Храна

Пролетни кромид палачинки

Кромид палачинки - вкусни палачинки со кефир и зелен кромид. Тешко е да се дојде до нешто поедноставно од палачинки со зелен кромид. Тие се подготвени за само половина час, останува само да се тркалаат слама и да се сервира. Во внатрешноста на цевката, можете да ставите какво било полнење - колбас, сос или зеленчук: фантазирајте за да добиете различни вкусови и да ги израдувате најблиските со едноставна домашна храна.

Пролетни кромид палачинки
 • Време за готвење: 30 минути
 • Служби: 2

Состојки за пролетни палачинки од кромид:

 • 200 мл кефир или јогурт;
 • јајце;
 • 80 гр зелен кромид;
 • 150 гр пченично брашно;
 • 50 гр овесна каша;
 • 5 g сода;
 • 30 мл маслиново масло;
 • 20 гр путер;
 • 100 гр кисела павлака;
 • еден куп копар;
 • сол, масло за готвење за пржење.

Метод за правење палачинки со зелен кромид

Истурете кефир или јогурт во длабок сад, дури и млечни производи со високо пероксид се погодни. Ако имате павлака малку кисела, тогаш таа е исто така погодна за овој рецепт, со него ќе добиете многу прекрасни палачинки.

Истурете кефир во сад

Додадете околу една лажичка груба сол и сурово јајце, измешајте така што јајцето и кефирот се комбинираат, а солта се раствора.

Додадете сол и јајце. Измешајте

Ситно исецкајте го зелениот кромид, неговата количина може да биде која било, но обично повеќе, по вкусна.

Додадете исецкан зелен кромид

Истурете пченично брашно и сода за да направите палачинки воздушни, подобро е брашното да го просеете преку ситно сито, ова ќе го олабави.

Додадете просеано брашно и сода

Додадете ја овесната каша, истурете го маслиновото масло. Месете го тестото, не треба интензивно да го мешате, само мешајте го за да не останат грутки брашно.

Додадете го овес и растително масло. Измешајте

Веднаш печете ги палачинките со зелен кромид. Загреваме тава од леано железо, ја маснеме со растително масло за пржење. За една палачинка, доволно се 2-3 полни лажици тесто.

Печете палачинки со зелен кромид

Ние печеме палачинки 3 минути од секоја страна до златно кафеава, ставаме во оџак, маснотии со путер.

Готвење сос од палачинка за готвење

За палачинки со зелен кромид, направете сос - ситно исецкајте еден куп копар, ставете го овој зеленчук во малтер, додајте сол по вкус и мелете додека не се појави зелен сок. Измешајте го исецканиот копра и павлаката.

Палачинки со зелен кромид и сос од павлака

Истурете копар сос на средина на палачинка со зелен кромид, ставете неколку пердуви кромид, превртете ги и исецкајте ги со skewers од бамбус. Веднаш послужете се на масата.

Палачинки со зелен кромид се подготвени. Бон апетит!

Погледнете го видеото: Оригинална баш истинската шопска салата (Април 2020).