Фарма

Патка куќа со компанијата Urban Coop

Оваа приказна започна пред многу време. Монти Твининг, сопственик на компанијата, привлече креативни идеи од секаде - оние што се запознати со него не се изненадени од ова! Неговото семејство расте и одгледува патки, како и кокошки, па Монти сакаше да изгради куќа за нив. Тој се сврте кон мене затоа што знаеше дека сум ангажиран и со патки и ме праша дали сакам да учествувам во развојот на нова куќа за овие птици. Секако, ја искористив можноста! Идејата ми се чинеше одлична, и што е најважно - корисна и многу привлечна. Кога Монти ме извести дека сака да направи патка од обичен пилешки кокошарник, јас бев воодушевен! И, иако кокошките го делеа пилешкото кокосово со патки, јас секогаш верував дека патки треба да имаат своја куќа, која е наменета специјално за нив. Нашиот прв разговор со Монти не натера да го посетиме компанијата Урбан Коп во Тексас минатиот април.

Ми покажаа многу интересни работи - и беше навистина возбудливо. Излезе дека сите нивни пилешки напивки се направени овде во Америка - РАКОТ! Таквата работа направена со употреба на конвенционални алатки е достојна за почит. И патката куќа, според цртежите и другите цртежи, ќе биде вистинско спа-третирање за патки.

После малку визуелен тренинг, тие ме посочија кон моето работно место и ми дадоа алатки и пиштол за лепак, како и прва задача - да ги истепам потребните елементи за идната зграда. Монти ми помогна со цртање на план за план за куќа на патка. Одевме напред и назад, разговарајќи за сите важни нијанси: што ќе биде надвор, како ќе биде внатре, бидејќи треба да се земат предвид сите пропорции на куќата, до мерењето на патки. Конечно, дојдовме до дизајн и бевме подготвени да ја започнеме главната работа. Од хартија Монти на хартија, успеавме да изградиме вистински 3D цртеж на компјутер.

После неколку месеци, Монти конечно објави дека првото собрание на куќата на патка е успешно. И една недела подоцна имав куќа за патки, што морав да ја тестирам и да кажам свое мислење. Изработката од компанијата Urban Coop е одлична. Сите производи се пакуваат во посебни кутии за да се спречи каква било штета при породувањето. Сите вежби и другиот хардвер се во сигурни пакувања.

Сè што треба да изградите патка куќа е вежба за безжични мрежи, што мора сами да ја набавите.

Веќе се вклучени и други алатки, вклучително и вежби.

Buildе бидат потребни околу 4 часа за да се изгради и сето ова заедно со паузи. Сите упатства се напишани на достапен и разбирлив јазик, многу е лесно да се следат, бидејќи секаде има скици со боја и фотографии со цел правилно да ги поврзете деталите. Две лица ќе можат да се справат со собранието на куќата за 2 часа.

Се разбира, постојат разлики помеѓу големината на патка и пилешко. Првите, како по правило, не спиете на перка, а исто така треба дополнителна куќичка за птици и место за изведување. Патките само треба да бидат на ниво на земја. Јас и Монти бевме сигурни дека им треба базен и сончева страна.

Еве некои од карактеристиките на составување куќа од патка.

Безбедни брави на сите врати и порти што мора да бидат цврсто затворени. Секоја отворена брава, дури и за ракун, може да биде лесен начин за влез во куќата. Дури и змиите нема да можат да влезат внатре, бидејќи жицата е 1х2. Единствената ранлива област е периметарот. Така што ниту едно предаторско животно не може да стигне до патки, треба да ја оградите куќата со поплочни камења или камења за да направите пристојна ограда. Lookе изгледа како бариера за да спречи други животни да копаат и влегуваат внатре. И за патки, таквата заштита ќе стане 100% безбедна.

Скриено место за гнездењекаде патки можат да постават јајца. Направете мала врата што е лесно достапна за да соберете јајца. За да ги направите патките удобни, најдобро е да го наполните местото со сламки или струготини - оставете ги самите да направат гнездо како што сакаат.

Двор со трева - тука патки ќе можат да грабнат трева, да прошетаат, да јадат. Патем, можете да ги нахраните користејќи автоматски уред за сервирање храна. Тука исто така можете да направите мал базен на патка со инсталирање рампа на страничната ограда за да им помогнете на птиците да не се соборат и да одржат рамнотежа. Куќата за патки е прилично лесна, може да се пресели на кое било друго место - во сенка или на сонце.

Секако базен за птици а сончевата страна (платформа за капење) е многу интересен додаток на куќата на патки. Така, на пример, базенот може да се наполни со 20 литри вода со употреба на конвенционално црево за градина. Потребна е платформа, така што патките лесно можат да влезат и излезат од платформата за пливање. Под платформата, инсталирајте ја садот за одвод што ќе исцеди вода од базенот во канализацијата преку црево.

За оние кои сакаат сами да го сторат тоа

Ако сакате сами да си направите куќа за патки, тогаш следниве алатки ќе ви бидат при рака:

 • Враќање пила (или кој било друг што може да пресече дрво);
 • вежба;
 • завртка за самопреслушување, нокти;
 • мерна лента;
 • палети (3 парчиња);
 • било која големина на кутијата 8x6;
 • пластика за покривот;
 • иверица;
 • шарки за врати, куки, брави;
 • какви било елементи за декорација.

Изградба на куќа за патки

Доволно е да земете силна кутија 8х6 и да ја пресечете на половина за да добиете 2 идентични страни за левата и десната страна на куќата. Дебела пластика ќе служи како покрив, кој мора да биде прикачен на врвот.

Подобро е да се користат палети како државна платформа за да се одржи рамнотежата дома.

Предниот дел ќе биде врата од патка што треба лесно да се отвори. Закачете го грбот на куките или ставете добро заклучување. Внатре во куќата на патка, можете да направите под или само да посипете слама. За да ги спречите птиците да бидат ладни, изолирајте ја внатрешноста со пластика, така што болеста на патки може да се спречи дури и со силни налети на ветер.

Суштински алатки за украс

 • конзерва со спреј со боја;
 • врежан нож;
 • матрици (да се закова во куќата).

Таквиот декор може да биде одлична декорација за куќа, и пријатно ќе биде птиците да бидат во неа.

Одличен додаток на префабризната куќа ќе биде големо езерце:

Погледнете го видеото: ZEITGEIST: MOVING FORWARD. OFFICIAL RELEASE. 2011 (Март 2020).