Градината

Леќа - растечки и корисни својства

Едно време, грашокот и гравот раселувале леќа од пазарот за храна, кои исто така припаѓаат на семејството на мешунките. Денес, овој уникатен производ (на некој начин нов на домашниот пазар) се враќа во нашите кујни.

Леќата за нивните лековити и квалитетни вкусови биле познати и широко користени во храната дури и во антички Египет, заменувајќи многу видови на јадења од вегетаријанска храна. Се сметаше за храна на богатите и беше недостапна за обичните луѓе. Леќата беше сакана за најразлични вкусови, леснотија и брзина на подготовка, заситеност на телото (чувство на полно) без прејадување. Ние започнуваме запознавање со оваа култура со неговите корисни својства.

Леќата од зелена, црвена и леќата. © Јустинч

Корисни својства на леќата

Хранливи придобивки

Леќа - производ генетски прилагодена на човечкиот дигестивен систем. Содржи голем број комплексни протеини и јаглени хидрати, долго време обезбедувајќи чувство на ситост. Има само 250-295 Kcal на 100 грама чинија леќа. Лесно сварлив протеин (60% од тежината) може добро да го замени месото, особено со диетата. Овој протеин се апсорбира подобро и побрзо, не останува непотребно да изгние во стомакот, создавајќи тежина и непријатен мирис на белеење. Дел од леќата го задоволува дневниот услов на возрасен човек за фолна киселина за 90%.

Во 100 гр леќа, содржината на маснотии не надминува 1 г. Со толку многу маснотии - не можете да заштедите вишок килограми, но можете да бидете полни, убави и здрави. Заменете ги тестенините и житарките со сад со леќата, и ќе видите дека не беше без причина Есав да го роди своето раѓање за супа од леќа.

За да ги цениме корисни својства на леќата, доволно е да се наведат содржината на макро- и микроелементите во грав на оваа култура: калциум, магнезиум, натриум, калиум, фосфор, хлор, сулфур, железо, цинк, алуминиум, манган, бакар, селен, кобалт, хром, молибден , јод, бор, силикон, никел, титаниум.

Леќата содржат витамини „А“, „ПП“, „Е“, „Б1“, „Б2“, „Б5“, „Б6“, „Б9“ (фолна киселина), бета-каротин.

Леќа © Андреа Моро

Честа фраза е дека серотонинот се наоѓа во чоколадото и подеднакво се однесува на леќата. Нејзините грав содржат аминокиселински триптофан, кој во човечкото тело се претвора во серотонин, таканаречен „витамин на среќа“. Серотонинот влијае на стабилноста на психата, издржливоста, го намалува периодот на депресивни состојби.

Лековитите својства на леќата

 • Без оглед на растечките услови, леќата никогаш не акумулира нитрати, нитрити, радионуклиди и други супстанции токсични за здравјето на луѓето.
 • Плодовите од леќата го зајакнуваат срцевиот мускул и учествуваат во процесот на хематопоеза.
 • Понизок шеќер во крвта. Садовите за леќа се неопходни за дијабетес.
 • Пире од компири, супи, житарки се користат во диетална храна во третманот на чиреви и колитис.
 • Во леќата, дури и по термичка обработка, се чуваат изофлавони - супстанции што се многу важни за одржување на здравјето на жените. Тие имаат негативен ефект врз клетките на ракот кои провоцираат карцином на дојка, значително го намалуваат ризикот од заболувања на кардиоваскуларниот систем, ја подобруваат еластичноста на артериите, што доведува до намалување на крвниот притисок, ја инхибираат активноста на тромбоцитите итн.

Сепак, вклучително и леќа во храната, не заборавајте за контраиндикации:

 • со болести на бубрезите и генитоуринарниот систем,
 • со заболување на црниот дроб,
 • со дисбиоза и болести на гастроинтестиналниот тракт,
 • во акутниот период на хемороиди,
 • со гихт
 • Може да ја намали сварливоста на одредени витамини и минерали.

Запомнете! Сè е корисно во умерени количини. Леќата не може да се прејадува.

Зошто оваа култура е толку привлечна и зошто треба да се воведе во културната револуција во нејзините градини и даши?

