Растенија

Правилна нега на арека дланка дома

Палма Арека - минијатурна палма за стан кој е во состојба да ги продолжи пријатните сеќавања на одморот во спа. Таквата фабрика во стан може да стане центар на внимание и вистинско богатство.

Живеалиште

Во дивината, арека има широк спектар на раст. Се протега од брегот на Индискиот Океан до Малајскиот архипелаг. Познато е во регионите на Азија и Австралија, Нова Гвинеја и бројни островски океански држави во светот.

Во природата, милениче расте низ целиот свет.

Тоа е тропско растение, неговата сорта има повеќе од 50 видови.

Арека - нега за дома

Станот Арека е каприциозна дама. Се справат со нејзиното растење компетентен цветник. Таквата фабрика ќе биде погодна за почетници само ако ги проучуваат сите суптилностите на комуникација со овој егзотичен абориџин.

За да ја разберете дланката на Арека, треба да ги замислите климатските услови во кои расте. Создавање тропски предели во стан е тешко, но треба да се стремите кон тоа.

Во спротивен случај, тоа нема да ве задоволи со своите шик лисја и ќе стане прашање на чагрин.

Наводнување и влажност

Почвата за домашно милениче треба да биде умерено влажно. Повремено, можете да дозволите почвата малку да се исуши, додека строго е забрането да се исуши. Наводнување не се бара често, но обилно. Тоа беше како тропски дожд:

Во летоНаводнување се врши 2-3 пати неделно
Во есен-зима времеДоволно е да се напои еднаш неделно

Спреј секој ден со мека и топла вода.

ПрепоракиПред наводнување, водата мора да се одбрани

Водата треба да се напои на собна температура. Најдоброто се смета за пролет, дожд, се топи и вода, сместени на јаглен.

Сезоната на наводнување влијае на здравјето на миленичето

Палмата мора да се обезбеди зголемена влажност во просторијата. За овие цели, саксија е инсталирана на палета со влажна експандирана глина, можете да ја покриете со мов.

Нема да биде излишно да купувате овлажнител. Се искачи не само на ова растение, туку и на другите.

Температура на содржина

Арека се однесува на растенија што ја сакаат топлината. Надвор таа е пријатна на температури до 34заСо. Во стан, оваа температура не се случува. Дополнителна ламба за греење и осветлување ќе биде вистинското решение за одгледување на оваа егзотична тропикана.

Нагло зголемување (намалување) на температурата е голем стрес за културата на дланките. Ова е особено точно за млади, кревки примероци.

Влијанието на продолжените ниски температури врз растението може да предизвика неговата смрт.

Осветлување

Дома Арека - убител на добро осветлени места. Таа без напор издржува директна сончева светлина, но не долго. Премногу интензивно УВ гори врвовите на растението и тие се исушат. Визуелно, не изгледа естетски пријатен.

Најсоодветно место во куќата за мини дланка ќе биде крајниот агол на јужната просторија, или кое било место на источната и западната страна на станот. Северната страна не е погодна за раст на Арека.

Со цел листовите да бидат убави и да се развиваат симетрично, на секои 2 недели треба да се ротира. Така, изложување на сите свои страни на сончевите зраци. Во спротивно, фабриката ќе расте еднострана.

Барања за почва и ѓубриво

Како завршена почва, можете да изберете во продавниците почвата "за палми култури и затворен дрвја". Сепак, не е тешко да го готвите сами. Треба да вклучува:

тресет или лисја земја35%
земја на трева30%
песок35%

Домашна почва може да содржи патогени и ларви на штетници. За да се спречат растителни заболувања, мешавината на почвата мора да се пари во водена бања или да се калцинира во рерна.

Неопходно е да се храни во пролет-есен период. Во тоа време, таа активно расте.
Само со вистинските пропорции на почвата дланката нема да биде каприциозна

За хранење, течност ѓубрива "за палми култури". Треба да се хранат со интервал од 2-3 пати месечно.

Пред врвот облекување, почвата во тенџере треба да се напои. Инаку, можете да ги запалите корените на растението. Не се вклучуваат во ѓубрење со "народни рецепти". Ова растение е тропско и никој не знае како ќе се однесува на ваквите експерименти.

Градинарски

За да може главната пука да продолжи да расте, дополнителните пука мора периодично да се сечат. Исто така скршени чаршафи што треба да се исечат и чаршавите што се потпираат под линија паралелна со земјата.

Во процесот на кастрење, треба да бидете внимателни со трупот. Не смее да се оштети.

