Летна куќа

Цветна градина во земјата со свои раце

Создавање цветна градина во летна куќа е интересна работа, но бара одредено знаење и вештини. Соодветна цветна градина не треба да обединува во својата област огромен број цветни тревни растенија и грмушки. Алејата, предната градина или градината можат да станат убави и хармонични дури и кога садите само неколку видови цвеќиња. Главната работа е правилно да ги поставите штандовите на страницата. Самата подготовка и создавање на цветна градина може да се подели на неколку компоненти.

Како сами да креирате цветна градина

Избор на стил

Пред садење цвеќиња, се препорачува да се утврди опцијата за цветна градина. На пример, цветна градина во редовен стил значи јасни контури и линии, геометриски обрасци кои пренесуваат растенија на цветни леи, попусти, тезги и како граница. Пејзажниот состав се карактеризира со мазни линии и контури, како во каркери и мешавини.

Правилниот избор на растенија

Пред садење на кое било растение, треба да изберете место, да го проучите составот на почвата на локацијата, да направите соодветно ѓубрење. Ова важи и за цветните насади. На крајот на краиштата, секоја култура на цвеќиња има свои индивидуални карактеристики и преференци - тоа е светла сончева светлина цел ден или делумна сенка, сува почва или влажна, плодна или не многу хранлива. При изборот на растенија за цветна градина, многу е важно да се земе предвид сето ова и да се изберат култури што се блиски во согласност со барањата, кои ќе се чувствуваат удобно со своите соседи во цветницата и во услови на постојната летна куќа. Ова е единствениот начин да се постигне бујна цветни и атрактивен изглед на растенија во текот на целата летна сезона.

Цветна форма и распоред

Пред да изградите цветна градина, се препорачува да го дизајнирате на парче хартија. Прво, треба да одлучите за неговата форма. Во зависност од достапната површина на земјиштето во земјата, цветната градина може да биде тркалезна, овална, правоаголна или во форма на елипса. По изборот на формуларот, можете да продолжите со означувањето на земја.

Најлесен начин е да направите тркалезна марка. Мала дрвена колче е управувана околу средината на идната цветна градина, едниот крај на јажето е врзан за неа, а друг мал штип за другиот. Со помош на таков необичен „компас“ лесно е да се исцртаат границите на кругот на површината на земјата. Може да се направи мал круг со скратување на должината на јажето, и голем круг со додавање на истиот.

Користејќи ги истите штипки и јаже, означени се различни геометриски форми, од кои некои се прилично едноставни (како квадрат или правоаголник), а со други ќе мора да поминете малку повеќе време (како со елипса). Откако ги утврдив границите, се препорачува веднаш да се направи вдлабнување со помош на лопата околу целиот периметар или на обемот на територијата. И, така што контурите на цветната градина се јасно видливи, треба да ширите петнаесет-сантиметарски слој на трева по должината на надворешниот раб.

Подготовка на почва на лице место

Пред садење на вегетацијата, почвата мора да се ископа, да се исчисти од плевел од трева и неговите делови, а потоа да се израмни со гребло и да се напои со многу вода. Грижата за цветната градина во иднина ќе се состои во редовно наводнување, олабавување на почвата и плевење.

Гама на бои

Растенијата во цветниот кревет се избрани во согласност со вкусот на неговите креатори. Може да биде цветен аранжман со исти нијанси на цвеќе или да се затвори во палета. Можете да засадите светли цвеќиња во соседството со бело, ова ќе создаде шарен и привлечен изглед. Наизменични цвеќиња не само во нијанси, туку и во висина, можно е да се создаде повеќестепена или брановидна површина од високи и ниски примероци.

Мирис

Цветната градина ќе стане уште попривлечна ако пријатна арома доаѓа од неа во секое време. За да го направите ова, можете да го посеете семето на цветни билки, кои ќе мирисаат во топло време (како мајчина душица и лаванда) и во облачно (како сребрена бесмртност) подеднакво убаво. Потребно е само однапред да го набавите потребниот семенски материјал.

Растенија за цветни леи во различни стилови

Дизајн на цветна градина не е само пријатна и одговорна задача, туку е и можност да научите како да создадете појава на континуирано цветни различни форми на растенија во текот на целата сезона. На пример, кога садат повеќегодишни култури, станува можно да се восхитуваме на нивната нежност во пролет, светлината и богатството на нијанси во текот на летото, и есенските бои со доаѓањето на септември. За секој стил, одгледувачите на цвеќе препорачуваат да изберете различни видови и сорти на растенија.

За рабатки, тие се најпогодни - космеи, градинарски маргаритки, лалиња, нарциси, лупини. Овие растенија можат да ги разликуваат контурите на тремот, патеки, патеки или места за одмор во татковината. Панси цветаат цело лето изгледаат одлично како цветна граница. И, еден континуиран цветни тепих може да се добие со садење цвеќиња многу блиску едни до други.

Погледнете го видеото: Забор для клумбы из старых автомобильных шин #деломастерабоится (Февруари 2020).