Леќата Ботаничка опис

Леќата обична е годишна тревни растенија со висина од 30 до 60 см.Во процесот на раст и развој, формира ниска грмушка со тенка 4 -страна исправена, понекогаш полу-или целосно поставена стебла. Стеблата на леќата се црвеникави во боја, pubescent со кратки полу-цврсти влакна. Листовите се комплексни параноични со различен број лисја. Во основата на ѓубриво е едноставна или разгранета ластара. Постојат стимули, формата и големината на кои (како лисјата) зависи од сортата. Кратките стебла на леќата носат мали цвеќиња во форма на молец од бело, поретко сино-сина или виолетова-сина боја. Овошјето од леќа е едно гнездо грав, двокрилно, ромбоидно издолжено, склоно кон пукање кога културата ќе се надмине. Семиња (1-3 парчиња) срамнети со земја или заоблени. Шемата на бои на семето е разнобоена: жолта, зелена, розова, црвена, сива, кафеава, црна, мермерна шема на точки, точки. Коренот на леќата е разгранет.

Леќа, или храна за леќа, или култивирана леќа (Леќа кулинарис) - вид на родот Леќа (Леќи) Мешунки (Фабацеи).

Обични леќа, или леќа за храна или култивирани леќа (Lens culinaris). © ChriKo

Биолошки карактеристики на леќата

Одгледуваните леќа се поделени на 2 подвида:

 • груби леќа (чинија) што се користат како прехранбен производ,
 • леќа со мали семе, кои главно одат на добиточна храна, како храна богата со протеини.

За разлика од другите мешунки, леќата се релативно неразбирливи за загревање. Семињата 'ртат на +3 - + 4 ° С. Брзи и пријателски садници се појавуваат на 6-7-от ден кога почвата се загрева во слој од 10 см до +7 - + 10 ° С. На пониски температури, садници се појавуваат на ден 8-12. Леќата од леќата издржува мразови на -3 - -5 ° С. Оптималната температура за време на сезоната на растење се движи од +12 - + 21 ° С.

Поради бавниот раст пред цвеќето, леќата бараат постојана заштита од плевелите и зголемено снабдување со влага.

Цветното леќа започнува на ден 40-45. Од цветни до берба, ги надминува другите мешунки во отпорност на суша и високи температури. Овој имот им овозможува на леќата да се одгледува во суви области.

Леќата растат добро и формираат прилично високи приноси на средна плодност, лабава, дишена почва: костен и лесна подзолична, глинеста, песочна и обична чернозома богата со калциумови соединенија. Леќата не можат да толерираат тешки набиени почви (черноземи), со мала размена на воздух, кисела, алкална, со голема појава на подземни води. На почвите збогатен со хумус и азот, тој формира главно богата вегетативна маса. Гравот зрее нерамномерно, индикаторите за вкус и квалитет се намалуваат.

Леќата формираат нодули за фиксирање на азот на корените, збогатувајќи ја почвата со азот.

Одгледување леќа

Со цел леќата да растат и да дадат жетва на радоста на сопствениците, мора да се земе во предвид уште една посебност. Ова е долгогодишна култура, па дури и 9-10 часовниот ден нема да обезбеди нормален развој, а уште повеќе формирање и созревање на земјоделските култури.

Место на леќата во културниот промет

Ако градината е поделена на кревети и се почитува редоследот на садење, тогаш леќата е одличен претходник за компири, домати, модар патлиџан, слатки пиперки, пченка, моркови, цвекло, лук и други не-мешункасти култури. За возврат, леќата не бара од нивните претходници, но нивата мора да биде чиста од плевелите. Подобро е да се врати на своето првобитно место по 5-6 години, за да се избегне оштетување и акумулација на нематоди во почвата.

Леќа © Виктор М. Висенте Селвас

Подготовка на почва од леќа

Како акумулатор на азот, леќата не може да толерира висока содржина на азот во почвата. Затоа, тој се става во културниот промет не порано од 2-3 години по воведувањето на ѓубриво. Ако во претходните години се користеле само минерални ѓубрива на локацијата, тогаш почвата мора да се произведе со цел да се отстрани акумулираната киселост.

Од есента, почвата е исполнета со ѓубрива со фосфат (35-40 g / квадратни М) и поташа (20-30 g / квадратни М) и копани до длабочина од 25-30 см.

Во пролетта на исцрпени почви, покрај есенската норма, можно е да додадете 20 g / квадратни. ѓубрива од фосфат и поташа. Ако почвата е обезбедена со хранливи материи, тогаш во пролетта не можете да оплоди.

