Зеленчукова градина

Како да се хранат доматите за време на плодни и цветни Плодни садници Народни лекови

Како да се хранат доматите за време на плодот за жетва

Како да се хранат доматите на отворено, така што тие растат, цветаат, поставија, вроди со плод, добро созреваат? Во свинче банка на народни лекови има многу тајни! Доматите се хранат не само со готови мешавини, кои можат да се купат во цвеќарница или друга специјализирана продажна точка. Природните и органските преливи се покажаа одлично - приносот е значително зголемен.

Благодарение на врвниот облекување, грмушките од домати стабилно растат и развиваат, цветаат изобилно, тогаш овошјето се врзуваат квалитативно, времето на зреење е побрзо.

Првично, садењето домат се храни неколку недели по трансплантацијата на садници на постојано место на раст (без разлика дали станува збор за отворен терен или стаклена градина). Тогаш системот за примена на ѓубрива е како што следува: наполнете ги доматите за култури со фреквенција од 14 дена.

Како да се хранат доматите со измет од пилешко

Како да се хранат доматите со рецепт за пилешки измет

Многу градинари почетници прашуваат дали е можно да се хранат домати со измет од пилешко. Одговорот е недвосмислен: секако, да! Треба само да постапувате внимателно за да не додадете премногу. Пилешкото ѓубриво е богато со азот и фосфор, делува на растенија на ист начин како комплексно минерално ѓубриво, но сè треба да се направи правилно.

  • Инфузија на свежо пилешко измет мора да се разреди со вода.
  • Земете кофа од 10 л, 1/3 наполнете со измет од пилешко, истурете вода до гребенот и инсистирајте на свеж воздух 7-10 дена.
  • За 10 литри чиста вода, потребни ви се 0,5 литри од добиената инфузија.
  • Вода под секоја грмушка, за 1 м² потрошувачката е 5-6 литри.
  • Таквиот раствор е исто така корисен за обработка на лисјата: исцедете го преку чизми и прскајте ги листовите од атомизаторот. До следното утро, растенијата ќе станат заситени зелени. Само внимавајте на концентрацијата точно, со силна концентрација на легло во растворот, растенијата ќе се изгорат.

Суво пилешко измет, исто така, може да се користи како ѓубриво. Земете го во количина од 0,5 кг и истурете 10 литри вода, покријте го садот цврсто за да не испари вредниот азот. Инсистирајте 3-5 дена, промешајте секој ден. Во иднина, разредете ја инфузијата со вода во сооднос од 1 до 20, истурете 0,5-1 л течност под секоја грмушка.

Како да се хранат доматите со лопен

Како да ги нахрани доматите со рецепт за измет од крави

Препорачливо е да се менува таквото врвно облекување со други природни ѓубрива.

Подготовката на раствор за лопен е многу едноставна:

  • Наполнете сад со волумен од 10 l на половина со ѓубриво, додадете вода на врвот, покријте цврсто и ставете на топло место, по 7 дена можете да го користите.
  • Темелно мешајте ја кашата и се разредува со вода во сооднос од 1 до 10 (на литар кофа со ферментирана кашеста маса по кофа со вода).
  • Истурете 0,5-1 л ферментиран раствор на лопен под секое растение.

Другите народни методи на хранење домат не се помалку корисни, размислете за уште неколку интересни рецепти.

Како да се хранат доматите со јод: така што тие брзо се претвораат во црвена боја и не болат

Како да ги нахрани доматите со рецепт од јод

Јодот не само што придонесува за брзо зреење на овошјето, туку и ги штити растенијата од болест опасна за доматите - доцна лошо влијание.

Рецептот за додавање на јод е едноставен:

  • За 10 литри вода ќе ви требаат 4 капки алкохол јод, кој се продава во која било аптека.
  • Истурете 2 литри раствор под секоја грмушка домат.

Како да се хранат доматите со пепел од дрво

Дрво пепел како врвен облекување за рецепт за инфузија на домати

Хранењето со пепел е подготвено на следниов начин: растворете 1 чаша пепел во 10 литри вода и само наводнете ги растенијата.

Можна е примена на лиснатото облекување со лисја. За 3 литри вода, земете 300 гр пепел, измешајте добро и вриејте половина час. Инсистирајте околу 5 часа, доведете го волуменот на течност до 10 литри со вода, можете да додадете малку сапун за перење за да го задржите растворот на лисјата. Процедете го растворот и испрскајте ги насадите.

Како да ги нахрани доматите со квасец

Многу луѓе имаат прашање, како да ги хранат доматите со квасец? И дали може да се стори тоа? Решението за квасец поправилно се нарекува стимулатор за раст, наместо врвно облекување, бидејќи не ги содржи хранливите материи потребни за растенијата. Квасецот активно ги стимулира сите вегетативни процеси, вклучително и цветни и поставувања на овошје.

Може да се користи свеж или сув квасец на пекар.

Во зависност од видот на квасецот, методите за подготовка на растворот се различни.

