Растенија

Саркокок домашна нега и размножување со сечи

Саркокок има неколку имиња, како што се: мирисна шимшишка и зимска крин на долината, поради фактот што нејзиното цветни време паѓа точно во зимските месеци. Оваа необична зимзелена грмушка со густи, темно зелени кожени лисја изгледа многу импресивна.

Општи информации

И кога на него се појавуваат мали бели обетки цвеќиња, пријатна арома наликува на француски парфем. По цветни, се појавуваат темно сини бобинки, кои се украсени со дрва за дрво многу месеци. Имаат само декоративни карактеристики, не можат да се јадат, иако не се токсични.

Саркококот припаѓа на семејството на боксер и има околу 20 видови. Неговото природно живеалиште е Азија, Малезија и Филипините. Во култивирана форма, растението се одгледува на прозорски прагови и во зимски градини.

Ако ви се допаѓа егзотичност и сакате да се восхитувате на прекрасното цветно дрво од шишиња цела зима, исполнувајќи го вашиот дом со прекрасна арома и извонредна декоративност, само треба да си го натерате ова зелено милениче, кое е прилично лесно за одгледување, особено ако ги користите советите подолу.

Сорти и видови на саркокок

Саркокок Хукер - е компактен грмушка со густо зеленило. Листовите плочи се тенки, лавантни со зашилена врв и брановидни рабови, со темно зелена нијанса.

Цветното време паѓа на крајот на есента и трае цела зима. Боксерските соцвети се бели, мали, потсетуваат на четки во форма. Исхранаат нежна, пријатна арома. Темните, кружни плодови се појавуваат во пролетта и можат да го украсуваат растението неколку месеци. Саркокок од оваа сорта може да има розови пука и цвеќиња, како и џуџести форми високи до 60 сантиметри.

Саркокок Сомнителен - е бујна растенија од грмушка што достигнува висина до 2,5 метри. Боквата дрво има брановидни, мали, темно зелени овални лисја и миризливи inflorescences на форма на роземоза и боја на крем. Плодовите на растението имаат темна сенка и тркалезна форма. Тие остануваат на гранките на растението долго време.

Саркокок заплеткан - Оваа разновидност на растенија се изведува вештачки и не постои во природното опкружување. Има изглед на бујна, висока грмушка со густа, темно зелена зеленило. Крем, пријатно миризливи inflorescences се појавуваат во средината на есента и ја красат зимската крин на долината до крајот на зимата. После тоа се појавуваат црни, кружни бобинки, кои остануваат на гранките долго време.

Саркокок Русифолија - е зимзелена грмушка која достигнува должина до 90 сантиметри. Има редовни, цели, петиолатни, сјајни, средни, кожени, темно зелени лисја плочи. Цветовите имаат бела нијанса, ракемозен облик и слатка, пријатна арома. Плодовите на растението имаат темноцрвена нијанса и сличност со линбоните.

Саркокок ориенталис

Оваа сорта се одгледуваше во Кина во минатиот век. Саркокок од оваа сорта е директно растечки грмушка што достигнува висина до еден метар. Неговите темно зелени лиснати плочи се кожени, сјајни со зашилени рабови. Inflorescences се расемоза, долга, бело-розова со пријатен мирис. По цветни, зимската крин на долината е покриена со големи, црни, кружни бобинки.

Саркокок Конфуса - е растение од грмушка со бујна круна. Достигнува висина до 2,5 метри и има средни, темно зелени овални лисја плочи со брановидна граница. Цветните дрвја на цвеќиња се бели, расемозни и имаат многу упорна и пријатна арома. Во природното опкружување, овој вид не постои, бидејќи ботаничарите го одгледувале исклучиво за украсно одгледување.

Саркокок Салиња - е грмушка со овенати и распрснувачки пука. Лесните плочи се темно зелени, големи, тесно јајчни со зашилен крај. Цветовите се расемоза, зеленикава, без мирис. Овошјето е пурпурно и триаголно.

Саркокок Зеланица - Ова е зимзелена грмушка која достигнува висина до 2 метри, расте во Шри Ланка. Има средни лисја на лисја од темно зелена нијанса, овални во форма со зашилени краеви. Бели цвеќиња, расемоза со постојана пријатна арома. Плодовите се кружни, темни, со средна големина.

Саркокок домашна нега и одгледување

Иако фабриката е многу скромен во грижата, сепак има карактеристики на неговата содржина дома. Идеална температура за саркокок се индикатори од 18 до 22 степени. За време на застој, мора да се намали на 12 - 10 степени.

Фабриката не е чуден за осветлување. Совршено може да расте и да се развива и на серверот и на јужната прозорец. Сепак, саркококот мора да биде заштитен од директна сончева светлина за да спречи изгореници на лисјата.