Претставување подготовка на семе од леќа

Времетраењето на сезоната на растење на сорти на леќа е од 2,5 до 4,0 месеци (75-115 дена). За да се задржи во текот на дневните часови, подобро е да никне семе од леќа пред сеидбата, што ќе го намали периодот пред појавата. 2-3 слоја на материјал што апсорбира влага е покриен со тврда површина, навлажнета со топла вода, се шири семето во тенок слој, покриено со влажна крпа и се става на топло место. 2-3 пати на ден, легло и семето се навлажнуваат. Со маса kilchivaniya семиња се подготвени за сеидба.

Леќа за сеење

Веднаш штом почвата се загрее во слој од 10 см до + 7- + 8 * C, можете да почнете да сеете леќа. Раните култури формираат поголем принос и подобро да издржат болести и штетници.

Кога сее, влажноста на почвата е многу важна. Затоа, во сува извор, подобро е да ги наводнувате браздите пред да засадите.

Сеењето семе на леќата се изведува на обичен начин, оставајќи растојание во редот од 5-8 см и помеѓу редови од 10-15 см. Длабочината на поставување на семе е во просек 5-6 см. Засеаната површина, за подобра лепење на почвата, е малку набиена. Пукањата се појавуваат на 7-12-от ден.

Леќа преливи

На неплодни почви, леќата се храни двапати. Првиот пат кога се хранат пред цветни. Вториот - при вчитување грав. Најдобро е да се користи ѓубриво "АВА" за врвно облекување, кое содржи растворливи во вода форми на фосфор и 9 елементи во трагови, вклучително и бор и молибден. Недостатокот на овие елементи во трагови предизвикува смрт на точката на раст во стеблата на културата. Покрај тоа, со недостаток на молибден, се намалува способноста на бактериите да го асимилираат азотот во воздухот и да го поправат во нодули на корените, а потоа и во семето. Пред цветање на леќата, исто така можете да направите 200-300 g / магла. m од дрво пепел во патеки за убаво обработување ѓубриво АВА може да се користи за пролетна примена во почвата наместо фосфор-поташа.

Леќа © Чундулак

Нега на леќа и наводнување

Грижата за време на сезоната на растење се состои во одржување на почвата во лабава состојба без плевел. За време на цветни, леќата од вики мора да се плевеат, што ги затвара садените култури. Да ги разликуваш е многу едноставно. Цветовите на вики се темно розова, црвено-виолетова, а леќата се бели и светло розови.

Вода на леќата се додека цветаат повремено и ако е потребно. За време на периодот на масовно цветни, културата е обезбедена со доволна количина на влага, но не е загадена, бидејќи тоа доведува до габични и бактериски заболувања на кореновиот систем и формирање грав. Последователно на леќата практично не е потребно наводнување.

Заштита на леќата од болести и штетници

Леќата најчесто се оштетени од габични и бактериски заболувања со зголемена влажност на почвата и воздухот (аскохитоза, фусариум, 'рѓа, прашкаста мувла, антраконоза и др.). Штетници - разни видови на aphids, гама лажичка, ливада молец, јадрото на леќа и др. Главните заштитни мерки се правилното и навремено спроведување на сите агротехнички мерки при сеидба и грижа за земјоделските култури.

Од подготовките за третирање на растенија, дозволени се само биолошки препарати. Ваквите биолошки препарати како фитоспорин-М, Алирин-Б, триходермин, трихофит се особено ефикасни во борбата против болести и штетници. Дозите и времето на лекување се наведени во препораките за секој лек. Биолошките производи можат да се користат во која било фаза на развој на растенијата, до бербата. Тие се апсолутно безопасни за луѓето и животните.

Леќа © Benjamint444

Vestетва и складирање на леќата

Гравот од леќа зрее во исто време. Созревањето започнува со долниот грав. Кога гравот зрее во 2/3 од грмушката, можете да започнете со берба. Грмушките се градат на ниво на земја, оставајќи корени во почвата. Леќата од леќата се собираат наутро преку роса со цел да се намалат загубите од грав што пука. Тие се врзани во мали снопови и суспендирани под покрив во нацрт за сушење. По неколку дена, тие почнуваат да се прашуваат.

Киселото леќа од леќа се чисти од нечистотии, се суши на сонце и веднаш се пакува во стакло или метални контејнери и цврсто затворено од влага. Гравот е хигроскопски, брзо се здобива со влага, почнува да се обликува и изгние. Ако гравот се чува во картонски кутии или вреќи со платно, најдобро е да ги ставите во темна, ладна и сушна просторија со добра вентилација.

Погледнете го видеото: Section 8 (Февруари 2020).