Цвеќиња

Медицински ехинацеа

Родот ехинацеа е претставена со околу 10 ботанички видови: ехинацеа бледо, ехинацеа пурпуреа, ехинацеа тенифофолија, ехинацеа тенесиан, ехинацеа парадоксална, ехинацеа крвава, ехинацеа симулирана, ехинацеа темноцрвена, ехинацеа темноцрвена, црвена црвена, ехинацеа Најистражените видови се видовите Echinacea purpurea.

Ехинацеа пурпуреа - Ова е повеќегодишно тревни лековити растенија од семејството астер. Стеблата се едноставни, исправени. Висината на стеблата е од 60 до 100 см. Под поволни услови, висината на стеблата на ехинацеа достигнува еден и пол метри. Корените се разгрануваат со бројни процеси што продираат во почвата за 25 см.

Ехинацеа. © Кристофер Крег

Листовите на растението се широкосајни, собрани од розетата, базални на долги ливчиња, а листовите на стеблото се краткорочни. Цвета цело лето, пријатно за око со своите светли цвеќиња. Овошје - кафеави тетраатарски акни долги 5-6 мм.

Цветовите во форма на корпи се со дијаметар од 10-12 см и се наоѓаат во аксилите на горните лисја и на горниот дел од стеблото. Во inflorescences, цвеќињата се темни или светло виолетови. Помеѓу малите тубуларни цвеќиња на садот, се наоѓаат темни и остри и незгодни брактиви.

Европејците дознаа за ова растение по откривањето на Америка. Во Северна Америка, ехинацеа расте на препоните и по песочните брегови на реките. Секундарните опсези на видови ехинаце се наоѓаат во Европа: во Велика Британија, Словачка, Чешка, Бугарија, Романија, Унгарија, Белгија, Германија, Холандија, Франција, Шпанија, Швајцарија, Норвешка, Италија, Грција, Полска. И, исто така, во земјите на Евроазискиот континент: Литванија, Естонија, Украина, Молдавија, Република Белорусија, во централните региони на Русија, Северен Кавказ, Урал, Башкарија и Приморски територија. Видовите ехинацеа исто така се одгледуваат во Австралија, Нов Зеланд, Индија, Јапонија, северна Африка и Египет.

Ехинацеа. © nicolas_gent

Расте ехинацеа

Ехинацеа се одгледува на отворено во цветните леи, во границите и мешавините како исечено цвеќе. Растенијата се засадени во почвата на локалитет во доцната пролет на растојание од 50-60 см едни од други.
Тие претпочитаат почва богата со органска материја, не кисела, не влажна. На крајот на пролетта - во лето, еднаш на секои 30-40 дена, комплексно минерално ѓубриво во износ од 20 g на корпа се додава во водата за наводнување. За време на сезоната на растење, цветните стебла со секна цвеќиња се отстрануваат за да се стимулира формирањето на нови цвеќиња и со тоа да се продолжи цветниот период.

Локација: Идеално место на отворено сонце, но ехинацеа, исто така, толерира делумна сенка.

Температура: Ехинацеа е отпорна на високи и ниски температури на воздухот.

Наводнување: Во топли денови со ветрот и за време на сушата, вода редовно, по можност во раните утрински часови или доцна попладне.

Одржување на изгледот: Отстранете ги избледените педанули и оштетените делови од растенијата.

Одгледување: Пропагирани главно семе. Се сее во пролетта во оранжерии или на отворено. Садници обично цветаат во 2-та година.

Поделување на грмушка (во есен или пролет) ретко се размножува, бидејќи основата на стеблото и пукањата брзо се изливаат, а искоренувањето е бавно и тешко.

Ехинацеа. © 20after4

Размножување на ехинацеа од семето

Затворено земја

Семињата од ехинацеа се собираат постепено додека созреваат. Тие се посеани во пролетта, на крајот на февруари - март, во кутија со земјата до длабочина од половина сантиметар - сантиметар, одозгора семето се мелени со многу тенок слој измиен песок и нежно навлажнете ја земјата.

Тие не ртат брзо - од две до пет недели. На садниот материјал им е потребна топлина и влага, па затоа е најдобро да се одгледуваат сапуни од пурпурна кора од лисја.

Грижата за семето е така што ситните садници на прозорецот не се исушат и не се влажни. Во почетокот на мај, садници ехинацеа се засадени на отворено земја на сончево место. Понатаму, зеле треба да се олабават и умерено да се напојат. Ехинацеа сака да прска со топла летна вода навечер.

