Растенија

Путер од кикирики - здрав производ за здравје, вкус и убавина

Кикирики или, како што е исто така, наречено, „кикиритки“ со потекло од Перу, овде за прв пат за време на археолошките ископувања беа пронајдени нејзините плодови. Во 1890 година, првиот нутриционист од Америка започна да произведува и користи путер од кикирики, кој работеше на потрага по диетален производ од растително потекло, кој, по своите хранливи и енергетски својства, може да се натпреварува со сирење, пилешко јајца и месо. Путер од кикиритки целосно го усвојува изразениот вкус и мирис на овој орев. И богатиот состав и густата обвивна текстура го прават погоден за употреба во широк спектар на области - готвење, лекови и козметологија.

Путер од кикирики, како е тоа?

Путер од кикирики е вреден диетален хербален производ кој е споредлив во хранлива и биолошка вредност со животинските производи. Производство на путер од кикирики врз основа на 3 начини:

 1. Сурова нафта. Ова е производ на кафени нијанси со богата и светла вкусна арома и вкус. Неговото производство и употреба е основано во азиските земји.
 2. Рафинирано масло. Овој производ има помек, привлечен вкусен вкус и мирис, неговата боја варира од светло до темно жолта боја. Тие произведуваат и користат такво масло во Европа и Америка.
 3. Ладно цедено масло. Во однос на придобивките и чистотата, ова масло е највредно, се користи во медицината.

Наспроти сите верувања, кикириките не се ореви, тие се мешунки, кои, како и сите мешунки, растат на земја!

Состав и калорична содржина на путер од кикиритки

Богатиот состав на путер од кикирики ги објаснува неговите карактеристични својства и карактеристики:

 1. Аминокиселини. Омега-9 олеинска киселина е околу 60% путер од кикиритки, а Омега-6 полинезаситената линолова киселина е околу 30%. Дополнителни 10% се заситени масни киселини - палмитски, алфа-линолеични, стеарични, лигноцерични, арахински и други. Сите овие се неопходни и неопходни компоненти за здравјето на луѓето.
 2. Лесно сварливи масти. Во споредба со животинските масти, растителните масти полесно и побрзо се апсорбираат во човечкото тело.
 3. Комплексот на витамини на групата Б Меѓу нив: Б1, Б2, Б3, Б5, Б8 и Б9. Улогата на овие витамини е доделена на регулирање на балансот на вода-сол, како и метаболизмот на јаглени хидрати, масти и протеини во организмот. Витамините Б имаат позитивен ефект врз хормоналните нивоа, имунитетот и појавата на една личност.
 4. Витамин Д Овој витамин растворлив во маснотии помага во растот и регенерацијата на скелетниот систем, е неопходен за превенција на срцеви, карциноми и ендокрини заболувања.
 5. Макро и елементи во трагови. Овие елементи вклучуваат - магнезиум, калциум, калиум, јод, бакар, фосфор, железо, цинк, кобалт и други. Сите овие компоненти имаат корисен ефект врз здравјето на луѓето, благосостојбата и перформансите.
 6. Холин или витамин Б4. Координираната работа на нервниот систем е невозможна без овој вреден витамин, исто така е вклучен во синтезата на фосфолипиди, што е важно за спречување на масен црн дроб и развој на холелитијаза.
 7. Бетаин. Ефективната функција на црниот дроб е невозможна без бетаин, исто така, придонесува за целосна апсорпција на протеините од храната.
 8. Антиоксиданти. Оваа група вклучува витамини А и Е содржани во кикиритки и масло од него. Во современиот живот, важна улога им се дава на антиоксидантите кои го штитат и обновуваат човечкото тело.

Германските научници докажаа дека путерот од кикирики содржи полифенол ресвератрол, кој игра активна улога во спречувањето на прекумерната телесна тежина и помага во борбата против дебелината.

Оваа супстанца се покажа ефикасна во нормализирање на рамнотежата на естрогенот, има антитуморна и антиоксидантна активност, го намалува холестеролот во крвта и ја подобрува функцијата на црниот дроб. Благодарение на ресвератролот, производството на колаген се активира во човечкото тело, што позитивно влијае на состојбата на кожата, косата и ноктите!

