Цвеќиња

Zinnia цвеќиња садење и грижа на отворено Кога да сее семе од зениа Расте садници

Зинии на отворено и садници растат од семиња фотографии Кога да сее зеленило

Светло обоениот пупка на долга дршка ги освои срцата на градинарите и цвеќарите благодарение на богатата боја, скроменa грижа, универзалната употреба. Зиниа го доби своето име од славниот ботаничар Јохан Зин, кој се занимаваше со создавање композиции од сушено цвеќе.

По истражувањето на Карл Линеус, цвет непознат во тоа време стана популарен меѓу ботаничарите, цвеќарниците и градинарите. Името треба да се изговара со издолжен звук H, акцент на првиот слог.

Земјоделска технологија Зинија, одлики за култивирање, совети за нега

Продолжениот недостаток на наводнување, жешкото сонце не го исплаши растението, но го прават уште поубаво. Волуметриски капи на долги стебла продолжуваат да ги украсуваат цветните леи со својот изглед. Зиниите изгледаат особено светли во однос на позадината на високи цвеќиња со обилна зелена маса или, обратно, ставаат акценти меѓу недоволно големите.

Почва

Нема посебни преференци за избор на почва, но расте подобро на неутрални и малку кисели почви. Почвата за зинија никогаш не се подготвува на посебен начин: се сее таму каде што има место. Може да биде цветни леи со сиромашна почва или богата со органска материја, во секој случај, цветот активно добива зелена маса и цвета изобилно, што е најважно, да има доволно влага.

Температурен режим

Деликатните стебла и лисја не толерираат ладно, па ниските температури се штетни за садници и за грмушки за возрасни. Пред да садите на цветно легло, треба да ја следите месечната промена на времето: скок до 0 степени може да го оштети растението. Во региони со остро континентална клима, првата половина на јуни се смета за време на садење, кога поминале ризиците од мраз. Онаму каде климата е умерена, зиниа се сее веќе на крајот на март со цел да се види луксузно цветни што е можно порано.

Засадување Зинија од семето кога да се посее Зинија

Можно е да се одгледува гостин во странство само со помош на семе, во садници или садници. Повеќегодишни сорти се репродуцираат со самосадување, што не е секогаш погодно: пукањата се појавуваат на повеќето неочекувани места.

Одгледување садници

Садници Зинија садење и фотографија за нега при сеидба

Во средината на февруари - почетокот на март семето се натопува во активатор за раст или натриум хумат, мали садници за садење се користат за сеидба, попрскана со врвна почва, обезбедувајќи температура на ртење од 25 степени над нулата.

 • Подгответе лабава хранлива мешавина на почва, подготвената почва за цветни е совршена.
 • Подобро е да се сее веднаш во посебни чаши, но ако на прозорецот нема доволно простор, можно е во заеднички сад, набудувајќи растојание помеѓу семето од најмалку 3 см, така што садници се силни и не се водат. Сепак, запомнете: зинијата е многу тешко да се толерира трансплантацијата, заглавена во растот две недели. Затоа, се препорачува трансплантација со метод на транспортирање.
 • Длабочина на сеење 0,5-1 см.
 • Фабриката не бара посебна грижа. Доволно е да се вода редовно без фанатизам и да се обезбеди добро осветлување.
 • Дренажата е задолжителна, ако водата стагнира, садници ќе се разболат со црна нога.
 • Пред садење во почвата, растенијата треба да се намалат: навикнете ги малку по малку на природна сончева светлина и ветер, оставајќи ги на отворено неколку часа, постепено зголемувајќи го времето со секој нов ден.
 • Кога мразот помина, садници можат безбедно да се садат.

Интересно! Садници можат да го забрзаат процесот на пукање, првите цвеќиња ќе бидат кон крајот на јуни и во текот на летото.

Сеење семе директно во земјата

Зинија од култивирање на семиња Како изгледаат садници на зинска фотографија

Зинија се сее во земјата веднаш штом ќе дозволи времето: семето не се плаши од ниски температури и целосно толерира сеење во зима. Затоа пролетната зинија се сее од крајот на март до крајот на мајкога има време и желба.

Добра ртење и брз раст дозволено да расте зиниа без садници. Семето се сее веднаш во земјата, напои изобилство. Ако растенијата густо никнуваат, тие се разредуваат, ретко се пресадуваат: зиниа има многу слаб коренов систем, трансплантацијата го забавува развојот на растенијата долго време, и ако времето е топло, многу растенија умираат.

