Храна

Рецепти со фотографија од пита од цреша за готвење дома

Топлата сезона е секогаш поврзана со сочно овошје и бобинки што можете да ги соберете и јадете веднаш од градината. Кога ќе помине првата сатурација, можете да ги користите плодовите за да готвите различни јадења, на пример, пита од цреша, чекор-по-чекор рецепт со чија фотографија е прилично едноставна. Од целата разновидност на рецепти, останува да се избере тортата најпогодна според списокот на производи или преференции за вкус, а слаткото и кисело полнење во кој било од нив дефинитивно ќе го направи десертот незаборавно гастрономско задоволство.

Правила за правење домашна пити од цреши

Кога мешате кисело црвени бобинки со слатко тесто, секогаш можете да добиете вкусен десерт за чај. Принципот на подготовка на бобинки за сите типови пити е ист, но самото тесто може да се избере поинаку, од брзо третирање до желе торта со цреши.

За да ги подготвите бобинките, доволно е да ги исплакнете под чиста вода, да ги отстраните семето и да оставите да се исцеди во штитник. Во тоа време, подгответе шеќер во прав со мелење шеќер во блендер или мелница за кафе. Подготвен шеќер и скроб додаваат во црешата 10 минути по миењето. Тоа е целата тајна за полнење.

Ако планирате да готвите торта со замрзнати цреши, тогаш мора да ги направите истите чекори со бобинки, но по прелиминарно топење.

Тестото за пита може да се подготви квасец, бисквит, мафта, свеж, кратенка - има многу опции. Препорачливо е да се користи ситно брашно за готвење и прво да се кваси.

Секогаш додавајте малку ванилин на секаков вид тесто, така што тортата испушти пријатна и привлечна арома.

Стандардното тесто обично вклучува состојки како брашно, јајца, шеќер. Одредени рецепти може да вклучуваат комплементарна храна како кефир, путер, павлака или кисело млеко. Додатоци како што се цимет, ликер од цреша, сок од лимон, чоколадо додаваат посебен рафиниран вкус - ова се најдобрите опции за комбинирање со зрели бобинки.

За да се подготви пита, би било паметно да се подготват помошни предмети во кујната - лажици, длабоки чинии за месење тесто, тркалање игла, миксер, остар нож, размахване, сад за печење и, доколку е потребно, хартија за печење.

Метод за подготовка на едноставна пита со цреши

Меѓу разновидноста на атрактивни слики на вкусен десерт, повеќето домаќинки се обидуваат да го најдат наједноставниот рецепт за пита со цреши. Обично, не треба да трошите многу време на тоа, и не е тешко да најдете производи во кујната. За да подготвите сочна, мирисна и мека торта ќе ви требаат:

 • 200 гр брашно;
 • 200 гр шеќер;
 • 4 пилешки јајца;
 • 50 ml растително масло;
 • ако сакате, малку цимет или ванила;
 • 300-400 гр цреши без семе.

Процес на печење:

 1. Прво треба да ги победите јајцата на кој било удобен начин, а потоа додадете шеќер на нив и да продолжите со процесот на камшикување. Количината на шеќер може да се прилагоди по вкус, ако сакате да добиете торта со киселост, тогаш можете безбедно да ја намалите нејзината количина на 150 g.
 2. Додадете ванилин во смесата, брашно во мали делови и продолжете со мешање на идното тесто.
 3. Последната состојка е растително масло. Сè што мора да биде темелно измешано за да се постигне униформна конзистентност.
 4. Тестото треба да испадне течно. Истурете половина во подготвената тава, а потоа поставете ги претходно подготвените бобинки на врвот и покријте го со горниот слој на преостанатото тесто.
 5. Загрејте ја рерната на 200 ° C и печете пита во неа 25-30 минути. Резултатот е многу вкусна и пита за пиење со уста со цреши што брза.

Едноставен рецепт за пита од цреша на кефир

Со својата едноставност на подготовка и неверојатен вкус, секогаш се разликуваат кефир печива. Овој производ е чест гостин на фрижидери, а рецептите засновани на него секогаш се погодни и едноставни.

