Цвеќиња

Растителни растенија Садење и грижа на отворено Земјоделство Одгледување семето Фотографија со имиња

Ефедра и домаќини во дизајнот на градината на фото-мешавината на фотографијата на домаќинот „Сем и Субстенс“. (Домаќинот „Сум и супстанција“)

Hosta (Hosta), второто име - Функција, припаѓа на повеќегодишни видови од трева. Претставува на семејството Спаржев, иако до неодамна и припаѓаше на семејството Лилеин. Првото име на културата се должи на лекарот и ботаничар со австриско потекло, Николас Хост, второто на германскиот ботаничар Хајнрих Кристијан Фанк.

Научниците опишале до 40 видови на ова растение. Неговиот вид домаќин е од Источна Азија. Тој е многу хигрофилен, затоа, во дивината се наоѓа во близина на потоци и долж бреговите на реките. За Јапонците, овој цвет се смета за свет, а петиците се локална деликатес. Кога домаќинот беше доведен во Англија, таа не беше воодушевена од жителите на Мисти Албион. Американците реагираа многу поинаку на неа, која го направи еден од најпопуларните во Новиот свет.

Семе домаќина дома

Како да пропагирате семе семиња за фотографии

Домаќинот се одгледува во градината и садот за цвеќе. Без оглед каде ги засадувате добиените садници, вреди да се научат триковите за сеење на домаќините со семе. Недостаток на овој метод лежи во слабата ртење на семето, што е само 70-80%. Затоа, за да се користи овој метод на размножување, пред садењето, семето треба да се третира со стимулатор за раст. Со поставување на нив само половина час на такви средства како Корневин, сок од алое, Циркон или Елин, може да се постигне зголемување на процентот на ртење.

Меѓу градинарите, постои и практика на стратификација на семето да се зголеми процентот на ртење, кога семето се става на ладно место (на пример, делот за зеленчук на фрижидерот), чувано таму 1 месец.

Важен фактор е стерилитетот на подготвената подлога на почвата. Различни микроорганизми, габи содржани во почвата, силно му штетат на садници, предизвикувајќи болест и смрт на млади пука. Затоа се препорачува подлогата да се купи во специјализирани продавници. Содржи балансирана мешавина од вермикулит, перлит и тресет.

Како да расте домаќин од семе Фотографии

Кога да сее домаќин на садници? Во пролетта, на крајот на февруари-март, садови се подготвуваат со нивно третирање со медицински етанол или мала концентрација на калиум перманганат. Дренажата е поставена на дното на садот, дополнета со подлога и навлажнета. Оставено е некое време, така што почвата е добро заситена со вода, и само тогаш се сее на домаќинот, што е можно помалку, сортирајќи прилично големи семиња на површината на подлогата.

Како прашок одозгора, тие го користат истиот готов супстрат. Неговата дебелина не треба да надминува 5-7 мм. За да се обезбеди зачувување на влагата, на тенџере се влече пластичен филм или се покрива со стакло. Тие следат дека температурата на почвата во моментот на ртење е во опсег од +18 до 25 ° C.

Усогласеноста со сите препораки ви овозможува да ги очекувате првите пука во неделата за две или три. Важно е да се запамети дека директната сончева светлина, прекумерното наводнување и вишокот на кондензација на пластичен филм се штетни за растенијата. Подобро е садовите да ги чувате во просторија каде што има мала сенка. И само кога ќе се појават првите пука, ќе биде неопходно да им се обезбеди добро осветлување.

Одгледување домаќин од семиња Фотографии од расад

Со формирањето на првите две вистински лисја, започнува избор. Садници се нуркаат во посебни садови, почвата во која четвртина се состои од песок. Овие садови се ставаат во тава исполнета со вода, со цел да им се овозможи пониско наводнување.

Додека водата не ја навлажни површината на почвата, садовите не можат да се отстранат од тавата. Во следниот чекор, врвовите садници се гасат. За да го направите ова, извадете го филмот и изложувајте го домаќинот на воздух, чија температура треба да биде над +18 ° C. Садници со овој вид репродукција растат бавно и скоро секогаш ги губат карактеристиките на сортата.

Слетување на домаќинот на отворено

Како да изберете место за слетување за домаќините. Изборот на место е главната работа на која треба да обрнете внимание при слетување на домаќините. Имајќи засадени цвет на едно место, можете да уживате во нејзината убавина дваесет години, дури и без трансплантација. Изборот на локација е значително под влијание на бојата на листот на домаќинот. За сорти со светли лисја што содржат бели и жолти дамки, избрани се области што се повеќе осветлени, бидејќи тие припаѓаат на фотофилни растенија.

