Растенија

Кромид лигите расте од семе кога да се засади на садници и во почвата Како да расте кромид лигите во земјата

Одгледување и грижа на кромид лигите Садење семе за садници и на отворено

Ботанички опис

Кромид-лигите (овенати кромид) е повеќегодишна билка. Сè уште не е широко распространет заедно со други видови кромид.

Лесните плочи се рамни, линеарни (слични на лисјата од ирис), нивната должина е 20-25 см, ширина е 8-15 см, насликана во зелена боја, сенката варира од светло до темно. Лажната сијалица е скратена, достигнува дијаметар од 2-2,5 см, покриена со бели суви скали.

Грмушката е клеча, распрскана, гранка во текот на сезоната на растење. Во втората година на раст се формираат 3-4 гранки со по 8-10 лисја. Бројот на пука и лисја се зголемува на годишно ниво. Во петтата година од животот, секоја фабрика има 20-25 пука, а вкупниот број на лисја варира од 50 до 200 парчиња.

Слетувањата треба да се ажурираат на секои 3-5 години.

Цветни

Цветни се јавуваат во втората година од животот на растението. Дебелината на дршката е 1 см, должина - 20-60 см. Сферична чадор inflorescence има 150-300 цвеќиња. Пред цветни, чадорот се спушти надолу, а потоа се крева, што се рефлектира во името на кромидот (овенати).

Пукањето се случува во јули-август. Во принцип, овој процес трае 25-30 дена. Зреењето на семето е нерамномерно, соберете во 2-3 дози.

Во природната средина, лигите кромид се наоѓаат во планините на Централна Азија, Алтај, на југот на Западен и Источен Сибир. Формира големи завеси долж степите, шумските степи, солоетите, планинските масиви, каде има доволно ниво на влажност и осветлување.

Која е разликата помеѓу кромидот лигите

Оваа зелена салата се одгледува заради месести, нежни зеленили. Има малку остар, пријатен вкус, зрачи со арома на лук-кромид. Кога сечење лисја испуштаат голема количина на вискозна слуз. Може да се јадат свежи, сушени, солени.

Кромид-лигите има богат состав на хранливи материи: витамин Ц, Б витамини, каротин, молибден, железо, калиум, калциум, испарливи.

Се препорачува да се јаде со анемија. Тибетската традиционална медицина се користи како лекови против болки, антиинфламаторно средство.

Од 1 м² можете да соберете 3-4 кг култури.

Лигите кромид понекогаш се одгледуваат како украсно растение.

Како и кога да се засади семе од кромид лигите на отворено

Како да сее семе од кромид лигите во земјата

Пропагирајте го растението по семе и вегетативно.

Пред сеидбата, натопете ги семето во раствор на стимуланс за раст за еден ден и исушете се до проток на проток, а потоа веднаш сеете.

Продолжете до пролетно сеењеведнаш штом се појави можноста да се влезе во градината.

 • Направете жлебови, набудувајќи растојание од 30-35 см помеѓу нив, семето близу до длабочина од 1,5-2 см.
 • Пукањата ќе се појават за 20-25 дена, ќе треба да се разредат, оставајќи 8-10 см помеѓу растенијата.
 • Младите растенија важно е редовно да се треваме од плевелите, да поминете олабавување на почвата. Vestетвата може да биде следната сезона.

Сеење во зима поминете во октомври, така што Чернушка нема време да се искачи пред зимата.

Како да расте кромид лигите од семето до садници

Како да расте кромид лигите на садници фотографија

Во региони каде летото е кратко, препорачливо е да одгледувате садници. Започнете со сеидба кон средината на февруари-почетокот на март.