Отворено тло

Кога сеат семе на отворено, нивните садници ќе се појават за 2-4 недели. Садење семе треба да се направи во мај. Нашите климатски услови нè принудуваат да сееме пурпурна ехинацеа семе во оранжерии во февруари - март, а потоа да засади садници во земјата.

Размножување на ехинацеа со поделба на грмушка

Echinacea purpurea исто така може да се пропагира со делење на грмушки. Ова е направено во рана пролет, кога лисјата само што почнуваат да се појавуваат во растенијата. Неопходно е да се поделат грмушките во рана пролет, сè додека лисјата не се отворат и основите на пукањата на ехинацеа не се лигнираат. Delenka и коренските сечи за подобар развој на коренот можат да издржат неколку часа во раствор на течен имуностимуланс, а кога се садат, тие се испрскаат со прав за засадување. Кога садат, коренските вратови на делленовите не се продлабочуваат, тие треба да бидат на ниво на почвата.

Многу цветни растенија во современи индустриски услови се пропагираат главно со меристемички метод. Овој метод ви овозможува лесно и брзо да добиете број на потребни копии од посакуваните сорти. Echinacea purpurea често се одгледува меристемички во расадниците, а добиените мали меристемични растенија обично се продаваат во рана пролет. Ако сте купиле само такво растение, тогаш тие мора да бидат трансплантирани во саксии со хранлива почва и да се чуваат во сенка, не заборавајќи да се вода. По месец и половина, растенијата се засадени на постојано место. Меристемските растенија може веднаш да се садат во почвата, но тогаш треба да направите нешто како стаклена градина за нив, на пример, покријте ги со големи шишиња без дно од под водата. Малите „акции“ со добра и соодветна грижа понекогаш дури се обидуваат да цветаат и во првото лето, но не треба да им дозволувате да го сторат тоа.

Во принцип, одгледувањето на ехинацеа пурпуреа не претставува прекумерни потешкотии. И лесно може да го совладаат градинари и градинари.

Болести и штетници на ехинацеа

Ако земјата е премногу влажна, тогаш два вида габи од родот на цркоспората (Церкоспора) и септорија (Септорија), кои предизвикуваат појава на дамки на лисјата, слабеење и смрт, можат да влијаат на ехинацеа. Ако лезијата е мала, листовите се отстрануваат, во спротивно тие се третираат со соодветните фунгициди.

Ехинацеа е подложна на вирусни инфекции кои предизвикуваат деформација на педуните, пожолтување на лисјата и појава на ленти на нив. Погодените примероци се отстрануваат.

Ехинацеа

Сорти и видови на ехинацеа

Постојат околу 10 видови во родот Ехинацеа. Како лековито растение, тие се одгледуваат Ехинацеа пурпуреа (Ехинацеа пурпуреа), Тесно лисна ехинацеа (Ехинацеа ангустифолија) и Ехинацеа бледо (Echinacea pallida). Во медицината, ризомите почесто се користат, иако се користат и цветни глави, семиња и сок од целото растение.

Ехинацеа пурпуреа е најпознат како имуностимуланс, честопати е вклучен во анти-грип, настинки, воспаленија и инфекции.

Како украсно растение, тие често се одгледуваат Ехинацеа пурпуреа и Чудно ехинацеа (Echinacea paradoxa), врз основа на нив, главно се развиваат модерни сорти и хибриди на растенија.

Echinacea purpurea има големи елегантни цвеќиња (со дијаметар до 12 см) со кафеаво, високи како јадро од купола.

Чудно ехинацеа - единствената жолта ехинацеа во родот, нејзината особеност е помала отпорност на мраз од другите ехинацеа.

Следниве сорти на ехинацеа се популарни во современата градинарска култура:

Со ливчиња од розова и малина: Мерлот, Надеж, Магнус, Оав, Пица Бела, Рубинстерн (Руби Starвезда), Руби Гигант, Кримсон Starвезда на Спрингбрук, Црвена везда, Малина Тарт.

Со бели ливчиња: Бела сјај.

Со жолти ливчиња: Harvest Moon (Метју Саул) и Big Sky Sunrise се нови американски хибриди.

Тери: Раззмазаз.

Ниска (55-60 см во висина): Светла Starвезда, мала џин, фатална привлечност, по полноќ (Емили Саул), Кино Висока на Ким со ливчиња од розово-малина и Финале Вајт, Сигнет Вајт, Глава на главата на Ким со бели ливчиња. Компактноста на овие растенија ги прави погодни за првиот ред на мешавини и за одгледување во саксии.

Бел лебед - ниско растение (до 1 м) со крем цвеќиња.

