Растенија

Бабијана - скромен егзотични сијалички во затворен простор

Луковични растенија во затворен формат стануваат се попопуларни. Светло и долго цветни ќе ги задоволи сите одгледувачи, а садовите со искривени лисја по цветни може да се отстранат во ладен подрум и да заборават на нив до пролет. Бабиана е една од растенијата за fansубителите на живи букети, оние цветници кои можат да обезбедат кул зима и loveубов, пред сè, спектакуларно цветни. Егзотично и обилно цветање, со прекрасни лисја, оваа неверојатна култура во регионите со груби зими во собите го открива целиот свој декоративен потенцијал.

Во региони со сериозни зими, бабиана успешно се одгледува во соби.

Како изгледа бабун?

Многу необични луковични култури кои денес станаа theвезди на градините дури и таму каде што условите се далеку од тропските, дојдоа кај нас од Јужна Африка. Бабијана е една од таквите африкански егзотика. И покрај невидената убавина на цветни, тешко е да се нарече бабун многу популарен. Ова растение е откриено само за нас, но заради тешкотиите во земјоделската технологија, еден бебинец веќе покажува многу поголем интерес не како градина, туку како куќичка.

Дури и во јужните региони може да се одгледува само со прекривка од најмалку 20 см лисја за зима.Затоа, во културата на тенџере многу полесно е да се променат условите во зависност од фазата на развој, а растението во овој случај добива навистина оптимална грижа.

Името на бабиана директно укажува на потеклото на растението, а животните кои сакаат да уживаат во сочните светилки од оваа тропска култура. Латинското име на бабиана потекнува од бабуни - мајмуни кои растат растенија во татковината и ценат подземни светилки не помалку од вкусните плодови на најдобрите тропски дрвја.

Бабуни (Бабијана) припаѓаат на бројот на зашеметени луковични едногодишни. Тие често се споредуваат во однос на природата, формата на раст, зеленило и цветни со гладиоли. Но, разликите помеѓу овие култури се многу поголеми од сличностите. Сијалиците на ова растение се мали, со дијаметар само до 2 см, со густа влакнеста мембрана и изразен врат.

Бабуните произведуваат едноставни, директно или разгранети пука. Светли, не премногу долги, кадифени pubescent лисја со ребрести површина и видлива централна преклоп. Секоја сијалица произведува до 5 лисја, кои кога одгледуваат од група создаваат ефект на густо зеленило.

Цветањето на бабиана е елегантно и средно, но многу убаво. Во четкичките на inflorescence, ретко се наоѓаат доволно цвеќе, во форма на цвеќиња во форма на инка, кои цветаат од синусите на зглобовите со свиткани пубелии. Цевката е слабо изразена, периантијата се шири како bellвонче, изненадувајќи скоро подеднакво во лобусите, овални или овални. Три кратки stamens гордо се вадат во цветот. По цветни, врвовите со заоблени овошни кутии се врзани.

Ако ги следите вообичаените земјоделски техники со садење во есен, бабунот цвета во рана пролет. Со промена на датумите на садење и прилагодување на фазите на развој, подоцна или рано цветни може да се постигне.

Палетата на бои на бабун е доста ограничена. Овој кромид се поврзува првенствено со светла сенка на ладна јоргована боја. Меѓу сорти на бабиана не се невообичаени - бонбони нијанси на розова, овошни тонови на жолто-портокалова, па дури и црвена.

Ако ги следите вообичаените земјоделски техники со садење во есен, бабунот цвета во рана пролет.

Видови на бабиана за одгледување во собна култура

Во собната култура, бабуните претставуваат семејство на ирис (Iridaceae). И покрај фактот дека ова растение во природа може да се пофали со прилично голема разновидност на видови, само неколку растенија се користат во просторија (и во градина) култура.

Бабијана директно (Бабијана строга) - еден од најубавите типови на бебиња. Ниските пука со висина од само 30 см воопшто не прават растителен неопис. Широко xiphoid, од 15 до 20 см, лисјата со изненадувачки убав раб изгледаат како рамки тенки, но силни peduncles, на кои од 4 до 6 цвеќиња цветаат за возврат. Цвеќиња во форма на инка со доволно долги, малку поголеми од другите видови цевки, цветаат од синусите на здипли и пубесцентни зглобови. Со дијаметар до 4 см, цвеќињата се појавуваат многу светли, поради богатите виолетови или црвени бои. Овој вид на бабиана има многу варијанти, познати по нивните нијанси на бело-црвено-виолетова гама.

Црвена сина боја на Бабијана (Бабиана рубоцијанија) - Собир и се смета за ексклузивен поглед на бабун. Фабриката има чисто типичен изглед. Висината е до 30 см, директно пука со четка од цвеќиња од инка и xifhoid свиткани лисја не се издвојуваат. Но, малинарската боја на цветот со светло црвено грло и широки ливчиња од лисја привлекува восхитувачки погледи на акварелските соцвети.

