Растенија

Трансплантација и градинарски работи наводнување дома од дома Панданус

Родот Панданус припаѓа на семејството Панданов, чии претставници се дистрибуираат главно во тропските предели на Источната хемисфера. И местото на појава на самиот Панданус се Сејшелите, Маурициус и Мадагаскар, од каде овие растенија се шират во други тропски зони.

Дрвјата од овие видови растат во големи мангрови на бреговите и мочуриштата. Големото зеленило на растенијата го користат локалните жители како материјал за покриви, чамци, теписи, поради што еден од видовите се нарекува Панданус Покрив, кој исто така може да се одгледува како просторија култура.

Кај некои видови, плодовите се јадат, а жителите на тропските предели ги користат како зачини. Но, вие не треба сами да ги пробате плодовите, бидејќи кај некои видови тие се отровни. Остатокот од растението не е отровен, но нивните лисја имаат остри шила, кои се опасни за децата, ова мора да се земе предвид при ставање на растението во станот.

Видови панданус

Дома, доста е тешко да се одреди разновидноста на панданус, бидејќи за многу од нив главната разлика е структурата на цветот, а овие дрвја не цветаат во просторијата.

Најчесто, за да ги красат нашите простории, тие растат Панданус Веич. Овој зимзелен убав човек има скратена пука со висечки воздушни корени, кои на крајот стануваат главна поддршка на дрвото, бидејќи неговиот долен дел умира.

Зеленилото на овој вид се наоѓа веднаш до целта, притисне еден до еден во основата, може да достигне должина од скоро еден метар. Овој вид е разновиден - центарот на неговиот лист е зелен, а рабовите се со бели ленти. Со долгорочно култивирање во собни услови достигнува висок еден и пол метри.

Друг вид што честопати го одгледуваат градинари е Панданус корисенкоја има импресивна висина. Во куќата, ова дрво расте до 2 метри, неговото зеленило е многу долго, понекогаш и до еден и пол метри. Како и другите видови, тој не цвета за време на одгледувањето дома.

Панданус Сандера дојде кај нас од Малајските острови. Има кратко стебло, зеленило малку помалку од метар, неговите рабови се покриени со мали шила, а има и разновиден изглед со жолти ленти.

Друг вид Панданус Мирисна. Опсегот на диви раст опфаќа во Индија. Името, како што може да претпоставите, потекнува од силниот и пријатен мирис на цвеќиња од портокал.

Исто така, постојат ниски видови панданус, кои растат малку повеќе од половина метар (Панданус џуџе, Заводлива).

Дома за нега на панданус

Татковината на ова егзотично растение е тропските предели и треба да се прилагоди на собните услови, но во целина, неговото одгледување е едноставно. Кога ставате дрво во просторија, подобро е да изберете места добро осветлени од дифузни зраци.

Во зима, исто така, треба да има доволно светлина, па затоа е подобро да ставите сад со цвет во близина на јужниот прозорец, доколку е потребно, можете да додадете дополнително осветлување.

Од време на време, свртете ја грмушката кон светлината, во спротивно може да почне да расте премногу во една насока и да падне.

Летната температура не е толку важна за ова растение, а во зима не треба да се дозволи да падне под 17 ° С. Од сите видови, само џуџе и корисен пандан можат да преживеат кратки падови на термометарот.

Прочитајте исто така и за дланката на бригамијата кога заминувате дома на врската.

Наводнување Панданус

Иако во својата дива форма панданусот расте во многу влажни услови, но кога се одгледува во затворено, неговите воздушни корени не се толку добро развиени и постои опасност од гниење со вишок на влага.

Поради ова, при наводнување на растението, неопходно е да се осигура дека горната топка на земјата се исуши, но почвата како целина не се исуши. За ова, едно наводнување неделно во лето и едно за 14 дена во зима ќе биде доволно. Водата за наводнување мора да се користи топло, меко, решено.

Овие растенија се карактеризираат со потреба од голема влажност на воздухот, па затоа треба да се испрскаат. Ова е нужно направено со пиштол за прскање, така што водата не останува во синусите на зеленилото.

Pубриво пандан

Во пролет-лето период, на дрвото му се потребни ѓубрива. За да може панданусот добро да расте, сложено хранење ќе биде доволно за него на секои 15 дена.

Кога растението станува возрасно и голем раст може да започне да се меша, исхраната може да се намали.

