како акцентативен елемент, создавајќи богати цветни „размачки“.

Исто така, има спектакуларен изглед на цветните леи со листопадни-украсни култури.

Важно!
Бегонија е добра во комбинација со Сантолина, Немезија, Пиретрум, Чернобровци, Стонекроп, Лобелија, Астро, Цинеррија, Вербена, Балсамин.

Како да расте Бегонија Еверблум?

Бегонија е растение кое сака топлина и влага.

Но, нејзините современи сорти имаат значителни разлики во однос на овие индикатори:

 1. На пример, за климатска зона што е премногу топла, создадени се сорти што можат интензивно да цветаат дури и при висока температура и ниска влажност.
 2. И постојат сорти дизајнирани за климатската зона со кул пролетни и есенски денови. Овие се сорти што издржуваат температури дури и на 0 ° С.

Поради различните услови на растење на растенијата, нивните украсни квалитети, особено кога станува збор за висината на земјоделските култури, можат да варираат.

 • Важни карактеристики на култивирање

Растејќи култури на висока влажност со висока температура, нивните пагони ќе станат премногу затегнати, што ќе доведе до губење на декоративноста на целата цветна градина.

Ова може да се случи и со садници, кога во рана пролет во оранжерии или оранжерии е премногу топло и тие се слабо вентилирани.

Бегонија расте во сенка или делумна сенка, исто така, може да биде многу долг.

Во вакви случаи, плакот од антоцијанин може да исчезне од нивните лисја, така што тие ја губат својата боја, станувајќи едноставно зелена.

И со растот на земјоделските култури под жешкото зрачење на сонцето, тие престануваат да растат, останувајќи премногу ниски.

Ако има премногу малку влага во воздухот и во земјата, бројот на создадени цвеќиња се намалува, а зелената сенка на листовите се претвора во темно зелена боја.

Ова е интересно!
На садници, засадени во пролет на места силно осветлени од сонцето, лисјата се бледи. Но, ниската температура и ниската влажност ги прават земјоделските култури покомпактни. Нивните лисја се згуснуваат, а цветните (нејзиното изобилство) се намалуваат, иако самите цвеќиња стануваат малку поголеми.
 • Почва на бегонија

И покрај сè, Бегонија Еверблум е скромен култура.

Расте на речиси секоја почва, иако цвета подобро на лесни, плодни и добро навлажнети почви со неутрална киселост.

Ако почвата е премногу тешка, глина, тогаш за да се подобрат растечките услови, препорачливо е да додадете тресет или хумус на неа.

На местата со вода, за да се спречи распаѓање на кореновиот систем, подобро е да се подигнат цветните леи.

За цвеќињата одгледувани во садот, на дното на садовите се истура дренажен слој од експандирана глина или груб речен песок, а потоа почвата е веќе покриена.

Вечната цветна бегонија претпочита полу-сенки места (под грмушки или дрвја). Таму е дека ќе цвета изобилно.

Цвет, исто така, толерира сенка.

 • Наводнување и хранење

Бегоните се растенија кои не сакаат влага, затоа, во летните денови и топлото време, треба да ги наводнувате овие цвеќиња двапати неделно, со постојана вода на собна температура.

Во зима и есен, наводнување се намалува на 1 - 2 пати месечно.

Оплодувањето со минерални ѓубрива се врши еднаш на 2 недели во пролет и лето. Во есен и зима, цвеќињата не оплодуваат.

Размножување на бегонија

Вечен бегонија се размножува со сечи или семиња.

Сечи на бегонија

При размножување на некои сорти (на пример, тери и големи), предност се дава на сечи.

Овој метод ви овозможува да ги зачувате главните карактеристики на сортата.

За сечи, се користат пагони одгледувани по јануарските намалувања на земјоделски култури. Сечињата се вршат кон крајот на март и април.

Пагони со 2-3 интероди се сечат од Бегонија и се садат на чист песок, покриени со стакло.

По 3-4 недели, тие се засадени во кутии од 60-70 парчиња или во саксии на едно растение.

Како да растеме садници на бегонија од семе?

 • Садење семе

Бегонија има многу мали семиња, па затоа е подобро да ги мешате со песок.

Ова помага да се избегне премногу густа ртење и да се зголеми нејзината униформност.

Сакајќи цветовите Бегонија да се појават во мај, семето треба да се посее во стаклена градина во јануари.

Важно!

