Фарма

Nasturtium - уникатно растение за градината

Малку за nasturtiums

Неверојатен цвет - Nasturtium може да ја освои вашата имагинација. Родното место на настритумот е Централна и Јужна Америка. Еднаш овој цвет беше донесен во Русија од Холандија, а сега, Насттуриум украсува цвеќе, градини и лични парцели.

Цвет на нартуртиум

Преубави цвеќиња во форма на аспиратор, за кои беше даден Настуртиум со второто име - Капучин (хауба) - тенки пријатна арома и му дава на окото богата палета на светли, заситени бои. Цветовите можат да бидат двокреветни, едноставни, полу двокреветни, во зависност од видот на растението, од кои има повеќе од 90.

Цветовите Настуртиум се претставени во форма на букети и дури се јадат.

Букет со нартуртиум Настуртиум во саксија Сендвич украсен со цвет на нартуртиум

Настуртиум е повеќегодишно растение за јужните региони и годишно растение во руската клима. Бидејќи формата на нартуртиум е слична на лијана, се користи за украсување на огради, wallsидови, тротоари, веранди и арбори. Настуртиум ги инспирира поетите и уметниците да работат со нејзиното деликатно, миризливо цветни.

Корисни својства на растението

Ако ги наведете медицинските својства на овој уникатен цвет, можете да се изгубите меѓу разни корисни ефекти: инфузија и лушпа на настритум третираат бронхитис, бубрези, склероза, холелитијаза. Настуртиум убива патогени микроби, ги подобрува метаболичките процеси во организмот, имунитетот. Етерични масла на нартуртиум ја нормализираат циркулацијата на крвта во вените.

Дури и на вашата дача, настритумот ќе го заштити засадувањето на зеленчук од домати, зелка, краставици, компири, грав, тикви од штетници: бели цвеќиња, aphids, Колорадо компири бубачки и зелка белки. Нектурниот нектар ќе привлече корисни инсекти во градината. Покрај тоа, настритумот има добар ефект врз почвата.

Садење и грижа за нартуртиумите

Садењето на оваа прекрасна фабрика е можно со сеење во пролет на отворено, како и преку садници и со сечи.

Средината на мај е одлично време да се засади настритум. Доволно големи семиња на нартуртиум се поставени во дупки длабочина од околу 20 мм, помеѓу кои е забележано растојание од 0,25-0,3 м. 3 или 4 семиња се ставаат во дупка. Загрејте го настритумот со топла вода. По 7-15 дена, првите садници 'ртат.

Семе од настритум

Ако растете нартуртиум преку садници, главната работа е да го обезбедите со добро осветлување и да посеете семе во тресет садови со цел веднаш да ги пресадите растенијата во отворено тло со нив. По садењето на отворено, настритумот треба систематски да се напои обилно. Во иднина, фреквенцијата на наводнување е намалена.

Правилната грижа за настритумот вклучува воведување на природни, органски ѓубрива во почвата. Запомнете дека не можете да го ѓубриете настритумот со азот, бидејќи во овој случај, растот на лисјата се активира и покрај развојот на пупки. За да обезбедите здрави цветни пупки, треба да направите специјални ѓубрива. И, така што почвата и растенијата се здрави - користете само ѓубрива што се еколошки!

Сложеното органско-минерално ѓубриво "Reasil®" за цветни растенија со содржина на природни влажни киселини ќе ја зголеми осветленоста на цвеќето, ќе го стимулира активниот развој на лисјата и пупките, ќе го подобри фотосинтезата и дишењето. За подобро формирање на овошје и семиња, цвеќарницата „пупка“ е совршена подготовка - тоа е специјално течно ѓубриво со макро и микро елементи за изобилство цветни на украсни растенија.

Комплексно органско-минерално ѓубриво "Reasil®" за цветни растенија Специјално течно ѓубриво за стимулирање на цветни во растенија Цвеќарницата „пупка“

Доставете го нартуртиумот да ја украси вашата градина со прекрасни inflorescences на светли, здрави, лековити цвеќиња!

Настуртиум

Ви посакуваме пријатен ден на жетвата!

Прочитајте нè на социјалните мрежи:
Фејсбук
ВКонтакте
Соученици
Претплатете се на нашиот канал на YouTube: Lifeивотна сила