Храна

Подготовка брза вкусна закуска со шампањ

Закуска со шампањ е важен момент за време на банкет. Општата атмосфера на празникот зависи од тоа колку е убава и вкусна. Не многу луѓе знаат дека не сите видови јадења се погодни за шампањ. Најдобра опција би биле канапе, мини сендвичи, tartlets во кои црвено месо, темно чоколадо, агруми не се присутни. Правилно избраната чинија ќе го направи секој одмор незаборавен. Подолу се прикажани највкусните и најпопуларните рецепти на грицки за шампањ со фотографија.

Вкусната храна е клучот за добро расположение

Типот на закуска, пред сè, зависи од тоа како ќе биде шампањот. Брут, кој ќе се служи како аперитив, најдобро се служи со јадења засновани на морска храна, козјо сирење, ананас, јаболка.

За полусуво и полуслатко - најдобрата опција би била мезе на:

 • стари сирења;
 • foie gras;
 • црвена риба;
 • кавијар.

Во овој случај, сервирањето суши се смета за добра опција. За сладок пијалок, се препорачува да се направи мени со бадеми и бело чоколадо. Исто така, посебно внимание треба да се посвети на мини skewers на овошје и бело месо или пилешки ролни.

Вкусен и брз чип мезе

Откако подготвивте таков мезе за пенлив пијалок, можете да бидете сигурни дека шампањот ќе стекне пософистициран вкус.

Состојки

 • чиповите се големи;
 • некои свежи билки (босилек, магдонос);
 • тврдо сирење - 50 грама;
 • мал домат;
 • мајонез.

За да го направите тендерот на мезе, излупете го доматот.

Зелените треба темелно да се мијат под проточна вода. Исушете ги босилек и магдонос, а потоа ситно исецкајте.

Сирењето рендаме на ситно ренде. Најдобро е да користите помалку солени сорти, но тешки. Ова ќе ја постигне посакуваната конзистентност на полнењето.

Домати треба да се земат добро зрели, но не зрели. Кога сече, треба да остане во форма. Можете да го мелете и со електричен уништувач и со остар нож.

Гответе го садот малку пред да го послужите, така што чипсот нема време да омекне.

Потоа, ставете ги сите состојки во еден длабок сад, додадете малку мајонез и темелно измешајте. Солењето на полнењето не е потребно. Добиената мешавина ставете ја на секој чипсет. Количината на полнење треба да биде одредена според вашиот вкус, но не бидете ревносни. Во спротивно, ќе биде крајно незгодно да се земе од чинија. Врвот може да биде украсен со sprig магдонос

Невообичаени мезе од авокадо и кавијар

Најрафинирано јадење служеше на приеми низ целиот свет. Оваа грицка закуска со шампањ може да ги изненади дури и најсложените гости. Таа е таа што е во првите редови на менито во познатите ресторани на Франција.

За да го подготвите, треба да земете:

 • 'ржан леб;
 • еден мал авокадо;
 • 300 грама пушеле лосос (може да биде лесно солен);
 • 2-3 лажици црвен кавијар;
 • некои свежи cilantro;
 • свежо исцеден сок од лимон;
 • црн, сецкан пипер.

За да може садот да има привлечен изглед, големината на парчињата треба да се направи што е можно идентична.

Зелените ќе треба да се мијат добро и да се исушат со хартиена крпа. Потоа ситно исецкајте го цилантро.

Отстранете го каменот од авокадо.

Потоа од секоја половина изберете ја пулпата и исечете ја на мали коцки.

Исечете ја рибата во исти големини.

Во еден сад ставете лосос, пулпа од овошје, цилантро и добро измешајте. Зачинете ја смесата со малку сок од лимон и бибер. Исечете мали плоштади или кругови со пулпа на леб. Важно е дека сите тие се со иста големина. Ова најдобро се постигнува со помош на метални калапи кои се користат за правење колачиња.

На празни места, ставете малку полнење и на врвот украсете со црвен кавијар. Послужете го ова јадење треба да биде во мали чинии.

Ракчиња во јајце

Оваа закуска од шампањ излегува дека е многу нежна и задоволувачка. Со помош на ова јадење, вкусот на пијалокот ќе стане поизразен и богат.

За да го подготвите, ќе ви требаат:

 • пет парчиња пилешки јајца;
 • 60 грама ракчиња (излупени);
 • 25 - 30 грама домашен јогурт;
 • половина лажичка сенф;
 • корен од целер - 20 грама;
 • кора од лимон;
 • мелена морска сол;
 • зачин (земја).

Варете јајца и ставете во ледена вода. Ова ќе им овозможи да бидат добро излупени без да се оштети протеинот.

Исечете ги сите пет парчиња на два еднакви делови.

Извлечете ја жолчката и ставете ја во длабок сад.

Во истата чинија додадете варена ракчиња, сецкан корен од целер, јогурт, сенф, сок од лимон, бибер и сол. Сите компоненти се мешаат добро. Како резултат на маса се полнат вдлабнатини во парчиња јајца. Треба да се стават напивки така што да се наоѓа на врвот на работното парче. Готовиот сад може да биде украсен со зелена боја.

Сите закуски за шампањско опишани погоре ќе го направат секој одмор незаборавен. За сè да оди според планот, доволно е да се придржуваме до низата активности.

Погледнете го видеото: How to Cook Healthy Food! 10 Breakfast Ideas, Lunch Ideas & Snacks for School, Work! (Април 2020).