 • Растојанието помеѓу растенијата е 30-35 см, бидејќи грмушките растат многу моќни.
 • Растојанието помеѓу редовите е 30-40 см.
 • Длабочината на вградување е 1-2 см.
 • Наводнете ја градината секој втор ден, осигурувајќи се дека не се формира земја кора. За да се спречи овој феномен, искусните лозари ја засадуваат површината со хумус.
 • Семето 'ртат долго, до две недели, па не паничи: ќе се појават садници, веднаш ќе ги забележите, ова се моќни зеле со дебели нозе и лисја.
 • Пукањата треба да се исцрпат без жалење, да го ослободите креветот од плевелите, водата редовно.

Сее семе од зенина во земја го гледаме во видеото:

Зинија е тврдо растение, толерира отсуство на наводнување и топлина. Меѓутоа, ако сакате да добиете моќни убави грмушки, не штедете ја водата: грмушките ќе ви бидат заблагодарени со луксузно цветни и густа зелена маса.

Врвно облекување

Одговараат на ѓубрива што придонесуваат за пуштање, го забрзуваат цветното време без да се загрозат квалитетот и времетраењето. Можете да ги користите универзалните "Амајлија", "Екогел земја", "Буд + универзална" и други соодветни соединенија препорачани од земјоделските стопанства. За збогатување на почвата со минерален комплекс, соодветни се универзални минерални ѓубрива, каде што содржината на азот е минимална.

Наводнување

Фабриката не е рамнодушна кон влагата: за време на долг период на отсуство на дожд, потребно е ретко, но обилно наводнување. Водата може да биде ледена или топла, нема голема улога за цветни. Ако листовите стануваат слаби, а inflorescences се мали, тогаш фабриката нема доволно влага - потребно е итно наводнување.

Ако растенијата за време на периодот на раст добиваат помалку влага, грмушките ќе бидат мали, со минимален број пука, а цвеќињата ќе бидат само на врвовите, под растението исфрлаат лисја.

Зинија сорти со фотографии и описи

Секој вид има своја колекција сорти, која вклучува различни форми и бои. Одгледувачите продолжуваат да работат на одгледување нови сорти што ќе ги задоволат не само украсните квалитети, туку и функционалните.

Елегантна или елегантна зина

Годишно растение со широк спектар на бои (цвеќињата се жолти, бели, розови, виолетови). Inflorescences се големи, овални или тркалезни, а листовите се овални со крајна точка. За подобар раст и бујна цветни, грмушки се засадени на растојание од 20-25 см. Под поволни услови, се појавуваат дополнителни пука од стеблото со пупки. Висината зависи од сортата: од џуџести гранични рабници од 30 см до целосна висина 90 см.
Според формата на inflorescences:

 • помпоми со мали заоблени цвеќиња со дијаметар од 4 см;
 • дахили со големи inflorescences до 15 cm во дијаметар, а грмушките можат да бидат и мали и распрскувани во форма на дрво.

Популарни сорти:

Фотографија на arинија поларна мечка

Поларна мечка со големи бели inflorescences, чии ливчиња се малку конкавни навнатре. Во сенка, белата боја фрла зелени, особено во јадрото на цветот. Висината достигнува 65 см, но има грмушки со помала или поголема висина. На едното стебло може да има неколку гранки со процеси кои завршуваат во пупки.

Зиниа цвеќиња засадување и нега на фотографија Зинија Лаванда фотографија

Лавандата е именувана по својата сличност на бојата со оригиналот - виолетова териска inflorescences со жолто јадро. Високото растение достигнува 80 см, а има толку многу пука што една грмушка е доволна за мал цветник. Подобро е да се засади со голема маргина помеѓу растенијата - 30-40 см. Така, пупките ќе бидат поголеми, а нивниот број ќе се зголеми.

Што изгледа Zinnia фотографија со Zinnia Fantasy Садење садници на Zinnia

Фантазијата е особено популарна кај лозарите, нејзината шема на бои ги освои дури и софистицираните цвеќарници. Некои претставници имаат bifurcation на краевите на тенки ливчиња. Самата грмушка во форма наликува на топка до 65 см висока - има толку многу процеси со пупки. Inflorescences личат на кадрави помпони со многу тенки ливчиња.

Како да се засади слика Зинија Кратка фотографија

Varietyуџе сорта со кратки шипки со широка шарена колекција. Пронајдени се претставници на Тери црвена, корална, бела, розова. Тие достигнуваат висина од 25 см, така што тие се добро прилагодени за украсување граници, создавање алпски слајдови, украсување на архитектонски форми.

Зинија од семето Zinnia Carousel слика за одгледување

Рингишпил е уникатен по својата способност самостојно да се меша со други претставници, создавајќи уникатни бои. Постојат велосипеди - темни во средина и лесни на крајот. Пупките на Тери му даваат на цветниот кревет посебен шарм, од далечина изгледаат како мулти-обоена помпомска топка.

