Растенија

Акалифа и опашките од лисицата

Акалифите се релативно нови затворени растенија за нас. Тие се сметаат како егзотика во затворен простор, но денес тие се претставени со огромен асортиман на разни видови и сорти. Кај некои Акалиф, лисјата привлекуваат поголемо внимание, во други, inflorescences предизвикуваат општо воодушевување. Тогаш „опашките од лисици“ со исто име Акалифа станаа симбол на целото семејство. Но, другите акалифи заслужуваат активна употреба во внатрешноста. На крајот на краиштата, овие не бараат убавици кои се задоволни со скромна грижа, кои ќе станат светла акцент во дизајнот на собите.

Виси Акалифа.

Најдобри видови на затворен акалиф

Акалифи, кои го добија своето име заради обликот на лисјата, слично на копривите, цветниците меѓу себе, со lyубов се нарекуваат опашки на мачки или лисици. Но, не сите Акалиф можат да се пофалат со „крзно“ соцвети: заедно со прекрасно цветни растенија во ова семејство има цела група видови во кои лисјата се најатрактивни. Се разбира, „опашките од лисици“ се популарни, но денес на полиците може да се најде огромен асортиман на украсен лиснат акалиф. Растенијата се обединети по формата на зашилен овален, различна по големина, но секогаш украсени со каранфилче по должината на работ на листовите и необични inflorescences, кои кај некои видови достигнуваат должина од половина метар.

Акалифа е дабова.

Карактеристично е најмногу крзнениот и вистински потсетник на „опашките“ на inflorescence Акалифа, лисја од дабови, честопати се продаваат како Хаити или шпански. Во природата, овој притаен привлечен терен, во собна култура - елегантна ампелозна култура, чии флексибилни, овенати пука формираат чипка круна. Лајсни, проирни и изненадувачки елегантни грмушки до висина од само 35 см се изненадувачки бујни поради густото разгранување на пука. Листовите на оваа акалифа се мали, вкупно до 4 см, со типичен назабен раб и многу светла, давајќи му на целото растение елегантен изглед. Но, општо воодушевувањето е предизвикано од меки шилестари со дебел "крзно" раб, овенати, само до 10 см во должина и до 3 см во дебелина.

Акалифа хиппида, влакно или „лисичка опашка“ привлечени пред се од неговите inflorescences. Во собна култура, се користат само женски растенија, во кои кадифените подвижни цвеќиња личат на трепки со крзно со светло црвено-виолетова боја. Во должина достигнуваат половина метар, елегантно висат помеѓу големи лисја.

Акалифа хиппида, брутаст коса.

А карактеристична црта на „опашките од лисици“, два прекрасно цветни видови акалифа - можност за цветање буквално во текот на целата година. Фабриката не паузира со правилен избор на услови за одгледување и секогаш е украсена со луксузни inflorescences, што го прави речиси неопходен акцент во ентериерот. Денес на продажба можете да најдете снежно-бели форми на Алба.

Акалифа Вилкез - едно од најмодерните украсни растенија со зеленило. Таа има многу форми со најразлични бои на лисја, додека богатството на силуетите, големината и структурните карактеристики се исто така неверојатни.

Цветањето на Акалифа Вилкез е нестандардно, и иако не толку убаво како онаа на „опашката од лисица“, но исто така и привлечна: на inflorescences се чини дека се долги жици или трепки кои висат благодатно помеѓу лисјата. Акалифа Вилкез има оригинални сорти со свиткани или искривени лисја, нерамни места и разновидни обрасци. Ова е зимзелена фабрика чии лисја достигнуваат 20 см во должина (и само малку помалку во ширина).

„Хофманни“ на Акалиф Вилкес.