Растечки проблеми

Како што споменавме погоре, Арека не е за wimps. За трудот и ревноста, таа ќе му заблагодари на сопственикот со прекрасно бујно зеленило. Сите оние кои решија да се посветат на воспитувањето на „тропската убавина“, треба да знаат со што треба да се соочат.

Главниот проблем кога расте е нејзината големина. Ако се грижите правилно за палмата, тогаш тоа може да порасне над 1,7м во висина, а обемот на неговите лисја може да достигне 1 метар.

Високи копии е тешко да се постават во стан

Во овој случај, може практично да нема слободен простор во просторијата. Затоа Арека е најпогодна за големи дневни соби и канцелариски простории, хотелски салони и големи куќи за село.

Исто така арека точно на светлина, топлина и локација. Проблеми можат да се појават со неправилна грижа во форма на разни болести и штетници, кои беа споменати порано.

Бидете подготвени за фактот дека не секој стан се вкорени во него.

Растителни заболувања и штетници

Палма арека поседува добар имунитет и со соодветна грижа и одржување, таа не се разболува често. Најверојатната причина за појава на заболувања во растение е неправилна грижа.

 • Остава да се исуши и да стане жолта боја - не се почитуваат условите за наводнување или осветлување. Потребно ви е поредовно наводнување или промена на локацијата на повеќе засенчено место. Зраците на сонцето можат да бидат светли, но коси или расфрлани.
 • Појавувајте се на лисјата кафеави дамки. Значи, има гниење во корен. Се бара да се намали наводнување. Корените мора да бидат проверени. Можна е делумна замена на почвата и дезинфекција на коренот.
 • На лисјата кафеави краеви. Сигнал дека воздухот во просторијата е премногу сув, а неговата температура е премногу ниска. Неопходно е да се зголемат температурата и влажноста.
 • Мите од пајакот може да се најде во форма на тенка пајажина во основата на листовите и трупот. Листовите последователно го менуваат својот изглед и се сушат. Методот на елиминација е да ги избришете листовите со силен раствор за сапуница.
 • Меалибаг - грутки од светло бела боја се формираат во axils на листовите. Исто така е можно формирање на плакета на погрешната страна на листот. Методот на борба е третман со раствор од сапун-алкохол. Повторете по 5-7 дена.
 • Штит - туберкули од сиво-кафеава нијанса на листовите. Методот на контрола е третман на лушпи од штетници со керозин или оцет.

По 2 часа, неопходно е да се отстранат лушпите на штитниците од растението и да се третираат миленичето со специјално решение.

Во отсуство на соодветен ефект, ќе биде неопходно да се третира дланката со специјални хемикалии. За нивниот избор, подобро е да се консултирате со специјалист во продавници за цвеќиња.

По разни манипулации за лекови, Арека треба да се искапат. За да го направите ова, треба да го истурите од тушот и да го ставите во пластична кеса за еден ден.
Перењето милениче по третманот е корисна постапка

Одгледување

Порано или подоцна, секој сопственик ќе сака да ја репродуцира дланката. Пропагирани со семе и поделба на мајчиното растение.

Семиња

Растењето на дланка од семе е тешко. Ова ќе потрае многу време. Да се ​​репродуцира на овој начин се бара:

 • натопете ги семето во сулфурна киселина околу 10 минути
 • легна во подготвени контејнери со мешавина од почва
 • лесно посипете со земја, не продлабочувајте
 • навлажнете ја почвата со пиштол за прскање
 • покријте со стакло или пластична кеса
 • вода редовно и воздухот

Семето треба да 'ртат во рок од 1,5 месеци на температура на воздухот од 25-27заВ. Ако температурата на воздухот е пониска, времето на ртење на семето може да се зголеми на 6 месеци.

Се хранат садници потребно еднаш на три месеци сложени ѓубрива. Семето не се разликуваат во пријателска ртење. Сепак, овој метод ќе помогне да заработите добри пари во иднина.

Пазарната цена на дланката Арека е доста висока.

Поделување на грмушка

Репродукција со делење на грмушката производство од април до мај. Willе биде тешко да се извади голема палма од када, така што сите операции можат да се извршат во кадата со употреба на остри и големи градинарски ножици.

Репродукцијата бара одредено време од годината

Сепак, овој метод може да биде штетен за растението. Затоа, возрасните палми, како по правило, не се изложуваат на вакви настани.

