Цвеќиња

Што да направите ако затворен антуриум не цвета долго време?

Во Јужна Америка тие се шегуваат, велат тие, ставете антуриум на земја, а потоа самата фабрика, доколку е потребно, ќе биде погребана во земјата, ќе се искачи на дрво и ќе цвета. Навистина, во услови на суптропиците и тропските предели, каде што има сè што е потребно за раст, а климата е само поволна, не е тешко да се добијат светли inflorescences.

Но, што ако престојот на цвеќето е прозорец праг во градски стан, а собата антуриум не сака да цвета?

Под крошна на дождовните шуми на Колумбија и Еквадор, Антуриум ќе цвета во текот на целата година без никаков напор. Затоа, градинарот, кој реши да добие подеднакво спектакуларно и долго цветање дома, ќе мора да се обиде и да создаде за домашно милениче еден вид магла алпска шума.

Зошто не цвета антуриумот?

Прво на сите, неопходно е да се проценат условите во кои се наоѓа фабриката. Понекогаш антуриумот не цвета заради надзор или грешки направени од одгледувачот. И додека не ги поправите, не треба да чекате за појава на пупки од антуриум.

Непријатност, што може да влијае на културата, така што одбива да цвета, е поврзано со различни аспекти на содржината. Ова е:

  • недоволно или претерано светло, гори осветлување на растенијата;
  • ниска температура на воздухот во моментот на појава на пупки од антуриум;
  • продолжено водење на вода на почвата;
  • недоволно наводнување, што доведува до исушување на корените, исушување на зелениот дел и недостаток на исхраната;
  • прекумерна сувост на воздухот;
  • вишок или недостаток на хранливи материи во подлогата.

Не заборавајте дека внатрешниот антуриум исклучително ретко формира inflorescences ако премногу голем тенџере е погрешно избран за тоа.

Навистина, сè додека кореновиот систем целосно не го зафати целиот волумен на подлогата поради растението, развојот на воздушниот дел е суспендиран.

Не е најдобриот начин на цветнито да биде под влијание на престојот на подножјето на пединукот со веќе избледени inflorescences. Таквите уши ја одземаат од растението силата неопходна за раст и отворање нови пупки на антуриумот.

Како да се направи цут на антуриум?

Прашувајќи се зошто антуриумот не се појавува цветни стебленца, градинарот прво треба да обрне внимание на нивото на осветлување на местото каде што стои тенџерето. Времетраењето на дневната светлина и нејзиниот интензитет имаат одлучувачки ефект врз цветните.

Бидејќи формирањето и распоредувањето на пупки на антуриум се јавува во пролетта, кога дневната светлина само што почнува да се издолжува, на растението понекогаш и недостасува светлина. Ова се изразува во проширувањето на сечињата на листовите и побледи од вообичаената боја. Во овој случај, тенџерето може да се премести во полесен прозорец праг или да користите специјални светилки за осветлување.

За внатрешен антуриум, императив е да се сади во соодветна почва. Честопати растенијата страдаат од премногу густа подлога која не дозволува воздухот и влагата рамномерно да навлезат до корените, акумулира влага и предизвикува множење на разни патогени микроорганизми.

Како резултат на неписмен избор на мешавината на почвата, растението или се суши или редовно се навлажнува. Во услови на маглива дождовна шума, таканаречена заради честите дождови кои создаваат магла во воздухот како магла, антуриумите се на влажен воздух и почва. Но, поради високата порозност на подлогата, кореновиот систем на растението не страда и, напротив, активно се развива. Антуриум цути без да престане. Слична мешавина може да се направи дома со мешање:

  • 2 дела хумус;
  • 2 дела тресет;
  • 1 дел перлит;
  • 4 дела од подготвената почва за орхидејата.

Ако не постои подлога при рака за орхидеи, може да се замени во истиот волумен за да се даде структура со сецкан јаглен, парен сецкан кора од зимзелени дрвја и мал чакал. Таквата мешавина на почва треба да има ниво на киселост од 6,5 до 7,0 единици.

Засадувањето на внатрешен антуриум во таков супстрат ќе му обезбеди на растението потребната исхрана и нема да дозволи корените да недостасуваат воздух и влага. Тие нема да бидат исцедени и лесно да ја покриваат целата грутка земја во тенџере.

На Антуриум му треба честа наводнување, во кое нејзините корени би ја апсорбираат целата количина на влага добиена во садот.