Бабиана е мирисна (Мириси на Бабијанапорано познат како здипли бабиана (Babiana plicata)) - исто така многу убав поглед со средни, потесни лисја со темно зелена боја и директно пука. Благодатни ланцетни браќа ја истакнуваат убавината на елегантните тубуларни цвеќиња со тесни, широко распоредени ливчиња од корола. Заситените бои на акварел се потенцираат со жолта или бела точка на ливчиња.

Во продажба на бабун, најчесто, таа е претставена со мешавини од холандски избор што содржи неколку светилки со различни бои. Особено популарни се мешавините „Строга мешавина“ и „Нови хибриди“иако различни добавувачи може да имаат различни карактеристики на растенијата. Изборот на бабун во каталозите најдобро се прави според параметарот на бои на цвеќето.

Бабијана исправена (Бабијана строга).

Бабиана црвено-сина (Babiana rubrocyanea).

Ароматична Бабиана (мириси на Бабијана).

Услови за одгледување соба бабун

Со исклучок на студениот заспан период пред цветањето, на Бабинците нема да им требаат никакви тешки услови за да се рекреираат услови во затворен простор. Ова растение е фотофилно и термофилно, не премногу каприциозно, може да расте во секоја просторија.

Според циклусот на развој, бабуните се типични луковични од бројот на затворени простории. По цветни, растението полека преминува во сувиот заспален период, по што се пресадува во нови контејнери, се става на ладно додека не се појават пука и извадени во топлина и светлина за време на периодот на активна вегетација.

Исто така, постои поедноставена верзија на одгледување - без заспаната фаза, кога светилките се исфрлаат заради едно цветни и потоа се фрлаат. Во овој случај, бабун веднаш по садењето се става во услови за активен раст и се чува во нив до цветни.

Осветлување и сместување во внатрешноста

Добро осветлување е неопходно за бабуните постојано, освен за оние месеци кога растението е во безгласна фаза на суво застој. Распрснато, но светло светло за бебињата се создава и одржува и во зима, по садењето, и за време на активниот раст на педикулите, и до крајот на цветни и испуштање на лисја. Осветлувањето за оваа крушка треба да биде подеднакво светло. Но, бабунот е подобро заштитен од пладневните зраци на сонцето.

Бабиана се одгледува главно на прозорски прагови, во зима фабриката реагира позитивно на осветлување (со промена во времето на цветни), но природната светла светлина е посоодветна за тоа. На јужните прозорци, овој луковичен е непријатен, подобро е да го поставите бабунот на источните или западните прозорци.

Добро осветлување е неопходно за бабуните постојано, освен во периодот на одмор.

Температура и вентилација

За време на периодот на активен раст, бабиецот се чувствува одлично на собна температура, не се плаши од топлина, иако подолго цвета на температури од 20 до 23 Целзиусови степени. Максималната температура за оваа култура е подобро да се ограничи + 28 ° С.

На бабуните им е потребен кул период за да се подготват за цветни. Фабриката се става на температура од околу 10 Целзиусови степени веднаш по садењето, оставајќи во такви услови пред да започне пукањето. После тоа, фабриката се пренесува на нормални собни температури и вообичаена околина.

Бабијана е една од сијалиците што принудуваат чувствителност на остра промена во условите. Во фаза на стартување на цветни и цветни, таа не толерира нацрти, но недостатокот на свеж воздух не му користи на оваа убавина. Уредната вентилација со заштита за растението треба да биде што е можно почеста.

Нега за бебиња дома

Не можете да повикате бабун тешко да се грижи за кромид, но во собна култура е нешто чувствителен на сувиот воздух. Наводнување се врши внимателно и според стандардната шема, а горното облекување не бара посебни трикови. Редовна нега, која ја бара фабриката за време на периодот на активна вегетација, е можна дури и за неискусните градинари. Бабијана е погодна за оние кои сакаат да се запознаат со карактеристиките на одгледување на луковични и туберозни растенија во внатрешна култура.

Наводнување и влажност

За време на периодот на активен раст, на Бабиецот му е потребно активно и обилно наводнување во топлина и во добра светлина. Почвата не е дозволено да се исуши целосно, сушење помеѓу наводнувањата само горниот слој на подлогата во резервоарите. Препорачливо е да се исцеди водата веднаш по наводнувањето. Со добра дренажа, бабун може да се напои не со класичен метод, туку со потопување сад во вода за да се храни почвата.

По цветни, наводнување постепено се намалува и во фреквенцијата и во количината на вода, прилагодувајќи ги така што сè додека стеблото и лисјата не исчезнат, наводнувањето е целосно запрено. Сијалиците во периодот на целосна хибернација воопшто не се напојат, тие се чуваат во целосно сув подлога пред трансплантацијата.