Домаќин со разновидни лисја е многу важен што сенка паѓа на неа напладне, додека наутро и навечер треба добро осветлување. Што се однесува до сините сорти, тие растат само на засенчени места и скоро и да не им треба сончево присуство. Големината на лисјата на цветот зависи од сенката. Колку е поинтензивно засенчување, толку е поголема сечилото на листот и е повисока грмушката. Но, во исто време домаќинот расте многу бавно.

Единствено што не сака ниту една цветна сорта е нацрт. Почвата за садење треба да биде лабава, добро исцедена, хранлива и да има висок степен на влага. Неговата pH вредност е неутрална или малку кисела.

Ако домаќинот земјиште во пролет, тогаш земјата е подготвена во есен. За ова, областа е покриена со десет сантиметарски слој органски и ископана. Во текот на зимата, сè ќе прејде и по пролетните мразови, некаде на почетокот или во средината на мај, ќе може да се засади растение во земјата.

Како да го засадите домаќинот, сортирајте на видеото:

Правила за хостирање

Растојанието помеѓу дупките зависи од тоа каков вид растение е засадено во земјата.

 • За домаќините од група на мали и средни димензии, доволно е да се направат дупки на растојание од 0,3-0,5 м.
 • На великаните им треба зголемување на растојанието до 0,8-1,0 м.

За да може трансплантацијата да биде успешна, од садници во саксии се напои однапред. Поместете го на земја со грутка земја од тенџерето. Посипете на врвот на почвата и набијте го околу растението, така што нивото на земјата на ова место е за неколку сантиметри пониско. Ако домаќините се засадени со делење на грмушка, тогаш од секоја delenka се отстрануваат суви лисја, расипани корени, додавајќи прекривка во форма на мелени кора во базалната област.

Пропагирање на домаќините со делење на грмушката

Пропагирање на домаќините со делење на грмушка фотографија

Домаќините започнуваат споделување преку цветниот период или пред почетокот на активниот раст. За да го направите ова, треба да ископате грмушка добро, така што има доволно простор околу коренот. Плетете го коренот одоздола и извадете грмушка. Поделени на неколку делови со точки на раст, исечете ги листовите на висина од 10-15 см за да оставите само ливчиња, и засадени како независни растенија. Можете да оставите 2-3 лисја за да ја контролирате вегетацијата.

Ограбувањето на домаќините трае приближно четири недели. Делески грмушка за 2-3 години ќе стане полноправна грмушка. Тие се засадени, придржувајќи се до јазот помеѓу грмушките од 20-30 см. Јамите за време на садењето се прават пошироки, бидејќи корените растат во хоризонтална рамнина. Длабочината на слетување не се менува. На крајот на работата, домаќинот е добро навлажнет. Не подоцна од средината на септември, садењето е завршено така што есенската студ не се меша во искоренувањето на трансплантирани растенија.

Како да го поделите домаќинот, погледнете во видеото:

Како правилно да се грижиме за домаќинот

Активностите за нега на земјоделски култури се минимизираат. Ако за време на слетувањето биле забележани сите правила за подготовка на почвата, тогаш домаќинот не може да се храни воопшто за првите три до четири години. Во следните години, секоја есен, хумус или компост се додава под грмушките. Минералните гранули можат да се расфрлаат еднаш годишно во областа по дождот. До средината на летото, течни ѓубрива се применуваат под секоја грмушка.

Подолга сезона на хранење води до раст на лисјата на домаќините, а не да се подготвува за зима. Во текот на летото, почвата околу домаќините постојано се навлажнува. Ако врвовите на сечилото на листот почнуваат да се затемнуваат, тогаш фабриката нема доволно влага. Кога наводнувате, не можете да испрскате вода над домаќинот, ова ќе доведе до оштетување на лисјата. Подобро е да се изврши долгорочно наводнување во раните утрински часови. Директирајте тивка струја под коренот.

За да ја направите грмушката да изгледа привлечна и да не се распаѓа - отстранете ги педуните навреме. Домаќинот има потреба само во олабавување на почвата и плевење од плевел само во првиот период, сè додека не се засили и не порасне. На секои 3-4 години цветот е одвоен. За да го направите ова, тие го ископаат и ги одделуваат младите сечи од коренот, така што цветот не растат многу.

Домаќини на болести

Американците асоцираат на појава на болести кај домаќините со голем број на сорти во една област. Замрзнатите грмушки често предизвикуваат габична болест, филостикоза, која има појава на кафеаво-жолти дамки на сечилото на листот.

Peduncles се соочуваат со габична инфекција на Phyllosticta aspidistrae Oud. За борба против него, се користи еден метод: целосно отстранување на грмушката со последователно горење и дезинфекција на почвата.

Меѓу заболувањата, се идентификува сива гниење - Botrys cinerea, која влијае на лисјата, и склеротинија - Склеротинија, која го обвива коренскиот враткако памучна бела мувла, и ја уништува. Фунгицидите се користат против сиво гниење, а дихлоран се користи против склеротинија. Главните штетници на цветот.