 • Во еднакви размеси измешајте ја тревата и хумусната почва, додадете вермикулит и просејното ѓубриво.
 • Почвата мора да се деконтаминира: да се пече во рерна или да се истури со силен раствор на калиум перманганат.
 • Најдобро е да користите чаши за касети за одгледување садници. Во секоја ќелија, ставете 3-4 семиња.
 • Кога сеете во обични кутии, чувајте растојание од 1 см помеѓу одделните семиња.
 • Посипете со слој на почва до дебелина од 1 см, малку компактна почва, испрскајте со раствор на стимуланс за раст.
 • Покријте ги посевите со филм, 'ртете на температура на воздухот од 20 ° C. Пукањата ќе се појават брзо - по околу 5 дена.
 • Отстранете го засолништето, продолжете да одржувате умерена влага во почвата и светло дифузно осветлување, препорачливо е да организирате осветлување до долгите дневни часови.

Растените садници се зацврстуваат две недели пред садењето во земјата.

Како да садите садници во земјата

Трансплантантот ги зајакна садниците на отворено со почетокот на топлината, кон крајот на април или почетокот на мај. Кога садите помеѓу одделни растенија, чувајте растојание од 25 см, помеѓу редови - околу 50 см.

Подготовка на заговор за садење тиња од кромид

 • Подгответе ја страницата во есен. За копање, додадете на 1 м²: 5-6 кг хумус, 30-35 гр суперфосфат, 20-25 гр калиумова сол, а во пролетта - 15-20 g амониум нитрат.
 • Тресет и глинеста почва се идеални за одгледување тиња од кромид.
 • По можност светло осветлување, расте добро во засенчување.
 • Погодни претходници на земјоделски култури: зелка, домати.

Како да се грижите за кромид со лигите

Како да се засади лигите со кромид на сликата во земјата

Вода редовно да се добие обилна жетва. Избегнувајте стагнација на вода.

Се хранат двапати во сезона: во пролет и лето. Користете органска материја (раствор на лопен во сооднос од 1 до 10 или раствор од пилешко ѓубриво во сооднос 1 до 20) или комплексни минерални ѓубрива (5-20 g нитрат на амониум, 30-40 g калиум хлорид, 40 g суперфосфат).

Кромидот кромид е отпорен на ладно: може да издржи да падне температурата на -30 ° C. Засолниште за зима не е потребно.

Поделбата на Буш

Поделбата на грмушката може да се изврши на 3-4-та година на раст. Направете го ова помеѓу август и почетокот на септември. Наводнете ја почвата, внимателно ископајте ја грмушката, секоја дивиденда треба да содржи 4-5 светилки.

Дестилација на зелен кромид slizun зима

Повеќегодишни грмушки од кромид од кромид може да се користат за дестилација (внатрешно одгледување). Копајте ги грмушките пред почетокот на ладното време, ставете близу едни до други во ниски дрвени или пластични кутии. Ставете во просторија или стаклена градина, вода. По 20-30 дена, можете да ја соберете првата култура. Во првиот крој, се добиваат 15-20 кг од 1 м², во втората - околу 10 кг од истата област.

Harетва

За време на топлата сезона, можете да потрошите околу 7 кратења. Вториот треба да падне во август - за зимување растението треба да оди со лисја. Сечењето најдобро се прави во суво време. Плочињата со плочи се чуваат во фрижидер околу 20 дена. Рок на траење подолг кога копате сијалица и земјена кома - чувајте ги во кутии во ладна просторија.

Сорти на тиња од кромид

Фотографија на водачот на кромид

Вкусот на овој кромид со миризлива арома и лук. Сортата е средна сезона, зимска-тврда, расте добро по сечењето, дава зелени по сезона до 2,5 кг на метар квадратен.

Фотографија од кромид, лигамист

Рана сорта на созревање (до првата сеча само 20 дена), за која не е потребна трансплантација до 5 години. Вкусот е малку остар. Цвета во втора или трета година.

Добро здравје на кромид лигите

Рано зрел повеќегодишен кромид, оставајќи до 4 кг зелена боја на метар квадратен. Должината на лисјата е до 30 см. Може да сеете од рана пролет до крајот на август или во октомври пред зимата. После секое намалување, потребно е врвно облекување. Нежен благ вкус на билки со арома на лук.

Погледнете го видеото: МАКРОСЫ ДЛЯ RUST РАСТ ЛУЧШИЙ МАКРОС ОБНОВЛЁННЫЙ (Февруари 2020).