Содржината на калории во путерот од кикирики е околу 600 kcal на 100 грама. Ова е прилично висок индикатор, како и секој друг производ со масни маснотии. Сепак, овие калории не треба да се сметаат за вообичаени килокалории, нивниот ефект врз човечкото тело е сосема различен.

Корисни и лековити својства

Уникатниот состав на путер од кикирики обезбедува широк спектар на неговата примена во официјалната и традиционалната медицина. Дознајте сè за придобивките и штетите на путерот од кикиритки!

Путер од кикирики - корисни својства:

 1. Gолчен меур. Путерот од кикирики ја стимулира функцијата на формирање на жолчката и секреција на жолчката, според тоа, тој е ефикасен лек за холеретик.
 2. Црниот дроб. Маслото е во состојба да ги врати клетките на црниот дроб и го спречува дебелината во организмот.
 3. Дигестивен систем. Путер од кикирики спречува воспалителни процеси во кој било од дигестивниот тракт, има ефект на дезинфекција и заздравување на раните на внатрешните органи. Благодарение на што се справува со гастритис и чиреви, колитис, холециститис и панкреатитис.
 4. Циркулаторниот систем. Високата содржина во маслото од супстанции кои влијаат на коагулацијата на крвта и синтезата на хемоглобин придонесува за третман на хемофилија и анемија кај луѓето.
 5. Срце и крвни садови. Путерот од кикирики ја намалува концентрацијата на холестерол во крвта, така што се користи за да се спречи формирање на склеротични плаки, за нормализирање на крвниот притисок и за зголемување на еластичноста на крвните садови. Редовното консумирање путер од кикирики во храната го намалува ризикот од сериозни срцеви и васкуларни патологии - исхемија, мозочен удар и срцев удар.
 6. Нервен систем. Холин од путер од кикирики е активен учесник во синтезата на лецитин, градежен материјал за мозочните клетки и нервните влакна. Систематското внесување на нафта во храната обезбедува висока ментална активност и концентрација.
 7. Дијабетес мелитус. Путерот од кикирики го намалува шеќерот во крвта, затоа го препорачуваат лекарите за дијабетес.
 8. Визија Маслото ја покажа својата висока ефикасност за целиот визуелен апарат.
 9. Кожа. Путер од кикирики во рецепти за кожата обезбедува одлична хидратација и исхрана, има заздравување и тоник ефект, помага да се справите со предвремено стареење и сува кожа.

Маслото може да биде штетно ако се злоупотреби во храна, ако некое лице е алергично на овој прехранбен производ. Со претпазливост, путерот од кикирики треба да уживаат кај луѓе со бронхијална астма и склоност кон зголемено згрутчување на крвта. Најкорисен производ се смета дека е направен од природни кикиритки.

Како да направите путер од кикирики дома

Путерот од кикирики е атрибут на здрав начин на живот, тој дава сила и енергија, ви овозможува да изгледате подобро и да се чувствувате одлично, ефикасно се бори против стареењето и помага во одржување на фигура! Како да направите путер од кикирики дома? Готвењето путер од кикирики дома е едноставно: истурете ги исушените печени кикирики во сад за блендер и изрендајте ги за мрсна состојба подолго време. За да го олесните процесот на мелење на ореви, можете да воведете малку мед или друго растително масло. Готовиот производ се препорачува да се испрати во фрижидер. Секако! Вкусно! Лесно!

Многу луѓе се заинтересирани за прашањето: путер од кикиритки и тестенини - која е разликата? Паста од кикирики е подготвен за јадење висококалоричен и многу хранлив производ, обдарен со необичен вкус заради разни адитиви - сол, шеќер, други видови на ореви, чоколадо, мед, итн. Не помалку интересно и како е путерот од кикирики различен од џемот? Jamемот е кикиритки со шеќер зовриена во состојба на желе, на него се додаваат различни бобинки и овошни сокови за вкус и боја.

Путер од кикирики, со уникатна мазна текстура и активен незаборавен вкус, ќе биде одлична опција за срдечен и хранлив појадок. Оваа деликатес нема да му наштети на фигурата, ќе ве расположи и ве поттикнува за цел ден! Вреди да се проба - вкус, ситост и придобивки во едно јадење!

Погледнете го видеото: Kikiriki puter- bio proizvod (Март 2020).