Цвеќиња

Најдобрите цвеќиња за одгледување живи букети на прозорецот

Зградите во затворен простор понекогаш се нарекуваат „живи букети“ - долготрајна алтернатива за сечење цвеќе. Но, како растенија во затворен простор, навистина, може да се сметаат за вистински "букет" цвеќиња - шарени, обично поврзани со сечење култури, култури. Преминувајќи во саксии, ваквите растенија изгледаат поспектакуларно отколку дури и најпаметните конкурентски затворени простори. Хризантеми и celosia, еустома и бегонија, чевли и кампањи се ексклузивни starsвезди од кои не можете да ги тргнете очите. Во оваа статија ќе зборуваме за карактеристиките на нивното одгледување во собни услови.

Хризантеми и еустома во саксии.

Флористички пристап кон избор на затворен растенија

Изборот на затворен растенија денес е толку разновиден што ви овозможува да креирате колекции од многу различни теми. Една од најпопуларните области е флористички. Не само цветни растенија, туку култури кои се поврзани со најдобрите цвеќиња за букети, носат елемент на луксуз и ексклузивност во ентериерот.

Со избирање на вистинскиот вид и со користење на повеќето "букет-како" од сите можни растенија, можете да ја претворите вашата прозорец во вистински сон на цвеќарницата. Точно, луксузот на цветни ќе мора да плати постојана грижа и значителна работа за да создаде удобни услови за нив. Но, главните bouвезди на букети ги исплаќаат напорите на loversубовниците со нивната извонредна убавина.

Денес, жените и мажите сè повеќе се претставени со мали подароци во саксии за празниците и специјалните датуми. Ваквите презентации почнаа да се перцепираат многу подобро отколку дури и најубавите исечени цвеќиња, кои по неколку дена (во најдобри недели) на восхит треба да бидат исфрлени. Затоа, во асортиманот на затворен растенија се појавуваат сè повеќе "куп" имиња - видови кои порано се одгледувале само за сечење.

Кои „букет“ цвеќиња можат да станат затворени?

Во суштина, ова се сезонски фаворити специјално дизајнирани за повеќе спектакуларно цветни и луксузно цветање долготрајни starsвезди на собата за кои е потребна посебна грижа. Во зависност од долговечноста и растечките карактеристики, сите растенија во затворен букет можат да се поделат на:

  • Долготрајни грмушки и повеќегодишни растенија кои можат да се одгледуваат како куќичка од година во година. Тие се во можност да цветаат, под услов да создадат соодветни услови за време на заспаниот период.
  • Принудувачки растенија - крушка, туберозни, клубени култури, кои можат да бидат принудени да цветаат во секое време благодарение на строгата контрола на состојбите и стимулацијата на цветни.
  • Годишните се култури што ќе уживаат во цветањето и појавата на „жив букет“ само една сезона, но нивното цветни ќе биде незаборавно долго и прекрасно.

Пролетни светилки на прозорецот.

Луковичен

Најочигледни кандидати за место во флористичката колекција на прозорецот се лалиња и нивни „роднини“: луксузни нарциси, аристократски зумбули, минијатурни и ретки сорти на лалиња, поретки егзотика - од кои може да изберете многу. Хипестаструм и еустома може да бидат вклучени во категоријата принудувања.

Самерс

Светли годишници кои мигрирале во просториите од летни прозорци и балкони, тераси и цветни леи наликуваат на цветни облаци. Од сакани маргаритки или navyavniks до балзам, calceolaria, луксузна godetia или celosia - изберете, не бидете мрзливи! Дури и гипсофилата се одгледува во саксии, чии мали цвеќиња толку добро ги надополнуваат големите солисти во букети и се во можност да ја исполнат истата улога во садовите.

Градинарски едногодишни

Но, вистинските starsвезди со статус на животен букет сè уште се оние растенија кои први привлекуваат погледи на полиците во пресрет на празниците. Повеќегодишни и трајни, тешки за грижа, но неодоливи затворени рози, хидрангани, хризантеми, астери, гербери изгледаат регално. Ова се луксузни украси кои можат да го засенат секој комплексен аранжман во ентериерот.

Тешкотиите со одгледување „исечени“ култури дома

Во одгледувањето на живи букети, без оглед на тоа дали зборуваме за годишни или повеќегодишни растенија, не може да се избегнат потешкотии. Прво на сите, восхитувајќи се на луксузните рози или хризантеми во саксии, вреди разумно да ги процените вашите способности. Со цел ваквите растенија да станат украси на домот подолго од неколку недели, ќе треба да создадат посебни услови и да обезбедат постојана грижа.

„Букет“ цвеќиња во ентериерот.

Светлото осветлување е најголемата тешкотија. Обично, кога станува збор за „земјоделските култури“, дневните часови и интензитетот на светлината се клучни. Правилниот режим на светлина за создавање на такви растенија во секој стан нема да работи. Тоа е затоа што на барањата за осветлување тие најчесто ги напуштаат своите сакани целоси и астери.

Сакам да ставам такви живописни букети на маса или на градите на фиоки, на масичка за кафе, да ги користам како вистинска декорација на ситуацијата, но во меѓувреме, само ваков прозорец е погоден за такви растенија. Но, температурите се исто така важни. Кул содржина е предуслов за континуирано цветање на повеќето исечени култури во внатрешноста. И во урбани услови, наоѓањето удобно место за цветни starsвезди е голем проблем.

Не заборавајте за други тешкотии при напуштањето. Наводнување, влажност на воздухот за растенија, од кои сакаат да постигнат беспрекорен изглед и луксузно цветни, мора внимателно да се систематизираат. Постојаните прегледи, следењето на исушувањето на почвата и одговорот на најмали сигнали за непријатност или други проблеми, бара значителен напор. Но, за животните букети, исто така, ќе треба заштита од нацрти, и внимателен избор на ѓубрива, и навремено градинарење и точен период на одмор.

Тешкотии и многу работа - ова е она што ги чека секој што сака да создаде флористичка колекција. Bouивеење букети од редот на најдобрите растенија не се погодни за секој одгледувач. Но, ако не се плашите од тешкотии и сте подготвени да посветите дел од вашето време на вашите омилени цвеќиња, тогаш невозможно е да се замисли поголема награда од набудување на луксузни inflorescences и светли букети во саксии дома.

Ајде да се запознаме подобро со најдобрите растенија кои тврдат дека се соништа на кој било цвеќарницата и успешно се одгледуваат во собна култура. Светли, толку различни, но слични по нивната спектакуларност, најдобрите исечени растенија во саксии се секогаш подготвени да ги освојат со нивното совршенство.

За список на најдобри цвеќиња за одгледување живи букети на прозорецот, видете на следната страница.

Погледнете го видеото: Our Miss Brooks: Another Day, Dress Induction Notice School TV Hats for Mother's Day (Април 2020).