Цвеќиња

Азарина

Azarina (Asarina), или Maurandia (Maurandia) - убаво цветни кадрава повеќегодишна од семејството Podorozhnikovye или Norichnikovye. Постојат околу 15 видови на ова растение. Родното место на азарин се смета за Мексико, Калифорнија и средниот дел на САД. Најчесто, азаринот се одгледува како годишен. Одлично за вертикално градинарство. Може да порасне до 4 m во должина и да се искачи до 1,5 m по должината на потпората. Азарина совршено ги украсува вертикалните структури во градината и ги прави пооригинални и интересни. И покрај фактот дека азаринот не е толку лесен за грижа, можете да го одгледувате со набудување на голем број апсолутно не комплицирани правила.

Опис на растението азарин

Стеблото на растението е многу разгрането и може да расте од 3 до 7 m, притаен и високо кадрава. Пукањата и винова лоза можат да се фатат за поддршка благодарение на тенките намотки за извртување и цврсто се држат до неа. Листовите се светло зелена боја, можат да бидат голи и кадифени, триаголни и малку заоблени во форма, посочени на врвот, се здобиваат со форма на срце до основата. Цвеќе на синусите, тубуларни, единечни. Цветовите можат да имаат виолетова, розова, виолетова, бела или жолта нијанса. Цветањето трае од јуни до септември. Семињата зреат во кутии, имаат зашилена форма.

Расте азарин од семе

Сеење семе

Засадете семе од азарин за садници во зима. Бидејќи најмалку дванаесет недели треба да помине од садењето и пред да започне цветањето. Ако ова се направи подоцна, цветниот период ќе се намали значително и ќе започне многу подоцна од очекуваното. Почвата за садење семе од азарин треба да се подготви порано, треба да вклучува песок, тресет, лиснато почва и хумус (сите во еднакви количини).

Пред садењето, почвата мора темелно да се калцифицира во рерната со полн капацитет 10 минути, а потоа истурете раствор од манган и оставете да отстои уште еден ден. Ова целосно ќе ја ослободи почвата од сите видови на штетни бактерии кои можат да предизвикаат различни болести. Откако почвата треба да се рашири рамномерно во кутијата за садење и посипете ги семето на површината, на врвот со добар калциниран песок. И спреј од шише со спреј. Семето кутии мора да бидат покриени со пластична обвивка за да се создаде ефект на стаклена градина. Треба да се чисти секој ден околу неколку часа и да се остави почвата да проветрува. За три недели, семето треба да 'ртат. Ако тоа не се случи, тогаш кутијата мора да се отстрани на ладно место за еден месец, а потоа повторно да се пренесе во топла просторија за повторно ртење на семето.

Садници на Азарин

Откако ќе се појават првите пука, пластичниот филм од кутиите мора веднаш да се отстрани. Кога садници имаат две вистински лисја, треба да се садат. За да го направите ова, најдобро е да користите садови од тресет. Садници треба да се преместат на добро осветлено место и да се обезбеди редовно умерено наводнување. 2 недели по трансплантацијата, ѓубрива мора да се воведат во почвата, кои се најдобри сложени. Потоа, по уште 2 недели, треба да направите Агрикола. Кои ѓубрива да се изберат ќе помогнат да се разберат самите садници. За мали и бледи садници, потребен е азот, и ако растот е помал од нормалниот, тогаш треба да се додаде фосфор или калиум.

Две недели пред планираната трансплантација на отворено, треба да продолжите и да ги зацврстувате садниците. Кутиите треба да се извршат на свеж воздух. Почнувајќи од десет минути и постепено зголемување на времето дневно.

Садење азарина на отворено

Кога да се засади

Втората деценија од мај е најдобро време за садење садници на азарин на отворено. Во тоа време, почвата е веќе доволно загреана, а ноќните мразови се намалуваат. Азарина е топло-ovingуби-сè растение, затоа треба да го засадите во сончевиот дел од градината, каде што нема нацрти и силни ветрови. Но, под паладин, сонцето е подобро за растението, затоа, напладне, азаринот треба да биде во темница. Почвата треба да биде плодна, порозна и добро исцедена. Неутралната лигава почва е најдобро прилагодена.

Како да се засади

Јамите за садење садници од азарин треба да бидат лоцирани најмалку 60 см едни од други. Бидејќи растението е азарин, дефинитивно му е потребна поддршка. Азарина совршено ќе навивам по метална мрежа или жица, која мора да биде фиксирана во исправена положба. Откако садници ќе се навикнат на ново место и ќе станат посилни, мора да бидат врзани за подготвена поддршка.

