Фарма

Што им требаат на кокошките покрај храната?

Главниот услов за здравјето на живина има висококвалитетна и добро балансирана исхрана, во која природните додатоци мора да бидат присутни за ефикасно функционирање на имунолошкиот систем и подобрување на целокупното здравје на птицата. Сепак, неколку елементи се од витално значење за младите птици - ова е фин додаток за чакал и калциум.

Додатоци на калциум

Одредена количина на калциум е веќе содржана во добиточната храна за живина, но нема да биде излишно да додадете малку повеќе од овој минерал во исхраната, бидејќи лушпите од јајца се состојат од повеќе од 95% калциум. Поради оваа причина, ако калциумот недостасува во исхраната на кокошката, тогаш телото на птицата нема што да создаде школка и калциумот почнува да се мие од коските на птицата. Ова доведува до слаби кокошки и коски да станат кршливи.

Сепак, одлучувајќи да ја збогатите диетата за живина со калциум, треба да запомните дека не треба да го мешате додатокот на калциум со самата храна. Само истурете го во посебен фидер, така што птиците можат да уживаат во здрав додаток ако сакаат. Верувај ми, овој коритото за хранење ќе биде во побарувачка само за кокошки положување, а петелките и младите кокошки што не носат дури и нема да дојдат во чинија. Додаток на калциум може да се купи во продавницата, тоа е мелени лушпа од остриги. Можете да направите таков корисен додаток со свои раце од обични лушпи од јајца.

Не ја исфрлајте лушпата од јајце, подобро исечете го и истурете го во дополнителен фидер

Чакал (нерастворлив)

Кокошките немаат заби, а храната за нејзина асимилација мора внимателно да се исецка, а мудрата природа има свој начин на тоа. Ако птицата е слободна со своето движење, се шета низ дворот и собира мали камчиња, заземјува и ги проголта од земја. Меѓутоа, ако птицата е ограничена во движење, тогаш ова се најмалите камчиња што таа треба да ги понуди заедно со храната. И повторно, не мешајте добиточна храна и чакал, подобро е да ги истурите во посебен сад. Доколку е потребно, самите кокошки ќе пристапат кон коритото. Чакалот што го троши птицата се чува во мускулниот стомак и се користи преку ноќ за варење. Камењата се толку мали што слободно минуваат низ дигестивниот тракт на птицата.

Бидејќи во топлата сезона, кокошките редовно се ослободуваат на прошетка низ дворот, нема проблеми со чакал, а птиците сами го добиваат. Но, со доаѓањето на студеното време, земјата замрзнува, станува покриена со слој снег, а кокошките не добиваат пристап до камењата. Да се ​​реши овој проблем е прилично едноставен: пред почетокот на студеното време, соберете неколку кофи земја и чакал, ставете во пилешко кокошарник. Самите птици ќе ги ископаат камењата со вистинска големина.

Grитна мешавина

Мешавина од различни зрна е вистински третман за кокошки. Соените зрна треба да бидат 10% од вкупната диета на птицата: ова е помалку од една лажица на ден по пилешко. Оваа деликатес на птиците треба да се третира само на ладно време и само пред спиење, бидејќи варењето се одвива во текот на ноќта, а енергијата ослободена за време на варењето зрна ќе се користи за да се задржи птицата топла. Можете да купите мешавина од жито во продавница или да ја направите сами.

Купете различни видови зрна и измешајте ги во посебен сад.

Сушената млада глуварче заминува

Билките, вклучително и плевелите, се многу хранливи за птиците. Додадете сува рендана трева секој ден во исхраната, ова помага да се зголеми имунитетот на птицата, влијае на мирисот на ѓубриво и жолчките на јајцата се светло жолти.

Соберете глуварчиња во лето, исушете ги и исецкајте ги. Во зима, кога пилешкото нема можност да јаде свежа трева, можете да ја надополните диетата на вашата птица со оваа мешавина. Можете да ги користите не само глуварчињата, туку и другите билки што растат на вашата страница - магдонос, оригано, мудрец и босилек.

Погледнете го видеото: Остров - Острво 2006 Руски филм са преводом (Април 2020).