Растенија

Пентас (египетска Starвезда)

Ова е цвет што цвета за време на периоди кога недостасува сончева светлина, а на улица практично нема зеленило и се попушта со доаѓањето на зимата. Од октомври до февруари, внимава само ако некои украсни растенија стојат на прозорецот и не испуштаат зеленило, како нивните далечни браќа кои се на улица. Тука не може да се обрне внимание на пенталите, кои не само што ја затоплува душата со присуство на зеленило, туку едноставно ја разнесува свеста на една личност со појавата на нејзината цветна капа, како да станува збор за експлозија на шарени огномет на новогодишната ноќ. Во моментот на појава на таква капа, испрскана со inflorescences - starsвезди со форма со пет точки, не можете да помогнете да се за inубите во овој цвет, што се чини дека вели дека зимата сигурно ќе заврши.

Многу градинари ги нарекуваат пентаните букет во тенџере или египетска starвезда. Не може да се согласи со ова, бидејќи дури и еден сад со овој цвет е доволно за да ве расположи. Со оглед на тоа што букетот може да има сосема различни бои, тогаш во овој поглед, нема еднакви.

За правилно да се грижите за египетската starвезда, треба да знаете одредени суптилности.

Домашна нега на Pentas

Во собни услови, пентасот лансолат (лансолат) се одгледува во поголема мера, врз основа на која се одгледуваат многу хибриди со различни нијанси. Ова растение е исто така интересно затоа што семето од пента со иста боја, наскоро може да добиете „потомство“ со различни нијанси на бои.

Во една сезона, пента може да цвета неколку пати, правејќи мали застанувања за релаксација. Ако редовно го храните, тогаш цветните периоди можат да се зголемат, но не треба да го злоупотребувате, бидејќи на овој цвет постојано му треба одмор и тоа може да се забележи со неговиот изглед. Ако му дадете периоди на одмор, тогаш секој пат кога пентите ќе цветаат со обновена моќ.

Локација и осветлување

Најсоодветно место за овој цвет е јужниот прозорец, со присуство на доволно светлина, но по долг зимски период, не се препорачува веднаш изложување на пента на директна сончева светлина, бидејќи е можно да се изгорат лисја.

Цветот треба да се навикне на целосните сончеви зраци постепено. Во лето, ако е можно, подобро е да ги преместите пенталите во градината. Ако не постои таква можност, тогаш тоа е можно на чардак или на балкон. Во екстремни случаи, можете да организирате редовна вентилација на просторијата. Ова е веројатно единственото затворено украсно растение кое не се плаши од нацрти, особено од лето.

Температурен режим

Оптималната температура за пента е 20-25 ° Cно не повеќе. На повисоки температури, лисјата почнуваат да бледнеат, а стеблата се повлекуваат, по што ја губат стабилноста.

Наводнување

Ако, почнувајќи од пролетта, зголемете го наводнување на пента, тогаш до лето може да добиете цветно растение. Водата треба да се одбрани, а нејзината температура треба да одговара на собната температура. За да може цветот да се развие и цвета нормално, неопходно е да се воведат комплексни минерални ѓубрива за цветни растенија, со доминација на фосфор, што го стимулира формирањето на пупки. Во есен-зимскиот период, наводнувањето се намалува, но не запре. Како резултат на недостаток на влага, листовите на пента брзо се жолтат.

Влажност на воздухот

За ова, растенијата таков индикатор игра огромна улога. Влажноста околу овој цвет треба да биде околу 60%, и ова е многу, како за условите на модерните станови. Со цел некако да се приближат условите до бараните, препорачливо е почесто да се капете (испрскате) цвеќето со мека вода. Во овој случај, треба да се осигурате дека водата не паѓа на цветот. Може да добиете многу добри резултати ако ставите проширена глина во тава или ставате мов, а потоа намачкајте ги. Многу е важно цветниот тенџере да е на одредено растојание, тогаш може да ја добиете посакуваната влажност во цветот.

Трансплантација

Ова растение нема да може да се развива нормално без чести трансплантации. Цветот се развива многу брзо, како резултат на што се појавуваат многу млади пука, што, пак, доведува до зголемување на коренската маса, така што растението се чувствува удобно, треба да се пресади во поголем тенџере. Младите пентали бараат годишна трансплантација, додека постарите растенија бараат по потреба.

Ако цветот редовно се подмладува, тогаш нема смисла да се трансплантира.

Барања за почва

Подобро е ако ова растение ќе се сади во готов, купен супстрат за украсни листопадни растенија. Овој цвет не сака почви во кои има различни соли.

Обликување на грмушка

Неопходно е да се контролира растот на пента од првите денови на садење, бидејќи расте во какви било непредвидливи насоки, што доведува до губење на декоративноста. За да добиете уредна грмушка, постојано треба да ги заковате пукањата што почнуваат да излегуваат од естетската слика на цветот.

Крпањето треба да се направи помеѓу периоди на зголемување.

Одгледување

Многу градинари тврдат дека пента е годишно растение и тоа е вистина. Но, неговиот животен век може да се зголеми до 3 години, доколку се изврши постојано подмладување. Затоа, неопходно е да се земе предвид таков фактор и секогаш да има на располагање млади сечи или семе. Овој цвет може да цвета и во зима и во лето, но нејзината главна цел е класичен цут во зима. На крајот на краиштата, во зима, има толку многу различни бои, за разлика од летниот период. Затоа, сите напори на цвеќарницата треба да бидат насочени кон обезбедување дека цветот ќе ги воодушеви другите со неговото цветни токму во зима.

Ако пентите се засадени во градината, тогаш природно е дека ќе цвета во текот на летото, заедно со сите цвеќиња лоцирани на цветницата.

Најдобар начин за размножување на градинарски пента е да засадите семе (преку садници). Расте брзо, а во мај може да се сади во земја. За одгледување во затворен простор, варијанта со коренови засеци во влажна земја или во вода е подобро прилагодена.

Објекти за слободно време

Од време на време, Пентас треба да остане сам и, некаде на едно затскриено место, беше во можност да акумулира малку сила и енергија. Повторно да ги задоволиме другите со уникатно цветни. Но, тоа не е толку едноставно. Пронаоѓање соодветна просторија за пента во лето е проблем. Најдобро место во ова време за него може да биде подрум. Пред да се преселите на ладно место (релативно ладно), цветот треба да се исече и да се отстранат сите пупки. Наводнување треба да се намали, но не дозволувајте почвата да се исуши.

Некаде во месец август, египетска starвезда излегува од подрумот и се пресадува во нов тенџере, по што е инсталиран на северниот прозорец. По ова, фабриката треба поактивно да се напои. За време на есенскиот период, тој активно расте и добива сила со цел повторно да цвета, како и досега.

Погледнете го видеото: Pentas, egipatska zvezda (Април 2020).