Прскањето на растението е по избор, но сепак е неопходно. Редовното наводнување на дрва од шише од спреј ќе го направи неговото зеленило повеќе сочно и заситено, а исто така ќе заштити од појава на пајак Мите. Во стан со сув воздух во близина на саркокок, треба да ставите овлажнител за воздушна маса.

Боквуд е исто така претставник на семејството боксер. Се одгледува главно за време на садење и грижа на отворено без многу проблеми, доколку се почитуваат правилата на земјоделската технологија. Можете да ги најдете сите потребни препораки во овој напис.

Наводнување саркокок

Наводнување на растението треба да биде редовно, особено за време на сезоната на растење. Со почетокот на есента, наводнувањето се намалува.

Ако дрвото за јадење ќе биде во ладна просторија, тогаш помеѓу наводнувањата, почвата треба да биде полусушена за да се избегне гниење на кореновиот систем.

Почва за саркокок

За садење на растението, идеална опција би била малку кисела, ронлива подлога, која ќе содржи многу хранливи материи.

Тресет, градинарска почва, расипано ѓубриво и лисја од трева во еднакви делови се погодни како мешавина од почва. Груб речен песок се користи како дренажа.

Трансплантација на саркокок

Фабриката треба да се трансплантира во пролет на секои две години. Садот треба да биде избран така што коренскиот систем на растението се чувствува слободен во него, плус имаше малку простор за негов раст.

Почвата за садење треба да се состои од мешавина од компост и лисја од трева и дренажниот слој на груб речен песок. По трансплантацијата, земјата во тенџере мора малку да се задуши и да се напои. Адаптацијата на саркокок на ново место трае околу еден месец.

Fубриво за саркокок

Оплодете го растението еднаш месечно со употреба на универзално облекување.

За време на застој, количината на ѓубриво мора да се намали и да се применува на секои два месеци.

Цветни саркококи

Цветното време на зимската крин на долината трае од есен до рана пролет. Цветовите имаат бела, крема или зеленикава нијанса, во зависност од сортата на растенијата. Цветовите се собираат во долги четки со постојана, нежна и пријатна арома. Цветовите во својот изглед наликуваат на крин на долината.

Откако ќе паднат inflorescences, на нивно место се појавуваат тркалезни плодови, кои можат да бидат или виолетови или црни. Бобинки го украсуваат растението многу месеци.

Градинарски саркокок

Бидејќи дрвото од дрво расте многу бавно, ќе му треба градинарски работи најмалку пет години по садењето. За да му дадете на растението компактен облик, градинарски долги пука треба да бидат веднаш по цветни.

За формирање на странични гранки, неопходно е да се прицврстат краевите на младите пука. За да го одржите декоративниот изглед на саркокок, треба да ги исечете старите и сувите пука.

Зимски саркокок нега

Со почетокот на зимата, температурата на воздухот во просторијата со растението треба да се намали на 10-15 степени. Наводнување мора да се намали точно половина. Прскањето треба да се прави еднаш на секои две недели. Храната треба да се применува еднаш во текот на зимата.

Со почетокот на пролетта, грижата за растенијата се враќа во поранешна состојба.

Одгледување семе на саркокок

Фабриката може да се размножува со семе или сечи. Ако зимската крин на долината расте во голем тенџере или када, тогаш тоа ќе се пропагира со самосадување.

За да се засадат млади садници одгледувани од семе, доволно е да се ископа млад раст и да се пренесе на ново место за раст.

Размножување на саркокок со сечи

Размножување со сечи треба да се изврши од доцна пролет до почетокот на летото. Саден материјал може да се вкорени и во сад со вода и во подлога. Сепак, треба да се напомене дека коренскиот систем на сечињата се формира долго време. Овој процес трае околу четири месеци.

Откако ќе се појават корените, растенијата треба да се пренесат во почвата (ако биле во вода) и интензивно да се грижат за младите до следната пролет. До тоа време, младите саркококи ќе се навикнат на ново место, а можеби и сопственикот ќе биде задоволен со бели, убави inflorescences со пријатна арома.

Болести и штетници

Саркокок не е подложен на заболувања, сепак, ако не се следат правилата во врска со грижата, на листовите на лисјата пајакот Мите може да се реши. За да се спречи нејзиниот изглед, растението треба да се испрска и да се спречи сувиот воздух во просторијата.

Ако инсектот веќе се појавил, шимшир мора да се третира со инсектицид Actellic според упатствата на пакувањето.

Заклучок

Саркокока се чувствува најдобро во стан, каде што е многу полесно да се создадат потребните услови за негов раст отколку на улица. Тој е високо декоративен не само заради густиот зеленило, туку и со убавите расимозни inflorescences, воодушевувајќи го одгледувачот со својата необична и пријатна арома во текот на зимските месеци.

Ако сакате да ја надополнете вашата колекција на цвеќиња со необично растение, тогаш миризлиот дрва за дрво е идеална опција.