Цвеќиња

Правила за одгледување грмушки од кантарион и компетентна грижа за него

Кантарион, за разлика од својата дива роднина, нема лековити својства. Меѓу градинарите, тој е ценет за неговата декоративност. Неговите големи сферични грмушки стануваат спектакуларно украсување на која било лична парцела. За да може фабриката да има спектакуларен изглед, потребно е правилно да се грижи за тоа.

Најдобри сорти

Денес, науката знае повеќе од 300 видови кантарион. Во приградските области можете да најдете само неколку варијанти:

  1. Распрснувајќи Овој вид е популарен во Југоисточна Азија. Висината на една грмушка достигнува метар. Листовите се редовни јајници со големина до 5 см во должина. Светло жолтите цвеќиња се украсени со бројни големи stamens. Цветањето продолжува два месеци.
  2. Хукер Висината на сферичната грмушка може да достигне еден и пол метри. За време на цветното, покриено е со цвеќиња, чиј дијаметар достигнува 6 см. Тие се насликани во светло жолта боја. Поради големиот број на мали stamens, средината на цветот изгледа меки. Само растение кое наполнило три години, може да цвета. Не толерира студ, па затоа треба подобро да се покрие за зимата.
  3. Бипартит. Широко дистрибуирани на Кавказ и во Западна Европа. Грмушката од кантарион од оваа сорта расте до еден и пол метри во висина. Цветањето започнува кон средината на јуни и трае еден месец. После три години, овошјето се појавува на растението. Тие имаат декоративен изглед.
  4. Бригаден. А карактеристична црта на оваа сорта се сјајните издолжени лисја со жолто-зелена боја. Малите златни цвеќиња ја покриваат грмушката во рана пролет. Висината на грмушката ретко надминува 30 см Преферира сончеви области со светло исцедена почва.
  5. Каликс Се смета за најнеобична сорта. Во висина не надминува 30 см. За време на цветниот период, тој е покриен со големи цвеќиња до дијаметар од 7 см. Цветањето продолжува во текот на летото.

Кантарион може да се користи како жива ограда. Неговите големи грмушки сигурно ќе се заштитат од yingубопитните очи. Главната работа е да се следат едноставните правила на грижа за растението.

За приградските области, подобро е да се избере calyx hypericum. Тоа е скромен и не бара посебна грижа. Може да се сади на падини за зајакнување на почвата.

Правила за слетување

Засадување и грижа за грмушкото кантарион не бара посебни вештини. Дури и неискусен одгледувач може да се справи со ова. Фабриката добро се репродуцира со сечи. За време на слетувањето, мора да следите одредена низа активности:

  1. Купените или исечени сечи мора да се стават во чиста топла вода две недели. За тоа време, на нив треба да се формираат корени.
  2. Петиолите со кореновиот систем се пресадуваат во мали садови исполнети со земја. Почвата е составена од песок и тресет, земена во идентични пропорции.
  3. Во оваа состојба, подложно на редовно наводнување, сечињата треба да поминат цела зима.
  4. Во пролетта, растенијата можат да бидат засадени на отворено. За да го направите ова, ископајте мала дупка, на дното на која се истура слој на хумус.
  5. Не вреди да се закопа стеблото длабоко. Доволно е да се затвори кореновиот систем. Добро залепете ја земјата и истурете топла вода.

Ако садењето и грижата за грмушки hypericum се спроведе правилно, тогаш цвеќињата ќе се појават во првата година. Дека тие нормално зимаа, треба да бидат покриени со неткаен материјал, на пример, распон.

Основни препораки за нега

Кантарионо растение кантарион. Грижата за тоа се состои во редовно наводнување и плевење на плевелите. Во пролетта, може да се храни со минерални ѓубрива. Добро реагира на воведувањето на нитрофосфат во првите две години на раст.

Пред зимувањето, фабриката мора да се исече. Отстранете го целиот воздушен дел. Останатите вратови покриваат. За ова, се користат неткаен материјал, паднати лисја или сува трева.

Како што расте кантарион, потребно е да се отстранат сувите лисја од него и да се отсечат оштетените гранки. Во ретки случаи, на лисјата се наоѓаат темни дамки. Ова укажува на инфекција на 'рѓа габа. Погодените лисја се отсечени и сигурно изгорени. Дури и со добра грижа, по три до пет години, растението ја губи својата декоративност, така што садењето треба да се ажурира.

Кантарион е украсна грмушка со одлични украсни својства. Изгледа одлично на падини или во близина на ограда. Со соодветна грижа, ќе ве воодушеви со брзо цветање.

Погледнете го видеото: ИЗГРАДБА НА ЕЗЕРЦЕ ВО ГРАДИНАТА (Април 2020).