Шлаканица е една од главните штетници на домаќинот. Трагите од неговиот живот, а тоа се дупки на листовите, стануваат веднаш видливи и ја намалуваат визуелната привлечност на растението. За борба против овој штетник, се користат мали рамни садови во кои се истура пиво. Улиците ги сакаат овие места каде што се собрани, а потоа уништени.

Матичните нематоди можат да го погодат домаќинот. Ако ширењето на жолти некротични дамки, кои се производ на виталната активност на овие паразити, се видливи преку вените на листот, тогаш едноставен тест ќе им помогне да откријат. Мелени лисја на погодениот домаќин се ставаат во чаша вода и се погледне, ако по 1/2 часа се појавуваат лебдечки црви во водата, тогаш болеста е евидентна. Тие ги отстрануваат не само погодените растенија, туку и сите грмушки во близина на два метра, бидејќи е можно да се борите со нематоди со хемиски препарати, но многу е тешко да се постават јајца.

Со доаѓањето на нов вегетативен период, ларвите се извеваат од јајцата и се зголемува радиусот на оштетување на растенијата. Не може да се избегне инвазија на инсекти како гасеници, тревари, кои трае само една ноќ да го претворат здравото растение во грозна грмушка. Само третман на пестициди може да помогне да се справат со оваа мака.

Хоста по цветни Зимски подготовки

Ако педанките беа оставени, тогаш откако цветните домаќини извадете ги. На самиот почеток на есента, растенијата почнуваат да се подготвуваат за зима. За да го направите ова, областа на домаќинот е изобилно навлажнета, грмушките обраснати во текот на летото се ископани и поделени, оставајќи една или неколку розети лисја на секоја страна.

За да изолирате парче земја со домаќините за зимата, прекријте го со лиснато почва. Прво на сите, ова се однесува на оние цвеќиња кои растат под големи дрвја. Оваа акција решава неколку проблеми одеднаш, како што се затоплувањето на домаќините и неговата моќ. Мулчирање помага да се подигне нивото на цветната градина, што позитивно влијае на дренажата на почвата.

Опис на домаќините Фотографија на композиции во градинарски дизајн

Домаќин на фотографијата за дизајн на пејзаж

Домаќинот служи како прекрасна позадина за други цвеќиња и е во состојба да украси кој било градинарски состав. Фабриката има многу извонредни лисја: тие се големи и, во зависност од сортата, имаат оригинална боја.

Кои бои се комбинираат со домаќините на Geicher и домаќинот на фото mixborder

Расте многу брзо, формира цели насади и по четири години раст го достигнува својот врв на привлечност. Апсолутно сите видови култура немаат стебло и имаат тревна структура.

Домаќини во градинарски дизајн на фотографии Комбинација на домаќини хирансанза градинарски балзам во цветницата

Ризомот во нејзината компактно задебелување и има многу гранки во форма на конци, што овозможуваат растението да остане цврсто во земјата.

Фотографија на домаќинот цвеќе во градината Комбинација со Астилба

На долга неоткриена педалушка која се издигнува високо над розетата од лисја, има цвеќиња собрани во уредни четки. Тие можат да бидат бели, синкава, розова, виолетова, едноставна или пријатна.

Какви бои се поклопуваат домаќините? Домаќините на „Бузулник хикреранс актинидија“ на цветно легло

Обично цвеќињата од растенија кои сакаат да имаат сенка немаат надворешен привлечност, но со цвеќиња домаќините се токму спротивното. Тие се навистина убави, собрани во еднострани inflorescences од типот ракемоза и имаат изглед на инка-камбана или форма на инка.

Домаќини во градинарски дизајн трикови на пејзажот Домаќин во комбинација со фотографија од хиранса

Плодот е кожена триаторијална кутија во која се наоѓаат бројни семиња. Главната предност на растението е лисјата. Тие се радикални, имаат ланцетозна или форма во форма на срце, непречено претворајќи во заострување на врвот на листот.

Градинарски дизајн од домаќините во композицијата за слики во градина

Вените се јасно видливи по целата нејзина должина. Посебна тема за дискусија ја заслужува бојата на лисјата. Целосно зависи од сортата, варира и може да биде со допир на зелена, бела, жолта, па дури и сина боја.

Домаќини во дизајнот на градината со кои бои да ги комбинираат Домаќините mukdeniya karasuba fern tenacious Ayuga

На еден лист во форма на дамки, мозочни удари, ленти, неколку бои можат да се комбинираат одеднаш. Текстурата на листовите може да се исцеди и восочна, сјајна и мат, со метален сјај и едноставно збрчкана.

Хоста и астилба во фотографијата за дизајн на пејзаж

Колкава е големината на домаќинот?

