Растенија

Одгледувач на домашни нега Нолина или Скорнаја фотографија од шише од шише

Фотографија на нолини дома Како да се грижите за шише дрво

Нолина (лат. Нолина), скорпија, шише дрво, палма на слонови - повеќегодишно лигно тропско растение од семејството Агаве (лат. Agavaceae). Природното живеалиште е Мексико, јужниот дел на САД. Родот содржи повеќе од 30 растителни видови, главниот дел за кои ќе разгледаме во статијата.

Нолина е растение кое ги има сите можности за опстанок во пустината. Доаѓа од истите места како кактусите, и затоа има слични својства. Коренот не оди длабоко во земјата, туку е близу до површината. За да се акумулира вода на дното, нолин има продолжување на трупот - каудекс, благодарение на што може да преживее во услови на дожд двапати годишно. Листовите се кожени, така што тие фаќаат влага од воздухот, но практично не го враќаат назад.

Расте и се грижи за домашна нолина

Дома на растение на Нолина шише

Во услови на вештачки раст, најпопуларна е нолина свиткана. Itе се дискутира понатаму, бидејќи другите видови не се одгледуваат или растат само во услови на стаклена градина.

Нолина е егзотично висока фабрика. Кога се купува млад расад, се чини дека станува збор за голем примерок, иако неговата должина може да не надминува метар. Но, со текот на годините, фабриката се развива, расте интензивно, престанува да се вклопува на прозорецот, а потоа дури може да се одмори против таванот. Друга карактеристика на култивиран нолин е отсуството на цветни. Цветни се случуваат исклучиво во дивината - во стаклена градина, ова се случува исклучително ретко. Во станбени услови, ова е сосема нереална задача.

Нолина има многу позитивни квалитети: има благороден изглед, практично не треба да се грижи. Дури и кактусите кои се во можност да преживеат во сурови услови, бараат поголема грижа од ова растение. Но, постојат некои правила. Тие мора да бидат набудувани за таа да не умре.

Како да се грижиме за нолина дома

Нолина бокарнија во дизајнот на ентериер фотографија со цвеќе Нолина

Температура за бокарнија

Природното живеалиште на нолин е пустината. Ова значи дека таа сака топлина. Во лето, температурата на воздухот треба да биде 20-25 степени, во зима - 10-12. Може да отстапувате од препораките - главната работа не е да бидете постудени од 7 степени на топлина. Во текот на летото, Нолина се чувствува пријатно во градината на улица, ако нема врнежи од дожд и голема влажност.

Осветлување

За нолина е многу важно да се обезбеди добро осветлено место. Може да биде јужен прозорец, југо-запад. Ако растението се одгледува на подот, треба да го ставите на најсветло место. Садот може да се постави на директна сончева светлина и да не го засенува, бидејќи нолин светла сончева светлина не е страшна.

Со малку недостаток на светлина, зелените нема да почнат да бледнеат. Само растечкиот организам ќе ги насочи пукањата до прозорецот, што може да доведе до сериозно свиткување на трупот. За да го спречите ова, треба периодично да го ротирате тенџерето. Експертите препорачуваат да го свртите стрелките на часовникот 45 степени еднаш неделно. Ова им овозможува на растението да расте рамномерно. Ако се појави нарушување, може лесно да се поправи со вртење на садот во вистинската насока.

Како да се напои нолина

Фабриката најмногу се плаши од вишок на влага. Ова е единствениот начин да се уништи. Дури и механичкото оштетување не е толку страшно како вишокот вода, затоа што нолинот расте во пустината и во природни услови прима вода исклучително ретко.

Во пролет и лето, количината на влага треба да биде мала и контролирана. Се организираат максимум две наводнувања месечно. Ако водата се акумулира во тавата, таа се истура веднаш. Со намалување на температурата на воздухот, наводнувањето се намалува уште повеќе додека не се запре целосно во зима. Доволно снабдување со вода се чува во калдексот, а лисјата можат да добијат влага од воздухот. Само ако стеблото на нолина изгуби еластичност и збрчкано, можете да организирате мало наводнување.

Влажност на воздухот

Ова е опционален показател на кој не можете да обрнете внимание. Фабриката се чувствува одлично при секоја влажност, па затоа не е неопходно да се прска. Ако сакате да организирате слична постапка, треба да бидете сигурни дека водата е само на лисјата, а не на багажникот, бидејќи тоа може да предизвика да изгние.

