Бобинки

Како да се засади грозје на девојчиња: нијанси на садење и грижа, фотографија

Ако сакате вашата селска куќа да изгледа оригинално, на пример, како замок од бајка, а територијата на домаќинството наликуваше на волшебна градина, тогаш треба да обрнете внимание на такво растение како грозје за девојчиња.

Во процесот на развој, тој расте тесни лази кои создаваат густ килим на wallидот, белведер, жива ограда, што овозможува да се погледнат какви било предмети како да им припаѓаат на средниот век.

Карактеристики на девојчиња грозје

Фотографија од ова растение може да се најде на Интернет, сепак, не секој знае дека е познат под друго име - девствен бршлен. Ова може да се објасни со фактот дека може да формира овошје без опрашување.

Цветовите на растението не изгледаат привлечно, ниту овошјето е јадење. Сепак, за многу летни жители, грозјето на девојчињата е интересно по тоа што може да биде многу успешно употреба во дизајн на пејзаж, главната работа е што ги привлекува сопствениците на приградските области - украсно зеленило.

Листовите се во форма на дланка и имаат светло зелена боја. Првите мразови го прават зеленилото да ја промени својата оригинална боја во повеќе жит. Сепак, сè додека не дојде зимата, приградската област нема да ја изгуби својата главна декорација, формирана од лисја од црвени и виолетови цвеќиња.

Засадување грозје се препорачува на место каде што е во близина постои вертикална поддршказатоа што на лианите им треба место за раст. Затоа, многумина ја растат на оградата.

Сопственикот ќе мора периодично да го окупира грозјето, затоа што доколку нема контрола над оваа повеќегодишна култура, ќе го наполни целиот слободен простор.

Поради овој имот, грозјето на девојчињата стана широко распространето во дизајнот на пејзажи, затоа што со него лесно можете да ги скриете непривлечните земјоделски згради, како и да ги скриете необработените wallsидови на куќите.

Меѓу другите предности на растенијата, вреди да се истакне дека тоа придонесува за подобрување на микроклимата, така што може да потисне одредени видови на патогени.

Сорти на диво украсно грозје

Главната работа што привлекува летни жители на ова растение е дека грозјето на девојчињата не бара посебна грижа. Затоа, треба само да изберете место за слетување, по што ќе се развие самостојно.

Таквите предности како непретенциозност и изразени украсни својства станаа една од главните причини зошто овој повеќегодишен често може да се најде во многу градини.

При запознавање со грозјето на девојчињата, мора да се каже дека тој е претставник на семејството Виноградов. Вклучува 12 видови, многу од нив се наоѓаат во земји од Азија, Северна Америка.

И покрај некои нивни разлики, сите добија широко распространета како украс во дизајнот на пејзажот.

Видови грозје на девојчиња и уредување


Пет лисја од девојчиња грозје. Често оваа сорта се нарекува девствено грозје. За една година, неговите лози можат да достигнат висина од околу 2,5 м, што е доволно за да се покрие зграда со висина од 15 m во густоа.

Листовите имаат палмирана комплексна форма, можат да достигнат должина од 10 см, на крајот има зашилен врв. Оваа сорта на грозје се стекнува со најизразени украсни својства во есента, кога нејзиното зеленило станува црвено.

Како култивирано растение, започна да се одгледува уште во 1622 година. Затоа, немојте да се изненадите што фотографиите од оваа сорта можат да бидат присутни и во модерни списанија и во слики што датираат од ренесансата и просветителството.

Трипартитно грозје на девојчиња. Оваа сорта често се нарекува грозје од бршлен. Ова може да се објасни со фактот дека таа силно наликува на ова растение со зеленило. Листовите од оваа сорта на грозје имаат форма со три лопати.

Пукањата можат да растат во должина до 15-20 м. Оваа сорта на грозје совршено толерира негативни температури. Веќе за време на првите мразови, се случуваат забележителни промени во изгледот на оваа сорта: наместо вообичаената боја, листовите се здобиваат со црвено-виолетови и портокалови нијанси.

Во ова растение, вообичаено е да се изолираат одделни сорти што имаат изразени карактеристики. Златен изглед има лисја украсени со жолти дамки. Во виолетовата сорта, зеленилото треперува со темни бургундски нијанси.

Декоративните својства на грозјето Вича исто така се јасно изразени - неговите лисја со мали димензии имаат сјајна површина, а во моментот на почетокот на првите мразови ја менуваат вообичаената боја во портокалова боја.

Подготовка за слетување

Девојчето грозје се чувствува добро не само на сончеви места, туку и во сенка. Но, мора да се има предвид дека во есента, кога ќе се всели првиот мраз, грозјето на девојчињата се здобива со боја карактеристика на овој период од годината.

Сепак, многу експерти се согласуваат дека најсоодветен за одгледување на ова растение е сончево подрачје.

Можете да одгледувате диво грозје на оградата или друга поддршка од северната страна, сепак, во овој случај, тоа нема да ја промени својата зелена боја сè додека лисјата не започнат да се распаѓаат поради првото ладно време.

Растењето на јужната и источната страна на парцелата е поволно затоа што на овие места репродукцијата трае помалку време, а лисјата растат поголеми.

Може да сеете семе во есен. Што се однесува до пресадување садници, се препорачува оваа работа да се испланира за напролет. Девојчето грозје не е многу побарувачко за квалитетот на почвата.