Како да направите решение за квасец

Содржината на еден пакет сув инстант квасец измешајте со 2 лажици шеќер, додадете малку топла вода за да ја направите смесата течна. Растворете ја добиената кашеста маса во 10 литри вода, истурете 0,5 литри под секое растение.

Следно ќе разгледаме подготовка на раствор од свеж квасец. Пополнете шише со три литри со 2/3 кафеав леб, пополнете го со топла вода до врвот и растворете 100 гр квасец таму. Ставете на топло место за ферментација 3-5 дена. Тогаш инфузијата се филтрира. Разредете со вода во сооднос од 1 до 10. Истурете 0,5 литри под младите грмушки, потрошувачката за растенија за возрасни е околу 2 литри.

Има повеќе едноставен рецепт подготовка на врвен облекување од свеж квасец: во 10 литри млака вода, растворете 100 гр квасец, веднаш истурете домати.

Како да се хранат доматите за сет од овошје

Како да се хранат доматите со рецепт на борна киселина

Врвот на домати со борна киселина

Овој наједноставен лек дава моќен поттик за цветни и овошни поставувања. Разредете 5 г. борна киселина во десет литри вода и истурете домати. Можете исто така да спреј на лисјата.

Намалување на домати со инфузија од коприва

Како да се хранат доматите со инфузија од коприва

Младите лисја од коприва се богати со азот, калиум и железо. Наполнете го капацитетот (неговиот волумен зависи од потребната количина на ѓубриво) за 2/3 коприви, наполнете со вода, но не до самиот врв, покријте цврсто и инсистирајте на топло место 7-10 дена.

За 10 литри вода, земете 1 литар ферментирана инфузија, наводнете ги доматите под коренот, додавајќи 1-2 литри течност под секоја грмушка.

Ваквите ѓубрива не треба да се злоупотребуваат; поминувајте не повеќе од 2 вакви врвни преливи месечно.

Патем, за да ја замените копривата, можете да користите било која млада свежа трева, на пример, луцерка, глуварче.

Дали треба да се хранам домати за време на плодни?

Обично, доматите се хранат до средината на јули, ова е сосема доволно за да се добие обилна жетва. Сепак, многу градинари не се ограничени на ова: ако сакате да го продолжите плодниот период колку што е можно повеќе, како и да добиете што е можно повеќе големи слатки плодови, врвното облекување може да се примени пред крајот на летото, дури и во август.

Тука, се разбира, се претпочитаат органските ѓубрива: добивате еколошки зеленчук, плус одржувајте здрава микрофауна во земјата.

Како да се хранат садници од домати да бидат силни и зелени

Како да се хранат садници од домати, така што тие ќе бидат опаѓачки

Садници од домати често се хранат со истите природни ѓубрива подготвени според народни рецепти. Најчесто користено решение е пилешко ѓубриво или пепел.

Измет за пилешко

Пилешко легло е вистинска напивка за садници од домати. Ако порано беше жолто и изнемоштено, после ваквото хранење, доматите буквално ќе се претворат во темно зелена боја пред очите и ќе почнат активно да растат, нозете ќе станат опаѓачки.

Подготовка на врвен облекување за садници од домати од пилешко ѓубриво: земете 2 дела пилешко ѓубриво, 1 дел вода и измешајте темелно, цврсто затворете го садот и оставете да се вари 2-3 дена. За правилна употреба, инфузијата ја внесуваме со вода во сооднос 1:10. Таквото врвно облекување се препорачува за прва апликација, така што садниците почнуваат брзо да се развиваат.

Инфузија од пепел

Пепел се докажа како извор на фосфор и калиум. Овие компоненти го стимулираат цветањето и понатамошното плодување на доматите. Растворете 1 лажица пепел во 2 литри врела вода и оставете 24 часа. Процедете го растворот пред употреба. Сувиот пепел треба да се нанесе веднаш на дупките при пресадување садници.

Инфузија на кора од банана

Корисно е да се хранат садници со кора од банана; богата е со калиум. Во корист на вашето здравје, јадете 2-3 банани и ставете ја кора во тегла од 3 литри, пополнете ја со топла вода и оставете ја 3 дена. Потоа исцедете ги и истурете ги садниците со добиената течност за обложување.

Инфузија со лушпа од јајца

Како да се хранат рецептите од домати од јајца

Инфузија со лушпа од јајца ќе послужи како добро ѓубриво. Школка од 3-4 јајца е смачкана и се истура со 3 литри топла вода, садот е цврсто затворен и се остава да кисна околу 3 дена. Инфузијата треба да стане облачна и да испушти непријатен мирис, како резултат на распаѓање на водород сулфид, можете да ги наводните садници.

Подготовката на природно облекување на врвот за домат не е тешко, вреди да се земат рецепти за белешка. Во знак на благодарност, доматите ќе задоволат богата жетва.

Погледнете го видеото: Топ 10 храни, които са изглеждали различно в миналото (Март 2020).