Почва

Нолина сака воздушна, лесна почва што е добро заситена со воздух. Најлесна опција е да купите готов супстрат за сукуленти, кој се продава во која било продавница за цвеќиња. Треба да се додаде чакал или проширена глина за да се направи повеќе воздушеста и лесната. Ако сакате да го готвите сами, треба да мешате глинеста почва, хумус, песок и проширена глина во сооднос 2: 2: 1: 1. Исто така, се препорачува да додадете активиран или јаглен во смесата - ќе ја збогати почвата.

Како да се хранат шише од дрво

Ексклузивно во лето, дрвјата со шишиња се хранат со вкусни мешавини со фреквенција од две до три недели.

Видео за трансплантација на Нолина

Колку често се одвиваат трансплантации?

Едно младо растение бара трансплантација годишно во пролетта со цел малку да го зголеми тенџерето. Колку повеќе возрасен нолин станува, толку помалку трансплантации се потребни. Кога растението ќе достигне 15-20 години, трансплантацијата е практично невозможна, бидејќи е многу голема, со развиени корени. Направете го ова само во итни случаи, кога гниењето на трупот, почнува коренот. Во други случаи, заменете го горниот дел од капакот на почвата.

Како да изберете тенџере за bokarney?

Како да се грижиме за нолина дома Правилна трансплантација

Не сите садови се погодни за нолин, со оглед на тоа што растението е каудекс, може да преврти некои контејнери и да се влоши во други. Изберете широк и низок брод што има дренажни дупки подолу. Ширина со висина треба да има сооднос 1: 3. Една третина од тенџерето е исполнето со дренажа (проширена глина или чакал).

Ако нолина се купи во тенџере со низок квалитет, треба да ја трансплантирате. Извадат растение со земјена грутка и го садат во нов тенџере 1-2 дена. Дебело стебло со каудекс нема да умре ако не е во почвата некое време. Дури и ако трансплантацијата се спроведува за младо растение, не постои посебна опасност.

Изберете широк тенџере, пополнете го со дренажа, пополнете го земјата и засадете го растението. Треба да разберете дека земјата на Нолин е потребна онолку колку што корените ќе бидат потопени во неа. Сè друго е исполнето со дренажа. Во спротивно, може да се појави закиселување на вишокот на земјиште. Мора да се запомни: нолин има површински корени, затоа не треба голема количина на подлога. Вишокот на почва ќе донесе само штета.

Засадување на нолини во тенџере

По подготовката на тенџерето и почвата, можете да засадите растение. Се отстранува од стариот тенџере, се чисти од подлогата за да ги провери корените и трупот за гниење. Ако Нолина пристигнала по продавницата, може да се полни со вода, па затоа треба да стои и да се исуши неколку часа. Ако се открие гниење, се сече со стерилен нож, исекот се третира со кршен активиран јаглерод.

Над дренажата се прави мрак почва, каде ќе се засади дрво. Потоа го замаглуваат ова место, ставаат нолина, ги исправаат корените и ја посипуваат со земја за да се направи растението вертикално. Ако има личност која може да помогне, подобро е да го привлечете.

Потребно е да се следи за време на садењето, така што стеблото не пропаѓа во земјата, во спротивно ќе стане катастрофа за растението. Се случува градинарите да се обидат да ги сокријат декоративните недостатоци на трупот со тоа што го кријат во земјата. Со нолина, ова е строго забрането. Не плашете се - со текот на времето, мааната ќе прерасне, станувајќи речиси невидлива.

По садењето, земјата повторно е засилена за да го поправи растението. Ако тоа не помогне, стеблото е украсено со прекрасни камења од камчиња и тежок украсен материјал што може да ја задржи тежината на младо дрво.

Првите два или три дена се стресни за младото дрво, па затоа треба да се одржи во сенка, оставено без наводнување. Ако донесете нолин од продавницата каде што беше поплавено, почнавте малку да изгние, наводнување за 1-2 недели е забрането.

Групен слетување нолин

Декоративната нолина не се сомнева. Но, ако садите група растенија во еден тенџере, можете да добиете вистински уникатен изглед што ќе го направи домашниот агол посебен.

