Растенија

Танси

Повеќегодишните тревни растенија на tansy (Tanacetum vulgare) се член на семејството Asteraceae (Asters), како и типичен вид од родот Tansy. Кај луѓето, таквото растение се нарекува и loveубовница, дива планинска пепел и ѓавол. Оваа култура на шумската и шумско-степската зона може да се сретне во природни услови на полињата, на шумските рабови, во шумите од бреза, на патиштата, во грмушките и на сувите шуми. И tansy расте во Монголија, Казахстан, Јапонија, Европа, Киргистан, Кореја и Турција. Во античко време, народите како Египќани, Персијци и Грци користеле пржени за балсамирање трупови, додека корените на растението се користеле за да се направи зелена боја. Танси е радосно јадена од елени, колички, овци, елен и мелени белки, но кога животните користат голем обем на оваа билка, може да се отруе. Во некои развиени земји, оваа култура се одгледува како есенцијално масло, и се користи во прехранбената и хемиско-фармацевтската индустрија.

Карактеристики на tansy

Висината на пржената грмушка варира од 0,5 до 1,5 м. Долгиот дрвен ризом е притаен и разгранет. Постојат многу директни пука, тие се разгранети и фасцинирани во горниот дел, а нивната површина е малку pubescent или гола. Двапати циркус-дисецирани, редовно распоредени лисја плочи имаат издолжено-овална форма. Тие содржат од 5 до 12 пара издолжено-ланцетни лисја од зашилени, сератни или лисја од целиот раб. Нивната предна површина е темно зелена, додека погрешната страна е покриена со точки и жлезди. Бујните рамни апикални коримбозни inflorescences се состојат од корпи, кои за возврат вклучуваат мали тубуларни бисексуални мали цвеќиња. Цветни се забележува во јули-септември. Плодот е издолжен пентаерален асен.

Одгледување семе

Засадување на пржен

Tansy обичен се карактеризира со неразвиеност. Значи, за време на неговото одгледување, осветлувањето, составот на почвата и количината на влага не играат посебна улога. Сеидбата на семето се изведува директно на отворено земјиште и направете го тоа во последните денови од април или во првиот - во мај. Но, на голем број градинари им се советува да сеат пржени во средината на есенскиот период. За сеење семе, се користи шема од 20х40. Сеење мора да се направи на длабочина од 20 до 30 мм. Таквото растение може да се размножува и со вегетативни методи. Значи, во мај или август треба да извадите од земјата грмушка стара 2 или 3 години, таа е поделена на делови што се засадени на нови места.

Танзива нега

Грижата за оваа билка е лесна. Значи, тој треба да обезбеди навремено наводнување, олабавување на површината на почвата околу грмушките и плевење.

На почетокот на пролетниот период, па дури и по прженото згаснување, ќе и треба ѓубрење. За ова, се користат суперфосфат и амониум нитрат (на 1 квадратен метар 20 грама и 10-15 грама, соодветно).

Растително растено од семе почнува да цвета само во втората година на раст. Оваа култура е исклучително отпорна на болести и штетници. Ако се забележат какви било промени на лопатките на листовите, тогаш тие ќе треба да бидат отсечени и тоа е тоа.

Собери tansy

Како медицинска суровина, како по правило, главно се користат само inflorescences-корпи од tansy, додека тие се собираат во јули-септември, кога грмушките почнуваат да цветаат. Отсечените суровини треба да се шират во тенок слој под крошна за сушење. Ако сакате, исечените inflorescences се спакувани и суспендирани од таванот во добро проветрена просторија за сушење. Исушените inflorescences треба да бидат ослободени од преостанатите остатоци од пука, по што тие се ставаат во сад со стакло, хартија или дрво за складирање. Тие ги задржуваат своите корисни својства 2 години. Оние корпи што станаа кафеави треба да бидат фрлени, затоа што им е забрането да се користат како лековити суровини. Во некои случаи, алтернативната медицина исто така користи зеленило, како и пука на обична tansy.

Видови и сорти на tansy со фотографии и имиња

Градинарите негуваат само обична tansy, растат и други видови:

Сребрена tansy (Tanacetum argenteum)

Ова градинарско растение е украсно зеленило. Листовите плочи се цирус и исправени. Некои експерти го класифицираат овој вид како род Yarrow.

Балсамична tansy (Tanacetum balsamita), или Canuper, или Calufer

Ова растение се одгледува скоро низ цела Евроазија. Јадење е и ароматично. Некои експерти го припишуваат овој вид на родот Хризантема.

