Друго

Борбата против доцна лошо влијание на доматите: народни методи и алатки

Меѓу болестите на доматите, една од најчестите се смета за доцна лошо влијание или доцна лошо влијание. Кога оваа габична болест се појавува на грмушки од домати, веднаш можете да ги забележите неговите знаци - мали темни дамки на листовите, кафеави и лисја за сушење, како и зацрнување на одделни делови на стеблото. Со текот на времето, самите плодови почнуваат да се оцрнуваат, а грмушката пресушува и суши.

Најчесто, оваа болест се фаќа со домати за време на продолжено дождливо, студено и облачно време. Да се ​​обидеме да откриеме како да ја спречиме болеста во креветите, кои превентивни мерки треба да се преземат и кои методи на контрола да се користат со проблемот што веќе се манифестира.

Главните причини за доцна лошо влијание

Габични заболувања живеат од ширењето на спори кои се наоѓаат скоро насекаде. Градинарите треба да ги преземат сите мерки за да спречат развој на овие спорови, а по можност дури и да го намалат нивниот број. Постојат неколку фактори кои го поддржуваат ширењето на доцна лошо влијание:

 • Голема количина вар во почвата. Така што почвата не се кисело, летните жители го спроведуваат своето варовништво и понекогаш тие се премногу заинтересирани за овој процес. Вишокот вар во областа привлекува габа.
 • Задебелени насади со домати. Креветите со домати во стаклена градина, поради малата големина, изгледаат како непробојна џунгла од Амазон. „Климатските“ услови со такво култивирање во затворен простор, со недостаток на свеж воздух и зголемено ниво на влажност, се одлично место за развој на доцните пожари.
 • Ненадејни промени во ноќните и дневните температури. До крајот на летната сезона, ноќите стануваат постудени. Промената на летниот врел ден во студена ноќ придонесува за голема количина на утринска роса, со што се зголемува количината на влага во креветите.
 • Имунокомпромитирани растенија. Во растенијата, како и кај луѓето, слабата од силната ќе се разболи порано. Со недоволно ѓубриво во почвата, растителните култури немаат некои елементи во трагови. Нивниот ослабен имунитет може да предизвика доцна лошо влијание.

Фитофтора превенција

 • Земјата од варовник на локацијата мора да се врати со додавање на тресет во летната куќа и голем речен песок во патеки.
 • При садење домати, неопходно е да се земат предвид претходниците и да се набудува ротацијата на земјоделските култури.
 • Кога садите садници од домати на кревети, јасно следете ги препорачаните интервали помеѓу растенијата и меѓу креветите за да спречите задебелување во иднина.
 • Со методот на стаклена градина за одгледување домати, не заборавајте за редовната вентилација на просторијата. Наводнување најдобро се прави наутро, така што влагата се апсорбира во почвата до вечер.
 • При ладно облачно време со високо ниво на влажност, воопшто не се препорачува да се напојат домати. Willе биде доволно да се олабави почвата во креветите.
 • Редовно се хранат со потребните микронутриенти со наводнување и прскање.
 • Користете прскање домати со разни биолошки производи или решенија од алтернативни рецепти.
 • Засади домати само на оние видови и сорти кои се отпорни на доцниот лошо влијание и други габични заболувања.

Прскање домати против доцна лошо влијание

Превентивното прскање на доматите е неопходно само наутро и во топло, суво време. Меѓу многуте различни лекови за време на лошо влијание, се препорачува да не се повторува истиот рецепт или лек од година во година. Оваа габична болест може да се прилагоди на различни состојби и средства.

Првото прскање треба да се изврши веднаш, веднаш штом ќе бидат засадени садници од домати. И следново - редовно 2-3 пати месечно.

Средства за контрола на доцна лошо влијание

 • Инфузија на лук со калиум перманганат. Зелените или сијалиците лук (околу сто грама) мора да бидат смачкани во состојба на пире и истурете ја со двесте и педесет милилитри ладна вода. По 24 часа, инфузијата треба да се филтрира преку двојна газа и да се додаде голема кофа со вода и 1 грам калиум перманганат. Оваа инфузија може да се користи два или три пати месечно.
 • Трихопол. Во три литри вода треба да растворите три таблети од оваа дрога и да го користите растворот на секои петнаесет дена.
 • Сурутка Серумот мора да се комбинира со вода во еднакви пропорции. Решението може да се користи секој ден, почнувајќи од вториот летен месец.
 • Пепел Попрскувањето со дрво-пепел се изведува двапати во сезона. Првиот пат - 7 дена по садење садници од домати, а вториот - за време на формирањето на јајниците.
 • Инфузија на расипана слама или сено. За да ја подготвите инфузијата, треба да користите расипана слама или сено (околу 1 килограм), уреа и кофа со вода. Во рок од 3-4 дена, растворот треба да се нанесе. Пред употреба, мора да се филтрира.
 • Млеко со јод. Прскањето со такво решение се врши 2 пати месечно. Треба да измешате 500 милилитри млеко, 5 литри вода и 7-8 капки јод.
 • Сол. Овој раствор се препорачува да се прскаат зелените домати 1 пат за 30 дена. За 5 литри гаџетка, додадете 1/2 чаша сол.
 • Решение на бакар сулфат. Се користи еднаш пред цветањето на растителни растенија. Во контејнер со пет литри со вода, треба да додадете една лажица бакар сулфат.
 • Квасец Се користат кога се појавуваат првите знаци на доцна лошо влијание. 50 грама квасец треба да се разредат во 5 литри вода.
 • Фитоспорин. Оваа дрога (во разредена форма) се препорачува да ги напои креветите во стаклена градина пред садење садници од домати. Можете да додадете "Фитоспорин" секој втор ден во вода за наводнување. И прскањето може да започне со формирање на јајниците и редовно да ги повторувате после една и пол до две недели. Подгответе го решението строго според упатствата на пакувањето.

Борбата против доцна лошо влијание во оранжерии

Болеста е полесно да се спречи отколку да се лекува. Ова важи и за доцна лошо влијание. Пред да садите садници во стаклена градина, вреди да се темелно исчистете и да се обработат. Подготвителната работа е да се отстранат пајажина и нечистотии од страничните и горните површини, при чистење на креветите од растителен отпад.

Се препорачува да се спроведе превентивна дезинсекција на стаклена градина со употреба на јаглен за горење и мало парче размавта од волна. Во таква пушава состојба, стаклена градина треба да се остави еден ден со врати и прозорци цврсто затворени.

Некои летни жители вршат пепел - прашина од тутун на стакленички постели или прскање со раствори на ЕМ-препарати.

Погледнете го видеото: Words at War: Eighty-Three Days: The Survival Of Seaman Izzi Paris Underground Shortcut to Tokyo (Април 2020).