Храна

Лутеница - бугарски сос од бибер и домат

Лутеница е традиционален бугарски сос од пиперка и домат што личи на кавијар од зеленчук. Како и да е, конзистентноста што можете да ја направите како што сакате, во зависност од која цел ви е потребно зачинување на зеленчук. Рецептот за пипер и сос од домати, кој го нудам, е брз, а во Бугарија лутеница се готви на улица во огромни казанчиња специјално дизајнирани за оваа намена. Сепак, да се подготви овој вкусен сос во мала количина нема да биде тешко дома. Принципот на подготовка на сосот е едноставен - прво пиперката и доматите се претходно испечени, варени или бари на пареа (како што сакате), избришани низ сито за да се отстрани кожата и семето. По ова, мешавината од зеленчук се зачинува и се вари, а потоа спакувана во тегли, стерилизирана и валана.

Лутеница - бугарски сос од бибер и домат
  • Време за готвење: 1 час
  • Количина: 2 лименки со капацитет од 500 ml

Состојки за правење бугарски пипер и сос од домати - Лутениц

  • 1,5 кг црвена пиперка;
  • 700 гр зрели домати;
  • 3 глави лук;
  • 150 гр магдонос;
  • 100 мл маслиново масло;
  • 15 гр сол;
  • 30 гр гранулиран шеќер.

Методот на подготовка на луте - бугарски сос од бибер и домат

Исечете семе од црвена пиперка, а потоа темелно исплакнете ја пиперката под чешма, така што остатокот од семето случајно не падне во сосот. Исечете го месото во густи ленти. Патем, за овој рецепт користете само зрел и месести зеленчук, можете малку да го презаситете, но без знаци на расипување.

Излупете и исецкајте пиперки

Исечете ги доматите на половина, исечете го стеблото. Ако доматите се големи, тогаш ги исекуваме на четири дела за да се готви побрзо.

Исецкајте домати

Излупете ги главите лук од лушпа. Брзо излупете ги практично на овој начин - ставете ја главата на лукот на табла за сечење, со широк нож на врвот со рамната страна. Тешко го удри со рака. Поделените заби префрлете ги во тегла или метален сад со капак, насилно тресете ја околу половина минута. Како резултат на овие манипулации, лушпата лета лесно од лобулите.

Излупете го лукот

Ставете еден куп магдонос во ладна вода, исплакнете под чешмата, исплакнете со врела вода, ситно исецкајте.

Ситно исецкајте го магдоносот

Кога ќе се подготват сите состојки, продолжете со готвењето. Ние ги испрпуваме доматите неколку 15 минути, пренесуваме на ретко сито, избришете со лажица.

Парен доматите избришете низ сито

Ставаме слатка пиперка во тава со врела вода, варете околу 10 минути додека не се омекне. Времето за готвење зависи од степенот на зрелост на зеленчукот.

Избришете ја зовриената пиперка низ сито

Измешајте пире од пиперки и домати, додадете маслиново масло.

Додадете маслиново масло и измешајте го сосот

Зачинете со ситно сецкан лук и магдонос, истурете шеќер и сол. Повторно, испратете до шпоретот, вриејте 20-30 минути, во зависност од саканата конзистентност на сосот.

Додадете сецкан лук и билки во сосот. Сол и шеќер по вкус. Ставете да зоврие

Конзерви за готвење - измијте, стерилизирајте ја над пареата. Наполнете со бибер и сос од домати, цврсто затворете ги со варени капаци. Во тава ставаме крпа изработена од природна ткаенина, ставаме тегли, истураме врела вода (50 степени) во тавата. Водата треба да стигне до бреговите до рамениците. Постепено доведете до вриење, стерилизирајте 30 минути.

Истурете варена пиперка и сос од домати во тегла и пресврт

Ние го затегнуваме капакот со лате, затегнуваме на собна температура, го ставаме во ладна подрум за чување.

Лутеница - бугарскиот пипер и сос од домати се чува неколку месеци на температура од +2 до +8 Целзиусови степени.

Погледнете го видеото: ZIMNICALESKOVAČKA LJUTICA-Sos kao prilog za roštilj (Март 2020).