За време на вашиот престој во ладно со наводнување, треба да бидете многу внимателни. Почвата во овој момент не треба да биде целосно сува, но пожелно е да се отстрани состојбата на подлогата над границите на светлосна влажност. Активниот развој на корените е поддржан од ретка, не обилна и точна наводнување. Нормалното наводнување се продолжува само откако фабриката ќе се извади во топлина.

Бабијана е чувствителна на сув воздух и обожава влажна околина. Фабриката претпочита да биде во затворен простор со индикатори за влажност од 50%. За Бабинците, и покрај работ на листовите, можете да користите уредно прскање од голема далечина. Во лето, прскањето може да се направи секој ден. Фабриката се чувствува добро при инсталирање на какви било домашни навлажнувачи, вклучително и ленти со влажен мов.

Луковици на бабун.

Оплодување и состав на ѓубрива

Fубрива за бебиња се воведуваат во фаза на активен раст. За растението, доволно е 1 хранење за 3-4 недели.

За Бабинците користат ѓубрива за светилки, или барем мешавини за цветни култури - со голема содржина на фосфор и калиум. Во текот на летото, 1-2 облекување може да се изврши со органски ѓубрива.

Сечење и обликување

За ова растение ќе биде потребно само навремено отстранување на сувите лисја и педанкелот. Бабиецот ги испушта лисјата во текот на сезоната на растење, активно расте зеленило по пукањето. Сувите лисја се сечат уредно со остар нож.

Трансплантација и подлога

Сијалиците во периодот на целосна хибернација воопшто не се напојат, тие се чуваат во целосно сув подлога пред трансплантацијата. Бабуните се трансплантираат годишно. Копањето светилки откако ќе умре дршката и чувањето нив надвор од почвата не е најдобрата стратегија, затоа што можете да изгубите саден материјал, а бабианата е многу подобро складирана во сува почва. По завршувањето на периодот на суво топло заспивање, во октомври, во вообичаено време на цветање, бабунот се отстранува од стариот сад, се прегледува, се отстранува суво и оштетено подрачје од корени и лушпи, трансплантирани во нов супстрат.

Бабуните никогаш не се одгледуваат во преголеми садови. Плитки садови со дијаметар од 10 до 15 см се избрани за нив, поставувајќи растенија во групи од 4-5 светилки.

Лесен, песочен подлог со мала тенденција на набивање е најдобар за бабиана. За оваа култура, можете да изберете како специјална почва за светилки или сукуленти, или сами да направите мешавина од почва. Вообичаена мешавина со еднакви пропорции на почва од трева и песок со додавање на дрвен пепел или оброк од коска е погодна за бабијан, како и мешавина во еднакви делови на универзална подлога со песок. Други агенси за распаѓање, како што е перлит, исто така може да се додадат во подлогата.

Голема дренажа е нужно поставена на дното на резервоарите. Кога садите бабун, треба да бидете сигурни дека луквите не доаѓаат во контакт со theидовите на садот или едни со други, оставете доволно простор за ослободување на неколку деца. Длабочината на садење за светилки од бабијана е околу 5 см (двојно поголема од висината на светилките).

Болести, штетници и растечки проблеми

Бабун кој комбинира статус на соба и градина и го поминува летото на свеж воздух, честопати се карактеризира со зголемена склоност кон заболувања карактеристични за гладиоли - фузариоза, гниење на кафеава срцето, краста и грини од корен од кромид или трикови на гладиолус, го сакаат ова растение.

Во просторија култура, тоа може да страда од штетници и да гние во почвата како резултат на водата на почвата. Во случај на било каков проблем, итно копање со третман на оштетување е истата важна мерка за заштеда на растението како последователно лекување со фунгициди и инсектициди.

Мите пајаци и грицки од пајакот ретко се среќаваат на бабуните.

Најчести растечки проблеми:

  • зашеметување или зашеметен раст кога почвата се суши или во студ;
  • појава на влажни кафени дамки на листовите со акумулација на вода и влага.

Најмалку 5-7 светилки од бабијана се засадени во едно тенџере.

Одгледување бабиана

Оваа сијалица може лесно да се добие поради активното формирање на светилки за ќерки. Латералните луковици се одвоени за време на трансплантацијата, засадени со сијалици со иста големина во посебни контејнери според истите правила како и големите полноправни светилки.

Можете да добиете нова генерација на бебиња од семе што се врзани дури и во собни услови. Точно, оваа опција е специфична и бара значително време. Од семето на бабун ќе цвета не порано од третата или четвртата година. Сеидбата се изведува според стандарден метод во лесна песочна почва под стакло или филм веднаш по бербата или во рана пролет.