Лето небо (Кејти Саул) - ново двојно ехинацеа: ливчиња од праска со розово „ореол“ во јадрото. Извонредно големи и миризливи цвеќиња. Висина на растенијата - до 75 см.

Prairie Frost е првата сорта со расипано зеленило. Историјата на сортата е интересна: во 1996 година ваквите растенија неочекувано се појавија меѓу насадите Ехинацеа од сортата Бравадо. Цвеќиња со розово-виолетови ливчиња и бронзено-кафеав центар.

Art's Pride - ехинацеа со ливчиња од праска-портокалова боја.

Кралот е огромно растение во висина (од 150 до 220 см) со огромни црвеникаво-розови цвеќиња (со дијаметар до 15 см).

Ехинацеа. © Jordanордан Метер

Употреба на ехинацеа пурпуреа во медицината

Покрај декоративните квалитети, како што е веќе забележано, ехинацеа има лековити својства. За медицински цели, се користи ехинацеа од која било возраст, почнувајќи од две до три години.

Како лековити суровини се користат стебла, цвеќиња, растителни лисја и ризоми со корени. Ехинацеа се користи орално за грип, настинки, инфекции на ушите, мононуклеоза, заболувања на мочниот меур, инфекции на крв. Тематски, ехинацеа се користи за изгореници, фурункулоза, рани, апсцеси, уртикарија, каснувања од инсекти, егзема, херпес и други заболувања на кожата.

Подготовките од ехинацеа пурпуреа се користат за болести предизвикани од изложеност на ултравиолетови зраци, јонизирачко зрачење, хронични воспалителни процеси, хемиски препарати и продолжено лекување со антибиотици. Со заболувања на црниот дроб, дијабетес мелитус, изложеност на пестициди, тешки метали, фунгициди, инсектициди.

Медицинското растение Ехинацеа не само што го зајакнува имунолошкиот систем, туку предизвикува и смрт на вируси, бактерии и некои габи. Екстрактите од ехинацеа ги инхибираат стрептококите, стафилококите, ешерихија коли, вирусите на херпес, стоматитис, грип. Значи, ова е навистина моќен билен антибиотик!

Подготовките од растението се ефикасни во лекување на полиартритис, ревматизам, гинеколошки нарушувања, простатитис, заболувања на горниот респираторен тракт, со трофични чиреви, микробен егзема, остеомиелитис. Како лосиони од лушпа, се користи за егзема, псоријаза, стрептококни инфекции, сите видови рани, каснувања од пчели и змии.

Ехинацеа. © deedavee лесен проток

Повеќето го проучувале ефектот на полисахариди ехинацеа. Полисахаридите како што се скроб, целулоза, хемицелулоза, пектин и инулин биле изолирани од виолетова, тесно лисна и бледа ехинацеа.

Растителни полисахариди ја стимулираат активноста на човечките бели крвни клетки, придонесуваат за зголемување на производството на Т-лимфоцити. Што помага да се отстранат вирусите од телото и клетките погодени од нив и да се спречи или ослабне болеста.

Полисахаридите ги опкружуваат клетките на ткивата и ги штитат од бактериски и патогени ефекти. Ова е имуностимулирачки ефект на медицинското растение Ехинацеа врз човечкото тело. Покрај тоа, тие промовираат регенерација на ткивата.

Гликозид на кофеинска киселина го забрзува заздравувањето, ја зголемува отпорноста на телото на вирусни и заразни болести. Ехинацин - го забрзува заздравувањето на раните.

Овој ефект е поврзан со можноста на овие соединенија да ја потиснат активноста на ензимот хијалуронидаза, што доведува до антиинфламаторно и аналгетско дејство специфично за ехинацеа. Антивоспалителното и антимикробно дејство се зајакнува со содржаните хидроксицинамични киселини.

Друг лековит својство на ехинацеа е можноста да се спречи уништувањето на хијалуронска киселина во организмот - супстанција која ги исполнува меѓуклеточните простори и го спречува ширењето на вируси и бактерии од клетка во клетка.

Вклучениот инулин го активира имунолошкиот систем, ја зголемува подвижноста на леукоцитите во области со инфекција, ја зголемува растворливоста на имуните комплекси, како и уништувајќи вируси, бактерии и други микроорганизми.

Иако составот на ехинацеа како лековито растение, се чини, не е слабо проучен, но сепак крие многу тајни. Значи, неодамна се покажа дека ехинацеа содржи антиоксиданти. Сега многу научници внимателно ги проучуваат можностите на растението за борба против другите болести.

Погледнете го видеото: Aloe Vera ARGI. Aloe Vera ardzi (Април 2020).