Храна

Равиоли - италијански кнедли без месо

Равиоли со сирење, урда и зелен кромид - традиционален рецепт за италијанска кујна. Според наше мислење, ова се кнедли без месо, или кнедли. Тесто од равиоли се подготвува на ист начин како и италијанските тестенини или тестенините од јајца. Сè што ви треба е свежо големо јајце, малку вода и висококвалитетно брашно. Тестото треба да испадне цврсто и нелепливо; неговата конзистентност зависи од големината на јајцето. Ако јајцето е мало, додадете малку ладна вода. Готови равиоли може да се замрзнат на табла со прав од брашно, да се стави во пластична кеса и да се чува во замрзнувачот неколку месеци.

Равиоли - италијански кнедли без месо
  • Време за готвење: 45 минути
  • Служби по контејнер: 3

Состојки за безжичен равиоли

Тесто за равиоли:

  • 1 пилешко јајце (+ 1 јајце за подмачкување);
  • 110 гр пченично брашно, с;
  • ладна вода (доколку е потребно).

Работи за равиоли:

  • 150 гр масно урда;
  • 80 гр тврдо сирење;
  • 55 гр зелен кромид;
  • сол, бибер.

Да достават:

  • павлака, свежи билки.

Методот на готвење италијански "кнедли" без месо - равиоли

За полнење на равиоли, ние го бришеме масното урда преку сито. Ако текстурата од урда е нежна и нема зрна, тогаш не треба да ја избришете, само мачкајте ја со вилушка.

Избришете го низ сито маснотии урда за полнење

Решетки тврдо сирење на парична казна ренде, додадете го кајмак. За полнење на равиоли, можете да изберете пармезан или пикантно сино сирење, така што ќе биде повкусно.

Додадете тврдо сирење рендано

Ситно исецкан зелен кромид, загревајте во тава во стопен путер, сол по вкус.

Кога сосниот кромид малку се олади, додадете го во садот со урда и сирење.

Промешајте го кромидот, додајте го во сад со урда и сирење

По вкус, сол и бибер пополнете го равиолиското полнење, измешајте ги состојките темелно, ставете во фрижидер.

Темелно измешајте го полнењето, сол и бибер

Ние правиме тесто за равиоли. Истурете во сад висококвалитетно брашно од пченица од тврда пченица, скршете свежо пилешко јајце, ако јајцето е мало, тогаш додадете лажица ладна вода.

Тестото изматете го за равиоли со рацете во сад, а потоа ставете го на масата, месете го додека не стане еластично и мазно. Ние ја покриваме пунџата со пластично капаче, оставаме на собна температура 30 минути.

Месете го тестото со рацете во сад, оставете 30 минути на собна температура

Поделете го тестото на половина. Посипете брашно на масата, извлечете тенок правоаголен лист.

Ние го добиваме полнењето на равиоли од фрижидер, го шириме со лажичка на лист, оставајќи празно место помеѓу порциите на полнењето.

Подмачкајте го празниот простор помеѓу топингите со сурово јајце.

Вториот лист исто така слабо го превртуваме, пополнувањето го покриваме со валаниот лист. Притиснете го тестото со прстите, исечете ги равиолите со нож или чаша тенка чаша.

Можете да ги изработувате равиоли на традиционален начин, како обични кнедли. За да го направите ова, исечете кругови со дијаметар од 8-9 сантиметри од тестото, ставете лажица за полнење во центарот и прицврстете ги рабовите.

Поделете го тестото на половина, излупете тенок правоаголен лист Ние го шириме полнењето на лист со лажичка Покријте го филот со втор валан лист

Подмачкајте ја двојната решетка на котелот со растително масло, ширете равиоли без месо. Пареа 5-6 минути.

Ние готвиме равиоли за неколку 5-6 минути

На масата сервираме равиоли со урда, сирење и зелен кромид со кисела павлака и свежи билки. Бон апетит!

Послужете равиоли со билки на масата

Ако тестото се тркала многу тенко, тогаш подобро е да се парат кнедли, манти или равиоли. Ако сакате да зовриете производи, тогаш треба да го превртите листот малку подебел, во спротивно кога готвењето равиоли може да пукне, а полнењето со сирење ќе се раствори во вода.

Погледнете го видеото: PRILOG OD POVRĆA - DINSTANE TIKVICE, MRKVA I PAPRIKE (Април 2020).