Цвеќиња

Calendula officinalis

Calendula officinalis, marigolds (Calendula officinalis), семејство Астра (Asteraceae).

Годишен тревни растенија високи до 70 см, со шипка корен од гранка. Стеблото е исправено, често разгрането од основата, ребрести. Листовите се наизменични, долните се издолжени, изопачени, петиолатни, горните се издолжени-лансирани, неизвесни. Цветовите се собираат во големи корпи, сместени единствено на краевите на централното стебло и страничните пука, и имаат портокалова или жолта корола. Овошјето е српно заоблен, темно кафеав ахен. Расте диво во земјите на Медитеранот, се шири источно кон Иран. Се одгледува во многу земји на Европа и во САД. Во Русија, календулата се одгледува во регионот Москва, Воронеж и Киров. Календулата широко се одгледува како украсно растение. Кај нас се одгледуваат 2 сорти календула.

Календула, или Невен (Календула)

Земјоделска технологија. Календулата е непопустлива за почвите, но расте подобро во умерено влажни, отворени сончеви области. Календулата се размножува со семе. За сеидба, се користат мали семиња во форма на јадица, кои даваат повеќе терини inflorescences. Тие се посеани во првата - втора деценија од мај, длабочината на садење е 2 см.

Семе од невен

Календула inflorescences за лековити суровини се отстрануваат од почетокот на цветни, раскинувајќи ги во основата. На почетокот на цветни, inflorescences се собираат по два до три дена, со масовно цветни - по четири до пет дена. Во текот на сезоната, тие можат да се соберат до 15 пати.

Ливчиња од целосно отворени корпи се собираат како зачин. Тие брзо се сушат во сенка, така што нема да ја изгубат својата боја.

Чувајте ги суровините во безоласно цврсто запечатен сад.

Декоративни. Календулата е популарна украсна фабрика, особено е добра за време на цветни, кога цветаат големи портокалови или светло жолти inflorescences-корпи. Долго цветни, трае повеќе од еден месец.

Корисни својства. Кошеви со цвеќиња од календула содржат околу 0,02% есенцијално масло, што на цвеќињата им дава слаб чуден мирис. Терапевтскиот ефект на календулата е делумно зависен од портокаловиот пигмент каротин (провитамин А). Растенијата со портокалови цветни корпи содржат двојно повеќе каротин од светло жолтата боја.

Календула, или Невен (Календула)

Во научната медицина, препаратите за календула се користат како холеретично средство за заболувања на црниот дроб, како хемостатска и заздравување на раните во

Календула

гинеколошки заболувања, тоа е широко користено за пептичен улкус на желудникот и дуоденумот, гастритис, како и за разни срцеви заболувања придружени со палпитации, оток, скратен здив и хипертензија од прв и втор степен.

Календулата веќе долго време се користи во готвењето. Ливчиња се користат за ароматизација и боење сирење, путер, пилаф, како зачин за супи, салати, чорби. Со негова помош, затегнете го тестото. За ова, ливчињата се варат во млеко, на кое се мачка тестото. Календулата е дел од билни чаеви, украсена е со празнични јадења.

Погледнете го видеото: Antiseptic!Homeopathic medicine Calendula officinalis?? (Април 2020).