Зиниа тесен лиснат

Семиња на Зинија во отворена земја Зинија, тесно-оставена фотографија

Се разликува во форма на inflorescence: еднослојни широки ливчиња со централен конус на тубуларни ливчиња. Пронајдени се претставници од половина тери, но почесто тие се едноставни по структура. Шемата на бои не е обемна, има портокалова, бела, розова боја со темно јадро. Има долг период на цветни - од крајот на јуни до мраз. Фабриката е годишна, размножена со семе, понекогаш никнува независно на претходното место на раст.

Истражувањата во ботаниката не застануваат. Научниците развиваат нови сорти и хибридни форми. Постојат резултати од крстот на двата вида, кога бојата се комбинира со формата, а резултатот е интересен претставник на еден фасцинантен вид. Како на пример, бушаво куче неговите териски капи изгледаат како разочарани удирања од џуџести кучиња.

Расте препораки

Не бара посебна грижа, но има непредвидени моменти со кои градинарите научиле да се занимаваат со повеќе години одгледување.

 • За време на сезоната на дождови, грмушката може да се наведнува поради изобилството навлажнета зелена маса, а корените испаднаа од земја. За да се избегне смрт, растението е врзано за шноли, и тие се обидуваат да ја разредат земјата со тресет или песок за подобра навлегување во вода.
 • За да го направите букетот да стои подолго, исечените краеви можете да ги спуштите во врела вода. Така, сечењето ќе застане подолго во вазна.
 • Не комбинирајте се со распрскувачки цвеќиња како што се петунии, за кои е потребно многу светлина и хранливи материи. Asters, ageratum, pansies, каранфилче се подобро прилагодени.

Широк спектар на сорти и видови на зинија е неописливо задоволство, одгледувачите создаваат нови претставници кои ги исполнуваат барањата од кој било регион и за секој вкус.

Потекло и факти за Зинија

Зиниа во фотографија за дизајн на пејзаж

Во текот на четири векови, фабриката претрпе некои промени како во изгледот така и во употребата. Но, популарноста на цветот со секоја генерација само се зголеми, донесе нови сорти и видови, од кои денес има повеќе од 22 претставници. Асортиманот на зениите е претставен со едноставни, терирани, еднослојни, повеќеслојни пупки, џуџиња и форми со целосна големина. Секој претставник на свој начин е убав и необичен, па затоа доби признание од градинари, цвеќарници, ботаничари.

Зинија во градината комбинација со фотографија од бели маргаритки

Врвот на цветната слава се смета за периодот од 1931 до 1957 година, кога зиниата стана државен симбол на Индијана. И покрај укинувањето на симболот, растението продолжи да се одгледува во Америка и на другите континенти. И во 2016 година беше направен успешен обид да се посветам на знинија на меѓународната вселенска станица. Така, таа стана првата фабрика расте во нулта гравитација.

Мексико се смета за татковина, од каде цветот беше донесен во Европа и Русија, го доби името „Бразилски тагетис“. Земајќи го своето заслужено место меѓу популарните претставници на флората, зинија продолжува да воодушевува со својот шарм. Шемата на бои е толку разновидна што има претставници на двобојни, тробојни, темни, скоро црни сорти. Сината боја сè уште не е достапна за одгледувачи, што укажува на желба да се трансформира разновидноста на видовите. Потекло и факти за зина

Зинија во фотографијата за дизајн на пејзаж

Во текот на четири векови, фабриката претрпе некои промени како во изгледот така и во употребата. Но, популарноста на цветот со секоја генерација само се зголеми, донесе нови сорти и видови, од кои денес има повеќе од 22 претставници. Асортиманот на зениите е претставен со едноставни, терирани, еднослојни, повеќеслојни пупки, џуџиња и форми со целосна големина. Секој претставник на свој начин е убав и необичен, па затоа доби признание од градинари, цвеќарници, ботаничари.

Врвот на цветната слава се смета за периодот од 1931 до 1957 година, кога зиниата стана државен симбол на Индијана. И покрај укинувањето на симболот, растението продолжи да се одгледува во Америка и на другите континенти. И во 2016 година беше направен успешен обид да се посветам на знинија на меѓународната вселенска станица. Така, таа стана првата фабрика расте во нулта гравитација.

Цвеќиња Зинија садат Зинија на цветната фотографија

Мексико се смета за татковина, од каде цветот беше донесен во Европа и Русија, го доби името „Бразилски тагетис“. Земајќи го своето заслужено место меѓу популарните претставници на флората, зинија продолжува да воодушевува со својот шарм. Шемата на бои е толку разновидна што има претставници на двобојни, тробојни, темни, скоро црни сорти. Досега, сина боја не е достапна за одгледувачи, што укажува на желба да се трансформира различноста на видовите.