Цвеќиња

Правилно одржување на агава растенија дома

Агаве има не само егзотичен изглед, туку и состав корисен за организмот. Лековитите својства на домашната фабрика, чија татковина е Јужна Америка, долго време биле препознаени од исцелителите на ориенталната и традиционалната медицина. Претставниците на официјалната медицина исто така не ги негираат корисни својства: растителни производи честопати се препишуваат на пациенти како додаток на медицинскиот третман. Размислете да се грижите за цвет дома.

Опис

Агаве не е овошје. Таа е нема стебло - дебели и сочни лисја плочи се собираат во штекер формиран во близина на ризом. Некои видови имаат кратко стебло. Во зависност од сортата, лисјата имаат различна боја: тоновите варираат од заситена зелена до сина боја со зелена нијанса.

Особена карактеристика на растението е тоа што нема стебло

Боењето на лисјата може да биде монофонично или шарено. Триаголни светли лисја рамка кафеави шила или кратки навои, слични на шила и куки. Денес, биолозите знаат повеќе од 300 сорти.

Корисни лековити својства

Широко се користи за смена на телото: делува како лаксатив, антипиретик, диуретик и антисептик, промовира искашлување, ја ублажува болката и го олеснува воспалението.

Свеж сок и тинктура се користат за лекување на нарушувања и заболувања на гастроинтестиналниот тракт.

Редовната употреба на производи базирани на вкус ја подобрува состојбата на кожата: лечи зоврие, акни, брадавици.

Лековите Agave се користат и за олеснување на симптомите и причините за ревматизам и радикулитис. Сокот лекува модринки и придонесува за брзо исчезнување на модринки.

Хемиски состав

Лисјата и сокот содржат многу јаглени хидрати, диетални влакна и витамини (Д, К, Е, А). Фабриката е богата со аминокиселини, микро и макро елементи неопходни во организмот. Најзначајно е железо, магнезиум, калциум, калиум, фосфор, бакар, селен.

Составот вклучува многу елементи кои можат позитивно да влијаат на човечкото тело.

Кои видови се погодни за одгледување дома

Во дивината, дијаметарската големина на агавата се движи од неколку сантиметри до 5 метри. За одгледување во затворен простор, се користат мали видови кои се развиваат многу бавно. Овие вклучуваат сорта на кралицата Викторија, каменеста, застрашувачка, американска.

Нега во соба

За да може цветот да се израдува со својот екстравагантен изглед, треба да следите само неколку едноставни правила.

Температура и услови на осветлување

Оптимално летна температура се движи од +20 до + 28C. Сепак, фабриката се чувствува одлично во најжешкото време. Затоа, во текот на летото тенџерето може да се стави на терасата. Во регионите на средната зона, можете да засадите агава на отворено.

Минималната температура во зима е + 10C.

Во зима, зголемувањето на температурата за повеќе од неколку степени негативно влијае на растот на агава - може да се исцрпи и да умре.

Цвет сака да се капе на сонце: најпогодно место во куќата за локацијата на растението се прозорски прагови, кои се свртени кон југкако и застаклени чардаци и балкони.

Наводнување и влажност

Во лето, кога агавата рапидно расте, наводнување се врши еднаш на 3-4 дена. Главниот услов за следната хидратација е сувата состојба на подлогата. Во студената сезона, наводнувањето се намалува на 1 или 2 пати месечно.

Застоена вода во тенџере може да предизвика развој на гниење на ризом. Водата треба да се истури во тенџерето под коренот: водата не треба да спаѓа во центарот на лисниот излез - долг престој на течност на површината на листовите може да предизвика нив да изгние.

Се чувствува одлично во суви простории каде е влажноста не надминува 40%. Единствено постоечко правило е просторијата во која стои цветот треба редовно да се вентилира.

Почва и врвно облекување

За садење растение, погодна е тешка почва, која содржи голема количина на хранливи материи. Најприфатлива почва за агава, чија киселост е 6-8.

Ако нема соодветна почва при рака, купете подготвена подлога во продавницата

Ако не е можно сами да ја подготвите земјата, можете да купите готов супстрат во специјализирана продавница која се користи за одгледување палми, дракаена или јука. Мора да има материјал на дното на садот преку кој ќе излезе вишок вода.

Во топлата сезона, под агава, врвното облекување се применува со фреквенција 1 пат за 2-3 недели. Како ѓубриво, се користат мешавини за кактуси, или какво било ѓубриво што содржи мала количина азот. За време на хибернација, фабриката не треба да се храни.

Избор на тенџере

Бидејќи цветот нема можност да формира моќни корени, плиткиот сад со дренажни дупки на дното е најдобар за садење агава.

Најопасните болести и штетници

Најчесто, агавата е зафатена од гниење, што се јавува како резултат на прекумерно наводнување или недостаток на дренажа.

Фабриката е нападната од инсекти од скала и трипс, пајак Мите. За да се ослободи од штетниците, растението се испрска со хемиски раствори.