Тие ќе растат само во присуство на дополнително осветлување. Тоа е причината зошто во затворени услови е можно да сее семе, само кога денот станува подолг (февруари-март).

Како почва за садење користете мешавина од хумус, тврдо дрво и речен песок во сооднос 1: 2: 1.

Семињата се расфрлаат на површината на влажен подлога, но не се попрскани со земја.

Прскањето се врши со пиштол за прскање, во кој температурата на водата треба да биде 2-4 степени повисока од затворен простор.

Сее семето мора да биде покриено со филм или стакло.

За првите зеле да се појават на површината по 14 дена, оптималната собна температура треба да биде во опсег + 20-22 ° C.

Прво, садници се развиваат многу слабо и бавно.

Во овој период, дополнителното осветлување ќе им помогне, што не само што ќе го забрза нивниот раст, туку и ќе го подобри квалитетот на садници.

Земјоделците ќе цветаат само 16-20 недели по појавата на првите пука.

По наводнување на посевите, кутиите за семе не се затвораат веднаш. Тие се оставени отворени 1,5-2 часа, така што тие се добро проветрени.

Важно !!!
Тие не дозволуваат да се формира кондензација на стаклото или филмот (внатрешна страна), што може да предизвика расипување на садници.

На крајот на втората недела, по сеидбата, стаклото постепено се подигнува, а по 14 дена, целосно се отстранува.

Бегонија вечен од семе
 • Изберете

Фабрика која влезе во фаза на две вистински лисја може да се нурне според шема 5x5 см, а по 30 дена се изведува втор избор на подигање, но веќе според друга шема - 10X10 см.

Температурата во просторијата е намалена на +17 или на + 19 ° C, а растението е затемнето (не дозволувајте директна сончева светлина).

 • Наводнување и хранење

Трошење наводнување во вечерните часови или наутро.

Тие го хранат цветот на секои 10 дена, подобро е ако тоа е пилешко измет, разредено во сооднос од 1/20.

Оплодување наизменично со наводнување, додавање минерални ѓубрива во водата. На пример: 20 g суперфосфат, 10 g калиумови соли и 0,02 g калиум перманганат се разредуваат во 10 литри вода.

 • Слетување

Пред садење на отворено земјиште, Бегонија Еверблум е зацврстена.

За да го направите ова, во мај (за време на топлото време) стаклениците постепено почнуваат да се отвораат, а затворените култури можат да се изнесат на отворен балкон.

Крајот на мај или почетокот на јуни е време кога Бегонија мора да биде засадена на постојано место на раст.

Садници пред садење се добро напои за да се зачува грутка земја околу корените на растението. Ова ќе ги спречи да бидат оштетени за време на трансплантацијата.

Ако садници пораснале, тогаш го скратуваат, отсекувајќи ги долните долги пагони, во спротивно културата брзо ќе цвета, уништувајќи ја декоративноста на цветниот кревет или рабатка.

Имајќи подготви дупка за садници, исто така се навлажнува. Во него се става растение заедно со зачуван тренер земја, а почвата околу стеблото е затегната.

Бегонија е најдобро засадена 1 или 2 см под нивото на кое порасна порано. Така, таа брзо ќе создаде дополнителни корени.

Ако оваа состојба е недоволно изложена или растението е многу повисоко од претходното ниво на почва, цветот ќе се исуши и ќе се вкорени лошо.

 • Растојанија при садење садници

За да ја одредите растојанието, кога садите садници, помеѓу земјоделските култури во цветниот кревет, треба да земете предвид фактори како што се висината на видовите и целта на самата цветна градина.

Ако сакате цветницата брзо да се здобијат со декоративност, тогаш растенијата се засадени во мали интервали меѓу себе (до 10 см).

Во други случаи, по 10-12 см. Но, во контејнерот или во фиоката за балкони, садењето се спроведува поцврсто, така што нивните лисја се во контакт едни со други.

Како да се зацврсти бегонија и да се подготви за зима?

Навременото градинарство е елемент на правилно одгледување и клуч за континуирано и изобилство цветање на бегонија.

Сите премногу издолжени пука се скратуваат, се отстрануваат заболените, сувите и оштетените лисја.

За повеќе информации за тоа како да ја чистите бегонија и да ја подготвите за зима, видете го ова видео.

Тоа е целата мудрост на одгледување на Бегонија Еверблум. Останува само да чекаме за цветни, не заборавајќи да се вода и да се хранат цветните леи.

Имајте убава градина !!!