Храна

Фриттри за карфиол во рерна

Фритрите со карфиол во рерната се тенки, златни и многу вкусни. Карфиол, тепсија, креми супи се подготвени од карфиол, но палачинки, според мое мислење, испаднаа највкусни!

Фриттри за карфиол во рерна

Готвење палачинки, чизкерки или мали палачинки во рерната е многу поедноставно и полесно отколку пржење во тава. Прво, трошите значително помалку растително масло, ова ја намалува содржината на маснотии и го намалува бројот на калории по порција. Второ, шпоретот останува чист, затоа што сè се готви во затворена рерна, а не во тава, кога прскалки од масло летаат околу горилникот. Трето, кујната никогаш нема да мириса на изгорено масло, што е типично за пржење на шпоретот, само вкусен мирис на палачинки од зеленчук!

  • Време за готвење: 30 минути
  • Служби по контејнер: 3

Потребни состојки за правење fritters од карфиол:

  • 450 гр карфиол;
  • 120 гр моркови;
  • 50 гр кисела павлака;
  • 1 пилешко јајце;
  • 55 гр интегрално пченично брашно;
  • 20 мл маслиново масло;
  • морска сол, прашок за пециво, растително масло.

Методот на подготовка на fritters на карфиол

Ние ја исплакнуваме зелката од карфиол со ладна вода, ги отсекуваме inflorescences од трупецот. Цветовите се ставаат во сад за блендер, а дршката може да се остави за готвење супа од зелка или пилешка супа.

Ние ги миеме и анализираме inflorescences на карфиол. Ставете ги во блендер

Ние ги чистиме морковите, триеме на груб ренде, додаваме во блендер. Ако во вашиот блендер е инсталиран моќен процесор, едноставно исечете ги морковите на мали парчиња.

Ставете ги ренданите моркови во блендер

Следно, додадете малку павлака во зеленчукот. За диеталната верзија на садот, заменете ја павлаката со малку маснотии кефир.

Со неколку пулсирани подмножества, мелете го зеленчукот во пијалак.

Додадете павлака и исецка зеленчук

Потоа, додајте го јајцето во садот за блендер, што ќе служи како еден вид лепак што заедно го држи зеленчукот.

Додадете сурово пилешко јајце

Истурете суви состојки - интегрално брашно од пченица, морска сол по вкус, прашок за пециво на врвот на нож. Измешајте ги состојките додека не се изедначи. Патем, за диета мени, заменете го пченичното брашно со трици од овес или пченица.

Додадете брашно, сол, прашок за пециво. Измешајте додека не се изедначи

Пренесете го тестото во длабок сад, додадете дополнително девица екстра девственото маслиново масло, месете го тестото со лажица, а по конзистентност ќе изгледа како многу густа павлака.

Во сад, месете го тестото за фреттри од карфиол, со додавање на растително масло

Подмачкајте сад за печење или нелеплив сад за печење со рафинирано масло за готвење за пржење. Потоа ги шириме палачинките со лажица, оставајќи мало растојание меѓу нив, бидејќи при печење, палачинките малку ќе се зголемат.

Подмачкајте го садот за печење со растително масло и со лажица распоредете го тестото за фритори

Ја загреваме рерната на температура од 190 степени Целзиусови. Ставете ја тавата со палачинки на средина на рерната. Печете 4-5 минути од секоја страна - кога едната страна ќе се пржи, извадете сад за печење, внимателно свртете ги палачинките и повторно ставете го садот за печење во рерната. Не заборавајте да ја затворите вратата на рерната за да не ослободите топлина!

Печете палачинки од карфиол за 4-5 минути од секоја страна

Ние служиме топла палачинки од карфиол на масата, топли во топлината. Сезона по вкус со кисела павлака или грчки јогурт.

Фриттри за карфиол во рерна

Палачинки од зеленчук се одличен начин да се скрие несакан зеленчук во менито за деца. Малите пикови не можат да го одредат составот на вкусните палачинки, ако не ги вклучите децата во процесот на готвење.

Палачинки од карфиол во рерната се подготвени. Бон апетит!