Растенија

Детален опис на цвеќето алисум

Alyssum е тесно поврзана со претставници на семејството Зелка. Фабриката цвета луксузно, во процес на цветни зрачи арома на мед. Таа е идеална за оние кои претпочитаат ниско цвеќе. Ова скромен повеќегодишно растение има околу стотина видови од кои можете да го изберете вистинскиот.

Надворешно одгледување на цвет од семе

Во културата, се одгледуваат и годишни и повеќегодишни алисум. Бујните грмушки изгледаат добро во цветните леи и саксија, висат цвеќиња и ластари од садови за виси и фиоки изгледаат добро.

Се одгледува главно на отворено. Терминот и методот на садење зависи од климатските услови на регионот. Расте и садници и садници од семе, кои се ставаат директно на отворено.

Alyssum мирисна - цвет за градината

Кога да започнете да садите повеќегодишно растение?

Директното слетување на отворено се изведува на почетокот на мај. Но, искусните градинари советуваат да започнат со садење семе во ноември, така што материјалот за садење е добро зацврстен, а во пролетта дава добри пука.

Растените и зацврстени садници се ставаат на отворено на крајот на мај, избирајќи добро осветлено место, бидејќи ќе се развие слабо во сенка. Alyssum е топло-lуби-сè растение, се чувствува добро меѓу добро загреаните камења и плочи.

Климатските услови влијаат на времето на садење алисум на отворено. Неопходно е во овој момент земјата да се загрее добро, а опасноста од мраз на почвата да заврши.

Годишните сорти растат успешно во сите региони, но повеќегодишните не издржуваат ладни зими. Ако зимските температури паднат под 15 степени, тогаш тој ќе умре.

Алисиум цвета во дворот

Кои методи најдобро се садат?

Alyssum може да се сади на еден од два начина: расад или семе. Семето добро ртат на отворено во региони со блага клима. На места каде што пролетта е кул, цветот е засаден во садници. Семињата за садници се сее во март или почетокот на април. Со соодветна грижа, првите пука се појавуваат за една недела. Кога зелевите ќе станат посилни, тие се засадени во градината.

Процесот на одгледување директно од семе е многу едноставен. За да го направите ова, едноставно дистрибуирајте го саден материјал на површината на подготвената почва и малку притиснете надолу со раката. Откако ќе се појават пука, треба да се разредат ако е потребно. Седум недели подоцна, алисумот ќе цвета.

Треба да се одржи доволно растојание помеѓу цвеќето, бидејќи тие брзо се развиваат во ширина.

Методот за сечи се користи исклучително ретко. Долгите пука се сечат од возрасни грмушки и се одгледуваат во мешавина од песок-тресет. По садењето на отворено, грмушките се ставаат под стаклена тегла, фабриката често и умерено се напои.

Методи за нега

Alyssum припаѓа на скромен растенија и не бара комплицирана грижа. За да го развивате добро, ќе ви требаат:

 • редовно наводнување;
 • олабавување на почвата;
 • ѓубрење;
 • градинарски
 • отстранување на плевел.
Фотографија од блиску до цвеќе Алисум

Фабриката треба редовно да се напои, при топло време, наводнување треба да биде обилно. За да утврдите дали да вода, само ископате ја почвата до длабочина од 4 см, ако е суво таму, тогаш дојде време.

Неприфатливо е влагата да стагнира во почвата, почвата мора да биде пропустлива. Со голема влажност, растението умира.

За време на периодот на активен раст на зелената маса, растението треба да се оплоди. За ова, се користат азотни ѓубрива. Можете да ја користите следнава мешавина:

 • една лажица Агрикола;
 • иста количина на уреа;
 • 10 литри вода.

Сите компоненти се мешаат и оплодуваат цвеќиња. Годишните цвеќиња треба да се хранат почесто. За една сезона се потребни четири преливи, за прв пат да бидат оплодени пред цветни. Правилниот пристап кон постапката за ѓубриво ќе ви овозможи да добиете бујни грмушки, изобилно закочени со цвеќиња со мала големина.

Со помош на градинарски, можете да им дадете на грмушките добро негувани изглед. Првиот пат да се пресече растението е подобро во пролет. Во тоа време, сушените пука и педанките се отстрануваат, а исто така ќе треба да се отстранат и слабите и заболените гранчиња. Грмушките што пораснаа во текот на летото треба редовно да се исекуваат, така што цветот зазема декоративен изглед. Ова бара исечување на големи гранки, оставајќи околу три сантиметри од тоа.

Крстоносни болви и молци од зелка можат да го нападнат. За да се избегне ова, грмушките треба да се третираат со раствор подготвен од десет литри вода и една супена лажица суштина од оцет. Од гасениците се користи сапун раствор со додавање на тутун.

Alyssum во дизајн на пејзаж

Употребата на Алисум цвет во дизајнот

Alyssum изгледа добро во дизајнот на пејзаж како растение во позадина. Наспроти нејзината позадина, тие изгледаат спектакуларно:

 • лалиња;
 • ириси;
 • Лилјани
 • phloxes.

Цветот е идеално комбиниран со пелагониум, бегонија, петунија, салвија. Во дизајнот на пејзаж, алисум се користи за украсување на карпести градини и мешалки. Исто така се користи како постројка за покривање. Ампел видови се одгледуваат за украсување балкони и летниковци. Исто така, може да се користат некои сорти на цвеќе, како што се бел, карпест, морски, снежен тепих и други.

Alyssum е бујна цветна фабрика што ќе украсува која било градинарска парцела. Цветните грмушки изгледаат спектакуларно на цветните леи, цвеќињата можат да бидат со многу различни бои

Погледнете го видеото: Штипскиот Музеј ја отвара првата Историска поставка (Април 2020).