Лушпата има само еден плус - лесно е да се препознае и, соодветно, брзо да се отстрани од растението

Трансплантација на чекор Агаве

Фабриката се пресадува како што расте во големина. На крајот на растот, агавата се пресадува во нов сад по 2-3 години. Цвет може да расте во која било подлога, така што може да се подготви независно со мешање во еднакви пропорции лист и почва од трева, песок.

Во продавницата можете да купите почва мешавина за succulents. За да се спречи стагнација на вишок вода, дното на тенџерето мора да биде покриено со мали камчиња:

Постапка за трансплантација
Фаза 1Извадете агава од стариот тенџере
Фаза 2Нежно четкајте ги корените
Фаза 3Ставете во сад каде претходно се истури малку почва
Фаза 4Истурете ја смесата така што вратот е на површината
Фаза 5Вода умеренаставете на топло место
Не трансплантирајте примероци за возрасни премногу често - ако во текот на овој процес се случи невнимателно ракување, корените и лисјата се повредени, како резултат на што растението е болно и ја губи својата привлечност.

Методи на одгледување

Фабриката се размножува со семе и таканаречени деца (потомство), кои се формираат на трупот.

Сеење се врши во доцна пролет во претходно подготвени садници до длабочина од 1 см На стабилна температура од + 20- + 25 ° C, садници се пробиваат на површината по 5-7 дена. И покрај брзото ртење, младите растенија во првата година од животот не се разликуваат во активниот раст.

Да се ​​пропагира агава на втор начин, со користење стерилен остар предмет потомството се одвојува од растението и се испраќаат на топло место за неколку дена. По овој период тие се засадени во мали контејнери. За да може сечињата да се вкорени и да се вкорени, почвата треба повремено да се навлажнува.

За разлика од размножувањето на голем број други украсни растенија, агавата не треба да создаде ефект на стаклена градина. Откако ќе се вкорени сечињата, се зголемува фреквенцијата на наводнување.

Третман

Што да изберете - цвет или овошје

Корисните својства на растението одамна се познати на човештвото: средствата подготвени од неговите компоненти се пропишани од народни исцелители за внатрешна и надворешна употреба. Од растението ретко цвета, лисјата и коренот на куќичка се користат како основа за подготовките.

Најлесен начин за добивање на лисја е зошто тие често се користат за правење лекови.

Кои болести помагаат агавата

Производите базирани на агава се користат за олеснување на ишијас и ревматизам, лекување на врие и намалување на внатрешното воспаление на меките ткива. Со помош на растението тие третираат бронхијална астма, сексуално преносливи болести и дигестивни нарушувања.

Тинктури од агава се користат за лекување на невралгија, заболувања на дојка и гихт.

Во каква форма се користи растението: тинктури, сок, прав

Од агава, вода и тинктури од алкохол - за ова, листовите се сечат на мали парчиња и се полнат со течност, по што тие оставаат да кисна за некое време.

Свежо исцеден сок се користи за лекување на желудникот. Исто така, од растението се прави прашок: стари суви лисја се мелени и просејуваат.

Агаве рецепти

Тинктури за внатрешна употреба:

  • 100 гр посеан лисја се истураат во 1 литар вотка, ставете ја теглата на темно топло место и инсистирајте 7 дена. На крајот на ова време, смесата се филтрира.

Користете алатка после јадењесо претходно мешање со вода. Времетраењето на третманот е 1 месец. Доколку е потребно, курсот се повторува по 2-3 недели.

  • Со цел да се подобри работата на дигестивниот тракт, 100 гр лисја од пелин и агава се ситно сецкани во сооднос 1: 5, потоа добиената мешавина се истура со врела вода. Откако ќе се олади инфузијата, се филтрира. Тие земаат лекови на 10 g пред главните оброци.

Мелење тинктура

Листовите се мелени и заспиваат во сад со алкохол или водка разредена на 70%. Односот на течност кон лисја е 10: 1. Теглата е затворена и оставена да кисна за една недела. Потоа добиената течност се пренесува низ сито и се истура во сад со темно стакло.

За подготовка на терапевтски агенси Се препорачува да се користат лисја 3-5 години, бидејќи содржат најголема количина на хранливи материи.

Контраиндикации за таков третман

Подготовките направени од цвет не треба да се користат:

  • пациенти со заболувања на хепатитис и жолчното кесе;
  • оние кои се во позиција, како и луѓе кои имаат нарушено производство на хормони;
  • луѓе со индивидуална нетолеранција или склони кон алергии;
Консултација со лекар - првото нешто во секое само-лекување

До елиминирање на сите можни ризици, пред да започнете со третман со агава агенси, потребно е да се консултирате со специјалист. Истото важи и за тоа како да се лекуваат Каланхое и другите „домашни лекари“.

Агаве е едно од растенијата што е исклучителна декорација на кој било дом, а исто така ќе помогне да се ослободи од голем број на болести. Манипулацијата со грижата е дури и почетник градинар.