3-5 здрави растенија се засадени веднаш во еден тенџере, обидувајќи се да соберат примери на нолин кои имаат иста возраст. Зеровите се засадени на минимално растојание едни од други, така што малку се допираат.

Постепено, стеблата растат во висина и ширина, обединувајќи се во едно дрво со интересен изглед. Карактеристична карактеристика на составот ќе биде присуството на многу врвови, што може да се направи на исто ниво или на различни нивоа, намерно садење растенија со различни големини. Ова ќе го направи изгледот поинтересен. Многу растенија ќе се спојат во една моќна и густа, а на врвот ќе се разликуваат во многу различни гроздови на тесни долги лисја, паѓајќи во форма на зелени прекрасни паника.

Како да го трансплантирате нолин, погледнете во видеото:

Главните проблеми во одгледувањето на нолините

Ова растение е различно по тоа што практично не е подложно на напади на опасни болести и штетници. Главните проблеми се појавуваат исклучиво како резултат на неправилно одгледување на нолин, и тие можат брзо да се поправат.

Штетници

Штетниците се исклучително ретки за нолин. Ако растението е во услови на слаба осветленост или е прекумерно напојувано, може да биде нападнат од инсекти од скала, трипс и грини од пајаци. Последниот паразит се наоѓа најчесто, бидејќи во врелото лето инфицира други растенија од кои може да се движи. Неопходно е да се отстранат сите штетници од лисјата. Памук се навлажнува со вода со сапуница и се пренесува низ зеленото зеленило. Потоа, стекнете актелик или други инсектициди со кои се третира растението. Потоа, тие ги поправаат растечките услови (ја зголемуваат влажноста, ако зборуваме за пајакот Мите) и бидете сигурни дека паразитите не се појавуваат.

Болести на Бокарни

Болести се јавуваат ако нолин се одгледува во услови на недоволна сончева светлина и вишок на влага. Ако ги елиминирате грешките во грижата, болестите ќе исчезнат сами.

Главните грешки при грижата за домашната нолина

 • Губење на еластичност на лисјата, нивно сушење. Се јавува поради покачена температура и премногу сув воздух. Тие третираат нолин, преуредувајќи го растението на ладно место и ги прскаат листовите со вода.
 • Совети од сув лист, збрчкано стебло. Проблемот е недостатокот на вода, која се надополнува со едноставно наводнување.
 • Лист боење во кафеава боја, паѓајќи. Се јавува поради вишок на влага - наводнување е намалено.
 • Стеблото полека расте. На Нолина му требаат ѓубрива затоа што нема хранливи материи за раст.
 • Стеблото е покриено со гниење. Проблем се јавува како резултат на прелевање. Едноставно намалување на влагата е неопходно - треба да ја пресечете погодената област и да ја дезинфицирате, исушите, да бидете сигурни дека ќе го пресадите растението.
 • Caudex не се зголемува во дебелина. Проблемот се јавува со истовремено претекување и недоволна количина на светлина. По корекцијата, набудувајте ги промените.

Што да направите ако гниење на нолина корен

Рот се јавува само ако сопствениците претераат со наводнување. Веднаш штом ќе забележите опасност, треба веднаш да дејствувате. Фабриката е ослободена од тенџерето, коренот внимателно се испитува, сите расипани области се сечат со дезинфицирана алатка, деловите се третираат со слаб раствор на калиум перманганат.

Дури и ако нолина веќе нема никакви корени, не очајувајте: санирајте го трупот и повторно искоренувајте го растението. За да го направите ова, засадувајте страшно со чиста свежа почва за кактуси, а тенџерето пред ова е дезинфицирано или со истурање зовриена вода или испирање со раствор од калиум перманганат. По садењето, во никој случај не го напојувајте растението една до две недели. Наводнување продолжува постепено, само малку мокрење на почвата, но во никој случај не го напојувајте трупот на растението. Со текот на времето, дрвото од шишето ќе се вкорени.

Репродукција на нолин од страна на страничните процеси

Како да се пропагираат нолинните странични процеси

Интересен начин за множење на нолин е да се користат странични процеси. Многу одгледувачи на цвеќиња успешно добиваат нови растенија од процесите што се појавија на трупот на дланката од слонова коска.