Хибридизиран Акалифи на Годесеф важнича не помалку шарени, но потесни, лазилни лисја. Тие честопати се украсени не со асиметрични дамки, туку со граница, бакар, бронза, златни ленти, нагласувајќи го заситениот раб на листовите. Разновидна форма се смета дека е особено модерна, во која зелената боја на листовите се менува на светло-црвена во светло светло, додека таквото „облекување“ не ја покрива целата круна одеднаш, туку само некои лисја. Како резултат, фабриката се чини дека е многу шарена и шарена

При купување на која било акалифа, бидете подготвени за фактот дека фабриката ќе го промени својот изглед и ќе биде повеќе склопувачка, голема и невешт. Работата е дека во расадниците акалифа, особено опашките од лисици најчесто се третираат со инхибитори на раст, а дома постепено ги обновуваат своите природни форми и во никој случај не изгледаат како идеални грмушки. Но, активниот (а понекогаш и брзиот) раст не е воопшто минус: Акалифовите се толку нестандардни што можат да изненадат со убавината на круните.

Акалифа Годесеф.

Акалифа нега дома

Акалифите воопшто не се тешки за одгледување растенија. Тие се термофилни и не сакаат ниски температури, не треба да организираат поладно зимување. И грижата за растенијата, иако внимателна, нема да потрае многу време и енергија. Но, минималната грижа за одржување на влажноста на воздухот ќе ви овозможи да добиете постелка, навистина привлечна - со своите inflorescences или лисја - во текот на целата година без прекини.

Осветлување за Акалифа

Сите, без исклучок, претставниците на Акалиф се фотофилни растенија. Отколку на повеќе осветлени места тие ќе растат, толку повеќе прекрасно и обилно цветаат тие. Но, добро осветлување не значи дека Акалиф треба да се стави во близина на стаклото на јужната прозорец. Не сака директни зраци на сонцето, особено пладне. Сепак, таа страда не помалку од недостаток на светлина, делумна сенка и сенка: растението не само што цвета полошо, туку и се протега, ја губи убавината на круната, а разновидните украсни зеленили акалифи ги губат сите карактеристики на нивната боја и светли точки.

Температура за Акалифа

Акалифа целосно компензира за одредена расположеност при изборот на осветлување со толеранција на собна температура. Во типични услови на градските станови, тие се прилично удобни. Акалифа треба да биде на истите температури во текот на целата година. Таа не толерира намалување на перформансите дури и во зима под 18 Целзиусови степени. Акалифа цвета најдобро во температурниот опсег од 22 до 24 степени. Но, потоплите услови се погодни за неа. Ова растение ќе се чувствува добро во живеалиштата - во ова е многу слично на неговите сопственици.

Акалифа Вилкез.

Декоративни акалифи за зеленило се нешто повеќе термофилни. На пример, Акалифа Вилкез не толерира намалување на температурите под 26 степени. Но, тогаш тие можат да се одгледуваат како градинарски растенија во текот на целата топла сезона. Тие не треба едноставно да бидат изложени на отворено, но можат да бидат засадени и на цветни леи, со попусти, како акценти, или во состав во големи контејнери за цвеќиња.

Наводнување опашка од лисицата

Акалифите сакаат стабилна, но лесна влага во почвата. Водата на подлогата за оваа култура не треба да се дозволува, но исто така не треба да се создава суша. Наместете ја фреквенцијата на наводнување според степенот на сушење на подлогата и изберете идеална регуларност на постапките. Осигурете се дека помеѓу процедурите почвата се суши во горниот слој и делумно се суши во средната длабочина. Во зима, заради природното намалување на влезната светлина, наводнувањето треба да се направи поекономично, но корекцијата исто така е подобро направена според состојбата и стапката на сушење од почвата. И во зима и во лето по наводнување, подобро е да се исцеди вишок вода од палетите.

Влажност за Акалифа

Единствениот тежок момент во одгледувањето акалифа е одржување на висока влажност неопходна за растението. Во сува „клима“, Акалифа не само што ја губи својата атрактивност, туку и станува многу ранлива на болести. Во овој случај, индикаторите за влажност од 75% мора да бидат обезбедени со сложени мерки:

 1. Инсталација на овлажнител или палети со влажно мов или камчиња;
 2. Честото, систематско прскање на лисјата (inflorescences не се плашат од влажнење, така што нема да има потешкотии со процедурите).