Панданус градинарски

Иако оваа окупација е проблематична заради трње, сепак зеленилото на растението понекогаш мора да се избрише со влажна крпа.

Децата кои се појавуваат изобилно во близина на стеблото, а воздушните корени се градат, се обесхрабрени. Но, рабовите за сушење на зеленилото треба да се исечат, но без да се допира зеленилото.

Земја Панданус

За садење, треба да изберете лесна почва со мала киселост. За нејзина подготовка, глината и стаклена градина земја, тресет и песок се мешаат во сооднос 1: 2: 1: 1.

Кога купувате готов супстрат, подобро е да обрнете внимание на почвата за палмите. Исто така е важно да не се заборави за дренажата, која е направена од проширена глина.

Трансплантација на пандан

Панданус расте доста брзо, а неколку години по садењето има многу воздушни корени, што исто така го подобрува растот, а тоа пак влијае на зачестеноста на трансплантацијата.

Младите растенија ќе треба да се пресадуваат околу еднаш годишно, почесто за спроведување на оваа постапка, дури и ако има желба, не вреди. За возрасни, овој процес се применува на секои три години. Најчесто тие го користат методот на претовар.

Нов капацитет е избран малку повеќе од коренот. Подобро е да не се земе огромна када, бидејќи веројатноста за закиселување на почвата се зголемува, што се заканува да го изгние ризомот.

Ако вашето дрво е веќе многу големо, и сакате да го ограничите неговиот раст, трансплантациите застануваат, но едноставно променете ги горните топки на подлогата во кадата. Трансплантацијата на растение само за возрасни е проблематична и полесно е да се направи заедно.

Ако треба да заминете, тогаш не плашете се за вашето домашно милениче. Панданус ќе го преживее вашето отсуство без штета. Пред да заминете, треба да спроведете добро наводнување и да го ставите тенџерето подалеку од прозорецот. Ако вашето отсуство е доста долго, тогаш подобро е да ја ставите кадата со растението во сад со проширена глина, а исто така да ја ставите втората на врвот на земјата.

Размножување на зеленчук пандан

Најчесто, за да се пропагира панданус, нејзините деца се вкоренети. Материјалот е пресечен од стеблото на кое веќе се формирале мали корени неколку сантиметри во големина. Во случај на потреба, можно е да се направат корените да се формираат побрзо, само треба да го завиткате дното или процесите на суров сфагнум. Исто така, за да се стимулира појавата на корени, можете да ги намалите процесите во вода.

По раздвојувањето од мајчиното растение, пукањата се сушат и засадуваат во текот на денот во лесна и хранлива почва, која може да се направи од песок и тресет. По садењето, бебето е покриено со филм за одржување висока влажност и се чува на температура од околу 23 ° C, прскајќи од време на време. Со искоренување, филмот се отстранува.

Изведување на оваа постапка во пролет, можете да постигнете добри резултати.

Размножување на панданус со сечи

Исто така, ако вашиот пандан ослободува странични пука, тогаш може да се пропагира со сечи.

Материјалот мора да се исуши, а местото на сечењето е во прав со активиран јаглерод. Сечињата се засадени, на ист начин како децата, во мешавина од песок и тресет, покриени со филм.

Болести и штетници

Во услови на грижа, панданусот скоро и да не предизвикува проблеми.

  • Ако просторијата е премногу сува или има недостаток на влага во почвата, тогаш тоа листовите ќе се исушатпочнувајќи од краевите.
  • Со стареење ќе падне пониско зеленило само по себе, но ако тоа се случи брзо, тогаш најверојатно проблемот е недостаток на влага.
  • Мало зеленило и недостаток на раст, отсуството на бели ленти кај разновидните видови укажува на недостаток на светлина.
  • Ако напротив има премногу, тогаш зеленилото ќе се претвори во бледило и на него се формираат изгореници. Исто така, белеењето на лисјата може да биде знак на напорно наводнување.
  • Пожолтување зеленило укажува на нарушувања во кореновиот систем. Обично ова се должи на гниење, што се јавува со вишок на влага, ниска температура и нацрти. Исто така, пожолтувањето на зеленилото може да биде причина за недоволно наводнување.
  • Панданус скоро не е нападнат од штетници, а од оние што може да се појават се лачат јадење, пајакот Мите и штит.

Погледнете го видеото: .:: Как вырастить дерево Авокадо из косточки в домашних условиях - часть 7 (Март 2020).