Во татковината на растението, скоро постојани дождови траат 6-9 месеци, така што исушениот цвет никогаш нема да цвета. За удобноста на антуриумот, почвата се одржува влажна, но не и влажна. И потребата за наводнување е означена со горниот слој за сушење на подлогата.

Ако почвата за внатрешен антуриум треба умерено влажна, тогаш најдобрата влажност е близу 100%. За жал, создавање на изглед на магла за антуриум што не цвета соба, најверојатно, нема да успее во стан, но исклучително е важно да се користат сите достапни методи за справување со прекумерна сувост на воздухот.

За ова, растенијата се наводнуваат од пиштол за прскање, се користат навлажнувачи за домаќинства и други импровизирани производи. Обичен ѓубре исполнет со чакал за дренажа и исполнет со вода работи ефикасно. Пополнете плитка тава со груб чакал. Ако ставите тенџере со внатрешен антуриум на површината на слој чакал, не треба да доаѓа во контакт со влага, но за растение, постоењето ќе стане поудобно.

Понекогаш loversубителите на куќички, ревносно ги наводнуваат и ги пресадуваат своите миленици, целосно забораваат на таквата неопходна мерка како оплодување насади за дома.

Кога внатрешниот антуриум не цвета, една од причините за ова е недостаток на хранливи материи. Лабавата почва која се состои од прилично големи фрагменти за антуриум не може секогаш да ги обезбеди сите елементи неопходни за растот, развојот и цветањето на културата. Затоа, за време на периодот на активна вегетација, од пролет до есен, растението мора да се храни.

За да го направите ова, лесно е да се користат сложени композиции за цветни растенија, но мора да запомните дека вишок азот може да предизвика зголемен раст на зеленило. Но, во исто време, преполнетиот Анториум ќе престане да цвета. И понекогаш вишок на ѓубрива предизвикува закиселување на подлогата и развој на гниење на младите корени.

За да се стимулира појава на пупки на антуриумот, најдобро е да се храни со состав со висока содржина на фосфор, елемент од големо значење во фаза на цветни и формирање на јајници. Денес, градинарите сè повеќе користат грануларни ѓубрива со долго траење на активност. Таквите средства може да се применат на секои три месеци, а на етикетата треба да се наведе дека ѓубривото е наменето за цветни култури.

Купениот Антуриум престана да цвета

Novубителите на новостите на тропските растенија честопати се соочуваат со фактот дека антуриумот што неодамна беше купен и удрен со изобилство на peduncles престана да цвета. Во исто време, не е видливо ново зеленило на зеленото милениче. Како да му помогнеме на растението, да го подобриме здравјето и да направиме повторно да цвета антуриумот?

Ваквиот пример, пред сè, мора да се пресади и да се дозволи да се здобијат со сила. Од индустриските насади до полиците, повеќето затворени растенија доаѓаат во садови за испорака и мала количина тресет земја, изобилно зачинета со ѓубрива и хемикалии. Овие средства, чии залихи се дизајнирани за неколку месеци, го прават цветен ентууриумот во затворен простор. Но, ниту корените ниту воздушниот дел, кој исто така обезбедува храна, не се развива. Ако не се преземат итни мерки, фабриката е осиромашена и често умира.

По трансплантацијата, на миленичето му требаат неколку месеци за да се зајакне и да се зголеми коренската маса. Ако одржувате соодветни услови, тогаш во пролетта на антуриумот ќе се појават долгоочекуваните педуни.

Понекогаш градинарите не можат да чекаат за цветање на млади растенија, што порано не ги задоволуваше сопствениците со светли inflorescences. За да предизвикате таков просторија антуриум за формирање на пупки, можете да ги користите методите што се користат во оранжериите.

Кон крајот на есента или раната зима, антуриумот се става во просторија со температура од 16-20 ° С. Во таква просторија треба да биде светла, и доколку е потребно, не можете да одбиете вештачко осветлување. Наводнување на растението треба редовно, но не толку обилно како во летните месеци, кога воздухот е значително потопол. Почвата мора да биде влажна, но во никој случај не е влажна.

По 1,5-2 месеци, кога круната се надополнува со нови пука, антуриумот се пренесува на топлина и се зголемува наводнување. Оптималната температура за овој период е 22-24 ° C. Антуриум, не цветајќи пред ова, нужно ќе го ослободи првиот педунал. И последователното цветни, ако не заборавиме на соодветна грижа и удобност за антуриум, ќе трае околу шест или осум недели.

Погледнете го видеото: Sirup protiv Kaslja bilo koje vrste napraviti sami (Април 2020).