Исхрана за Акалифа

Егзотиките во затворен простор од родот Акалиф не сакаат премногу вишок хранливи материи. Но, нивниот недостаток, прекумерното исцрпување на подлогата е опасно, затоа што цветот на Акалифа цвета многу долго време, понекогаш цела година, а бојата на листовите кај другите видови бара „хранење“. Акалифи се хранат дури и во студената сезона, но во умерени количини. Fубрива се применуваат еднаш на 1,5-2 месеци од октомври до февруари и еднаш на 2 недели во топлата сезона. Fубрива мора да бидат универзални, сложени минерали или да ги исполнуваат спецификите на одреден вид - за цветни и украсни листопадни растенија, соодветно.

Акалифа е влакно.

Градинарски акалифа

Ова растение брзо ја губи убавината и компактноста на грмушките, активно се развива и честопати „се распаѓа“. Затоа, подобро е редовно да ги исекувате Акалифа, формирајќи или одржувајќи убави силуети. Најдоброто време за градинарење е пролет пред трансплантација. Скратете ги најдолгите пука и закачете ги врвовите на исфрлените гранки.

Во прилог на самите формативни градинарски активности, ќе ви требаат акалифе и навремено отстранување на избледени inflorescences. Работата е дека стебленцата на Акалифа веќе се лепливи, а избледените цвеќиња стануваат еден вид магнет за гниење и прашина. Исто така, навремено е да се отстранат сувите или пресадените лисја од грмушките.

Внимателно следете ги вашите растенија: акалифи во собна култура, особено ако тие беа ограничени на растот, имаат тенденција да се дегенерираат, да пораснат и при првите знаци на депресија потребно е да се спроведе кардинално подмладување. Гранки до 25 см долги се оставени на грмушките, слаби и оштетени отсечени, а врвовите на пука се користат за сечи. За наплата ќе биде потребно трпеливост: мајката растение првично нема да покаже знаци на раст долго време, но потоа брзо и активно ќе започне со садење.

Фреквенција на трансплантација: само по потреба, откако почвата е целосно исполнета со корени.
Време на трансплантација: пролет, на самиот почеток на активниот раст.
Подлога: лесно, пропустливо за воздух и вода (најдобра мешавина од еднакви делови на еднаков тресет, лист, почва со почва и песок).

Методи за размножување:

1. Апикални полулигени сечи што можат да се берат за време на пролетното градинарство од цветни растенија и во текот на целата година од декоративни лиснати растенија. За искоренување, неопходни се услови на стаклена градина со помало греење и температура од најмалку 22 степени. Младите растенија мора да се пијат еден месец по искоренувањето, отстранувајќи ги пупките на врвот на пука, и тие постепено ќе се прилагодуваат на светла светлина.

2. Семиња што се сее во рана пролет во подлогата од почвата и песокот во еднакви делови. На температура на воздухот од 20 см или помалку под капакот, тие добро ртат. Акалифовите се грижат за садници на ист начин како и за обичните садници.

3. Со положување на воздухот, при завиткување на пукањето со влажна мов во септември и одвојување на младиот Акалиф во рана пролет.

Штетници и болести:

 • aphids;
 • чувствуван;
 • скала штит;
 • пајакот Мите;
 • бела сладолед;
 • забележување на лисја.

Можни проблеми во развојот предизвикани од несоодветна грижа:

 • лисјата паѓаат во екстремно сув воздух;
 • навалување на лисјата заради неправилно наводнување или во премногу густ подлога;
 • губење на бојата при слабо осветлување;
 • сушење на врвовите на листовите со недоволно наводнување или мала влажност;
 • темни дамки на лисја на ниски температури.