Сепак, ова растение сè уште се чувствува подобро ако растат специјално подготвени мешавини на почвата. За да се подготви, ќе бидат потребни следниве компоненти:

 • 2 дела градинарско земјиште.
 • 2 дела компост.
 • 1 дел од песок.

По темелно мешање на сите состојки, јами подготвени за садење се полни со овој состав.

Размножување на семето

Како по правило, само искусни летни жители се занимаваат со одгледување на диво грозје од семе. На почетниците не им се препорачува да го користат овој метод на репродукција, не само затоа што овој процес бара многу време и напор.

Честопати не е можно да се постигне посакуваниот резултат затоа што не можат да се користат сите семиња. Меѓутоа, во ситуација кога градинарот нема саден материјал за размножување, тој нема други алтернативи.

Задолжителното работење што семето мора да го изврши пред садењето е стратификација. Може да се спроведе во природни услови: за ова, семето се сее во падот во земјата, каде што тие мора да се смири за три месеци.

Можете исто така да го направите тоа во пролет, сепак, во овој случај, времето за сеидба е избрано 6-7 недели порано од вообичаените датуми за сеење дома:

 1. Се зема мал сад, кој е исполнет со чист песок.
 2. Песокот треба да се пролее добро, а потоа да го посее достапното семе во него.
 3. Тогаш садот треба да биде покриен со филм.
 4. Следно, садот мора да се стави на ладно место, на пример, во фрижидер. За соодветно спроведување на оваа постапка, неопходно е да се обезбеди температура во рамките на + 5 Целзиусови степени.
 5. За време на сертификација, мора да се внимава да се осигура дека песокот е постојано влажен. Ова е направено сè додека не започнат да никнуваат семе од зеле.

Ако семето претрпе ваква подготвителна обработка на отворено, тогаш по еден месец од времето на нивното сеење, може да се очекуваат првите садници.

Садење сечи

Многу градинари го избираат методот на размножување со сечи, бидејќи на помалку време и време што мора да се одржи пред да примат саден материјал. По сечењето на нивните лози поставени на отворенокаде тие се вкорени многу брзо.

За да се добие висококвалитетен саден материјал, оваа работа се изведува по следниот редослед:

 • размножување бара сечи со најмалку четири бубрези;
 • во подготвената јама, дршката треба да биде поставена на таков начин што две пупки се наоѓаат над земјата;
 • садењето мора да се заврши со наводнување;
 • со цел да се избегнат изгореници, се препорачува да се заштити креветот од директна сончева светлина;
 • Може да добиете добри садници ако почвата е постојано навлажнета.

Пропагирање со положување

Овој метод за добивање садници од диво грозје може да ги интересира оние кои веќе имаат зрели грмушки на локацијата. Во овој случај, садењето и грижата за млади растенија ќе биде можно веднаш по изборот на место за нова грмушка.

Процесот на репродукција на овој начин се одвива по следниот редослед:

 • Во раната пролет, треба да ги нацртате лозите на возраст од две до три години.
 • Понатаму, тие се свиткани на земја и се фиксирани во оваа позиција.
 • Местото на плимата и осеката мора да биде покриено со плодна почва.
 • Чекајќи искоренување на положување, потребно е редовно да се наводнува.
 • Една година подоцна, на положување, ќе се формира полноправен корен систем, по што ќе можат да се трансплантираат на постојано место.

Понатамошна грижа

По приемот на саден материјал и трансплантацијата, главните мерки за нега ќе бидат сведени на отстранување на непотребни пука и инсталирање на специјални потпори за раст на винова лоза.

Иако гранките честопати можат сами да се качуваат на theидовите на зградата, сепак, многу градинари им помагаат, специјално инсталирање на оградатана пример, пребивање.

Младите грмушки од грозје на девојчиња чувствуваат потреба од влага само во млада возраст. Грмушките кај возрасните имаат доволно влага што доаѓа со врнежи од дожд и од внатрешни резерви.

Грижата за повеќегодишни е исто така поедноставена, бидејќи сопственикот не мора да спроведува активности за засолниште за зимата. Сепак, за млади слетувања, овој настан е задолжителен.

Апликација за ѓубриво

За подобра асимилација на ѓубрива, се препорачува ѓубриво за време на наводнување на грозје. За ова, можете да користите нитроамофоску. За да се стимулира растот на грозјето, корисно е да се воведат комплексни ѓубрива во почвата.

Девојчето грозје реагира добро со активен раст ако се преземат мерки за подобрување на квалитетот на почвата. Затоа, покрај олабавување, се препорачува и пред садење шири тресет и хумус.

Може да ја зголемите плодноста ако ја оплоди почвата со двегодишен компост. Работата на мулчирање е доста ефикасна, за време на која може да се користи пилевина или расипано зеленило.

Секое приградско подрачје, како и куќата лоцирана на неа, може да изгледа невообичаено ако го користите оригиналниот пристап кон неговиот дизајн. Една од овие идеи може да биде употреба на грозје на девојчиња.

Ова украсно растение е во состојба да формира долги пука кои можат да сокријат високи згради, создавајќи средновековен ефект.

Секако, одгледувањето на ова растение дава свои карактеристики. Особено внимание треба да се посвети на младите садници, бидејќи тие не само што бараат редовно наводнување, туку и заштита од мраз.

Сепак, растенијата за возрасни се скромен, затоа, само сопственикот ќе биде потребен кастрењеако тој сака да ја ограничи натамошната дистрибуција на грозје.

Погледнете го видеото: Žito za narodot, 1947 (Март 2020).