Грижа за азарина во градината

Наводнување

Азарина е многу драга на влага. Ако времето е премногу топло, треба да се наводнува најмалку двапати на ден, наутро и навечер. Азарин, исто така, треба редовно прскање. По секое наводнување, неопходно е да се олабави почвата околу растението и да се отстранат плевелите по потреба. Со цел влагата да остане подолго во почвата, треба да ја прекривите почвата со мал слој тресет.

Fубрива и ѓубрива

За да може азаринот да расте силно, силно и здраво растение со долг цветни период, мора да се применат ѓубрива. Веднаш штом ќе се појават првите цвеќиња, неопходно е да се започне со хранење на растението со комплексни ѓубрива со висока содржина на калиум и фосфор. Повторете го ова ѓубриво треба да биде на секои 7-10 дена. Можете исто така да направите органски ѓубрива, пилешко легло е совршено за ова.

За да растението цвета пообилно и подолго, потребно е редовно да се отстрануваат исушените лисја и inflorescences, така што грмушката не ја троши својата сила и корисни материи на нив.

Болести и штетници

Садници од азарин можат да бидат погодени од габични заболувања како што е црната нога или гниење на коренскиот врат. Болеста може да влијае на садници од периодот на појава на приноси до моментот на формирање на 2-3 вистински лисја. Коренскиот врат на заразените садници станува темно, по неколку дена стеблото станува меко и се крши, а растението лежи на почвата. Откако ќе се манифестира болеста, здравите садници мора итно да се трансплантираат и да се третираат со раствор на фунгициди како што се Fitosporin, Maxim и Bactofit. Но, нема да биде можно да се заштедат наполнетите садници, мора итно да се отстранат.

Што се однесува до штетниците, aphids сакаат да цицаат сок од азарин. Таа го регулира клеточниот сок од сите воздушни делови на растението. Цветот ја губи својата привлечност, се деформира и пресвртува. Решенија на инсектициди (Fufanon, Karbofos, Bankol, Aktellik, Akarin) ви помагаат да се ослободите од овој штетен инсект. Обработката треба да се повтори неколку пати со интервал од 7-10 дена.

Видови и сорти на азарин

Најчестите сорти и видови азарин:

Качување на Азарина (Аскарина скандира) - Детален опис на овој вид беше даден погоре. Најпопуларните сорти од овој вид:

  • Мостови Бела - цвеќиња од оваа сорта се бели.
  • Anоан Лорена - сорта со невообичаено убави цвеќиња од темно виолетова нијанса.
  • Мистична роза - цвеќиња од оваа сорта се светло розови.
  • Црвен змеј - крвави или црвени цвеќиња.
  • Sky Sky - невообичаени цвеќиња кои имаат сина боја.

Азарина отворена (Asarina procumbens = Antirrhinum asarina) - во природата, овој вид азарин се наоѓа во југозападна Франција и северо-источна Шпанија. Пукањата се бескрајни, растат хоризонтално. Листовите се триаголни во форма, назабени на рабовите и светло зелена боја. Цветовите се цевки во должина околу четири сантиметри, бледо жолта боја. Фабриката е прилично отпорна на ладно и во октомври толерира негативна температура до 15 степени, но не долго.

Азарина антирилосветковја (Асарина антихиринифлора) - фабриката ќе помогне да расте до 2,5 m во должина. Листовите се мали во големина и имаат форма на срце. Цветовите се тубуларни, растат до 3 см и можат да имаат црвена, бела, небесно сина, светло виолетова боја. Фаринксот на цвеќето е забележан. Цветањето започнува во почетокот на летото и трае до самите есенски мразови.

Азарина Барклајана (Асарина Барклајана) - гранките пукања на лази можат да пораснат до три метри, а понекогаш и повеќе. Листовите се во облик на срце и се насочени на крајот. Цветовите се во форма на меурчиња, можат да бидат црвени, јорговани или розови. Фаринксот на светлосни нијанси.

Руменило Азарина (Asarina erubescens) - овој вид е притаен, должината на неговите пука вика до 4 м. Може да се искачат до врвот пеш и половина метри. Листовите се во форма на срце, кадифена и долга. Цветовите се бледо розова, тубуларна. Фаринксот е бел со дамки.

Азарина Пурпусии (Асарина пурпуси) - стеблата се тенки, растат не повеќе од 40 см. Листовите се во форма на срце, зашилени на врвот. Финти во форма на инка, виолетова или кармин боја.

Азарина Вислацена (Asarina wislizenii) - Оваа сорта има необични и интересни цвеќиња со сина или светло виолетова боја. Доволно голем за азарини.

Ако азарината е соодветно згрижена, таа ќе стане вистинска декорација на градината и ќе го воодушеви окото со своите невообичаено убави цвеќиња во текот на летото, па дури и есента.

Погледнете го видеото: Азарина "Марле марле" 2019 (Април 2020).