За растенија од 3-5 години трансплантацијата се врши на следниов начин:

 • бара да се добие растение од када;
 • не ја наводнувајте почвата пред ископувањето, мора да биде сува;
 • нежно тресете ја коренот топкататака што станува полабава;
 • отстранете ја почвата помеѓу корените;
 • внимателно поделете го растението;
 • засади во подготвени стерилни саксии;
 • интернат треба одговара на природната подлога;
 • отстранувањето на дел од растението е засадено во посебни саксии;
 • на крајот на постапката, почвата мора да се напои;
 • отстрани ново пресадена фабрика да се прилагодат на малку ладно и засенчено место. Периодот на адаптација е 1 недела.

Периодот на искоренување е до 2 недели во услови на пријателска дланка. По 1,5 месеци, можете да се хранат, намалување на концентрацијата на ѓубриво на половина.

Трансплантација и садење палми Арека

Млада инстанца трансплантација треба да еднаш на секои две години. Кога растот достигнува повеќе од 1,5 метри, не треба да се вознемирува уште еднаш.

Корените на дланката се слаби. За возрасната Арека, методот на „претовар“ и замена на горниот слој на почвата е погоден.
 • Саксија за садење (трансплантација) треба да изберете голем, простран и длабок (корените на растението Арека растат вертикално).
 • Снабдувањето со саксија со цвеќиња треба да биде најмалку 5-6 см на рабовите, повеќе од претходното.
 • Треба да има големи дупки за одвод на дното на садот за цвеќе. На дното на садот, ставете експандирана глина или скршени глинени ножеви (некои ставаат полистирен или јаглен), што ќе дејствува како дренажа.
 • Палма од стар саксија треба да се преземат многу внимателноза да не се оштети коренскиот систем. Ако се најдат суви или скапани корени, тогаш тие мора да се отстранат.
 • За сите манипулации потребно е да се користи остар предмет, кој е стилизиран пред употреба.
 • Кога градинарате сув корен, треба да фатите здрав дел за околу 2-3 см.
Јагленот честопати им помага на градинарски работи
 • По кастрење да се третира местото на сечењето со јаглен.
 • После процедурите, дланката се става во нов тенџере со земја со добар квалитет и се испраќа да се одмори во влажна просторија со умерена сончева светлина.
 • За да може палмата да има повеќе прекрасен изглед, дозволено е да се засадат неколку стебла во еден тенџере.
 • За време на трансплантацијата, препорачливо е да се спроведат активности поделба на мајката грмушка.

Нега на лист

Листовите на Арека се во форма на вентилатор. Тие се главната вредност и главниот индикатор за неговата состојба. По нивниот изглед, можете да утврдите болест на растението и да откриете штетници.

Заминува е потребно редовно прскајте. Во лето, ова треба да се направи што е можно почесто, а во зима 1 пат неделно е доволно. Прскањето и триењето на листовите мора да се направи со постојана вода на собна температура.

Видови и сорти

Хризалидокарптус

Под природни услови, палмата расте во Мадагаскар и тропска Азија. Висината може да достигне до 9 метри, а дијаметарот на трупот е 30 см. Во домашната околина, висок е хризалидокарп може да достигне 1,5-2 метри.

Три-stamen

Во природни услови, таквата палма расте на полуостровот Малака и во Индија. Тој е способен да достигне 2-3 метри во висина, има неколку стебла. Стеблата растат со дијаметар до 5 см.

На стеблата има лузни. Обликот на лузните е во форма на прстен. Палмите оставаат исправени, растат во должина до 90 см.

Хризалидокарптус
Три-stamen

Катече

Во дивината, расте во области на Источна Индија. Стеблото на палма расте до 25 m во висина. Дијаметарот на барел достигнува 12 см.

Лузни во форма на прстен се наоѓаат низ целото стебло. Листовите имаат заоблена форма и растат во должина до 45 см.

Пожолтување

Во дивината расте во Малезија. Фабриката има тенка стебло во акуларни лузни.

Дното на дланката расте до 10 m во должина. Листовите се заоблени, лачни и достигнуваат Долга 35 см.

Сите наведени видови палми на Арека се погодни за одгледување и одгледување во станбени услови. Доколку ве интересираат други видови палми за стан или канцеларија, можете да прочитате за нив во делот на 8 украсни бои слични на палмите.

Катече
Пожолтување

Арека е реална честичка од тропските предели во куќата. Во долга loveубов и грижа, таа ќе стане вистинска убавица и гордост на цвеќарницата, ќе ги воодушеви погледите со ширењето зеленило.