Просечната висина на домаќинот е 55 - 80 см, иако се одгледуваат џуџиња, високи до 15 см, и гиганти, кои достигнуваат 1,2 метри.

Сорти и видови на домаќини со фотографии и имиња

Дозволете ни накратко да воведеме варијанти на домаќини со фотографии и имиња. Културата е широко користена во дизајнирањето на пределот, поради различноста на видовите. Работа за одгледување вроди со плод. Сега има повеќе од 4 илјади хибридни сорти на домаќини. Како основа беа земени неколку видови, кои ја поставија основата за разновидноста на сортите.

Отечена вентрикоза на домаќинот

Фотографија од домаќинот на отечена хомологија во градината

Висина до 0,5 м, листовите се посочени на крајот, на пример, Томас Хог.

Wивотен воден водулта

Брановидна хоула во внатрешноста на фотографијата за дизајн на пејзаж

Достигнува висина од 75 см, нејзиниот лист нож има брановиден раб, бела средна и зелена граница, како да се применува со удари од четки. Пример е водителката Унпулата Медиовариега.

Високата домаќинка Носта Елата Хилангер

Фотографија на високи домаќини носта елата хилангер

Расте до 0,9-1 метри, неговите сјајни лисја прилично големи димензии се фрлени во темно зелена боја. Карактеристичен претставник - разновидност Том Шмид.

Домаќинот Сиболд Хоста Сибболдијана

Фотографија на домаќините Зибаб Зиболд Хоста одгледувач на сорти на Елеганс

60 сантиметри високи, има длабоки вени. Одделение Елеганс.

Криста хоризонтна хоризонтална хоста

Кадрава водителка на домаќините, крстарица, ја сортира фотографијата „Томас-Хог“

Ретко надминува 0,5-0,6 м во висина, со широки темно зелени лисја граничи со бела лента. Пример е сортата сон Вејвер.

Plantain hosta hosta plantaginea

Фотографија на пластеници за домаќини, хостели, пластеници

Висина од половина метар, има светли сјајни зелени лисја. Разновидност на кралскиот стандард.

Hosta Fortuna Hosta fortunei

Фотографија на хотелот Фортуна Хоста „Фортуни Ауреомаргината“

Исто така, не расте повеќе од 0,5 метри, има зелени лисја со крема граница. На пример, разновидност на домаќинот на албопичен.

Различното класификување исто така се заснова на:

 • боја на лисја;
 • големина на листот.

Во зависност од бојата на лисната плоча, сортите се поделени условно во 5 групи:

 1. Сина хостеса (сина хостеса (Б)) - нејзините лисја со синкаво-сива нијанса.
 2. Yellowолта домаќинка (Оди) - жолт лист.
 3. Зелена хоста (Гр) - го комбинираше целиот домаќин на зелен лист.
 4. Hosta variegata (V) - сорти со разновидни лисја и сите оние што имаат бело граничи.
 5. Вергеј медиуми на медиуми-домаќини (MV) - сорти на светло-лисја со зелена граница на работ.

Висината на растението (големина) е поделена на следниве 6 групи:

 1. Theуџестата група Драфт (Д), ги комбинира сите видови под 10 см, како што се Сините уши на глувчето со синкави летоци што личат на ушите на глувчето.
 2. Домаќинот е минијатурен, Минијатурен (мини), неговата висина е во опсег од 10-15 см, на пример, сортата Ла Дона со синкаво-жолто-зелени лисја.
 3. Мала хостела Мала (S), со максимална висина од 16-25 см, пример е сортата Златен тон со зелени лисја и ленти од бела или жолта боја, како и Шефовите Сини со синкаво-зелени лисја.
 4. Средна домаќинка Средна (М, Мед), расте до 30-50 см во висина, нејзините претставници се следниве сорти: Ноќ пред Божиќ, со бела средна и темно зелена широка лента околу работ, толку сладок, се граничат нејзините зелени лисја лента со бело-крем, Белиот пердув е уникатен домаќин на бела боја, која по одредено време ја менува својата боја во зелена боја.
 5. Групата големи домаќини Голем (L), достигнувајќи висина од 0,5-0,7 м, е претставена со сорти: Алватин Тејлор, во која долж нејзината синкаво-зелена лисја тече жолто-зелена граница, Златни ливади со собрани заоблени златни лисја во средина со бледо зелени цртички и граничи со широка лента од зелена боја.
 6. Iantиновските домаќини Gинов (G), висок над 70 см, на пример, разновидност на Blue Vision со зелено-сини лисја и Збир на сите, која има зелена средина на листот и широка, златна боја граница.

Погледнете го видеото: ИЗГРАДБА НА ЕЗЕРЦЕ ВО ГРАДИНАТА (Февруари 2020).