Цвеќиња

Кедар - дрво за деца и внуци

Сибирски кедар (точното ботаничко име е сибирски кедар) е зимзелена зимзелена дрво. Ова навистина неверојатно растение ги апсорбира, како што се чини, сите можни корисни квалитети: декоративност и заздравување, зимска цврстина и издржливост.

Главното богатство на сибирскиот кедар е неговите ореви. Собрани во близина на Ленинград, тие содржат 61% маснотии, 20% протеини, 12% јаглени хидрати. Забележете дека ова се ореви одгледувани во северозападниот дел на земјата каде времето е расположено. Оревите се многу вкусни, хранливи и лековити. Академик П.

Сибирски кедар бор (лат. Pinus sibirica). Ботаничка градина Полска академија на науките, Варшава. © Crusier

Борови ореви содржат витамин А (витамин за раст), Б витамини (анти-невротични), кои ја подобруваат срцевата активност и се генерално неопходни за нормално функционирање на нервниот систем. Особено има многу витамин Е во нив (токоферол, што е преведено од грчки како "Јас раѓам потомство"). Не е ништо зашто во годините на добри жетви на кедар значително се зголемува плодноста на сад и верверица. Лекарите велат дека борните ореви содржат супстанции кои помагаат во подобрување на составот на крвта, спречуваат туберкулоза, анемија.

Смола од кедар - гума за џвакање - има емулативни својства. Долго време, жителите на Сибир и Уралците го користат за лекување на гнојни рани, исекотини, изгореници. За време на Втората светска војна, смолата од кедар успешно се користела во болниците за лекување на повредените војници. Таа ги заштити раните од инфекција, ги запре гангренозните процеси.

Сибирски кедар бор (латински: Pinus sibirica) © Кетрин

Иглите се богати со витамин Ц, каротин. Содржи многу калциум, калиум, фосфор, манган, железо, бакар, кобалт.

Дрво од кедар е исто така вредно. Бидејќи има бактерицидни својства, молци не започнуваат во ормани направени од кедарско дрво. Дрвото се користи за производство на околу 10 илјади различни производи (стапчиња за моливи, фурнир за кабел, мебел, музички инструменти).

Дрвото е убаво со својата зелена облека во секое време од годината. Антимикробните својства на кедарските шуми се исто така високи. Воздухот на своите трибини е скоро стерилен.

Сибирски бор бор (лат.Pinus sibirica). Ботаничка градина Полска академија на науките, Варшава. © Crusier

Сибирскиот кедар веќе долго време се одгледува во нашата земја. Успешно растат кедари засадени во предградијата, во близина на Ленинград, Јарослав; возраста на некои од нив надминува 100-200 години; тие цветаат успешно, вроди со плод и даваат зрели семиња дури и на Арктикот. Многу кеда беа засадени од аматерски градинари во лични парцели и во колективни градини.

При одгледување на сибирски кедар, мора да се има предвид дека не може да расте на суви песочни места, но претпочита песочна килима или глинеста сурова плодна почва.

Млади конуси сибирски кедар бор на гранка © ugraland

Пропагирајте го вегетативно со калемење на сечињата на обичен бор, но главно со семе. Кога нежните, сè уште незрели пука се само исфрлени од почвата, птиците (главно врани) веднаш ги кријат. Затоа, растенијата треба да се одгледуваат под пластична обвивка.

Добри резултати се добиваат со есенско сеење семе. За ова, на крајот на септември - почетокот на октомври, односно еден месец пред замрзнување на почвата, семето се сее во подготвени гребени и се покрива со ела гранки за да ги заштити од глодари како глувци. И во пролетта следната година, семето дава пријателски пука.

Кога се сее на пролет, сибирското семе од кедар бара задолжителна стратификација. За да го направите ова, тие се натопени во топла вода (25-30 ° C) за 4-6 дена. На секои 1-2 дена, водата се менува. Потоа семето се меша со добро измиен речен песок или тресет чипс и се чува на собна температура. Смесата периодично се меша и навлажнува. Со оваа стратификација, семето каснува за 50-60 дена. Свитканите семиња се извлекуваат на студ и се чуваат се додека не се сее на температура близу до 0 ° С.

Пука на сибирски бор © Агросилва

Пролетната сеидба се изведува кон крајот на април - почетокот на мај (во зависност од временските услови). На 1 м2 Може да се сее 50 до 300 гр семе. Длабочината на нивното вградување е 3-4 см Пластичен филм што ги штити семето и садници од птици се отстранува само откако школка падна од појавените садници.

Со задебелени култури, садници се нурне. Штом пукањата се појават во форма на свиткано колено, тие се ископани, сортираат, се сечат корени и се садат под колкот на сртовите до истата длабочина на која беа. Шема за садење 20х20 см или 20х10 см. Може да нуркате садници во втора година по садници. Во согласност со земјоделската технологија, стапката на преживување на садници од кедар по нуркање е многу висока - до 95%. 2-3 години по берењето, се добива добар саден материјал со развиен коренски систем, што придонесува за подобар опстанок на садници по пресадување на постојано место.

Млад сибирски бор кедар во засадената шумичка на Koryazhma

Засади сибирски кедар. Тој заслужува да се одгледува во централните региони на европскиот дел на Руската Федерација и во северозападниот дел.

Користени материјали:

  • М. Игнатенко, кандидат за биолошки науки, почесен арборист на РСФСР

Погледнете го видеото: NYSTV - The Book of Enoch and Warning for The Final Generation Is that us? - Multi - Language (Март 2020).