Цвеќиња

Неверојатни видови на лале

Постои легенда за лалињата, според кои среќата се внесува во пупка на жолта лале. Никој не можеше да достигне среќа затоа што пупката не се отвори. Кога малото момче како шеташе со својата мајка прв пат виде прекрасен жолт пупка и истрча кон него со среќна насмевка - се отвори лале. Оттогаш, се верува дека лалињата за подароци донесуваат среќа, или барем добро расположение

Како што се сеќавам сега, хероина на една симпатична стара комедија филм „Френдинг“ на две зла: "Девојче, што сакате повеќе: да ја свртите главата или да одите во земјата со нас"- Избрав летна куќа. Но, во тие денови, летните колиби беа сè уште летни колиби, односно куќи за одмор. Но, петнаесетгодишниот син на соседите во слетувањето, ми рече со сериозност дека ќе биде подобро ако го стрелаа, но тој немаше да одам нога во дача со своите предци ако е изгубено, овој компир ... не знам, можеби тој е еден од младата генерација, но фактот е дека даците во одреден момент се претворија во отскочна даска за битката за жетвата.

Лале Лилија

© quinn.anya

Vestетва, но без цвеќе е малку веројатно да се најде барем било која страница (земја или градина). Некој на мал дел сее нокти или „смешни момци“ и тоа целосно ги задоволува нивните естетски потреби, а некој крвта ја става 6 стотинки во континуирана парада на бои, немири на бои и форми.

Значи, драг читател, се надевам дека сега намерите на авторот се крајно јасни. Да, ќе разговараме за цвеќиња. Но, не само за цвеќињата, туку и за лалињата, и покрај невообичаените ... До 1980 година, сите беа обединети во групата наречена „Куќа“. Факт е дека цветањето сорти на оваа група се случи токму во времето кога со почетокот на стабилното топло време, жителите на градот веќе лето се движеа во нивните колиби. Tulip Cottage беше супергрупа на неколку различни класи. Во 1981 година, Меѓународната класификација на лалиња беше значително изменета.

Папагал лале (лале папагал)

Класификација на градина:

Група I - рано цветни

 • Класа 1. Едноставни рани лалиња
 • Класа 2. Тери рани лалиња

Група II - средно цветни

 • Класа 3. Триумф лалиња
 • Класа 4. Дарвин хибриди

Група III - доцно цветни. "Куќа лалиња"

 • Класа 5. Едноставни доцни лалиња
 • Класа 6. лалиња во боја
 • Класа 7. Засечени лалиња
 • Класа 8. зелени лалиња
 • Одделение 9. лалиња на Рембрант
 • Класа 10. лалиња од папагали
 • Класа 11. Тери доцна лалиња

Група IV - видови на лалиња и нивни хибриди

 • Класа 12. лалиња Кауфман, неговите сорти и хибриди
 • Класа 13. лале Фостер, неговите сорти и хибриди
 • Класа 14. лале Григ, неговите сорти и хибриди
 • Класа 15. Диви видови лалиња, нивни сорти и хибриди
Лале Тери доцна (лале двапати доцна)

Ајде да направиме кратка турнеја низ далите лалиња.

Едноставен доцна имаат класична форма на чаша цвет и изненадувачки богат спектар на бои. Речиси во оваа група можете да видите лалиња од која било боја. Овде ќе ги сретнеме сите таканаречени црни лалиња и меѓу нив и познатите Кралицата на ноќтаневеројатен чад сина Пандион и повеќе, и повеќе ... Што се однесува до нешто необично, тогаш те молам, постои такво нешто. На пример Пикче (слика). Тешко е да се опише оваа сорта; обидете се да замислите капа-цилиндер, превртен и избришан, па дури и јоргован во боја ... Или разновидност Храмот на убавината. Ова растение достигнува висина од еден метар, има стакло од 14 сантиметри и распрскувачки украсни лисја. Бојата на оваа сорта е лосос-розова, и нејзините три други мутации Руменило, Hocus Focys и Омилени храмови тие имаат розово-малина со жолта граница, соодветно, чиста жолта и богата боја на лосос. Според Меѓународниот центар за кромид култури во Хилегом (Холандија), 497 сорти се вклучени во класата Едноставна доцна, што е 20,9% од вкупниот број на сорти на лале.