За да создадете чинија, ќе ви требаат:

 • стандарден број на бобинки до 0,5 килограми;
 • половина чаша шеќер за полнење;
 • половина пакет кефир;
 • нотка сол;
 • до половина килограм брашно;
 • пакет масло;
 • 1 лажиче прашок за пециво;
 • ванилин по вкус.

Како да направите пита од цреша на кефир:

 1. Започнете со готвење со лупење на цреши и миење на бобинки. Додека водата и сокот ќе се исцедат, можете да го направите тестот.
 2. На просејуваното брашно додадете сол, прашок за пециво, мек путер и постепено додавајте кефир. Тестото треба да испадне меко, но не и течно, доколку е потребно додадете уште малку брашно.
 3. Потоа смесата треба да се валани, да се исече на тенки ленти, на секоја од нив да се стави во ред цреши и да ги посипете на врвот со шеќер.
 4. Секоја лента од тесто мора да се завитка околу полнењето и да се стегне. Треба да изгледа како ролни.
 5. Останува да ги поставиме готовите ролни со спирала во тркалезна чинија за печење. Започнете со редење од центарот.
 6. Температурата на садовите за печење од 180-200 ° C од 40-45 минути. Подготвеноста може да се утврди со појава на руменило на тестот. Готовата торта посипете ја со шеќер од шлаг и украсете со бобинки.

Благодарение на овој рецепт со фотографија, пита од цреша благодарение на таков чекор излегува не само изненадувачки вкусна, туку и интересна. Може да се сервира на масата за гостите или да се восхитува на неговиот изглед и вкус во кругот на семејството.

Рецепт за пита со кисела павлака

Готвење десерт во бавен шпорет

За да направите пита ќе ви требаат:

 • цреша по вкус;
 • третина од килограм брашно;
 • јајца - 6 парчиња ;;
 • шеќер или гранулиран шеќер - 300 g;
 • во мали размери на окото, скроб, путер, сол, ванилин;
 • лебници.

Готвењето пита од цреша во бавен шпорет е најлесниот и најбрзиот начин. На крајот на краиштата, умен техника ќе стори сé за вас.

 1. Прво треба да подготвите цреши - исплакнете, извадете го семето, покријте го со шеќер и скроб.
 2. Тестото ќе биде бисквит, за да го направите ова, одделете ги жолчките од протеините, претепајте го вториот во пегла со шеќер. Потоа додадете ги жолчките, портокалното брашно, продолжувајќи енергично да го мешате тестото. Конзистентноста на готовата мешавина треба да биде слична на онаа на зовриеното кондензирано млеко.
 3. Подмачкајте сад со мултиковари со путер, посипете со лебници, па истурете половина од тестото.
 4. Пополнете ја црешата пополнете ја со шеќер рамномерно на врвот на тестото и покријте ја со остатокот од тестото.
 5. Одберете го режимот „печење“, поставете го времето на 55 минути и само почекајте до крајот на програмата. Излегува доста вкусна пита од цреши според овој рецепт со фотографија чекор по чекор, но треба да почекате да се излади целосно во самата бавна шпорет.

Други опции за правење пити од цреши

Rsубителите на слатка колачи можат да го користат својот рецепт за да создадат кисела третира со цреши.

За тестот ќе ви требаат сличен пакет производи, како и за пита со тесто на кефир, но со исклучок на ферментиран млечен производ. Исто така, ќе ви треба 1 јајце и вкупната маса шеќер ќе ја замените со 2-3 лажици. л шеќер во прав.

Тестото за кратка торта со цреша се подготвува врз основа на мелење.

Прво, сите состојки мора да се мешаат, а потоа обидете се да мачкате со вилушка. 1/3 од тестото мора да се завитка во филм и да се скрие во замрзнувач. Во тоа време, ставете го преостанатото тесто во калап, ставете го полнењето на врвот на неа, а замрзнатиот дел решеткирајте ја на последниот слој. Печете на ист начин како и пита од кефир. Многу е полесно да се направи пита со цреши од изматено тесто, за што во продавницата се купува готова основа.

Погледнете го видеото: Bosanska kuhinja : Ružice (Април 2020).