 • За да го направите ова, доволно е внимателно да го расипете страничниот процес и да го ставите во корен раствор.
 • Проверете дали ќе изгние. Ако тоа се случи, не се вознемирувајте: само извадете ги листовите оштетени од гниење и ставете го процесот повторно во вода.
 • Корените не се појавуваат веднаш, треба да бидете трпеливи, да ја промените водата така што да биде свежа.
 • Кога се појавуваат мали корени, не брзајте да го засадите растението во тенџере, оставете ги да растат малку повеќе.
 • Кога корените растат барем половина сантиметар, можете да засадите ново шише дрво и да се грижите на вообичаен начин: следете ја влажноста на подлогата, но спречете стагнација на вода.

Расте нолина од семе

Нолина од семето Нолина семиња фотографија

Почест начин за размножување на нолин дома е да расте од семе.

 • За да 'ртат семето на bokarneya изберете широк рамен сад, дното е исполнето со перлит или речен песок.
 • Истурете на врвот 2-3 см специјална подлога за сукуленти со мешавина од песок и активиран јаглерод. Истурете чист песок одозгора. Импрегнирајте ја почвата со циркон и епин.
 • Бидејќи семето на нолин е големо (со дијаметар од 4 мм), потребен им е продолжено натопување. Тие се чуваат во раствор од циркон со епин 10 часа, а потоа се истураат на песок во тенџере и се покриваат со целофан.
 • Стаклена градина мора да се стави на место каде што најмалку 25 степени, така што ртењето е со висок квалитет, брзо. Секој ден треба да организирате вентилација, избришете го кондензатот од филмот.

Нолина растат од садници за фотографии од семе

Ртење на нолин семе е нерамномерна. Кога се појавија садници, треба да почекате да никне зелјето доволно, тогаш со помош на чепкалка за заби го спушти. Вие не можете да го одвоите никнува од семето, бидејќи последното содржи максимална количина на хранливи материи потребни од младата фабрика.

Кога еден месец ќе помине по појавата на садници, на филмот се става превртена пластична тенџере со дупки, така што делумно ја задржува влагата. Кога никулци на нолина се стари два месеци, тие се нуркаат. Младите растенија се целосно засадени во независни садови само откако ќе достигнат возраст од шест месеци.

Како да се пропагира нолин

Нолина е прекрасно егзотично растение на кое не е потребна посебна грижа. Willе биде убава декорација на селска куќа или простран стан, како и елитен канцелариски простор, конференциска сала.

Видови на нолинчиња со опис и слика

Нолина лонгифолија Нолина лонгифолија

Фотографија на Нолина лонгифолија Нолина лонгифолија

Големо растение, кое се карактеризира со моќна кора во форма на плута, испреплетена со пукнатини. Расте до 3-4 метри. Поголемиот дел од трупот содржи остатоци од стари исушени лисја.

Нолина ја наведна Нолина рекурвата

Нолина ја наведна фотографијата на Нолина

Стеблото на дрвото има шише под оток. Над растението слабо гранки. Дебелината на стеблото достигнува еден метар. Врвот на дрвото е формиран од линеарни лисја во форма на лента, собрани во розета. Карактеристиките на листовите се како што следува: темно зелена, кожена, синусна, тесна (до 2 см), долга - до 1 м Под природни услови, за време на цветни во лето, нолин е покриен со крем-боја цвеќиња кои формираат паникуларни соцвети.Популарното име на свиткана нолина е „слонова нога“ поради формата на стеблото и „опашката од пони“, бидејќи врвот е формирана од бујна пакет со голема долга зеленило.

Нолина Линдемира Нолина линдехамеријана

Фотографија Нолина Линдемира Нолина линдехамеријана

Луѓето се нарекуваа „жица на ѓаволот“, бидејќи густите лисја повеќе од еднаш станаа пречка за скитник и не пуштија раце. Ова е многу ниско растение со багажникот скоро без вид.

Нолина matapensis Нолина matapensis

Фотографија Нолина matapenskaya Нолина matapensis

Дрвото Бергасово е исто така наречено, расте до 2 м. Кога лисјата се исушат, тие се на стеблото долго време додека не паднат.

Погледнете го видеото: Kako zasaditi ananas How to grow a Pineapple - cat included! (Април 2020).