Во последните месеци од Втората светска војна, нацистите направија блокада на вода на западот на Холандија, со што ги прекинаа сите резерви на храна. Последиците беа фатални. Според очевидци, за време на „гладната зима“ од 1944-1945 година, најмалку 10.000 цивили починале од неухранетост. Обично едно лице троши приближно 1600-2800 калории на ден. Но, во април 1945 година, некои жители на Амстердам, Делфт, Хаг, Лајден, Ротердам и Утрехт требаше да бидат задоволни со само 500-600 калории. Самите лампи од лале остануваат многу тврди без оглед на времетраењето на вриењето. Покрај тоа, нивната употреба предизвикува иритација во устата и грлото. За да ја намалите иритацијата, додадете, ако имало, малку моркови или шеќерна репка. 100 грама лушпи од лалиња - околу 148 калории - содржи 3 грама протеини, 0,2 грама маснотии и 32 грама јаглени хидрати. Значи, не многу вкусните светилки со лале, спасија многу Холанѓани од глад.

Лале Фуринг

Како што може да се види од името на групата број 6 - Лиливетветнија, овде принципот на обединување беше обликот на стаклото. Овие изненадувачки благодатни растенија, со висок раст (50-75 см) и пропорционално додавање, се крунисани со многу извонреден цвет со зашилени врвови на ливчиња и стегање на половината, потсетувајќи на формата на пупка од крин. Можеби Lilietsvetnye се најзгодни и софистицирани од сите лалиња. Цветната скала овде е скоро широка како во 5-тата група, - од чисто бело (Триумфатор на бело) и пенливо жолто (Точка на Запад) до кадифено виолетова (Бургундија) или скоро сина (Маутине) Бојата со крин е многу добра и за сечење и во пејзажот.

Патувајќи низ поранешната група „Колиба“, секогаш ќе одиме нагоре, како и да беше, со секоја следна класа нè чека нов емотивен наплив. "Постојат лалиња и има лалиња"и, како што велат во Одеса, ова се две големи разлики. Секако, за да го почувствувате ова, треба да ги видите. Во Холандија, на пример, во градот Лис, постои цела градина со лалиња, наречена Кикенхоф, каде можете да гледате непрекинато два пролетни месеци цветаат огромен број на најдобри нивни сорти. Ние немаме таква градина, ја немаме сè уште. Секако, се одржуваат изложби во Москва и некои други големи градови, туку да не се покажат чуда на селекција, туку за комерцијална активност и обичен градинар никаде да ги видиме овие забелешки Природни цвеќиња Па, јас се убедив дека овој напис не е губење мастило и хартија од луд колекционер, но содржи одредена придобивка, но ние ќе го продолжиме нашето патување и ќе влеземе во најмодерната, фантастично ефективна класа лалиња - Fringed.

Лале еднокреветно доцна (лалиња единечно доцни)

Во сите сорти од оваа класа, рабовите на ливчиња се украсени со кристален раб, што му дава на цветот уникатен шарм и, во исто време, предизвикува здруженија со тропски предаторски цвеќиња. Првите сорти на такви лалиња се појавија пред многу долго време, во триесеттите и четириесеттите години, но до крајот на шеесеттите години имаше многу малку од нив, околу еднаш во една деценија се појави нова сорта. Експлозијата се случи кога холандската фирма Сегерс Брос произведе и во рок од 7 години се истури на пазарот околу 40 нови лавици лалиња. Сакам да споменам оценки повторно Скапер (Скапер), Јохан Готенберг (Јохан Гутенберг) и Fringed Beauty. Првиот има толку необична боја за лалиња што, гледајќи ја секоја година, едноставно не може да се верува дека ова е дури и можно. Ова е нешто кафеаво-жолто-виолетово-незамисливо. Второто одделение во моментот е можеби најретката, а со тоа и најскапата. На прв поглед, нема ништо посебно, но внимателно гледајќи внимателно, ја разбирате убавината на овој цвет. Многу голема или прилично цврста, темна малина со широк крем-крем и зачудувачки раб - 3 см мустаќи. Сега точно знам што беше познатиот прв печатач. Но, најуникатната (се надевам дека ќе ми простат таква „економска економија“, затоа што предупредив дека нема доволно зборови) нè чека под третиот број: Рабна убавина, или, буквално, исечена убавина е единствена меѓу лалињата што, заедно со кристалниот раб, исто така има и териска форма. Да, точно така - искривена дво-тон скоро божур.

Лалево зелено цвеќе

Погледнете го видеото: Section 4 (Април 2020).