Танзи штит (Tanacetum corymbosum), или кавкаска камилица

Овој вид, кој се карактеризира со непретенциозност, е доста популарен меѓу градинарите. Однадвор, изгледа како разочарана маргаритка.

Дебела tansy (Tanacetum densum)

Овој недоличен вид се одликува со висока декоративност, како и непретенциозност. Плочите од листовите од цирус имаат сребрена боја. Лабавите корпи се насликани жолти. Овој вид има многу варијанти и сорти.

Maiden tansy (Tanacetum parthenium) или девојка за треска

Овој декоративен изглед е исто така доста популарен кај градинарите. Ова тревни растенија е повеќегодишно. Миризливи corymbose inflorescences имаат бела боја.

Танси Хараџан (Tanacetum haradjanii)

Татковината на ова растение, кое е многу украсно, е Сирија. Ниски густи бујни грмушки се украсени со сребро-сиви лисја, како и жолти маргаритки со кратки палети.

Tansy со големи лисја (Tanacetum macrophyllum)

Овој популарен вид се поздравува од Југоисточна Европа и од Турција. Бујните штитови имаат белузлава боја, а однадвор тие се слични на арони цвеќиња, но tansy има зеленило и целата грмушка е поголема.

Кивање цветни tansy (Tanacetum ptarmiciflorum)

Ова градинарско растение е многу популарно меѓу градинарите. Потекнува од Канарските острови, а порано му се припишува на родот на Хризантеми. Оваа грмушка е повеќегодишна. Неговите лисја плочи и пука се кадифени, бидејќи на нивната површина има мал пубертес. Цветовите имаат белузлава боја и досадна арома. Постојат голем број на сорти што се разликуваат едни од други по големината и бојата на лисните плочи.

Карактеристики на пржен: штета и корист

Корисни својства на tansy

Фактот дека tansy има лековити својства е познат многу долго време. Се користи во алтернативна медицина, готвење и козметологија. Исто така се користи во фармацевтската и хемиската индустрија. За време на отворањето на цветни обични цвеќиња, тие вклучуваат алкалоиди, полисахариди, протеини, гликозиди, органски киселини, горчливи и танини, витамини, галус и танацетски киселини. Составот на есенцијалното масло на ова растение вклучува отров, но исто така има и антимикробно дејство.

Ова растение се користи за воспалителни процеси во црниот дроб, бубрезите и желудникот, како и за интоксикација на организмот. Tansy inflorescences се дел од таквите лекови, како што се гастрични, холеретични и бубрежни.

Во традиционалната медицина, tansy се користи за време на терапијата за болки во зглобовите, болести на мочниот меур, а исто така и со мала киселост на желудечниот сок. Исто така, ова растение помага да се стимулира апетитот и да се зголеми притисокот. Во алтернативната медицина, tansy се користи за колитис, туберкулоза, хемороиди, епилепсија, дијабетес, маларија, дијареја, грчеви и инфекција со црви. Таквите лекови како инфузија, лушпа или прав се подготвени од него:

  1. Лушпа. Неколку големи лажици сушени tansy inflorescences мора да се комбинираат со половина литар свежо зовриена вода. Смесата се вари околу 10 минути, по што се покрива со капак. Оставете ја смесата да запари околу 60 минути. Треба да земете лушпа во третина или четвртина чаша три пати на ден пред оброк.
  2. Инфузија. 1 мала лажица tansy inflorescences треба да се меша со 1 чаша свежо зовриена вода. Почекајте смесата да се олади целосно. Оваа алатка е погодна за триење, компреси, бањи со гихт и модринки.
  3. Лушпа за enemas со црви. Потребни ви се 1 голема лажица сецкани пржени семиња за да се комбинираат со пар чешниња од лук што треба да се смачкаат. Смесата треба да се вари една третина од еден час во пар чаши млеко. Алатката се користи во топла форма.

Контраиндикации

Средствата од ова растение не треба да ги користат бремени жени, како и деца. Ако ја надминете дозата, ова може да предизвика труење: ќе се појават конвулзии, повраќање и дигестивно вознемирување. Ако се појават симптоми на труење, тогаш треба да се направи гастрична лаважа што е можно поскоро и да се земе апсорбирачки лек. Во случај на проблеми со срцето, нарушувања на срцевиот ритам или висок крвен притисок, треба да се консултирате со квалификуван специјалист пред да земете средства од пржени за прв пат.

Погледнете го видеото: Group Dance " Kwak Tansi" performed by The Liberal Mime Artist Union. (Април 2020).